• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RYBOSHŠaManYsMuS

    Témata ke sdílení: extáze, trans, smrt, zrození, rituály, tanec, zpěv, bubnování, šamanská tvorba, meditace, šamanská cesta, léčení, "drogy", duchové, jiné světy, příroda, přírodní síly, energie, harmonie, šamanská moudrost, jiné entity, šamanské cestování, provázení, osobní svoboda, channeling, nové podoby šamanismu, úloha šamanů ve společnosti, moderní člověk a šaman ....

    Každý má možnost vytvořit anketu, takže když vás něco napadne ...
    Káždý má možnost měnit nástěnku, takže pokud chcete přidat knížku, link nebo moudro ...

    Snažte se uvědomit si svou cestu, než začnete polemizovat se zástupci jiných cest. Posuzujte věci vždy z většího měřítka. Mějte na paměti konečný stav. Buďte vděční a slušní, ale nesmlouvaví.

    Když je kmen v koncích, rozhoduje náčelník. Když je v koncích náčelník, šaman de na houby.

    Jsem saman?

    18 hlasy od 18 respondentů
    • 16.7% / 3 hlasy
    • 50.0% / 9 hlasů
    • 33.3% / 6 hlasů
    rozbalit záhlaví
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    JASONEKK: prd na tajny :D
    JASONEKK
    JASONEKK --- ---
    DRAGEL: Ahoj. existuje nějaký seznam takových lidí?:) Třeba tajný... Pro moje studijní účely.
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    DARJEEL: vím, že pár lidí co se tu na nyxu pohybuje jsou opravdoví machři, jen je to v poměru asi tak 1:100
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    DRAGEL: no ale pozor, ono tu ezoteriku lze dělat i dobře... bohužel v záplavě idiotů je to občas těžko rozlišitelné...
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    OGMIOS: však čest Tobě :o)
    (ta poznámka byla na to, že jsou lidé, kteří radši budou dělat ezobyz, než by se živili čestným občanským povoláním)
    KUATO
    KUATO --- ---
    DRAGEL: na to ale musis mit kachni zaludek (musis byt slusna kurva).
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DRAGEL: to je ale umeni :)
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    DARJEEL: Jedna moje kamarádka říká: Když nic neumíš, živ se ezoterikou! ;-)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DARJEEL: tak dik..ja v kanclu delam :D
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    OGMIOS: jj, tak zas lepší než dělat někde v kanclu za počítačem nebo třeba prodavačku ve zdravé výživě, no ne? :)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DRAGEL: nj to nekdy uz tak bejva...
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    OGMIOS: Mám k tomu celou zkušenost, ale tu rozhodně nechci prezentovat. Anny a Zuzy Šamanky. Matka s dcerou. Když jsem je poprvé viděl naživo, tak jsem přemýšlel, kdo to má být, protože vnitřní sílu bych viděl.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DRAGEL: vazne? koho :D
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    Přes Fb jsem "potkal" osobu, která si říká šamanka, bydlí v Praze, dluží kam se podívá a to, že je šamanka se má poznat podle jejího Fb nicku a podle půjčeného chrastítka :-))))
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    Když už se tu tak Nikopol rozkecal tak přidám své krátké hodnocení šamanismu.

    Šamanismus je podle mého způsob přístupu a práce ke světu síly, ze kterého je vše stvořeno.

    Všichni víme, že je všechno "jedno", jde tedy jen o způsob vnímání a přístupu k tomu co je. Forma cesty.
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    jinak .. znovu a tudíž opakovaně všem doporučují film: Brendan a tajemství Kellsu

    jakože z důvodu rozpomenutí se nato, jak náš svět civilizace navazuje na úplně primární zkušenosti
    NIKOPOL
    NIKOPOL --- ---
    .. já se k tomu pojmu úplně moc nehlásim ...
    ale chápu ho v tom smyslu, že jakási antropologická definice, nebo schéma se poněkud osamostatnilo a stalo se jménem pro, z hlediska naší dnešní kultury, silně alternativní vidění a vnímání světa, jeho pojetí ... dneska se ten pojem jméno tak protěžuje a využívá, že by tomu snad někde v časopise mohli chtít říkat i životní styl.

    podle mě jde o to: že na rozdíl od rádoby vědeckýho, materialistickýho pojetí světa, kde jako v marxismu, je duch jen jakousi nutnou nadstavbou hmoty, která je arci neživá, a blíže neznámým procesem z ní vzniká hmota živá, která pak procesem pokusů a omylů (ve smyslu darvinismu) dospívá až k dokonalosti savčího mozku, který pak nabývá jakýchsi duševních velikostí včetně individuality (obrovská to a přechválená duševní velikost) a jako jakýsi vedlejší produkt (dalšího konceptu "nevědomí") pak generuje sny ...

    narozdíl od toho všechny tyhle (řeknu) filosofický proudy označovaný souhrným antropologickým pojmem šamanismus, tvrdí že žáklad světa a jádro života je duchovní, energetický povahy .. že svět je sen a nebo předivu snu do značný míry podobná substance (teda něco docela jiný, opačný než na začátku tupá, neživá hmota). že každá myslitelná hmota v tomhle světě pochází z toho duchovního principu, zdroje a že jako taková je vždy a všechno hmotný ve světě též živý, inteligibilní.
    (inteligibilní jakože poznává, činí zkušenost svýho života interakcí se svým okolím i když ta zkušenost tkví (z našeho pohledu) v pouhý fyzický koexistenci).

    z pohledu indiánů podle mě taky žádnej šamanizmus neni ... oni svůj pohled na život, filosofii, žijou ... život světa je pro ně běžný. duchovní povahy jsou i nemoci a tak maji specializovaný povolání (z našeho pohledu) kterým je curandero/curandera nebo prostě ten který umí s duchy (s podstatou a základem každý bytosti ve světě, ať už hmotný nebo nehmotný) mluvit.
    to je šaman ...
    proto taky ty paralely s neurotikama atd. protože normální většinovej, řekněme klasickej pohled naší společnosti na tyhle věci je, že člověk mluvící s duchy nebo s tím co není vidět a odvolává se na ( z prvního dojmu) nedokazatelnou existenci něčeho nebo život z definice neživý věci, je prostě blázen, vyšinutej.
    ALIQUPISO
    ALIQUPISO --- ---
    Jo to je dobrá otázka.. Co si představujete pod pojmem šamanismus?
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    OLAFEK: Tak mě napadá otázka, co si myslíš, že šamanismus je a pak mě napadá otázka, co čekáš, že tu budeme psát? ;-)
    DRAGEL
    DRAGEL --- ---
    OLAFEK: Co je typová zkušenost?
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    DARJEEL: no zebrik byl jen prirovnani..taky to muzu pripodobnit jako kdyby clovek bydlel v 10 patrovym panelaku nekde treba na 5tym patre a dolni svety by byly ty patra pod nim a horni svety ty patra nad nim..takze by behal po schodech a nebo jezdil vejtahem. no a tak to pouzivam v samanskym cestovani...kdyz jdu smerem dolu tak jdu do dolnich svetu a kdyz nahoru tak do hornich svetu. je to jen pomucka pro lidskou mysl a docela funguje :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam