• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Jenže ta vyhláška byla v souladu s tehdy platným zákoníkem:

    "The Spaniards were considered criminals after their ships were wrecked and in accordance with the Icelandic law book of 1281, it was decided that the only right thing to do was to kill as many of them as possible. An estimated 32 Spaniards were killed.[2][3]"

    Takže ona to nebyla ani tak vražda, jako spíš trest.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    SCHWAB: mladsi a/nebo silnejsi.
    Vyhlaska nemůže povolit neco, co zákon (nedejboze ustavni) zakazuje.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    SALVATOR: no jiste!
    Stav pred 1615: vrazdit spatne
    1615: vrazdit spatne, vyjimka Spanele
    ??? (Nejblizsi vydaný trestni zakon, ktery mluvi o vrazdeni obecne): vrazdit spatne.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    TRISSIE: Ovšem dá se asi úspěšně předpokládat, že islandský zákony považovaly vraždu za trestnou dááávno před touhle historií.
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    TRISSIE: mladší pes mrdá, jo? :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    SALVATOR: ne, obecne plati pravidlo "pozdejsiho zakona", tzn pokud současný trestní zakon na Islandu povazuje vrazdu za trestnou, tak je trestna i vrazda Spanelu 😀
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    SCHWAB: To mě přesně napadlo a teoreticky asi i mohlo.
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    SALVATOR: to bylo peprné, kdyby to na základě této vyhlášky někomu prošlo:)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Od roku 2015 už není pro Islanďany legální zabíjet Španěly, jakmile je zmerčej.
    Začalo to na začátku 17. století. Španělé byly docela zběhlí ve velrybaření a v rámci lovu dorazili až na Island. Tam začali vytvářet základny a s Islanďanama v tomhle celkem čile spolupracovali. Problém ovšem nastal roku 1615. Moře zůstalo zamrzlý do pozdního jara, takže nešlo rybařit a kvůli počasí pomřelo dost skotu. V létě pak dorazili Španělé, lovili velryby a v září se chystali domů, ovšem přišla bouře a jedný skupině z Baskicka poničila lodě, takže museli zůstat mna Islandu přes zimu, což byl problém, protože vzhledem k předešlý tuhý zimě byly zásoby poměrně tenký. No, netrvalo dlouho a Baskové se vloupali do jednoho z domů a ukradli nějaký sušený ryby. Což Islanďani vnímali jako průser, protože s takovou by zimu nepřežili ani Baskové, ani Islanďani. No a tak se jako nejlepší nápad jevilo prohlásit Španěly za vyvrhely a kriminálníky a dát všem povolení zabíjet je bez ptaní. Ovšem zmasakrováním skupiny Basků byl vlastně problém vyřešenej, takže se na vyhlášku zapomnělo až do roku 2015.
    U příležitosti zrušení vyhlášky byl v Hólmavíku odhalenej pomník, u kterýho se setkali potomci obou stran konfliktu.
    EKG
    EKG --- ---
    Mirne zajimavy drb.

    Triss and Geralt almost killed the game #witcher #witcher3 #shorts
    https://youtube.com/shorts/roujOcdE5_Y?si=6Ys-2Nve0cuy7HPR
    HRAFNAIN
    HRAFNAIN --- ---
    Chicago je pojmenovaný po … medvědím česneku (nebo tak něco)

    Název illinoiské metropole pochází z dob, kdy šlo o pouhý přístav pro indiánské kánoe. Tehdy na místě rostla divoká cibule vydávající silný zápach, který indiáni označovali výrazem „chicagou“.

    The name “Chicago” is derived from a French rendering of the Native American word shikaakwa, known to botanists as Allium tricoccum

    How Chicago got its name | American Name Society
    https://www.americannamesociety.org/how-chicago-got-its-name/

    Zelené dědictví mafie: Chicago je dnes moderní a přívětivou metropolí | 100+1 zahraniční zajímavost
    https://www.stoplusjednicka.cz/zelene-dedictvi-mafie-chicago-je-dnes-moderni-privetivou-metropoli#:~:text=N%C3%A1zev%20illinoisk%C3%A9%20metropole%20poch%C3%A1z%C3%AD%20z,indi%C3%A1ni%20ozna%C4%8Dovali%20v%C3%BDrazem%20%E2%80%9Echicagou%E2%80%9C.
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    SCHWAB: Tünel má jen dvě zastávky, doba jízdy je méně než 2 minuty a je to spíš takovej výtah, jede to od moře prudce do kopce do Galaty. Přišlo mi to trochu jako lanovka na Petřín v tunelu.
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    díky plakátu z Lidlu jsem zjistil, že Rio de Janeiro bylo v první čtvrtině devatenáctého století hlavním městem Portulgaska a pak přes sto let Brazílie.

    A v naprosto logické návaznosti jsem pak zjistil, že v Istanbulu je druhé nejstarší metro na světě (otevřeno 1875). Jmenuje se Tünel. Stále jezdí, ale ono to asi není tak uplně metro ve smyslu Metropolitan Railway, tedy metropolitní železnice, protože vozy jezdí po pneumatikách, ne po koleji. Je to vlastně tunel pro trolejbus, který Ale co si budeme - v Londýně je přes polovinu tras vedeno nad zemí, takže to není tak úplně metro, jak ho chápe centrální země Evropy a rozhodně to není London Underground, jak se honosí na cedulích.
    GIRAFFKA
    GIRAFFKA --- ---
    PLECH: no jo, to jsou belgicky obrici jako nase Ruzena! Asi budu muset zkouknout nejaky ty Teletubbies ze studijnich kralicich duvodu!
    PLECH
    PLECH --- ---
    E2E4: A kralici jsou nejakej gigantickej druh, aby to nevypadalo divne. Plus ty kralici se casto parej a musi se kvuli tomu prerusovat zabery.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    JON: určitě by si ten požár nenechal ujít, ta vůně pečenejch brambor musela bejt epická :)
    JON
    JON --- ---
    PALEONTOLOG: to je u Hampla na zahrade, ne?
    #kecy
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    Pomník bramborám.

    v Bostonu v roce 1962 zachvátil požár rozsáhlé sklady brambor, lemující nákladní tratě kolem řeky Millers, která tou dobou touhle komoditou žila. Sklady byly v provozu od pol. 19. století až do 60. let, kdy je zachvátil požár. Obnoveny nikdy nebyly, naopak břehy řeky Millers byly zaváženy a na jejich místě dnes stojí zástavba. Pamětníci vzpomínají, jak v době požáru lidé chodili a sbírali pečené brambory a celý soutok řek Charles a MIllers voněl pečenými bramborami nejen v době požáru, ale i první měsíce po něm. Už od ranných 90. let vznikal plán, jak tuto bostonskou epochu připomenout, ale to se povedlo až v roce 2009 úpravou pěšího chodníku a vztyčením.. monumentu.
    edit: pamětní deska zmiňuje požár v polovině 30. let, obecné informace datujou požár do 60. let.

    pomník


    požár (1962)
    https://bostonfirehistory.org/wp-content/uploads/sites/51/2015/09/photofirepotatosheds05101962.pdf
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    MATHEZ: fskutečnosti Martin Frič (řežisér) řekl k této scéně Lipskému, ať si něco vymyslí... Pak už to byla čistě Lipského improvizace.
    GLADILAF
    GLADILAF --- ---
    CDR: Imho už dost těžko. V obecnosti jen kmenové buňky mají schopnost stát se základem pro libovolnou tkáň daného organismu a postupně se víc a víc specializují a současně se zmenšuje spektrum možných výsledných "produktů". A v každém tom kroku mohou různě zparchantět, stát se nádorem a výsledek je míň a míň podobný původní buňce. Myslím že ztráta informace tam je velká (něco je vypnuté, něco chybí a něco tam je navíc mutacemi nebo horizontálním přenosem), ale genetik nejsem tak třeba mě někdo opraví.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam