• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    FRK_R23
    FRK_R23 --- ---
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    ABAP: Ty tři polibky na konci dopisu k nám kulturně úplně nepronikly (a novináři jsou líní), takže když Paul McCartney vydal v roce 2012 album coverů jménem Kisses On The Bottom, což je citace z titulní písně I'm Gonna Sit Right Down and Write Myself a Letter z roku 1935, která je opravdu o psaní dopisu a ne o zadcích, nějaké docela velké médium to v článku přeložilo jako "Pusinky na zadečku", z čehož je mi doteď trochu trapně.
    ABAP
    ABAP --- ---
    Zajímavé jsou významy xxx.

    - v Británii je používáno v dopisech a emailech u rozloučení jako 3x polibek
    - Římsky 30, 30 stříbrných - Jidášova odměna
    - Na US samohonce xxx znamená 3x destilovaná, případně 3x filtrovaná
    - Nejčastější současný význam pochází až z 60' let (x-rated films)
    - Co znamenají tři svatoondřejské kříže na vlajce Amsterodamu už nikdo přesně neví
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Dostal se ke mně takový fousatý lingvistický žertík, díky kterému jsem se ovšem spustila do menší králičí nory.

    Fousatý žertík:
    I have an elephant joke but I فيل you won't get it.

    Poklady z králičí nory:
    - slon se islandsky řekne "fíl", protože ke slonům a slonovině se vikingové samozřejmě dostali přes obchod s arabskými zeměmi
    - ovšem slovo "elephas / elephantos" se v germánských jazycích neztratilo. Už ve staré angličtině se jeho varianta "olfend/olfenda" objevuje jako označení jiného exotického zvířete, velblouda, a v moderní islandštině se velbloud řekne "úlfaldi" dodnes.

    Tady zdroj, kdo má nesnášenlivost na runy, projede si to Google Translate:
    Vísindavefurinn: Af hverju nota Íslendingar arabíska orðið fíll um skepnuna sem flestar nágrannaþjóðir nefna elephant?
    https://www.visindavefur.is/svar.php?id=4664
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    Při invazi spojenců v Normandii se výsadkář zachytil padákem o věž kostela a dvě hodiny zde hrál mrtvého. Dodnes je symbolem celého městečka.
    Americký výsadkář, vojín John Steel (1912-1969) byl v červnu 1944 již zkušeným veteránem 505. výsadkového pluku 82. americké výsadkové divize, byl dokonce nejstarším výsadkářem v celé rotě F.
    Za sebou měl již službu v severní Africe, i boje na Sicílii a v Itálii. Osudného dne dostala jeho jednotka za úkol obsadit městečko Sainte-Mère-Église s tamními důležitými mosty vedoucími k pláži Utah.
    Během útoku došlo k nedopatření a vojáci byli vysazeni nad městečkem. John sestupoval přímo do hořícího domu pod sebou, a tak prudkým pohybem změnil trajektorii. Zachytil ale padákem o věž kostela.
    Aby to nebylo všechno, tak při nárazu mu vypadl nůž, čímž přišel o jedinou možnost jak se vyprostit. Byl raněn střepinou na noze a předstíral, že je mrtvý. Jen díky tomu na něj Němci nestříleli.
    Později jej sice zajali, ale po čtyřech hodinách se mu podařilo uniknout. Připojil se k jednotce a účastnil se obsazení městečka. John Steele byl vyznamenán Bronzovou hvězdou a za utrpěné zranění i Purpurovým srdcem.
    Po skončení války odjel zpět do Spojených států, avšak do Sainte-Mère-Église se pravidelně vracel. V roce 1964 byl dokonce jmenován čestným občanem města.
    Tehdy na setkání 505. výsadkového pluku pronesl, že je rád, že si kostel může prohlédnout i ze země. Zemřel na rakovinu krku května 1969. Dodnes jej ve francouzském městečku připomíná figurína visící v místech, kam 6. června 1944 dopadl.
    V místním muzeu byla rovněž otevřena stálá expozice věnovaná přímo Dni D, zobrazující rovněž obtížnost úkolu parašutistů. Ve filmu Nejdelší ztvárnil Steela herec Red Buttons.
    Objevuje se také v prvním dílu videohry Call of Duty a je také ve hře Hell Let Loose, která zobrazuje epizodu přímo v Sainte-Mère-Eglise. Při toulání se po vesnici může hráč jasně vidět svůj padák visící na vrcholu kostela.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    NELLAS: nebo jsou prostě řekové švihlí, mě to dost připomíná sirtaky, řeckej tanec, kterej jsem se nikdy nenaučl

    Teach Me to Dance ~ Anthony Quinn & Alan Bates (Αλέξης Ζορμπάς, 1964)
    https://www.youtube.com/watch?v=MZyqwqtTk_Q
    MONIOUS
    MONIOUS --- ---
    MOIRAIN: vy necetli, a presto rozmrazili?
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Windows mají většinou zapnuté automatické reakce na detekci komunikace - a když zjistí, že s někým mluvíte, ztlumí zvuky.
    A teď ta zábavná pasáž... mikrofon je dnes zabudovaný do kde čeho (v mém případě do náhodou připojeného monitoru) a detekce komunikace probíhá neustále.
    Takže pokud si někdy budete drbat hlavu, jako já, proč vám Spotify či Youtube v náhodné momenty mění hlasitost, je slušná šance, že to je ten důvod.
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    NELLAS: pardon, nečtu, dnes jsem v poklusu
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MCD: To mě mohlo napadnout, že inspirovali tady! :D
    MCD
    MCD --- ---
    NELLAS: Chybí mi tam, že po zhlédnutí tohoto spektáklu vznikl skeč Ministerstvo švihlé chůze.
    Monty Python's Ministry of Silly Walks (Full Sketch)
    https://youtu.be/iV2ViNJFZC8?feature=shared
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    MOIRAIN: To tam je :)
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    NELLAS: doplním, že fustanela má přesně daný počet skladů - 400 podle let otomanské okupace
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Na FB na mě vyskočilo střídání řeckých stráží, tak jsem hledala, proč u toho chodí tak divně a přehnaně... a jediná odpověď, kterou jsem vygooglila, je:
    The steps that the official ceremony requires at the time of changes are carried out in really slow motion to protect their blood circulation after 60 min of immobility.

    Takže to nahazuju sem a čekám, jestli mi to někdo (v dobré internetové tradici) obratem vyvrátí :)
    PS Všimněte si těch dvou párů ponožek. A váhy těch bot.


    Greece, Athens Changing of The Guard Full Ceremony, UNCUT
    https://youtu.be/SQcq_ikkwuQ?t=301


    Changing of the guard in Athens, Greece | Greeka
    https://www.greeka.com/attica/athens/sightseeing/changing-of-guards/


    Their uniform of the Presidential Guard has a historical meaning. It refers to the uniform of klephts and armatoles, two groups of Greek warriors during the War of Independence against the Ottomans (1821). In fact, it is said that the white skirt of the uniform has 400 folds to represent the 400 years of Ottoman occupation the Greeks lived through. It was established by King Otto and he himself wore it during his official appearances.

    The uniform consists of:
    • the farion - the Evzone's fez, made from red baize and featuring a black silk tuft and the Greek coat of arms
    • a white shirt with loose sleeves
    • the fermeli - the handmade waistcoat with several delicate shapes sewn on it
    • the fustanella - the Greek kilt, the making of which requires 30 meters of white cloth.
    • four socks - two on each leg
    • the anaspastos - the leather belt that holds the socks
    • the tsarouchia - the red, traditional, leather shoes, with a black tuft in front. Each shoe weighs three kilos.
    • blue and white fringes, representative of the Greek flag
    • silk garters
    • leather cartridge cases
    All guards also carry a shotgun. It is the most difficult piece to carry, not only because of its weight but also because of the physical pressure that exerts on the soldier's body.

    This is the official version of the uniform that the Evzones wear only on Sundays and National holidays.
    On other days, the white shirt, the fermeli and the fustanella are replaced by the doulamas, a special uniform that the soldiers of the Macedonian Struggle (1904-1908) used to wear. This uniform is blue in winter and brown in summer.
    During official ceremonies, the Evzones also wear the traditional costumes of Crete and Pontus, as a recognition of the contribution of these regions in the national fights.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    NAVARA: tak teď konečně chápu jak vzniklo rčení "neberte si mě laskavě do huby!"
    MEANKITTY11
    MEANKITTY11 --- ---
    ARANIUS: to bude legrace u dýchání do balonků!
    VOZKA
    VOZKA --- ---
    E2E4: Měl jsem i aktuálnější zdroje, na odkazovaném ACX vyšlo od té doby třeba tohle, kde o těch myších a potenciální škodlivosti alkoholu něco píšou, ale taky to asi není ono. Ale nepřijde mi to tak důležité, ono se o tom myslím ještě psát bude a jistota informací bude snad vzrůstat :)
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    VOZKA: Nakažlivé, takže se lidi budou navzájem kousat? Já bych o jednom side effectu věděl!

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam