Historik: Bez pomoci Němců by se Lenin do Ruska nikdy nedostal
Když byl v březnu 1917 svržen ruský car a moci se ujala prozatímní vláda, pobýval vůdce bolševiků Vladimír Iljič Lenin zrovna v exilu ve Švýcarsku. Na cestu zpět se vydal díky podpoře Německa, které bylo s Ruskem ve válce a chtělo v Rusku prostřednictvím bolševiků vyvolat chaos. „Lenin právě tady osvědčil svou schopnost využít pro vítězství světového proletariátu doslova čehokoli, přestože - váženo zdravým rozumem - se tento akt rovnal vlastizradě,“ říká rusista Libor Dvořák.
Klíčovou postavou a prostředníkem mezi Leninem a německou vládou byl obchodník-revolucionář Alexandr Parvus, který se narodil jako Izrail Gelfand v carském Rusku. Bolševiky finančně podporoval již několik let. Současně si získal důvěru německých politiků, kteří v bolševicích viděli naději na rozvrat Ruska, který by vedl k jeho porážce ve válce. Parvusovi se tak nakonec podařilo přesvědčit německou vládu i o nutnosti dostat Lenina zpátky do Ruska.
„Bez pomoci Němců by se Lenin do Ruska nikdy nedostal,“ říká historik Dalibor Vácha s tím, že bolševici a Němci se tehdy vzájemně využili.
50 milionů říšských marek
Historik Václav Veber uvádí v Dějinách Ruska, že z Německa přišlo v roce 1917 do pokladny bolševiků 50 milionů říšských marek. To odpovídalo až deseti tunám zlata. Proto mohli mít podle něj bolševici v červenci 1917 v Rusku 41 deníků a stovky placených agitátorů a rudých gardistů.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/leninova-revoluce-vrsr/r~f95d13a2be4111e79c7c002590604f2e/
BONGI: jsou tam koncentracni tabory (v Africe), prvni koncentraky jsou britske, az potom gulagy. Churchill je potom zodpovedny za hladomor v Indii po druhe svetove.