• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    LUCKAZ
    LUCKAZ --- ---
    SANTAL: Jo, na polívku občas taky koupím nějaké odřezky v Globusu...
    IDENTITY: Bezmasé dny máme tak 2 - 3 do týdne, někdy víckrát, někdy méněkrát. Ale celkově (nejen kvůli financím) bych chtěla zařadit víc vege jídel.
    IKA: Díky! Přesně to chci, vařit více luštěnin, zeleniny, ...


    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    IKA: Plus tvaroh - pomazánky, tvarohové knedlíčky/noky (tvaroh, vejce, vařená dýně/brambor/řepa/cokoliv + tolik mouky, aby se to nelepilo a ve vodě nerozpadalo). Díky tvarohu k tomu pak už stačí nějaká omáčka a nebo ty dýňové třeba jen omastit česnekovým máslem a posypat troškou sýra.

    A vejce jsou levná, plnohodnotná bílkovina se zdravým tukem.
    IKA
    IKA --- ---
    LUCKAZ: Skús viac variť strukoviny a pohánku, recepty nájdeš napríklad tu: [ Varime s LASKOU - vegetariansky jime, pijem, hodujem... Ale hlavne varime NO MASO ]

    Klasické bezmäsité jedlá z jedální (napríklad dukátové buchtičky a podobne) nemajú dosť živín, takže skôr zaplácnu než naozaj zasýtia.
    IDENTITY
    IDENTITY --- ---
    LUCKAZ: A jak často jíte (byli jste před dvěma měsíci zvyklí jíst) maso?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LUCKAZ: no důkladně očistit a umlít na tatarák. Je to krásně libové. Nebo naložit do kefíru/vína (prostě něčeho kyselého) a druhý den nakrájet na silnější plátky a udělat steaky. Z tenkých nudliček půjd udělat stir fry (ale ještě jsem to nedělala. Vyzkouším při nejbližší příležitosti).

    Nebo srdce uvařit (je z nich skvělý vývar) a posléze upéct a nebo používat jako vařené hovězí na plátky k omáčce.

    Drůbeží srdíčka se dají vrazit do marinády, posléze napíchat na špíz a ogrilovat-opéct.
    The Nasty Bits: Chicken Heart Yakitori | Serious Eats
    http://www.seriouseats.com/2011/05/the-nasty-bits-chicken-heart-yakitori.html
    palate/palette/plate: Grilled Chicken Hearts with Parsley Vinaigrette
    http://alainasullivan.blogspot.cz/2012/04/grilled-chicken-hearts-with-parsley.html

    Případně drůbeží srdíčka ořezat od tuku (odřezky hodit do vývaru) a přepůlit, hodit na olej/sádlo a opéct ze všech stran, přidat cibulku, tu nechat zesklovatět. Zaprášit lžící mouky a chvíli restovat na jíšku, zalít půl litrem vývaru/mléka, přidat bobkový list, pepř, nové koření a muškátový oříšek a 20-30 minut, aby omáčk zhoustla. Vrazit do toho kelímek zakysané smetany a pažitku/petrželku a k tomu buď těstoviny a nebo noky.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    LUCKAZ: Já si našla výraznou slevu na mase tak, že kupuju u místního řezníka "odřezky" - takové to maso co se od kosti již hezky na řízky nevyřeže, takže není estetické - zato stejně kvalitní jako to ve větším bloku (nebo i víc, pokud máte jako já pocit, že od kosti to chutná lépe).
    Ušetřím třetinu až polovinu ceny, přitom jako maso do polévky, na guláš nebo do rizota je naprosto perfektní - všude tam vidím jako výhodu, že je to navíc maso mix (samozřejmě zvlášť prodávaj vepřové a hovězí, ale je tam vše, od stehna po ramínko...).
    Samozřejmě se neprodává v hypermarketu, tedy možná jako to mleté :-) ale u nějakého řezníka by se našlo?
    LUCKAZ
    LUCKAZ --- ---
    ZUZKAOU: Pstruhy a občas i candáty dostáváme od rodiny, my vlastně kupujeme jen lososa a tresku, to zachováme.

    Vnitřnosti já ráda, srdce, jazyk i játra, pochutnám si i na dobře upravených ledvinkách, ale víc už ne.. Bohužel přítele to jíst nedonutím a to v jídle vybíravý není. Už už se mi ho podařilo naučit na játra, zvládne pokrájený srdce v polívce, ale víc ne. Nějaký recepty na to srdce? Já mám třeba ráda hovězí srdce samotný nebo třeba v rajský omáčce, ale muže to moc neuchvátilo... Jazyk zkusím s křenovkou, to by mohlo projít :)
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    CHOBOT: Plus bych se nebál udělat lecjakou naši národní pečení (znojemská, cikánská, štěpánská---) z libovýho vepřovýho, třeba karé. Bude to jiný, nepoznaj to.

    Nebo telecí na másle, seženeš-li nemletý. S knedlíkem bude taktéž dokonalý.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    CHOBOT:
    Plněný papriky v rajské omáčce - a můžeš použít to mletý telecí.
    Koprovka se dá s vajcem.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    CHOBOT: no protože podle všeho většina krav v bulharsku je v soukromých chlívkách, takže případnou smetanu si vyrobí doma a nebo přivezou od babičky? Koukla bych se po ní někde na tržišti.

    http://www.eastagri.org/files/bg_dairy_vc_final.pdf
    CHOBOT
    CHOBOT --- ---
    ZUZKAOU: to je v pohodě, kvůli těm pár jídlům se klidně přes kapsu praštim. Beztak tu na jídle pro sebe děsně ušetřim. Spíš jsem to napsal jako zajímavost, každopádně tip, jak nahradit smetanu, se do budoucna hodí.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    CHOBOT: do kuřete na paprice klidně vraž nějakej smetanovej jogurt. Jinak do omáček to dělej tak, že tam dáš hodně másla (těch 16-30% objemu mlíka) a mlíko.
    NUSIK
    NUSIK --- ---
    PERI: Nase maso
    PERI
    PERI --- ---
    Ahoj, máte nějaký tip kde v Praze (ideálně centrum) koupit dobrou směs na sekanou? Nechci jít do nečeho neověřeného...

    Díky moc!
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    CHOBOT: to třeba i v turecku je smetana strašně drahá - netušim proč....
    CHOBOT
    CHOBOT --- ---
    Ty pečený ptáci vcelku asi taky půjdou.
    Jinak se všema těma věcma na smetaně. Klasická smetana/šlehačka (16/32% nebo tak nějak?) je tu k sehnání akorát v supermarketech jako superdrahej dovoz, čertvíproč. Jsou tu k dispozici tuny různých zakysaných mlík a nízkoprocentních kysaných jogurtů, ale to je tak všechno.
    CHOBOT
    CHOBOT --- ---
    Díky moc za nápady, využiju jich víc, oneckonců mě těch obědů/večeří stejně asi čeká víc, ta místní slovanská pohostinnost je docela zrádná ve světle principu reciprocity :))
    Na králíky s prominutím seru, nijak zvlášť mi nejede a navíc se opravdu jedná o větší bandu, jeden králik by nestačil a péct se s několika... Moc sraní.
    Masový koule neprojdou, to je tu národní jídlo (kjufte) a neni na tom co moc zlepšit.
    Houby jsem zatim u babek na trhu zahlédl nějaký nakládaný, tak možná ta houbová majda by stála za pokus
    ZUZKAOU: vepřový výpečky asi půjdou, aspoň budu moci naservírovat i jinou variantu knedlíku. S tim, že kuře na paprice dělaj rumuni, si moc hlavu dělat nemusim - bulhaři rumuny nesnášej se všim všudy úplně v celym Bulharsku stejně a jejich jídla nevařej.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LUCKAZ: vnitřnosti. A donuť někoho z rodiny, ať se dá k rybářům.

    Ne vážně - vnitřnosti jsou zdravé, levné a chuťově skvělé, jen se musí překonat postoj fůůj vnitřnosti.


    Ze srdce je skvělý tatarák/steaky/pečeně. Jazyk je naprosto dokonalý vařený s omáčkou a nebo se zeleninou na páře. A nebo třeba opečený. Oboje to je svalovina, nesmrdí, není potřeba nijak extra čistit (kromě okrájení loje ze srdce a oloupání vařeného jazyka).

    Ty zdravé části - tedy tkáňové vnitřnosti jsou o něco náročnější, ale takové italské dršťky s rajskou a bylinkama, nebo domácí játrová paštika je super. Pro začátek jsou daleko příjemnější drůbeží játra, nejsou tak mazlavá jako z větších zvířat.

    Třetí level pro hodně pokročilé jsou pak ledvinky, slezina, varlata či vemínko a mozečky.

    A většinou jsi na cca 70 Kč/kg.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    LUCKAZ: Je tady i board [ recepty pro hlubokou kapsu ] - možná by se v něm něco našlo...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    CHOBOT: jestli seženeš uzený, tak uzený s knedlíkem a křenem. A nebo houbovou omáčku, jestli se dostaneš na houby (teoreticky by je mohli prodávat babky v tržnici, ne?)

    A nebo vepřový výpečky se špenátem? K tomu to teda chce bramborovej, ale taky nejsou tak složitý.

    Případně kuře/kachna na divoko - kořenová zelenina, divoké koření, trocha vína.

    Ale to kuře na paprice je nejjednodušší. Ale teda rumuni ho dělaj (paprikas de pui) s nokama.


    Další verze jsou plněné knedlíky uzeným, ale to jsme zase u toho zelí. Na druhou stranu když koupíš dobrý kysaný, tak prostě dovnitř vrazíš trochu zelí a uzenýho, uvaříš knedlíky a posypeš opečenou cibulkou a slaninou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam