• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    MATEEJ
    MATEEJ --- ---
    CYBORCA: Zajímal jsem se o to, ale ne tak hloubkově, abych třeba sledoval ty přímáky.

    Jak jsem psal, v obou procesech jsou věci, které mi na první pohled přijdou divné.

    V britském třeba to, že soudce zamítl obvinění Amber ze zlatokopectví (mimo jiné) na základě toho, že prohlásila, že v budoucnosti teprve plánuje něco udělat (dát vysouzené peníze na charitu). To mi přijde nelogické a procesně nepřijatelné.

    V tom americkém mi zase přišla principielně velmi nevhodná míra zapojení veřejnosti (členové poroty nesměli během procesu sledovat média, ale ten zákaz nebyl vymáhán nebo kontrolován). Koneckonců i genderově nevyrovnané složení poroty mi zrovna v tomto případě přijde zvláštní.

    Když jsem napsal, že mi výsledek amerického soudu, na kterém Deppovi příznivci tak ujíždějí, přijde v kontextu obou procesů nepříliš průkazný, tak to samé platí o výsledku toho britského.

    Nařčení z podjatosti soudce na jedné straně nebo poroty na straně druhé samozřejmě může padnout a padlo, ale stejně, nesrovnáváme tady výsledek soudu v západní zemi s výsledkem soudu v Pákistánu nebo Albánii, vymahatelnost práva v UK i USA je imo na velmi podobné úrovni. A přesto naprosto odlišný výsledek.
    ____

    Věci, které v těch dvou případech podle mě taky možná hrály roli (ale nejsem právník, takže to jsou opravdu jen moje laické domněnky):

    1) Je možné, že ten britský soud soudil primárně otázku "Mohl o vás The Sun napsal, že jste wife-beater, nebo to z jeho strany byla pomluva?" Ale už neřešil existenci možného vykonstruovaného pomlouvačného komplotu ze strany Amber, protože ten nebyl předmětem soudní pře. A závěr byl, že The Sun měl výpovědi od Amber a dalších svědků, a tudíž udělal dost pro to, aby si tu informaci ověřil a mohl ji beztrestně zveřejnit. (Nicméně poukaz na tento rozdíl v tom, kdo a za co byl v těch dvou procesech žalován, ani jeden z těch dvou linkovaných novinových článků nezmiňuje, a nezmiňují ho ani ti citovaní nezávislí právníci.)

    2) Napsat fundovaný novinový článek o tom, proč ty dva procesy dopadly opačně, je těžší, než se na první pohled zdá. Ano, novinář se na to může zeptat právníků, kteří se této oblasti práva věnují, ideálně těch nejlepších, které sežene. Háček je ale v tom, že kdyby někdo vzal toho největšího britského právního experta na tuto oblast a nabídl mu, ať hájí Deppa nebo Heard před americkým soudem, tak by se do toho imo ani tomu největšímu esu nechtělo, protože ty dva systémy jsou prostě hodně odlišné, můžou v nich rozhodovat procesní maličkosti nebo celkový přístup legislativy a veřejnosti dotyčného státu k dané problematice.

    3) Z těch pár kousků toho amerického procesu mi přišlo, že Heard měla výrazně slabší právní zástupce, a ti jsou samozřejmě v každém procesu velmi důležití, ať v Británii nebo v USA. (Tohle myslím zmiňuje i jeden z těch článků.)
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    ROLAND:
    NJAL: Ony ty pověstný štítonošky asi fakt existovaly. Našlo se pár hrobů s ozbrojenýma ženskýma ostatkama. Ale nevypadá to, že by to bylo až tak běžný... Taky to nejspíš nebyly mamky od plotny, ale neprovdaný a bezdětný holky.
    Ženský byly (asi) cvičený primárně kvůli obraně, aby nebyly úplně v prdeli, když jeli kluci na výlet.
    Taky neni pravda, že by vikingský ženský byly úplně rovnoprávný s chlapama. Jen měly trochu víc práv než v křesťanský Evropě. Například domácí násílí se trestalo fakt přísně, protože šáhnout na ženskou byl vážnej prohřešek až hřích. Znásilnění taky tak. :)
    #domněnky #asi #možná #teoreticky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam