Čtu si něco o Gibraltaru a náhodou sem objevil mírně zajímavá fakta o Španělsku resp. jeho podivnostech v souvislosti s jeho hranicemi.
1) Gibraltar.
Všichni známe. V roce 1713 byl Gibraltar postoupen Británii Utrechtskou smlouvou, po válce o španělské dědictví. Ale věděli jste, že si ho dodnes Španělsko nárokuje zpět? Jenže nemůže v referendu uspět, protože většina obyvatel Gibraltaru hlasuje vždy proti, chtějí zůstat Brity.
Mapy Google https://maps.app.goo.gl/XTqgDA8pFiJchxWA82) Bažantí ostrov. (Ile des Faisans / Isla de los Faisanes)
Malý ostrov na řece Bidasoa mezi Španělskem a Francií. Funguje jako francouzsko-španělské kondominium (oblast ve společné správě), obě země si formální správu nad ním předávají každého půl roku. Neoficiálně se mu říká Konferenční Ostrov, protože sloužil v historii pro oficiální setkávání Francie a Španělska. V roce 1615 se zde setkala princezna Anna Rakouská se svým ženichem Ludvíkem XIII., v roce 1659 na ostrově probíhala tříměsíční vyjednávání, po kterých byl podepsán Pyrenejský mír. Roku 1679 se zde konaly zásnuby Karla II. Španělského s Marií Louisou Orleánskou.
Mapy Google https://maps.app.goo.gl/WZNKc98CmwNxP8Gg83) Ceuta a Melilla
Dva pozůstatky španělské expanze do Afriky.
Jak to vzniklo: obě města mají koeřny v dobách Reconquisty a portugalsko-španělských výbojů v 15. století. Ceuta byla původně portugalská, ale v roce 1580, kdy Španělsko a Portugalsko sdílely krále, přešla pod španělskou správu. Dnes jsou to autonomní města Španělska na africkém kontinentu, obklopená Marokem. Maroko je považuje za okupovaná území, ale Španělsko je bere jako nedílnou součást státu.
Mapy Google https://maps.app.goo.gl/F7EYPm6xjLm4QoGq7 Mapy Google https://maps.app.goo.gl/GX9tYEKGCSdngfny74) Isla Perejil (Ostrov Petržel:)
11. července 2002: Marocká vojenská jednotka (asi 6 až 12 vojáků) obsadila neobydlený ostrov Petržel. Maroko uvedlo, že jde o boj proti nelegální migraci a pašování. Španělsko protestovalo a požadovalo stažení jednotek s odkazem na to, že ostrov je součástí jeho historického území (plaza de soberanía).
18. července 2002: Španělsko provedlo vojenskou operaci s názvem Operación Romeo Sierra. Byly nasazeny jednotky španělských speciálních sil (Grupo de Operaciones Especiales), podporované fregatami, helikoptérami a stíhači. Maročtí vojáci byli zadrženi bez výstřelu a následně vráceni do Maroka. Po operaci Španělsko ostrov neobsadilo trvale, ale obnovilo předchozí status quo (neobsazený a bez stálé přítomnosti).
Mapy Google https://maps.app.goo.gl/EHL4VJpXiP8Q9iZR85) Peñón de Vélez de la Gomera
Tohle je fakt naprostý klenot geopolitických podivností. V 16. století byl Peñón pirátskou základnou, odkud útočili osmanští korzáři na španělská pobřeží. V roce 1564 ho dobyli Španělé a od té doby si ho drží jako vojenský post. Dnes je to čistě vojenská základna se stálou posádkou asi třiceti lidí, přístup veřejnosti je zakázán. Opět, Maroko to samozřejmě vysírá a považuje to za okupaci.
Mapy Google https://maps.app.goo.gl/JzyRfxja5PJqNYrp6Připadá mi to celé takové humorné, Španělsko totál nakrknutý na Británii, že jim nechce vrátit Gibraltar, přitom se k Maroku chová ještě hůř :)