• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    ILTU
    ILTU --- ---
    HAR4NT: To je hezký :-)
    LORD_DE_SEIS
    LORD_DE_SEIS --- ---
    Diafonizace je vědecká technika, která zprůhledňuje měkké tkáně a obarvuje kostní i chrupavčité struktury. Umožňuje tak vizualizaci vnitřní anatomie organismů bez poškození vzorků pitvou. Obarvené struktury pak Ize snáze studovat pouhým okem.

    Diafonizace se začala rozvíjet již v 19. století, poprvé ji použil a popsal O. Schultze v roce 1897, a později byla upravována četnými badateli. Diafonizáty byly využívány pro medicínské účely, a to především v anatomii, morfologii a embryológii. Díky této metodě je totiž možné nahlédnut do těla obratlovců pomocí zprůhlednění měkkých tkání (změní konzistenci v želatinovou hmotu) a vyobrazení mineralizovaných tkání pomocí histologických barviv (nejčastěji alizarinová červeň na kosti a alciánská modř na chrupavky). Postupem času ji však vytlačily moderní zobrazovací metody jako CT sken nebo rentgen. Nedávno však byla značně zpopularizována a nyní je diafonizace známa spíše jako umělecký směr, který neokoukaným způsobem spojuje vědu s uměním.

    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    Ten pan malir Junek ze Slavnosti Snezenek, kterej namaloval slabikar, doma rozhodne zadnej nepovedenej obraz nema a andelickum prdylky taky nevopravuje, fakt existoval a fakt se jmenoval Junek:) a v roce 1941 dokonce ilustroval 8 dilu Rychlych Sipu!

    https://cs.m.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Junek
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    Zajimava hora v Tibetu, opredena mnoha myty, Mount Kalesh. Dodnes ji nikdo nevylezl



    Mount Kailash - Wikipedia
    Mount Kailash - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Mount_Kailash

    15 Mysteries and Secrets of Mount Kailash (More than a Sacred Mountain)
    15 Mysteries and Secrets of Mount Kailash (More than a Sacred Mountain)
    https://www.tibettravel.org/kailash-tour/mount-kailash-mysteries-and-secrets.html

    ZARAKI_KENPACHI
    ZARAKI_KENPACHI --- ---
    O této události lze i shlédnutí produkci Národního divadla níže, poměrně zajímavé zpracovanou

    Očitý svědek - Národní divadlo
    https://www.narodni-divadlo.cz/cs/predstaveni/ocity-svedek-3266372
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GREATDRAKE:
    GLADILAF: jo jo, vždycky když někdo vytáhne válečné zločiny Banderovců (v rámci nějakého papouškování ruské propagandy), tak vytáhnu postoloprtský masakr, jestli znají. Neznají, no... ale Němci v roce 1945 ještě taky stihli hodně sviňáren, takže ty emoce byly už šíleně napjaté, na všech stranách, mstít se asi chtělo hodně lidí.
    GLADILAF
    GLADILAF --- ---
    GREATDRAKE: A ten zas jo, myslim ze posledne ho nekde pripominal JAKUBV
    GREATDRAKE
    GREATDRAKE --- ---
    GLADILAF: a Postoloprtský masakr znají?
    GLADILAF
    GLADILAF --- ---
    Karol Pazúr: strůjce hromadné vraždy na Švédských šancích se kochal pláčem žen a dětí - Médium.cz
    https://medium.seznam.cz/clanek/petra-pavlickova-karol-pazur-bestialni-strujce-masakru-na-svedskych-sancich-se-kochal-placem-vrazdenych-zen-a-deti-109284

    Mírně zajímavý a dosti děsivý. Dodnes jsem to netušil...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    Edvard Beneš se ženil sice v kostele (u Ludmily), leč v 7 ráno, protože mu jako středoškolskému profesorovi nepřišlo správné, aby za něj musel některý z kolegů suplovat či jeho studenti o lekci přišli. Takže po svatbě hezky nasedl na tramvaj a šup do školy!

    No neměla to s ním paní Hana lehký... už od začátku, ona se totiž jmenovala Anna, ale to mu připomínalo jeho bývalou lásku, tak si musela jméno změnit :-)
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    PISKVOR: tak už v roce 1915 už hrozili vojenským tribunálem s jasným výsledkem za "bratříčkování se s nepřítelem".
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    DRABICZ: Ale 109 let už minimum, a 108 už vůbec. Nálada na vánoční příměří s prodlužující se válkou zcela opadla.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Zápis "40ti-ish" je teda víc než mírně zajímavej, musím říct.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    Prvni vyrobeny hard disk (RAMAC) ukladal data velmi spolehlive. A to tak, ze kdyz v roce 2002 zrekonstruovali, byli schopni precist data (po 40ti-ish letech).

    Termostabilita dat na disku je delsi, nez ocekavana delka trvani vesmiru.

    Century-Scale Storage
    https://lil.law.harvard.edu/century-scale-storage/
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    NELLAS: Nedavno je zena delala, a jsou jednodussi a praktictejsi, nez jsem podle legend myslel #kecy
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    SPIKE411: Tak to je hodně drsný...
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    Tragédie labradorských Inuitů po návštěvě Prahy v 19. století - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/historie-tragedie-labradorskych-inuitu-po-navsteve-prahy-v-19-stoleti-40467595
    DRABICZ
    DRABICZ --- ---
    Dnes je to přesně 110 let od nejdůležitějšího fotbalového zápasu v dějinách lidskosti. Christmas truce 1914-2024
    Christmas Truce of 1914, World War I - For Sharing, For Peace
    https://youtu.be/6KHoVBK2EVE?si=84qJSExieUyNPeX2
    QZUZKA
    QZUZKA --- ---
    XCHAOS: a přitom je to "nope" maskované jako logický test.

    NVT: obecně umím dobře vyplňovat testy. Za deset minut se to dá projít celé když se jede bez váhání. Odhaduju se na tak 15-25 bodů; u aspoň pěti otázek ani při pomalém čtení bez limitu nevím jasně, co má být správná odpověď, u 4 si myslím že vím, ale můžu se plést, a klidně jsem mohla přehlédnout ještě nějaký zádrhel (je rozdíl mezi write a print? Pokud ano, vyžaduje se jeho respektování jen v otázkách pracujícím s oběma pojmy, nebo ne?)
    Pro mě by bylo, kromě nejasností a požadavku na 30/30, problém to "nedělejte nic dalšího" - to znamená že chyba při kroužkování, podtrhávání a škrtání vlastně nejde opravit.

    A ano, chápu že v národě s touhle historií heslo "math is racist" vlastně i dává smysl, pokud ho čteme jako rozdělovat lidi na "hodné" a "nehodné" na základě testu z matematiky je nástroj rasismu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam