• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    NELLAS: doplním, že fustanela má přesně daný počet skladů - 400 podle let otomanské okupace
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Na FB na mě vyskočilo střídání řeckých stráží, tak jsem hledala, proč u toho chodí tak divně a přehnaně... a jediná odpověď, kterou jsem vygooglila, je:
    The steps that the official ceremony requires at the time of changes are carried out in really slow motion to protect their blood circulation after 60 min of immobility.

    Takže to nahazuju sem a čekám, jestli mi to někdo (v dobré internetové tradici) obratem vyvrátí :)
    PS Všimněte si těch dvou párů ponožek. A váhy těch bot.


    Greece, Athens Changing of The Guard Full Ceremony, UNCUT
    https://youtu.be/SQcq_ikkwuQ?t=301


    Changing of the guard in Athens, Greece | Greeka
    https://www.greeka.com/attica/athens/sightseeing/changing-of-guards/


    Their uniform of the Presidential Guard has a historical meaning. It refers to the uniform of klephts and armatoles, two groups of Greek warriors during the War of Independence against the Ottomans (1821). In fact, it is said that the white skirt of the uniform has 400 folds to represent the 400 years of Ottoman occupation the Greeks lived through. It was established by King Otto and he himself wore it during his official appearances.

    The uniform consists of:
    • the farion - the Evzone's fez, made from red baize and featuring a black silk tuft and the Greek coat of arms
    • a white shirt with loose sleeves
    • the fermeli - the handmade waistcoat with several delicate shapes sewn on it
    • the fustanella - the Greek kilt, the making of which requires 30 meters of white cloth.
    • four socks - two on each leg
    • the anaspastos - the leather belt that holds the socks
    • the tsarouchia - the red, traditional, leather shoes, with a black tuft in front. Each shoe weighs three kilos.
    • blue and white fringes, representative of the Greek flag
    • silk garters
    • leather cartridge cases
    All guards also carry a shotgun. It is the most difficult piece to carry, not only because of its weight but also because of the physical pressure that exerts on the soldier's body.

    This is the official version of the uniform that the Evzones wear only on Sundays and National holidays.
    On other days, the white shirt, the fermeli and the fustanella are replaced by the doulamas, a special uniform that the soldiers of the Macedonian Struggle (1904-1908) used to wear. This uniform is blue in winter and brown in summer.
    During official ceremonies, the Evzones also wear the traditional costumes of Crete and Pontus, as a recognition of the contribution of these regions in the national fights.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    NAVARA: tak teď konečně chápu jak vzniklo rčení "neberte si mě laskavě do huby!"
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    ARANIUS: to bude legrace u dýchání do balonků!
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    E2E4: Měl jsem i aktuálnější zdroje, na odkazovaném ACX vyšlo od té doby třeba tohle, kde o těch myších a potenciální škodlivosti alkoholu něco píšou, ale taky to asi není ono. Ale nepřijde mi to tak důležité, ono se o tom myslím ještě psát bude a jistota informací bude snad vzrůstat :)
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    VOZKA: Nakažlivé, takže se lidi budou navzájem kousat? Já bych o jednom side effectu věděl!

    VOZKA
    VOZKA --- ---
    ARANIUS: Z toho co si pamatuju že jsem o tom četl: u myší to skutečně snížilo množství kazů asi o 80%, což je průměrný poměr kazů způsobených bakterií streptococcus mutans - ta, kterou Lumina (modifikovanou) obsahuje. Nějací lidé už to v puse mají, ale zatím z nich myslím není dostatek dat. Generovaného alkoholu je dost málo na to, že by neměl mít fyziologicky žádný efekt.

    Má to jednu zábavnou vlastnost: podobně jako streptococcus mutans je to nakažlivé a jakmile to jednou máš, blbě se toho zbavuje. Pokud je to geniální výrobek bez vedlejších účinků, tak je to super, jinak s tím ještě může být zábava.

    Jsem zvědavý jestli přijdou nějaká data o tom, jak ovlivňuje střevní mikrobiom. Ústní a střevní mikrobiomy jsou propojené, takže nějaký vliv tam bude, ale může být zanedbatelný/neměřitelný.
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    ARANIUS: a ještě si člověk krásně udrží hladinku, to chci!
    ARANIUS
    ARANIUS --- ---
    Prípravok na nahradenie ústneho bakteriálneho osadenstva a nahradenie baktéri, ktoré produkujú z cukru kyselinu, baktériami, ktoré produkujú alkohol.

    Malo by to značne pomôcť proti tvorbe kazov.

    Lumina Probiotic
    https://www.luminaprobiotic.com/
    WADER23
    WADER23 --- ---
    E2E4: Jen jen geek fakt, různé konstrukce zdrojů potrebujou různé minimální DC, ale hlavně proto, že když už zařízení nemá elektromotor, tak jede na uvnitř na DC, které vyrábí ten spínanej zdroj. Takže když ho chceš předělat na provoz na baterie, tak poskládáš jen tolik baterii, kolik je potřeba a zapojíš je místo toho zdroje...
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    NELLAS: ja to vždycky nějak zvrtám, proto taky nemám mulťák, páč bych se hned prosradil!!!
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    NELLAS: Protože jim to politicky myslelo!
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    NELLAS: Nazyvanym dnes, nikoli tehdy.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    HNILOB: Jak ve 12. století mohli vědět, co bude zač nějaký Manhattan?
    HNILOB
    HNILOB --- ---
    Krátké čtení o městě Bologna, ve dvanáctem století také nazývaném "Manhattan of the Middle Ages".



    x.com
    https://x.com/Culture_Crit/status/1796566479821029760
    E2E4
    E2E4 --- ---
    WADER23: jako že každej zdroj dneska fakt bere i stejnosměrné proud?

    tak to je tedy víc než mírně zajímavé zjištění. škoda ze az od těch 110V, to většína lidí stejně doma / na pustém ostrově nedá dohromady..

    ale teleportovat se do doby Edisona, dobiju si mobil.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    at jen nemelu:

    Vikingove / 13. Warrior (eng)
    vedeli jste ze vrchni severansky badass Buliwyf... je cech? vladimir kulich. ani nejmensi tu narazku na pokryvky hlavy bych v jeho pritomnosti neutrousil :)
    Vladimír Kulich | ČSFD.cz
    https://www.csfd.cz/tvurce/20896-vladimir-kulich/prehled/

    WADER23
    WADER23 --- ---
    SALVATOR: Geek fact: Tohle se dá použit, když nemáš po ruce 220V a potřebuješ zapojit něco co má spínanej zdroj (což je dneska v podstatě všechno co v sobě nemá elektromotor ), protože přece nebude vyrábět dva modely zdroje pro USA a EU, a první, co spínanej zdroj udělá je, že proud usměrní, takže mu tam můžeš s klidem poslat už rovnou DC.

    Samozřejmě zabít se s tím dá taky ;-).
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    uz zase slysim jak se povoluji sroubky na vrchnich krytech tocivych harddisku :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam