• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    GUMBA
    GUMBA --- ---
    SALVATOR: Účinek tehdejších kanónů byl čistě kinetický (střela nebyla výbušná), takže ničivost střelby závisela hlavně na hmotnosti střely a ne už tolik na jeho velikosti (na té závisel tak kvůli odporu vzduchu). Reálně ta kinetická energie závisí výrazně také na rychlosti, ale pro stejný materiál (železo), stejný typ děla (kanón) a podobnou kvalitu střelného prachu odhaduji, že dosahovali podobných úsťových rychlostí. Takže pak byla prostě rozhodující jenom ta hmotnost. Asi to mohli přepočítávat na průměr hlavně, ale jak je tam ta třetí mocnina, tak by asi rozdíly nebyly dostatečně velké, aby to nezpůsobovalo problémy: dvakrát těžší koule ze stejného materiálu má jen o 26 % vetší průměr, takže ten rozdíl v kalibru (oproti hmotnosti) nemusí být moc zřejmý. Taky tam jsou další faktory typu: máš-li posádku (a jeřáb) uzpůsobenou na manipulaci s nějak těžkou municí, tak dvakrát těžší dělová koule se může snadno stát neřešitelným problémem.
    NVT
    NVT --- ---
    HNILOB: Inu, kočičí štěstí...

    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    C_O_P: fakt ?
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    C_O_P: Kafe a mlíko od rakve víko.
    C_O_P
    C_O_P --- ---
    FERRYH: Kdysi sem kdesi viděl rozhovor s onkologem a říkal, že hořký kafe je úpe v pohodě, jen tam nesmíš dát cukr a mlíko, protože pak se tam dělaj nějaký karcinogenní sloučeniny s tim kofeinem. Zkusim to dohledat.
    JON
    JON --- ---
    KURE: no spis ze i raze predem nabijenych del byla hodne variabilni - hlaven musela byt o dost sirsi, aby se strela dala bezpecne zastrcit az ke slozi v komore - takze podle doby vyroby a vyrobce byla hlaven o 10 az 20% (a cokoliv mezi tim) sirsi nez strela - v tu chvili je asi lepsi se bavit o tech (idealnich - skutecne se samozrejme taky divoce lisily) vahach projektilu.
    KURE
    KURE --- ---
    SALVATOR: afaik to že primitivní kanony strilely podobně rychlé střely, takže efekt v cíli se dal měřit hmotností střely. (Rychlost projektilu měřit neuměli)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    MICKK: Ne, to by byla tzv punt gun. Tohle je zbraň, která se používala v Africe a Asii na lov velký a nebezpečný zvěře a říkalo se tomu elephant gun.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    JON: To je mi jasný, myslel sem to spíš tak, co vůbec stálo za myšlenkou "chci mít náboj takhle těžkej" místo "chci mít náboj takhle velkej", přičemž druhá varianta by mi přišla nějak smysluplnější.
    KURE
    KURE --- ---
    MICKK: trochu mě zaráží, že je dražkovana, to brokovnice nebejvaly.

    Kdyby někoho zajímalo něco víc o lovu kachen tou monstrozitou tak heslo je Punt gun.
    Punt gun - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Punt_gun
    MICKK
    MICKK --- ---
    SATOO: brokovnice většinou nestřílí jednu kouly, ale spoustu menších
    MICKK
    MICKK --- ---
    SATOO: to je na lov ptáků po hejnech,
    JON
    JON --- ---
    SALVATOR: Ten skvelej napad odvodit prumer od vahy vystrelen koule bude dost starej a bude pochazet od standardizace munice pro dela. 6 pounder,12 pounder, 24 pounder atd. Takhle 12 gauge brokovnice = 1/12 pounder. Akorat u del se pocita litinova koule a ne olovena.
    BTW 24 pounder = 152mm, nahoda? nemyslimsi. https://en.m.wikipedia.org/wiki/24-pounder_long_gun
    ASNEK
    ASNEK --- ---
    SATOO: to zavisi...
    do zombiku porad miris na hlavu...
    ze to sejme horni pulku tela te netrapi...
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    HAR4NT: Tak to seš drsnej, protože takhle vypadá hlaveň pušky ráže 2. Což mimo jiné znamená, že náboj váží skoro čtvrt kila.

    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    RSZ: Tohle by možná chtělo příklad, protože to není zrovna intuitivní.
    Tak například v případě ráže 12 to znamená, že když vezmete libru olova, rozdělíte ji na 12 částí a uděláte z nich kuličky, tak průměr hlavně je stejná, jako průměr těch kuliček (kulí). To mimo jiné znamená, že čím větší ráže brokovnice, tím menší průměr hlavně, protože když z tý samý libry olova neuděláte kuliček 12, ale 20, jsou samozřejmě všechny menší. Tady mi v češtině citelně chybí rozlišení gauge a caliber.
    Ráže .410 je výjimka, tam je to přímo 410 tisícin palce.
    Proč někdo myslel, že je skvělej nápad odvodit průměr od hmotnosti, potažmo hustoty olova, nebo v čem je lepší 410 tisícin palce, než 41 setin, to je mi vážně záhadou.
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    RSZ: jj, nejradsi strilim jednickou
    RSZ
    RSZ --- ---
    SALVATOR: btw ráže brokovnic stojí taky za vysvětlení:

    Kalibr neboli ráže u brokové zbraně se uvádí v hodnotách 12, 16, 20, méně časté jsou pak r. 24, 28, 32, 36 (v palcovém vyjádření . 410). Hodnota sudého čísla není průměr brokové hlavně, ale jedná se o přepočet, kolik stejných koulí daného stejného průměruby se ulilo z jedné anglické libry olova (0,4536 kg).
    HNILOB
    HNILOB --- ---


    Oscar the "Unsinkable Sam"
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    V UK, se krátce, jen pár let po 2. světový válce, vyráběly traktory Field-Marshall. Měly jeden dvoutaktní dieselovej válec o objemu 6 litrů a startovaly se kombinací doutnavýho papíru s chilským ledkem, kterej zastoupil žhavicí svíčku, a slepý patrony do brokovnice ráže 12. Její exploze poslala do válce rázovou vlnu, která poslala hlavu válce dolů a roztočila motor.

    Starting the Field Marshall Tractor.
    https://youtu.be/VEurohAwrmA?si=Gxxkcpzh6sctg9f4
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam