ROMANET: Romanete to nejsou matematické hrátky, to je základní princip vytváření peněz (všimni si nadpisu "Money Creation"), který začal kdysi dávno u nepoctivých bankéřů a dneska už prorostl do základní struktury bankovnictví. Už nikomu nechci nic vnucovat, protože jsem pochopil, že přesvědčování silou je marné a plodí jen vzdorovitou reakci. Proto ti jen přátelsky radím - čti si to tak dlouho, dokud nepochopíš, jak banky dokáží vytvořit z jednoho základního vkladu mnohonásobek ničím nekrytých a tedy virtuálních peněz.
Druhou alternativou je vygůglit si animovaný filmeček Peníze jako dluh (Money As a Debt), je to všude na google video nebo youtube, tam to ukazují názorně.
- peníze musejí být ukotvené ke KONEČNÉ komoditě, aby peněžní zásoba nemohla svévolně stoupat nebo klesat zásahem KOHOKOLI
- všichni berou jako samozřejmost svobodný trh týkající se prakticky všech komodit, ale peníze musí řídit stát; proč? Připomínám že nejsem žádný pravicový fanatik, který by nejraději zprivatizoval i armádu a policii, o tom to fakt není; ale ve zkratce zkrátka nejde ty důvody uspokojivě vysvětlit
- množství peněz - pokud se chceš dobrat nějakého jasného konce, musíš zapomenout na dogmata, co člověk slyší odevšad z novin a televize; ve skutečnosti na samotném MNOŽSTVÍ peněz opravdu nezáleží (nejde o žádné "zmrazení", ale vrácení se k přirozenému stavu), důležité jsou ZMĚNY množství peněz (inflace, deflace), to je příčina hospodářských cyklů
- ano, tvorba peněz založených na zlatém standardu by probíhala jen těžbou zlata, které by nebylo kouzelným zásahem shůry, protože by generovalo práci a běžnou ekonomickou aktivitu; ale vzhledem k tomu že na množství oběživa v ekonomice nezáleží, není to podstatný faktor, protože nárůst zlata dnes probíhá zhruba 1-2 % procenta za rok, což, když vezmeš v úvahu, že část půjde na užitné zlatnictví, je zanedbatelné
- ano, tohle všechno by, logicky, vygumovalo umělou inflaci, jak ji známe dnes
"Zmrazení" peněz, tedy stop generování virtuálních peněz z částečných rezerv a rozhodnutím centrálních bank, jinými slovy návrat k přirozenému tržnímu stavu, není cesta do pekel, cesta do pekel je permanentní umělá inflace.
Všechno bude zlevňovat a zároveň se budou pozvolna a přirozeně s tím snižovat platy. Není ti jedno jestli vyděláš stovku měsíčně a rohlík stojí pade, nebo jestli vyděláš 10 korun měsíčně a rohlík stojí bůra? Už rozumíš, co myslím, když říkám, že na samotném množství peněz nezáleží?
Tohle všechno je brutálně zjednodušené, ve skutečnosti existuje několik do nejmenšího detailu propracovaných návrhů monetárních reforem.
Důležité je pamatovat si jedno, prvním a nejpřednějším článkem každé peněžní ústavy musí být přísný zákaz množení úvěrů skrz částečné rezervy. Protože to znamená umělou inflaci a pokud nevíš, jak inflace doopravdy škodí, tak si to nastuduj.
Ve světle toho je tvůj výrok "inflace je jedním z motorů růstu" strašlivým nedorozuměním. A přitom to není těžké pochopit - když pořád piješ na dluh, je ti skvěle (motor růstu), problém je, že těch zářezů na futrech přibývá a jednou budou třeba splatit. Proto pořád říkám, kam se v dnešní mainstreamové ekonomii poděla základoškolská logika? Odkud se bere přesvědčení, že zatímco normální člověk nekonečně dlouho na dluh žít nemůže, tak státy mohou?