• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SAPKAFE - Jak na něj, názory, rady a porady triky - závislost?
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    ja prave espresso uplne moc nepiju, ale tak ta vietnamska jestli se nepletu je spis filtr... (totok)
    a vsude kde ji delaj, tak ma takovou silene specifickou chut, snad jak kdyby do toho pridavali nejaky koreni, nebo nevim
    BLACK_ONYX
    BLACK_ONYX --- ---
    no a hlavně tu směs zlevnuje a unifikuje. zatím žádná robusta co jsem pil nebyla dobrá. tedy aspon mně nechutnala.
    BOTA01
    BOTA01 --- ---
    MR_DAN: Samozrejme ze je dobra robusta..ale jeji uloha v espresso smesich je 1)tvorba cremy a 2)dodava kofein. je to na delsi povidani,ale tohle je zaklad;)
    KOLU
    KOLU --- ---
    MR_DAN: O tomhle http://shop.primacafe.cz/robusta/23-indian-monsooned.html lidé na primacafe foru dokonce tvrdí, že je to skoro jak espresso směs. Ale já nevím, nepil jsem to.
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    BLACK_ONYX: no ja to do vcerejska nevedel :-) prave jsem se vratil z mamy a uz mam lupen

    btw k obedu u vitenamcu jsem si dal jako tradicne vietnamskou kavu a poprve mi ji neprinesli tradicne s kondenzovanym mlikem, ani s tim dripem navrchu, ale ve stylu presso s cukrem a mlickem stranou, takze jsem si ho prvne vychutnal jen tak ... no a strasne mi chutnalo, ta specificka prichut vynikala jeste vic jak kdyz je s mlikem, jak je to mozny?
    ja slysel (povidal pan Frolik, ktery tam jezdi kazdorocne na plantaze na cumendu), ze Vietnam je nejvetsi vyvozce robusty na svete, takze pocitam ze vietnamska kava = robusta ... jenze co jsem zaznamenal, tak o robuste se rika jen to nejhorsi, jak je hořka, jak se s ni nastavuje arabica pac je levnejsi apod ... je mozne ze je to nejaka "dobra" robusta?
    poucte me prosim :-) prijde mi ze vietnamci jsou na svoji kavu docela hrdi, tak at ma clovek dalsi vec na pokec
    BLACK_ONYX
    BLACK_ONYX --- ---
    MR_DAN: to přece každej ví:)
    PRDELMRDEL
    PRDELMRDEL --- ---
    A co Out of the box v Milane, jedete nekdo? Prip. mate nejaky zkusenosti, co a jak?
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    MR_DAN: Radnice zde: :-)
    Prague Coffee Festival: Co Vás čeká v roce 2013?
    http://www.kavovelisty.cz/prague-coffee-festival-co-vas-ceka-v-roce-2013/
    KOCHANSKA_CH
    KOCHANSKA_CH --- ---
    MR_DAN: A v Brně zas bude týden kávy:
    Týden kávy Brno 2013: Na jaké kavárny se můžeme těšit?
    http://www.kavovelisty.cz/tyden-kavy-brno-2013-na-jake-kavarny-se-muzeme-tesit/
    MR_DAN
    MR_DAN --- ---
    teda clovek by cekal, ze se o prague coffee festivalu v novomestske radnici 5.10. dozvi zrovna tady nejdriv .. a ono prd :-)
    TEREZZZKA
    TEREZZZKA --- ---
    MIFKAL: k níže uvedeným bych přidala Workshop a St.Ali, ačkoli my jsme je nestihli. A taky Look mum no hands! kavárna co ma duši :)
    LUKY
    LUKY --- ---
    MIFKAL:
    Tady jsou pekne clanky o londynskych kavarnach :) Asi tam budou zminene kavarny BLACK_ONYX:, ale je to aspon s peknym povidanim.
    Kavalérie: Předolympijský kávový maraton: před startem
    http://kavalerie.blogspot.de/2012/03/predolympijsky-kavovy-maraton-pred.html
    Kavalérie: Londýnské kavárny
    http://kavalerie.blogspot.de/2012/03/londynske-kavarny.html

    BLACK_ONYX
    BLACK_ONYX --- ---
    MIFKAL: rostou jak houby po dešti..všude něco.
    Flat white, která odstartovala novou vlnu.
    Prufrock, jedna z nejprogresivnejsich kavaren. Stoji za ni Gwilym Davies, momentalne ozenen v cesku.
    Tapped and packed, který jsou hezký.
    Taylor Street Baristas, hlavne ten na Banku když chceš vidět v akci 6 lidí za 2 kavovarama jak odbavuji nekonecnou frontu kravataku.
    Harris and Hoole, řetězec s vyberovou kavou Tesca a lidí za Taylorem.
    A pak cokoliv jako Milkbar, Shoredich Grind, Nude espresso....

    Názvy píšu z hlavy z telefonu, tak některé budou mít špatný počet a pořadí písmen:)
    MIFKAL
    MIFKAL --- ---
    Poradíte mi prosím kavárny, které stojí za to navštívit v Londýně? Ideálně teda nějak v centru, necítím moc touhu kvůli kafi jezdit za Camden :)
    PREM
    PREM --- ---
    KOLU: Tak od včera zkouším připravovat na V60-01 podle Matta Pergera - a musím říct, že je to vynikající !!! Výsledná káva (dle mojí chuti..) je o mnoho vybalancovanější a extrakce rovnoměrnější, než u standardně doporučované přípravy. Tam mi výsledek přišel mnohdy poněkud rozháraný či ostrý, s často nepřiměřeně tenkým tělem i u káv, které jej při zalití ve french pressu ukázaly.
    Byť je to zkušenost velmi čerstvá (zatím nějakých 6 příprav), troufnu si již nyní říct, že kávu připravenou podle Mattova postupu, vnímám v šálku jako celkově vyváženější a s lépe vyvinutým tělem, než u přípravy "s čepičkou" a dolíváním na střed, kde se mi podobného výsledku docílit nepodařilo. Je tedy možné, že to je spojené i s horší konzistencí u hrubšího nastavení Hario Mini (jak tu bylo odkazováno na: http://nathanpeterson.tumblr.com/post/26990944335/hand-grinder-comparisons-for-coffee-nerds), každopádně si mě tato příprava rychle získala, díky své jednoduchosti (2x dolít, klepnout a vypít..:)) , rovnoměrné extrakci a výbornému výsledku.
    Ještě jednou díky - a ostatním, kdo zatím neozkoušel, vřele doporučuji!

    Teplotu také nechávám nížší, dle námětu od KOLU, zatím v rozmezí 87-90°C (dle druhu kávy a mletí).
    Mletí na Hario Mini Mill: 1-2 "cvaknutí" dolů, od nejjemnějšího nastavení. (*Na mlýnku byly provedeny úpravy lepící páskou, pro lepší stabilitu kamenů, dle Nathana Petersona, takže kdo máte "tovární nastavení", pravděpodobně vám to bude vycházet trochu jinak..pozn.)
    A dokonce se hned na poprvé podařilo i to "roztočení" v závěrečné části, před obávaným sklepnutím.. ;-)

    Velmi pěkná byla takto připravená Bolivia Gabriel Chura z Doubleshotu (12g/200ml/88°C/Hario Mini -2 "cvaknutí" od max./Total: 2:10 min - přístě pomelu ještě o stupeň jemněji a odhaduji, že se tak s extrakcí dá dostat cca na 2:30 a ještě o kousek plnější chuť).
    Překvapila i o něco tmavší Kenya AA Top Guama z Coffee Source, v experimentální miniaturizované přípravě (6g/120ml/87°C/Hario Mini -1 "cvaknutí" od max./Total: 2:40 min). Při zachování poměrů, to vychází pěkně i v takovéto přípravě pro panenky, jen to dolívání (30g preinfuze / 30g v 0:30 min a 60g v 1:00 min) je už trošku hodinářství, ale dá se.. :)
    PREM
    PREM --- ---
    KOLU: Jasné ... "Nikdy nesušte domácí mazlíčky v mikrovlnné troubě.." ;)
    KOLU
    KOLU --- ---
    PREM: Ani ne všetečně, jako že ti na to nemůžu kvalifikovaně odpovědět a nechci tě navádět k něčemu, co by mohlo potenciálně tomu zařízení ublížit - to si prostě na triko nevemu :)
    PREM
    PREM --- ---
    KOLU: Mám taky tu Hario váhu, tak jsem zkusil dotaz, jelikož jsi zjevně v tomto zkušenější..pro mě je to novinka. Ale nebudu Tě už trápit, pokud to vyznělo moc vštečně - díky za poučení a inspiraci.
    PREM
    PREM --- ---
    TEEAK: Dík za námět s Pražírnou, zkusím v dalším kole.. :)
    KOLU
    KOLU --- ---
    PREM: Tyvole, to jsou otázky... Jsem snad tvoje váha? :) Já to dělám na ty Hario váze a nezaznamenal jsem problém. Zatím. Napiš do Haria.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam