• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DYNKFinanční nezávislost
    Pár pravidel, aneb co se tu smí a co ne..

    1. Chovejte se k sobě slušně a s respektem
    Tohle by tu asi ani nemuselo být napsané, ale jsme na Internetu, tak pro jistotu. Když s někým nesouhlasíte, buď sdělte svoje protiargumenty, nebo mlčte. Osobní výpady, urážky a výsměchy tady nebudou tolerovány.
    2. Nebojte se ptát se a sdílet své názory a zkušenosti, od toho tu ten prostor je.
    3. Držte se tématu.
    Může se stát, že tady někdo bude chtít v budoucnu najít nějakou informaci, tak mějte s tím chudákem slitování a reagujte jen k věci.


    O čem to tady je:
    Primárně o sdílení našich přístupů, ať funkčních nebo nefunkčních, na cestě k FN. O čemkoli, co vás ohledně FN a cesty k ní napadne.

    O čem to tady není:
    O technických věcech - o výběru brokera, pomoc s ovládáním platforem a podobně.
    rozbalit záhlaví
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    PIPLA: Prekladatelka, virtualni asistentka, onlyfans/porno, blogger
    SPIKE411
    SPIKE411 --- ---
    PIPLA: Rentiér.
    PIPLA
    PIPLA --- ---
    87HIGHFLYER: hmm... dobře, díky! a něco jiného než IT? :-)
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    PIPLA: Dost věcí v IT. Jestli nemáš vůbec zkušenosti, dobrá vstupní brána je třeba software testing. Pokud bys hledala nějakej kurz, koukni na czechitas nebo pyladies. A z vlastní zkušenosti - neměj obavy, že to pro tebe není. IT je dneska tak široký odvětví, že se v tom může najít skoro každej.
    PIPLA
    PIPLA --- ---
    Ahoj, přijde mi, že to sem patří.

    Hledám práci, kterou jde dělat odkudkoliv a kdykoliv. Takže takový typický příklad - spisovatelka :-) Ale.... něco jinčího?
    Abych si řekla - teď se mi chce chvíli pracovat a chvíli vydělávat, tak se vrhnu na toto:...?

    A na trejdování nejsem.... takže něco jinčího, prosím, napadá vás něco? Díík. :-)
    DYNK
    DYNK --- ---
    Dneska me prijemne prekvapil dil podcastu Balanc. Z nazvu jsem nemel velka ocekavani, ale ve finale to, co tam zaznelo povazuju za jeden ze zakladnich kamenu (nejenom) pri ceste k financni nezavislosti.

    Kolik peněz potřebujete ke štěstí? Vztah k majetku vzniká v rodině, můžeme ho přehodnotit | Radio Wave
    https://wave.rozhlas.cz/kolik-penez-potrebujete-ke-stesti-vztah-k-majetku-vznika-v-rodine-muzeme-ho-8652594
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    MAGE: Co popisujes na inflacni spiralu na mzdach - tam to ve vetsine statu kde sem z prvni rady videl efekt inflace vetsinou tlaci mene. (ty jsou dost casto spis v tahu). Ale urcite mas pravdu, ze to efekt ma.

    Jako situace v CR mne ted malinko znervoznuje.
    1. Hlavni pilir vlady pro podporu firmam byly bankovni garance
    2. Firmy si diky tomu vzali za rekordne nizke sazby vyrazne vetsi uvery
    3. CNB jim ted ty uvery dost brutalne zdrazila (v nekterych pripadech treba 3x)

    Neco takovyho neni nic prijemnyho pro firmy ve zdravem stavu a stabilnim trhu. Co to udela ted bude zajimave.
    MAGE
    MAGE --- ---
    ALTOR: bude co nejdrive potreba zrusit ty ruzne covid podpory aby se zchladil trh prace a nebyl takovy tlak na zvysovani mezd ktery roztaci tu inflacni spiralu = potrebuji pridat protoze se zdrazuje = zdrazuje se protoze se lidem muselo pridat...
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    CUKI: Jsou tady dva aspekty:
    1. Takzvana bazalni inflace vs inflacni spirala
    2. Promitnuti inflace do cen akcii
    Ohledne prvniho bodu - dle toho co jsem videl dost zalezi na tom jestli trh zacne panikarit (firmy maji jako primarni tema tlak inflace a zvysuji casto, vse jde (jak od lidi tak firem) na spotrebu) a nebo je tam impulz, zadna velka panika a ustali se to. Mixujou se do toho samozrejme taky dost efekty velkeho znehodnoceni men, balancu zahranicniho obchodu, urokovych sazeb atd. Pokud se to povede ustat bez neprilis spatnych vnejsich vlivu tak se da spolehat na ustaleni po par letech inflacniho narazu.
    Ohledne druheho bodu - Jsou na to ruzne studie. Zjednodusene to zpusobuje vykyvy trhu a dost pravdepodobne v dlouhodobem hledisku i inflace zveda o neco cenu vetsiny akcii. Ale tohle uz se tezko zobecnuje vzhledem k tomu, ze ruzne typy akciovych titulu reaguji ruzne.
    CUKI
    CUKI --- ---
    GHOSTSTALKER: Tak už si rozumíme a máme to stejně. Tvé předchozí příspěvky jsem pochopil přesně opačně. Protože reálná hodnota je ta co za to reálně dostaneš. Nikoli ta nominální.
    ALTOR: jj tohle dává smysl.
    Docela by mě zajímalo do jaké míry se trh sám srovnává (zprůměruje inflaci) a do jaké míry se srovná pouze větším množstvím hodnot?
    Tedy aby to nebylo pochopeno špatně. Pokud se zvýší v nějakém ohledu (ne nutně napříč trhem) inflace. Jestli tento fakt bude v budoucnu trh táhnout ke snížení v budoucích letech.
    Podle mě v některých ohledech takto trh funguje. Jindy je to nezávislé. Například při změně výrobní technologie, využívání jiných surovin a pod.
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    CUKI: Neni to slozite a pochopit to driv nez pozdeji muze usetrit dost usili. Presna hodnota budouci inflace je neznama, ale vychazi se z historie jako odrazovy mustek.
    1. Dlouhodoba inflace v CR (od roku 95 vcetne dost vyznamnych pohybu v 90. letech) je cca 3.4%
    2. V USA je dlouhodoba inflace 3.24% za poslednich cca 100 let (1914 az 2021)
    3. Inflace muze byt letos klidne 10% a pristi klidne dalsich 10% ale v dlouhodobym hledisku se to zatim tak nejak pod ty 3.5% veslo pokud nesla ekonomika danyho statu do kelu (hyperinflace v Jizni Americe, Turecku atp.)
    4. Je mozne, ze se zmeni i tohle paradigma, ale opet se pocita s nejakym pravdepodobnostnim ramcem
    5. U budoucich investic, ktere jsme tu popisovali se pocita s prumernym vykonem trhu (u akcii je to cca 10-11% zase za cca poslednich 100 let)
    6. Tj. prumerne se pocita se zhodnocenim cca 7% (faze akumulace) s urcitou mirou pravdepodobnosti a s 3%(faze vybirani) s temer 100% pravdepodobnosti (potrhuji slovo temer)
    7. Nikdo ti nic negarantuje, ale mas tam vatu na vykyvy trhu a sanci naopak na dalsi zhodnoceni.

    Snazil jsem se to podat jednoduse a podlozene daty. Investicni poradci od Partners a dalsich urcite muzou delat rozumnou praci a osvetu (ti lepsi), ale na konci dne ti prodavaji produkt na kterem logicky musi nekdo vydelat. To co jsem popsal vyse bere v potaz vlastni portfolio s nizkymi naklady na spravu.(tj bez zprostredkovatelu) Investuj do ceho se ti zlibi, ale snad je to lepe pochopeno.
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    CUKI: Právě proto, že budoucnost - budoucí inflace je neznámá, tj. nedokážeš říci, jakou částku budeš potřebovat za 30 let k tomu, abys nakoupil to, co dnes koupíš za 1000 Kč, máš plánovat s reálnými veličinami.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    CUKI: Tak ja to zapocitavam tim, ze mimo jiny proto jeste pracuju, abych uplne neztratil navyky a uplatnitelny schopnosti. Protoze vnitrne pocitam s tim, ze ucet nekdo zestatni nebo zmenoteformuje a holt mi zas zustane jenom ta hlava (ruce se v mym pripade moc nepocitaj).
    CUKI
    CUKI --- ---
    ALMAD: Nechci, jen na to chci upozornit při kalkulaci.
    Zrovna nedávno jsem měl na toto téma debatu s jedním finančním poradcem a vysvětloval jsem mu složitě, že pokud si zvolí nějaký cíl, třeba ten litr denně, tak musí počítat s tím, že nebude mít za 20let stejnou hodnotu. Preferoval totiž přímé finanční investice do fondů namísto mnou preferovaných investic do nemovitostí.
    Ale když tu několik lidí psalo že to je v tom započítáno tak mlčím. Protože tomu nerozumím. V každém případě to co bylo nabízeno mě, bylo pouhé procentuální zhodnocení základu. Tedy finance za finance a tam to započítáno být nemohlo. Nemělo jak.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    CUKI: Ano, cekaji nas nezname nezname. A jak to chces zohlednit v planu?
    CUKI
    CUKI --- ---
    ALTOR:
    GHOSTSTALKER: Do takových debat se pouštět nechci, pokud je to v tomto modelu započítáno, tak ok, jen je nad mé vědomosti a chápání, jak je možné dosáhnout nějakého matematicky uspokojivého výpočtu. Já kolem sebe žádné takové lidi nemám, potkal jsem pouze pseudoporadce ala Partners, Fincentrum, ...

    Tedy algoritmus výpočtu je pro mě dosti neznámý

    Jinak ano v dlouhodobém horizontu se ty data trochu srovnají. Nicméně WW1 i WW2 a následující období jsou drastické anomálie jejichž výkyv by se mě velmi citelně dotknul.

    A abych se kvůli tomu zakopal pod zem, protože podnebí na Marsu nic moc pro mě. Nevadila by mě ani tak ta absence oceánů,ale mám raději podnebí, kde toho na sobě musím mít co nejméně. Ojmjakon ani Verchojansk tedy nepatří mezi mé oblíbené zimní destinace. :-)

    Podle mě nás čekají anomálie, které dopředu analyzovat úplně nedokážeme. Ostatně jak moc se dá věřit finančním vizionářům si člověk lehce odvodí od toho jak se promítl ve skutečnosti vliv covidu na tento sektor. Místo predikovaného scénáře alá rok 2008, tu máme naprosto opačný problém...
    ALTOR
    ALTOR --- ---
    CUKI:
    Modely o kterych se bavime berou v potaz zpravidla cca sto let historie.. kdy bylo par svetovych velek, nekolik krizi a ruzna mira inflace a deflace. To co pises o nesoubehu realne a uznane inflace je pravda v kratke dobe na ruznem slozeni spotrebniho kose, ale v dlouhe se to vyrovna a cislum neni duvod neverit.

    Po vzoru filozofie Španělskou inkvizici nikdo nečeká se da rict ze nikdy nevyresis cokoliv co se stane. Pokud se chces pripravit na cokoliv tak je dobre mit hodne hluboky bunkr s poradnyma ocelovyma dverma a nikomu o nem pokud mozno nerikat. Nebo jako nas dobry kamarad Elon planovat pro jistotu letni sidlo na Jizni polokouli Marsu.
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    CUKI: Nebudu tady o tom s tebou dale spekulovat. Je to metodika, kterou pouziva vetsina mne znamych poradcu, analytiku atd., coz ostatne potvrzuji i tvrzeni ostatnich v teto diskuzi. Vysledek obou pristupu bude stejny, at uz vse (vydaje, vynosnost) pocitas s nominalnimi velicami, nebo realnymi. Pouzivat realne veliciny mi psychologicky prijde prirozenejsi - kdyz reknu, ze chci mit v budoucnu (realnou) rentu 1000 Kc na den, tak tim myslim, ze chci mit v budoucnu (v kazdy den cerpani renty) takovou rentu, ktera mi bude stacit na to, abych si za ni koupil to, co si dnes koupim za tisicovku. Pokud bych mel pracovat s nominalnimi velicami, tak se zaseknu hned na zacatku financniho planu, protoze nebudu schopen jednoduse rici, na jakou (nominalni) castku vlastne cilim - protoze ta castka zavisi na tom, (i) od kdy budu rentu pobirat, (ii) jaka bude inflace od soucasnosti do zahejni cerpani renty a (iii) jaka bude inflace od zahajeni cerpani renty po celou dobu jejiho cerpani.
    CUKI
    CUKI --- ---
    GHOSTSTALKER: To já chápu, ale inflaci můžeš odhadovat na pár let dopředu max Nikoli na třebas 20let.
    Navíc pokud do výpočtu započteš uznanou inflaci, bude se v dlouhodobém horizontu pravděpodobně horně rozcházet z tou reálnou.
    Například pokud by jsi chtěl mít cca ty 4% zisk letos, musíš zhodnotit cca o 10%.
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    CUKI: Tak se to taky ve vsech vypoctech dela :-D. To neni nejaky muj specificky vymysl. Pokud se bavime o vynosnosti 3-4 % p.a., tak je to vynosnost realna, ocistena o inflaci. Coz pro akciove portfolio znamena cca 7 % p.a. nominalni vynos, coz je v dlouhodobem horizontu realisticke.

    A nemovitosti (jake?) v Praze na pronajem smysl opravdu nedavaji. Respektive srovnavas jablka s banany. Alternativou treba pro rezidencni nemovitosti (kde mas rental yield 2-3 %) jsou typicky statni dluhopisy, ktere maji vynosnost uplne jinou nez akcie.
    CUKI
    CUKI --- ---
    GHOSTSTALKER: pak by jsi musel odstranit z výpočtu "zhodnocení" inflací, což je dost obtížně oddělitelné. A taky pak by ty nemovitosti v Praze vůbec nedávali smysl :-)

    Osobně si víc vážím právě těch konzervativnějších úspěchů. Je jednoduché najít několik modelů, které budou s velkou pravděpodobností jistou chvíli fungovat. Například to crypto. Ale pořád tam je vysoké riziko obrovského pádu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ALTOR: Chápu, jen s tím musíš počítat ve výpočtech. Pokud právě někdo plánuje začátek své finanční strategie, tak tam bude tento faktor hrát obrovskou roli. Pokud už je někdo v procesu, tak to už takovou "chybu" ve výpočtu neudělá.
    Nikdo neví co bude zítra a nikdy nejde predikovat s nějakou jistotou. Vždy je to jen určitá pravděpodobnost.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam