• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    HEJSEK23
    HEJSEK23 --- ---
    TEAPACK: no, podle fotky cos poslal jsou obráceně
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    HEJSEK23: je to dobře...
    HEJSEK23
    HEJSEK23 --- ---
    MEANKITTY11: ty zuby jsou nějak divně.
    Nebude ta samolepka náhodou vzhůru nohama?
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    SALVATOR: ty samolepky ti seženu i levněji =P
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Sakra, teď mám docela cukání, tohle se dá sehnat i pod 50 tisíc.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MEANKITTY11: Tak to bych skoro poprosil o fotku.
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    TRISSIE: po p-51 mustang-shark mám pomalovaný auto.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    trošku méně zábavné - za správných podmínek (jako třeba když jste vystavení pyroklasickému proudu o vysoké teplotě) se váš mozek může změnit ve sklo.
    Mount Vesuvius eruption 'turned victim's brain to glass' | Archaeology | The Guardian
    https://www.theguardian.com/science/2020/jan/22/mount-vesuvius-eruption-victim-brain-glass
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    ATUARFIK: Mellivora by nebylo špatný jméno pro auto :)
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    TRISSIE: Stejně tahle jména nechápu. Kdyby výrobci vycházeli ze zoologických poznatků, tak ta nejrychlejší a nejdrsňáčtější auta se jmenují Medojed, Svižník a Želvuška.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ATUARFIK: a kruh se nám uzavřel, protože Mustang-auto se měl jmenovat Cougar nebo Panther. A ve skutečnosti se nejmenuje po koni, ale po letadlu North American P-51 Mustang, ale to se vedení Fordu nelíbilo a teprve když jim kostruktér John Najjar nakukal, že vlastně myslel mustanga jako koně, tak mu to odkejvali, že teda jako Mustang.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Mustang má super rodinu!

    Proto-indoevropské *meik- ho v angličtině spojuje s: admix; admixture; immiscible; mash; meddle; medley; melange; melee; mestizo; metis; miscegenation; miscellaneous; miscible; mix; mixo-; mixture; mustang; pell-mell; promiscuous.

    *meik- | Etymology of root *meik- by etymonline
    https://www.etymonline.com/word/*meik-#etymonline_v_53460
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    TRISSIE: Aha! Takže ten první bod spojuje garáž s takovými dvojicemi v angličtině jako je "guarantee / warranty" a "guardian / warden".

    A teď ještě někdo mustanga.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ATUARFIK: tak já se teda ujmu té garáže a dodám, že:

    1. slovo garáž pochází z francouzštiny, a má tak zábavný původ, že to sem okopíruju celé:
    Borrowed from French garage (“keeping under cover, protection, shelter”), derivative of French garer (“to keep under cover, dock, shunt, guard, keep”), from Middle French garer, garrer, guerrer; partly from Old French garir, warir (from Old Frankish *warjan); and partly from Old French varer (“to fight, defend oneself, protect”), from Old Norse varask (“to defend oneself”), reflexive of vara (“to ware, watch out, defend”); both ultimately from Proto-Germanic *warjaną (“to defend, ward off”), *warōną (“to watch, protect”), from Proto-Indo-European *wer- (“to close, cover, protect, save, defend”).
    z tohoto vysvětlení si můžete jasně odvodit, že až příště budete v garáži vést nerovnou válku s nepořádkem, jste na tom pravém místě! :-)

    2. jestli někdo našel v garáži jaguára, to nevím, ale v Texasu našli v garáži živého tygra:
    Tiger found in a Texas garage moved to a wild animal ranch - KVIA
    https://kvia.com/news/texas/2020/04/24/tiger-found-in-a-houston-garage-moved-to-a-wild-animal-ranch/
    mmch s tím souvisí zjištění, že v některých částech Texasu je legální mít tygra jako domácí zvíře. Texas je divný místo.

    3. nejdivnější věc, jaká se kdy našla v garáži (pravda, nebyla to domácí garáž, ale garáž autoservisu), byl Hitlerův záchod.
    Hitler's TOILET found in car repair garage in New Jersey - and it is still being used today - Irish Mirror Online
    https://www.irishmirror.ie/news/world-news/hitlers-toilet-found-car-repair-3019052
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Z nějakého neznámého důvodu jsem dostala nutkání přečíst si něco o jaguárech, a dozvěděla jsem se dvě zajímavá fakta:

    - Jaguár má mimořádně silný skus, což "mu umožňuje lovit krunýřem opatřené plazy[4] a používat neobvyklou metodu usmrcování – prokousnutí lebky oběti mezi ušima a usmrcení narušením mozku."
    - slovo "jaguár" pochází z portugalštiny, kam se dostalo z brazilského domorodého jazyka tupi, ve kterém znamená "zvíře". Jeho latinský název "panthera" pochází z řeckého "panther", což znamená "levhart" a úplně původně možná je ze sánskrtského "pundarikam", což znamená "tygr". Aztékové pro jaguáry používají slovo "ocelot".

    O garáži žádné zajímavé informace nemám.
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila.

    Vědci již věděli, že lidoopi používají léky, když se chtějí uzdravit. V šedesátých letech 20. století viděla bioložka Jane Goodallová ve výkalech šimpanzů celé listy a jiní dokumentovali, že viděli lidoopy polykat listy s léčivými účinky.

    Orangutani bornejští byli také mimo jiné pozorováni, jak si potírají ruce a nohy rozžvýkanými listy rostliny, kterou lidé používají k léčbě bolavých svalů, zatímco u šimpanzů bylo zaznamenáno žvýkání rostlin známých jako lék na červivé infekce a přikládání hmyzu na rány. Tento nový objev je však prvním případem, kdy bylo pozorováno, že si volně žijící zvíře ošetřuje otevřené rány látkou, o níž je známo, že má léčivé účinky.

    Zatím není jasné, jesli Rakus na tento proces přišel sám, nebo se ho naučil od jiného orangutana, ačkoli u žádného jiného jedince nebyl pozorován.

    Biologové pozorovali orangutana, jak si bylinou vyléčil ránu — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/biologove-pozorovali-orangutana-jak-si-bylinou-vylecil-ranu-348844
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    pouštění žilou bylo oblíbenou lékařskou metodou od starověku až do 19. století - tady máte jeden krásný obrázek cca 480 př.n.l.


    věděli jste ale, že to doktoři - a tím myslím opravdové, západní, studované doktory - dělají dodnes? samozřejmě ne jen tak z plezíru a protože je nenapadne nic lepšího, ale je to léčba první volby při nemocech jako hematochromatoza (dědičná metabolická porucha, při které dochází k nadměrné absorpci železa z trávicího traktu) a pravá polycytémie (chronická nemoc způsobená poruchou kmenové krvetvorné buňky, která vyzrává převážně do řady červených krvinek, kterých tak vniká nadměrné množství).

    Mimochodem pacientům s akutní hematochromatozou se odebírá 250-500ml krve cca jednou týdně a krev je použitelná pro dárcovství, takže je to instantní cesta k Janského plaketě :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam