EOLIS: když ono to má dvě strany mince. Sám mám vystudovaný grafický design a tak trochu skřípu zubama, pokud vidím práce právě těch právníků a spol…ne nadarmo se to studuje na vysokoškolské úrovni 6 let (a jsme tací, co ve studiu pokračujeme i na doktorském studiu). Pak to tu u nás má vypadat, když se lidé živí něčím, co vůbec nemají vystudováno.
Ano, chápu, že člověk bez zaměstnání jde dělat
jakoukoliv práci, kterou zvládne
kdokoliv. To je v pořádku, na některé práce není zvláštní kvalifikace tolik potřeba. Ale princip rekvalifikačních kurzů na obory, které se jinak studují x let (uděláme z vás za půlroku občanských dvouhodinových sezení grafika!) není to, co by nás posouvalo někam dopředu. Sám bych se prostě zdráhal dělat jít např. IT, zakládání staveb nebo nasazování bankovních aplikací. Ne protože by se mi ta práce eklovala, ale protože vím, že bych takovou práci nemohl dělat dobře (nejsem k tomu vzdělaný).
A propos to má ještě své důsledky — pokud práci bude dělat větší procento těch nevzdělaných než vzdělaných, někdy to snižuje úroveň oboru natolik (ano, muvím opět o té grafice, ale jistě se to týká třeba i kuchařů atd.), že ti vzdělaní pak mají problém se ve svém oboru uživit — protože si lidé zvykli na levný šlendrián, neumí rorpoznat kvalitu a její výhody. A dostáváme se do začarovaného kruhu šlendriánství, nízké kvality práce, neschopnosti obstát v mezinárodní konkurenci atd.