• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SALVATORCentrála pro rovnoměrnou distribuci mírně zajímavých faktů
    Přišli jste na něco zajímavého? Z historie, vědy, popkultury, nebo bežného života? Podělte se o to. Pozor na faktoidy - ověřujte zdroje.



    Zajímavé, až interesantní kanály na YT:


    Směs - spíš technické obory
    Veritasium
    Kurzgesagt
    Vsauce
    Vsauce 2
    Vsauce 3
    Vsauce 4
    Tom Scott
    SmarterEveryDay
    Colin Furze
    Objectivity
    The Royal Institution
    Joe Scott


    Matematika
    Numberphile


    Fyzika
    Physics Girl
    Steve Mould
    Sixty Symbols


    Chemie
    Periodic Videos
    NileRed


    Astronomie
    Astrum
    PBS Space Time


    Příroda
    Nature Bites


    Lingvistika
    NativLang
    Langfocus


    Teorie hudby
    Adam Neely


    Historie
    Fall of Civilizations
    Mark Felton Productions
    Dejepis Inak
    History Time


    Potraviny
    Adam Ragusea
    Tasting history with Max Miller


    Film
    Film Courage


    Lingvistika/Mytologie/Etnologie/Kulturní antropologie
    Crecganford
    The Histocrat


    Jídlo/Debunking
    How To Cook That


    Nevím, neznám, nezařaditelné nebo zatím nezařazeno
    Branch Education
    ColdFusion
    Today I Found Out
    CGP Grey
    rozbalit záhlaví
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    SCHWAB: To mě přesně napadlo a teoreticky asi i mohlo.
    SQUOP
    SQUOP --- ---
    BLOWUP: mohlo by se něco takového stát i u nás? teoreticky ano
    § 20 odst. 1 vyhl. č. 501/2006 Sb., požaduje, aby umisťování staveb probíhalo v souladu s cíli a úkoly územního plánování za podmínek nezhoršujících kvalitu prostředí a hodnotu území. - tohle posuzuje stavební úřad, pokud nesouhlasíš, můžeš se odvolat a následně jít k soudu. soudní řízení ale nemusí mít odkladný účinek (na vydané stavební povolení), takže se může stát že než soud rozhodne tak bude stavba realizována
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    I v Evropě je teoreticky eště pořád možný dostat na předpis Laudanum, čili opiovou tinkturu (cca 1 díl opia na 9 dílů lihu), který bylo až do začátku 20. století volně prodejný a léčilo se jím kde co, nejčastějc se ovšem užívalo jako analgetikum a lék proti kašli. Obchodní název Laudana je Dropizol a jeho podávání se téměř výlučně omezuje na léčbu přetrvávajícího průjmu tam, kde jakákoliv jiná medikace selhala.
    HAR4NT
    HAR4NT --- ---
    Koukam, ze tento fakt tu jeste neni.

    Třistatřicetipětiletá válka
    (nizozemsky Driehonderdvijfendertigjarige Oorlog)
    byl údajný teoretický válečný stav mezi Nizozemskem a ostrovy Scilly. Pravda o existenci této války je stále sporná. Říká se, že byla prodloužena neexistencí mírové smlouvy za 335 let bez jediného výstřelu, což z ní dělá jednu z nejdelších válek světa a bez prolité krve. Navzdory nejisté platnosti vyhlášení války, a tedy nejistotě o tom, zda válečný stav v první řadě někdy vlastně existoval či neexistoval, byl nakonec v roce 1986 vyhlášen mír, který přinesl konec jakékoliv hypotetické válce, která mohla být legálně považována za existující.
    Třistatřicetipětiletá válka – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99istat%C5%99icetip%C4%9Btilet%C3%A1_v%C3%A1lka
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    XCHAOS: Ale záleží, jak padáš. Rekord je 396 km/h ve wingsuitu. Jinak zajímavý je, že terminální rychlost veverky je tak nízká, že přežije pád z jakýkoli výšky. Teoreticky by ji však šlo zabít shozením z 4800 mil - to by padala tak dlouho, že chcípne hlady.
    ERRTU
    ERRTU --- ---
    latka z pavouci site centimetr tlusta ma teoreticky schopnost urdzet vahu 25 tun v pozemske gravitaci.
    BBR
    BBR --- ---
    NIKDAS: Stručná přednáška ze zeměpisu k Zipfovu pravidlu a velikosti měst (sorry za délku):
    Zipfovo pravidlo (v zeměpise se pojem užívá spíš než zákon, někdy taky rank-size rule) je spíš aproximací a zeměpisci kdysi tvrdili, že víceméně platí v "přirozeně se vyvíjejících sídelních systémech". Jelikož definovat či jen zhruba vymezit přirozeně se vyvíjející sídelní systém není snadné, lze se na "nepřirozenost vývoje" sídelního systému vymluvit vždy, když empirické pozorování teoretický předpoklad velikostní distribuce sídel nepotvrdí. Podstatný závěr/poznatek o světě, vycházející z Zipfova pravidla je, že komplexní či semikomplexní systémy (ve smyslu komplexity jak ji chápou zeměpisci) v nichž je větší počet jednotek, např. sídla v nějakém větším území, kraj v Česku už stačí, firmy v ekonomice, ale třeba i mzdy lidí či bohatství lidí (pokud mzdy či bohatství nejsou přehnaně regulovány), nebo hory/pohoří nebo řeky a říční soustavy, neomezuje se to jen na sociální/ekonomické znaky/jevy mají tendenci ke krajně asymetrické distribuci, na rozdíl od distribuce normální (Gaussovy).

    Čili krajně asymetrické rozdělení je pro určitý druh jevů/znaků přirozené ve smyslu typické, a je opakovaně porozorované. Neplatí to absolutně, na obou koncích křivky jsou často různé odchylky. Je málo velkých měst a tak nějak se s pořadím zřetelně zmenšují, ale jejich rozdělení nemusí příliš odpovídat Zipfovu pravidlu v jeho čistě matematickém vyjádření. Na opačném konci je málo těch úplně nejmenších vesnic, ale jen u trochu větších už ta pravidelnost platit zase začíná. Na konci velkých selků vizte česká krajská města, Praha 1,6 mil. (nebo i víc, podle toho, co z té sídelní kaše kolem do Prahy započítáte), Brno něco přes 400 tis., Ostrava přes 300 tis. (snad ještě, za bolševika bývala druhá před Brnem), dále Plzeň, která kol sebe má suburbánní sídelní kaše docela málo, ale má cca 150 tis. lidí, a pak 6 krajských měst, která mají všechna kolem 100 tis., když přidáte zázemí, počet obyvatel se zvětší, ale zase budou vycházet víceméně stejná. Když pohlédnete do jiných zemí, je to poněkud jiné, ale ta podobnost v nepodobnosti platí i tam.

    Pravidlo krajně asymetrického rozložení pro mnoho znaků/jevů, které kolem sebe pozorujeme má důležité důsledky. Jedním z nich je to, že takové rozdělení nerepresentuje příliš dobře průměr. Zpravidla se používá medián, případně doplněný nějakými dalšími percentily.

    Praktickým důsledkem je nesmyslnost tvrzení, na které často můžete narazit v médiích, že "více než polovina lidí v Česku má podprůměrnou mzdu/plat", s explicitním či implicitním dovětkem, jaká je to hrůza. Není to hrůza. Je to normální a v normálním světě a v normální společnosti to tak bude vždycky, právě proto, že to vyplývá z toho pravidla krajně asymetrické distribuce tohoto jevu.

    Učenější diskuse a učenější vysvětlení, s menším důrazem na zeměpis, je zde. Jen neberte moc vážně ta tvrzení ve druhém odkazu v pořadí, že při "přirozeném vymezení městských/urbanizovaných/metropolitních areálů" je Zipfovo pravidlo potvrzeno. Neprověřoval jsem tu studii, ale mám pochybnost z důvodů uvedených výše.
    Rank–size distribution - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Rank%E2%80%93size_distribution
    https://en.wikipedia.org/wiki/Gibrat%27s_law
    SITH
    SITH --- ---
    Opravdu zcestovalý člověk se mohl teoreticky setkat se Sokratem (470-399 př. n. l.) Konfuciem (551-479 př. n. l.) a Buddhou (563-483 př. n. l.).

    GANDHI
    GANDHI --- ---
    GREATDRAKE: imo to zanedbava tu silu, kterou to musi mit, aby se to vubec dostalo tim dlouhym krkem ven:p Teoreticky to mohlo padat z mnohem vetsi vejsky
    KOVOVAMINCE
    KOVOVAMINCE --- ---
    ROLAND:
    NJAL: Ony ty pověstný štítonošky asi fakt existovaly. Našlo se pár hrobů s ozbrojenýma ženskýma ostatkama. Ale nevypadá to, že by to bylo až tak běžný... Taky to nejspíš nebyly mamky od plotny, ale neprovdaný a bezdětný holky.
    Ženský byly (asi) cvičený primárně kvůli obraně, aby nebyly úplně v prdeli, když jeli kluci na výlet.
    Taky neni pravda, že by vikingský ženský byly úplně rovnoprávný s chlapama. Jen měly trochu víc práv než v křesťanský Evropě. Například domácí násílí se trestalo fakt přísně, protože šáhnout na ženskou byl vážnej prohřešek až hřích. Znásilnění taky tak. :)
    #domněnky #asi #možná #teoreticky
    WANAH
    WANAH --- ---
    SALVATOR: K tomu nedávno na nyxu proběhl hezký postřeh, že žraloci tu byli před tím než měl Saturn prstence a “teoreticky” by mohli vydržet i do doby než o ně zase přijde.

    Teda kdyby neměli ploutve, které vyléčí cokoli na co si vzpomenete…
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Jinak jeden takový mírně zajímavý fakt na pomezí světa nerdů a většinou výrazně méně nerdovitých lingvistů:
    Zipfův zákon – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Zipf%C5%AFv_z%C3%A1kon
    je to věc, kterou jsem se mimo jiné snažil programátorsky využít při rozlišování zajímavých textů od nezajímavých (což je věc, na kterou by se vás mohli zeptat při přijímacím pohovoru na skutečného programátora, zaslechl jsem...) ale zatím jsem se na to vykašlal, i když v tomhle počasí to možná zkusím (jako že by to třeba rozlišilo náhodné chrchle na kllávesnici od plus minus přirozeného jazyka... napadlo mi, že odchylky od zipfova zákona by se mohly objeovvat v textech takových těch trollů šířících proruskou a jinou propagandu, ale ještě jsem to nezkoušel :-)

    jinak samozřejmě by asi zipfův zákon našel uplatnění třeba i při prolamování kryptograficky zašifrovaného přirozeného textu, takový text ovšem málokdy bývá dost dlouhý na to, aby se to mělo šanci pořádně projevit

    Narazil jsem na tenhle mírně zajímavý fakt při hledání informací o luštění Voynichova rukopisu - ačkoliv bývá jazyk Voynichova rukopisu označován za náhodnou směs klikiháků, tak přese všechno nad ním zipfův zákon platí, takže by teoreticky mohlo jít o skutečný jazyk nesoucí nějaké sdělení:
    Voynichův rukopis – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Voynich%C5%AFv_rukopis

    (upozorněte mi, jestli se náhodou třeba v tomhle klubu neopakuju!)
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SITH: Že to 5G opravdu není ten zajímavý faktor - technologickou latenci lze snížit (přímější spoje, méně aktivních prvků cestou), ale na tuhle vzdálenost už je limitující faktor rychlost světla (v médiu), čili druhá z Dvanácti síťových pravd [RFC1925]. Teoreticky by se to dalo asi tak o třetinu zrychlit ve vakuu, jenže tahat to nahoru a dolů mimo atmosféru zlikviduje veškerý úspory tím získaný, o útlumu nemluvě - takže reálně jde o to, kdo dotáhne nejrovnější vlákno do Porthcurna.
    STENNY
    STENNY --- ---
    Když lidi čtou o první světové válce, často se soustředí na fakt, že nějaké technické inovace už existovaly (Tank! Letadlo!), a automaticky podvědomě předpokládají, že mezi technologií první a druhé světové války nebyl zase až tak velký rozdíl.
    Jenže zrovna obě tyhle zbraně byly tou dobou doslova v plenkách; málokdo si dovede představit, jak primitivní a vlastně málo užitečné tehdy byly.
    Prvoválečné tanky měly vesměs nejvyšší provozní rychlost asi jako svižný chodec (kolem 6km/h, některé více, některé méně; britský tank, který teoreticky zvládal přes 10km/h, byl v podstatě zjevení)) a v závodě o maximální dojezd by prohrály i třeba s cyklistou, protože a) dojezd na jednu nádrž byl extrémně omezený, často to bylo 60km nebo i méně, b) byly MNOHEM poruchovější než jízdní kolo. V součtu to znamenalo, že než se tanky dostaly ze zázemí do "země nikoho," často už o nich všichni věděli a měli čas se připravit. A pancíře tanků byly tehdy poměrně tenké - tak tenké, že dopad kulometné dávky byl často schopný z vnitřní strany pancíře odštípnout mikrošrapnel a vrhnout ho do prostoru pro posádku.
    Prvoválečné stíhačky mívaly otevřený kokpit, což logicky dost omezovalo dostup i rychlost. To ale zas tak nevadilo, protože obojí bylo omezeno i křehkostí a jednoduchostí strojů samotných. Vlastnosti jako "schopnost stabilně letět ve výšce 20 000 stop" nebo "rychlost 140 mil v hodině" byly průlomové. Bombardéry unesly necelou tunu nákladu a vzducholodě pro ně byly vážnou konkurencí. Není divu, že možná nejdůležitější úlohou letadel byl průzkum.

    Pesimisticky by se dalo říci, že první světová válka byla technologicky dost pokročilá na to, aby byla opravdu děsivá (rozsáhlé použití dělostřelectva a kulometů, tanky, letadla, chemické zbraně...), ale málo na to, aby jedna strana dokázala rychle získat převahu a ukončit jatka.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    Víte, že je (teoreticky) možný bejt dvojtej špión-samouk a eště za to dostat vysoký vyznamenání od obou stran? Aspoň podle životních dobrodružství Juana Pujola Garcíi.
    Jeho život ale ze začátku nevypadal vůbec nijak dobrodružně. Narodil se v roce 1912 v Katalánsku, chodil na střední internátní školu, kterou nedokončil, pak studoval chov hospodářských zvířat na Královské drůbežářské škole (lol), po škole pracoval třeba jako manažer v kině. V roce 1931 si odbyl 6 měsíců povinný vojenský služby a dost tam švejkoval. A pak přišla Španělská občanská válka, díky který Juan Pujol García začal nenávidět politickej extrémismus zprava doleva.
    Když vypukla, Republikáni (ti nalevo) ho povolali do služby, ale protože předtím zatkli jeho matku a sestru jako kontrarevolucionářky, tak se radši schoval u svý přítelkyně, protože ho srali. Vyhmátli ho, zavřeli, pak zas pustili a dali mu na starost drůbeží farmu, kterou Republikáni zrekvírovali, ale nebyla výdělečná a vedení formou komuny asi obecně stálo za hovno. Přidal se proto k republikánský armádě a při nejbližší příležitosti dezertoval k frankistům (ti napravo). To ale taky byla banda čuráků (dali mu přes hubu a zavřeli ho), takže Juan už nenáviděl fašismus stejně jako komunismus a v návaznosti na to pak nacistický Německo stejně, jako Sovětskej svaz.
    Takže když přišla II. SV, tak Juan měl jasno - je potřeba postavit se náckům, ale Briti, jediný, ke komu mělo smysl se přidat, ho nechtěli, odmítli ho třikrát. Novej plán: dát se k náckům a pak se nabídnout jako dvojtej agent. Vytvořil si falešnou identitu fanaticky pronacistickýho státního úředníka, kterej pracovně lítá do Londýna, dokonce si sehnal španělskej diplomatickej pas a pak kontaktoval agenta Abwehru (německá tajná služba), ale nevim, kde k němu přišel. A ten mu na to skočil. Juan Pujol dostal krátkou nalejvárnu ze špionování, lahev neviditelnýho inkoustu, 600 liber (to by dneska byl skoro přesně milion CZK) a úkol odcestovat do UK a vybudovat tam síť tajnejch agentů. A Juan odcestoval, ale do Lisabonu a začal budovat síť, ale jen ve svý hlavě. I když v UK nikdy nebyl, povedlo se mu vytvářet uvěřitelný zprávy na základě knížek, turistickejch průvodců, filmovejch týdeníků a jízdních řádů. Měl teda problém s britským měnovým systémem, kterej v tý době nebyl decimální a nechápal ho a já mu to vůbec nemůžu mít za zlý. Vymyslel si rozsáhlou síť agentů, kterejch v jednu chvíli bylo 27, byl tam třeba Venezuelan žijící v Glasgow, jeho bratr z Ottawy, ukecaný americký seržant, nebo velšskej nacionalista ze Swansea. A i když občas udělal chybu, třeba že nevěděl, že Briti nepoužívaj metrickej systém, protože tam nikdy nebyl, Němci mu to sežrali i s navijákem. A nejen to - byl tak dobrej, že když MI5 zachytila jeho depeše, přišly jim tak uvěřitelný, že sami začali lov na špiona. Kterej ale v UK vůbec nebyl.
    Pak jim ale došlo, že Juan si pro Němce vymejšlí a když se mu podařilo poslat německý ponorky na hon za konvojem, kterej vůbec neexistoval, sami nakonec přilezli s nabídkou na spolupráci a přestěhovali ho do Británie. Ve spolupráci s dalším agentem MI5 a neexistující sítí agentů byli tak efektivní, že Němce v zásadě zahltili tak, že ti už se ani nepokusili lanařit další agenty, protože by nestíhali zprávy ani zpracovávat. To, co předávali byly zčásti úplný smyšlenky, zčásti skutečný infromace ale s malou hodnotou a zčásti skutečný a hodnotný informace, ale předaný s takovým zpožděním, že je to znehodnotilo.
    Občas bylo samozřejmě potřeba vymyslet důvod, proč nebyla předána nějaká snadno dostupná informace. Tak na příklad si musel vymyslet story o tom, že jeho kontakt v Liverpoolu onemocněl a následně zemřel těsně předtím, než z přístavu vyrazila velká flotila lodí. Dokonce nechali v místních novinách vytisknout fiktivní nekrolog. Němci pak dokonce platili vdovskej důchod jeho (taktéž fiktivní) manželce.
    Juan taky dostal od Němců nejsilnější šifrovací systém k dispozici, včetně klíčů. Obojí samozřejmě dostali kontráši v Bletchley Park.
    A pak v roce 1944 Němci pojali podezření, že se chystá něco velkýho - invaze spojenců do Evropy. A Juan tak sehrál klíčovou roli v Operaci Fortitude, která měla za cíl zatajit informace o Operaci Overlord. V zásadě se díky ní podařilo přesvědčit Němce, že vylodění proběhne buď v Norsku, nebo v Pas-de-Calais, ale rozhodně ne v Normandii. Součástí akce byla obrovská armáda nafukovacích tanků, lodí, letadel, falešný rádiový komunikace a představovala velkej úspěch. Oberkommando der Wehrmacht zahrnulo do svejch shrnutí minimálně 62 zpráv od Juana.
    Pak ale přišli Němci s požadavkem - chtěli po Juanovy, aby reportoval o škodách, kterýv UK napáchaly střely V-1. A to byl problém, protože něco takovýho se dalo příliš snadno ověřit z jinejch zdrojů, lhát proto nešlo, ale zároveň nešlo ani předat skutečný zprávy. Zfalšovalo se proto Juanovo zatčení, následný propuštění, tím i "důvod" pro vyhýbání se Londýnu a Juan dokonce němcům poslal "oficiální" omluvu od britskýho ministra vnitra za nezákonné zatčení. Stejně to ale v zásadě znamenalo konec matení hlav Němcům, ale válka stejně už byla skoro u konce.
    Od Britů dostal Řád britského impéria, od Němců Železnej kříž II. stupně. Odhaduje se, že v průběhu války dostal od Němců cca 340000,- dolarů. Po započítání inflace a převedení na koruny to dělá skoro 114 milionů korun.
    Po válce se bál pomsty ze strany Němců, MI5 proto zařídila jeho cestu do Angoly, nafingovala smrt na malárii a zařídila jeho přesun do Venezuely, kde pak provozoval knihkupectví a obchůdek se suvenýry. Ve Venezuele taky v roce 1988 ve věku 76 let zemřel.
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    NELLAS: Vzalas mi to z úst, chtěl sem napsat, že to zní jen jako trochu kinky verze Supermana :D
    SATAI: A víme, jak velkýho má Superman pindíka? Teoreticky může mít neustálou erekci a pořád to v těch jeho červenejch spodkách nemusí bejt vidět.

    Nicméně tuhle otázku už za nás někdo vyřešil

    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    ATOMIKS:
    Teoreticky ideální případ solární elektrárny na Sahaře by k zajištění současné energetické spotřeby lidstva vyžadoval zastavět plochu asi 440 × 440 km2.

    440 x 440 km2 plochy? To jsem špatně pochopil, to jakože do výšky?

    Jinak doplním do kontextu těch velkých čísel, že celá Sahara má rozlohu 9 269 000 km² se uvádí.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Celosvětová roční spotřeba energie lidstvem včetně energetických ztrát činí v současnosti přibližně 170 000 terawatthodin neboli 612 exajoulů. Pro konkrétnější představu velikosti těchto čísel (giga = 109, tera = 1012, exa = 1018) toto množství odpovídá energii uvolněné spálením buď 30,6 gigatuny dřeva (to by byla krychle o hraně zhruba 3,7 kilometru, přičemž veškeré zásoby dřeva v lesích ČR se odhadují1) na 689 × 106 m3, což zhruba odpovídá 0,35 gigatuny dřeva), nebo 20 gigatun uhlí, 14,6 gigatuny topného oleje, 12,8 gigatuny ropy, 11,4 gigatuny zemního plynu nebo 5,1 gigatuny vodíku. Toto množství energie dopadne ze Slunce na Zemi ve formě elektromagnetického záření asi za jednu hodinu a k uvolnění stejného množství energie jadernou reakcí v plánovaných reaktorech IV. generace využívajících rychlých neutronů by teoreticky mělo postačit přibližně 0,0000076 gigatuny thoria, plutonia či přírodního uranu (což je krychle o hraně zhruba 8 metrů); ovšem využitelná elektrická energie produkovaná současnými jadernými reaktory je ve skutečností řádově nižší.
    Teoreticky ideální případ solární elektrárny na Sahaře by k zajištění současné energetické spotřeby lidstva vyžadoval zastavět plochu asi 440 × 440 km2. Úložiště využívající lithium-iontové baterie postavené na stejně velké ploše by tuto energii dokázalo uložit přibližně na 8 a ¼ dne.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    SALVATOR: S tou exkomunikací jako nástrojem obojího práva je to složitější - papeži si velmi dobře uvědomovali, "kolik mají divizí" a kde mají případně spojence - teoreticky sice mohou hrozit komukoli kdekoli kdykoli čímkoli, ale prakticky nemá smysl vytahovat takhle nukleární výhrůžku někde, kde ji nemám jak uplatnit, ani tam nemám kamaráda s halapartnou: to si budou dělat všichni srandu ze mě, z mého úřadu, i z mého státu.

    Takže ano, exkomunikace se používala i "na dálku," ale zase jen tam, kde by ji někdo vyhlásil a kde byl někdo, kdo by z toho měl nějaké zisky. Navíc neutrální území, za které jakoby nikdo nemůže, se hodí pro každou intriku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam