• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    SPIKE411: Vypíchnul bych, že jde o přírodní jámu, nikoli vyhloubenou, jak o nich psal E. Štorch (tuto domněnku delší dobu vyvracejí i čeští archeologové).
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    MATEEJ: protože budoucí studenty archeologie na fotku kódu v matlabu fakt nenalákáš! :-)
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    NELLAS: Ad padání/nahánění do jam.

    Ve Wyomingu (kousek od hranic s Jižní Dakotou) při stavbě dálnice I-90 objevili tzv. Vore Buffalo Jump, jámu, do které původní obyvatelé naháněli bizony mezi lety 1500-1800.
    V prérii měli prý vybudované i nějaké navigační značky, aby věděli, kam to splašené stádo hnát.

    The Vore Buffalo Jump National Historic Site | The Black Hills and Badlands — South Dakota
    https://www.blackhillsbadlands.com/business/vore-buffalo-jump-national-historic-site

    Vore Buffalo Jump - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Vore_Buffalo_Jump

    Interstate 90 - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Interstate_90
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    MORKANT: Umí, ale dokud to nezkusíš, nevíš jestli si něco nezanedbal.
    EKG
    EKG --- ---
    MORKANT: Zaminka pujcit si vysokozdviznou plosinu a hazet z ni klacky na kameru? I'm in!
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    SCHWAB: Na chleba.
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    SPIKE411: to se maže na oštěpy a kopí?
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    The Real Reason Why Huy Fong Sriracha Doesn't Taste The Same Anymore
    https://youtu.be/EM_oPEK5eZE
    XBAHNO
    XBAHNO --- ---
    KURE: ani to ne. Oštěp je čistě bodný, kopí má i řeznou funkci a většinou i nějaký element, který brání tomu, aby vniklo příliš hluboko. Divoký prase i nepřátelského vojáka chceš po bodnutí udržet v nějaký vzdálenosti od těla a eventuálně kvrdláním přidat ještě nějaký další ranivý efekt.
    MICKK
    MICKK --- ---
    KURE: ale vlastnosti chceš jiný, většina spalných zbraní funguje stejně, ale používají se jinak
    KURE
    KURE --- ---
    MICKK: a konstrukčně je to to samý jako oštěp.
    MICKK
    MICKK --- ---
    KURE: pušky s bajonety se hází? jsem myslel, že je to náhrada kopí
    JESTEDMAN
    JESTEDMAN --- ---
    NELLAS: četl jsem poslední studie a dle všeho se mamuti nelovili pomocí oštěpů, ale kopí. Oštěp má malou průraznost, zatímco oštěp zapíchnutý do země proti rozeběhnutému mamutovi využívá jeho kynetické energie a je prý mnohem efektivnější.
    KURE
    KURE --- ---
    MATEEJ: jj to je zajímavej postřeh. že atlatlem se blbě střílí z kopce dolu.
    MORKANT
    MORKANT --- ---
    MATEEJ: Nejspíš proto, že to archeologové neumí spočítat, ale baví je to zkoušet?
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    KURE: Myslím, že to nové zjištění spočívá v tom, že účinnost atlatlu se zhoršuje, když se používá při střelbě z výšky. Ale ani já nechápu, proč tohle celé, atlatly i oštěpy, museli v roce 2024 potvrzovat experimentálně, přijde mi to jako otázka elementární fyziky a balistiky.

    (Plus, jak píšeš, oštěpy mají oproti prakům a atlatlům ještě x dalších výhod a použití, proto je jednoduché střelné zbraně nenahradily. Tu poslední větu snad napsal novinář a ne vystudovaný antropolog, archelog nebo historik.)
    KURE
    KURE --- ---
    NELLAS: mě to připadá celý jako blbost.
    Atlatl střílí takový jako trochu přerostlý šípy.
    Asi neni překvapující že je účinější píchnout zvíře daleko větším oštěpem než šípem
    A tedy kdykoliv bylo možný dostat se ke zvířeti blíž, použili oštěp. Tam kde to nešlo, vymysleli atlatl.
    No a důvodem proč oštěpy nevyšly z mody ani v WWII (puška s bajonetem) je prostý fakt že dlouhá věc s ostrým koncem je hrozně moc šikovná.
    Jo a oštěp se taky snáz vyrábí.
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    Ale s čím sem jdu!

    "Jak vědí všichni fanoušci filmových Hvězdných válek, zaútočit z výše položeného místa přináší značnou výhodu. Ale neplatí to vždy - kdyby měl Obi-Wan Kenobi světelný atlatl, asi by Anakina Skywalkera neporazi."

    Pravěcí lovci v době kamenné nežili na rovných polích, jaká si oblíbili pozdější zemědělci. Naopak, obývali krajiny s výraznými topografickými prvky, jako jsou útesy, kaňony a údolí. Archeologické důkazy z lokalit, jako je Solutré ve Francii či lokalita Folsom v Novém Mexiku, naznačují, že první lidé po celém světě využívali přírodní útvary k chytání a zabíjení velké zvěře.

    Podobně zřejmě terén využívali i lovci mamutů na jižní Moravě – velká zvířata nepadala do jam, jak se mnohdy ukazuje, ale lovci je spíš zaháněli do rozbahněných svahů a tam je ubíjeli.

    Na slavné skále Solutré zase lovci zahnali stáda migrujících koní do slepé uličky tvořené jižní stěnou útesu a poté je v uzavřeném prostoru lovili. V americké lokalitě Folsom byly nalezeny známky toho, že lovci podobně využívali přítokové kanály lemované třímetrovými bočními stěnami a až osm metrů vysokými skalními stěnami k chytání a zabíjení bizonů.

    Podle předchozích výzkumů právě podle terénu volili paleolitičtí lidé i místa svých sídlišť: právě proto, aby to měli blízko ke vhodným terénním prvkům, které jim umožňovaly snadný lov.

    Autoři studie vrhali oštěpem a metali atlatlem ze čtyř různých výšek – z úrovně země, ze tři, šesti a devíti metrů. Aby se tak vysoko dostali, pomohli si vysokozdvižnou plošinou.

    Využívali sice jen moderní sportovní oštěpy a vrhače, ale věří, že výsledky byly podobné jako u pravěkých nástrojů, přičemž moderní zbraně kompenzovaly větší sílu a zručnost paleolitických lovců. Celkem nafilmovali vysokorychlostní kamerou 160 vrhů – díky přístrojům pak dokázali změřit rychlost v posledním metru před zásahem cíle. A z toho odvodili kinetickou energii zbraně. Ta je důležitá k pochopení ničivosti a tedy i účinnosti.

    Výsledky ukázaly, že rychlost a kinetická energie se u hozeného oštěpu zvyšovaly s výškou odpalu. A to zcela zásadně. Pokud oštěp letěl z výšky devíti metrů, zvýšila se rychlost zbraně asi o 40 procent. Jenže to stejné nefungovalo u vrhače oštěpů.

    Se zvyšující se výškou totiž naopak docházelo k poklesu rychlosti a kinetické dopadové energie. Podle vědců totiž jiný úhel vrhu způsobil uvolnění šipky ve vrhači, což snížilo pákový efekt.

    Šipky metané z atlatlu měly vyšší rychlost než oštěpy, když vylétly z úrovně země a mířily na cíl v podstatě horizontálně. To dávalo atlatlu výhodu při lovu v rovinatém, otevřeném prostředí. Přítomnost stromů nebo vyvýšený terén umožňující lovit z výšky ale z oštěpu činily lepší volbu.

    Výsledky naznačují, že pro paleolitické lovce mohly být v terénu se značným převýšením výhodnější ručně házené oštěpy než „pákové“ atlatly. To by mohlo vysvětlovat, proč je některé kultury téměř nevyužívaly a proč nikdy oštěpy nenahradily úplně.

    Vědci hodiny vrhali oštěpy. Prokázali, proč je moderní zbraně nemohly nahradit — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/vedci-hodiny-vrhali-ostepy-prokazali-proc-je-moderni-zbrane-nemohly-nahradit-354080
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    GREATDRAKE: Ten vizuál, řekla bych, dost odpovídal knižní předloze:
    https://www.kobo.com/cz/cs/ebook/shrek-7
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    Že měl film Shrek dlouhý vývoj před vydáním jsem věděl, a že DreamWorks považovali tento projekt za nízkou prioritu a posílali na něj grafiky co se neosvědčili jinde také.
    Ale že první verze byla tak třeskutá, to jsem netušil - v roce 1995 vznikla první minutová verze. Když ji producent viděl, doapdlo to dole očekávání. celý tým byl rozmetán a projekt uchopen znovu a jinak. Jak to dopadlo, všichni víte.

    Přikládám screenshoty a kus onoho testovacího videa.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam