• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    E2E4
    E2E4 --- ---
    EZECHIAS: hele legrace, zkousel jsem ted vsechny pluginy na chatgpt ktery tvrdi ze delaji summary youtube videi, ale nic z toho nefunguje, vsechny davaji error:
    ApiSyntaxError: Expected message content to be Text, got class 'chat.chat.Code'

    Rad bych nasel neco funkcniho..

    pokracovani v [Artificial Intelligence AI] , prosim?
    CERNYRYBIZ
    CERNYRYBIZ --- ---
    Když to máte tak... Před nějakými patnácti lety vyšel následující článek: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/clanek/pasivni-koureni-snizuje-detem-inteligenci-319279
    Který tvrdí, že pasivní kouření snižuje dětem inteligenci. Tehdy mi to přišlo zvláštní, tak jsem se v tom trochu pohrabal, a ukázalo se, že inteligentnější rodiče v menší míře kouří před dětmi (pokud vůbec) a zároveň že inteligentnější rodiče mívají i inteligentnější děti - tudíž ten článek lhal, nebo alespoň zaváděl na scestí, protože předkládal v příčinné souvislosti (pasivní kouření -> blbé děti) dva jevy, které byly ve skutečnosti důsledkem téže příčiny (čím hloupější rodiče, tím hloupější mají děti; čím hloupější rodiče, tím spíš kouří před dětma).

    V roce 2016 jedno číslo Vesmíru bylo věnované lepku, jako do jisté míry protiváha popularizačních článků v časopisech, houfně tvrdících, že lepek je zlo a vyřadit ho z jídelníčku prospěje každému, včetně lidí, co nejsou celiaci. Nepřekvapivě - lidé ve studiích, co tvrzení o škodlivosti lepku dokazovaly, byli vesměs Američané. Byla tedy sice nalezena i tzv. "neciliakální glutenová senzitivita", ale jde o diagnózu "per exclusionem et ex iuvantibus" (alias "nevíme, co způsobuje vaše zažívací obtíže, ale zkuste vysadit lepek, co kdyby to zabralo").
    Nezapomínejme ale, že výrobky se zvýšeným obsahem lepku jsou v americkém kontextu zejména fast food (hamburgery, pizza), tudíž kdo jí více lepku, zpravidla jí více fast foodu a/nebo polotovarů, a jeho zažívací problémy mohou snadno způsobovat jiné látky v nich obsažené a ne lepek; naopak fastfoody a polotovary se sníženým obsahem lepku nebo zcela bez lepku v době konání této studie ještě nebyly běžné (krom přirozeně bezlepkových, jako třeba hranolky), takže kdo chtěl držet bezlepkovou dietu, ten si musel častěji sám vařit, což vedlo k snížení příjmu soli, jednoduchých cukrů, nasycených mastných kyselin a podobně - a přineslo tedy v důsledku i lecjaké "health benefits" naprosto nesouvisející s lepkem.

    A konec konců, není to tak dlouho, co jsem nějaký popularizační článek zkoušel napsat sám, už do redakce odešla verze textu s tvrzeními hodně zjednodušenými (a tudíž nepřesnými), a vrátilo se mi to zjednodušené natolik, že by se příslušná tvrzení dala označit za nepravdu, ale když jsem protestoval, dozvěděl jsem se, že "laikovi to stačí a odborník to číst nebude". (Ten článek nakonec nevyšel, aspoň zatím ne - ale taky je to jen asi čtyři měsíce stará historka.)

    No a na základě těchto (a ještě pár podobných) příhod už automaticky u zjevně zavádějících a extrémně zjednodušených popularizačních tvrzení typu "tloušťka matky způsobuje rakovinu dítěte" hledám, kde asi došlo ke zkreslení. A zrovna v tomhle konkrétním případě to je vidět velmi dobře. Ať už si o potrefených husách kejhá kdo chce a co chce.

    #chat #polemika
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Čau lidi. Přistál mi v poště dotaz, jestli bych tady nechtěl zpětně promazávat starej chat, aby originální zajímavosti nezapadly v balastu. Nechtěl. Jednak už z principu, jednak se mi nechce zkoumat, kde v chatu je nějakej zajímavej dodatek. Vidim to ale jako argument pro používání těch hashtagů. Zároveň ale nechci nějaký direktivy, tak jen prosba - zkuste to používat. Stačí #fakt, kdyby byla moc velká otrava hashtagovat to podle témat. Dík.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam