• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    LOPIK: V téhle je to všude. Plus další dovozové zboží - mandle, citrony, fíky, mořské ryby ... A ty další, již tištěné, také tak. Ovšem tohle jsou recepty pro majetné - šlechta a bohatí měšťané.

    Není tam jako dnes všude vanilka, jako dnes, užívá se esencí růží, fialek, chrp, bezu. Zato tam nenajdeš dobromysl (oregano), mateřídoušku a další místní plevel, tedy leda někde jako léčivky.

    Dnes si kdeco z těch receptů může dovolit plebs jako my, leccos vypadá zajímavě (a použitelně i bez těch mír)...
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    Jinak jo, jsou to recepty k zešílení:

    PTÁKY S ANGREŠTEM

    Obvař ptáky (drůběž neb pernatou zvěř) jakž obyčej jest, přebeř a přistav znovu. Uvař v vodě a zasol je, i vezmi angreštu co se zdá , i usmaže v másle.
    LOPIK
    LOPIK --- ---
    SANTAL: To byla nějaká kuchařka králů tohleto - pepř nebo šafrán se vyvažoval zlatem..
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    ALDARION: Přiměls mě kouknout do české středověké kuchařky, ta nejstarší známá (rukopis, 1450) uvádí jen:

    OMÁČKA K MLADÉ JELENÍ ČI SRNČÍ ZVĚŘINĚ NEBO K VEPŘOVÉMU NA DIVOKO

    Porce masa nalož do směsi octa a piva a nech několik hodin stát v chladnu. Než začneš vařit, přidej do nálevu jeden nebo dva krajíce usušeného žitného chleba, pokrájené oloupané jablko, cibuli a sůl. Měkké porce vyjmi, omáčku přeceď, okořeň pepřem, zázvorem, mletým hřebíčkem, špetkou šafránu a nech projít varem. Vlož zpátky plátky masa, prohřej a na talíři ozdob zvlášť udušenými a propasírovanými jablky.

    Jinak 4 nejstarší kuchařky divočáky docela ignorují, asi maso pro plebs...
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    AIJA: Budu muset sehnat nějaký slušný návod od někoho, kdo to už zkoušel, protože středověký recepty, to je samý "připrav jako obvykle" a "dobře okořeň a nepřesol" :D
    AIJA
    AIJA --- ---
    ALDARION:
    Ta hlava mě zajímá, i když pochybuju, že bych ji pekla:-) Milujeme z ní solidní vývar s knedlíčkama.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    AIJA: Bude to z oficiálního lovu a s atestem. Zbourat se musí, protože bude 2-3 týdny čekat na sežrání v mrazáku.
    Lidí bude pět až třicet, kdo ví? :) Nebude to jediné jídlo, spíš zajímavost a centrální bod pohoštění jinak poskládaného z příspěvků od hostů.
    Díky všem za rady! Asi rozdělíme maso vhodné na grilování, maso vhodné na uvaření v guláši či jinak - a hlavičku zkusím vykostit, plnit nasekaným masem a upéct v troubě dle tradičního anglického středověkého vánočního receptu. :D
    AIJA
    AIJA --- ---
    ALDARION:
    Hlavně si ohlídej, aby prošlo veterinou. Divočák se dělá delší dobu než domácí sele. Možná bych doporučila trochu rozbourat...hlavu a kosti na polévku, nějaké maso naporcovat na mrazák. A na gril jen kýty apod. Kolik lidí bude?
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    87HIGHFLYER: Nejsem dealer sucháče, ale pro kilo si klidně přijď. Resp. 2 kg, než to dovezeš domu, máš kilo. Ideální na převoz je velká termoska na čaj, bedna a kolem nějaká buničina, vata, polystyrén (a úplně ideálně autem). Jen Praha, pošta.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    Nemáte někdo tip, kde koupit v Praze suchý led? Třeba jen kilo. Na internetech je buď nutný objednat 20kg nebo si to nechat dovézt třeba z Brna, což se mi moc nechce.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    WILDENBURY_SQ: hele jsou moc dobrý. Taková křehká, oříšková kedlubna. A vzhledem k tomu, že to jednak produkuje tuny biomasy a druhak to přežije atomový výbuch, tak to je vcelku užitečný trifid.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    ZUZKAOU: Ježiši, topinambury mi nepřipomínej, blázni v práci to furt pěstujou a bohužel na to snad i dostávaj projekty, granty, dotace... Na inulín jsem asi alergickej a to jsem topinambur jeste neochutnal :)

    Kazdopadne az tam toho zas budou mit kyble, zkusim si vzpomenout.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Z ID MRNOUS jsem vyžebrala tašku topinamburů a zjistila jsem, že mám novou oblíbenou zeleninu. Kdysi je zkoušela pěstovat máma, ale to jsem byla v pubertě a ohrnovala jsem nad nima nos. Takže příštích několik mých postů bude topinamburových. Pokud někde ve vašem okolí rostlo velké zelené roští, které kvetlo jako malé slunečnice, tak to je vono a můžete si tam zajít s lopaktou nahrabat čerstvé topinambury. Moc se nedají skladovat, ale v té zemi vydrží přes zimu.

    Topinamburový zimní salát. (2 větší porce - je strašně dobrej, chcete víc než jednu malou mističku)


    200 g topinamburů
    200 g čerstvého fenyklu
    100 g kyselejšího jablka
    2 žebra řapíkatého celeru
    1 jarní cibulka/půlka šalotky či červené cibule
    hrst rukoly

    zálivka:
    1 lžíce citronové šťávy
    2 lžíce olivového či ořechového oleje
    1 lžíce medu
    1 lžička dijonské a nebo hrubozrnné hořčice
    sůl + pepř

    fakultativně
    sýr s modrou plísní
    vlašské ořechy

    Zeleninu kromě rukoly nakrájejte či nastrouhejte na co nejjemnější plátky. Smíchejte všechny věci na zálivku a přelijte s ní zeleninu. Nechte tak hodinku odležet a těstně před podáváním do toho zamícejte rukolu, případně ořechy (ideálně mírně opečené) a/nebo sýr s modrou plísní. Ale jde to i bez nic - topinambury mají krásnou jemnou, oříškovou chuť a vlašáky a nebo dokonce něco příliš razantního jako třeba niva by je mohli přehlušit.

    Jo a teda občas střevní mikroflora která nebyla trénovaná na dostatek rozpustné vlákniny (tedy krmená běžnou, ne moc zdravou stravou) by mohla na topinamburech uspořádat divokou párty s nadýmáním.

    Zdravé řešení tohoto problému je naopak jíst více topinamburů, dokud si mikroflora nezvykne - to znamená že se díky změněným podmínkám (více inulinu) proměnila na zdravější verzi.
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    CHOBOT: ech, pises o bulharech, to sem jaksi zignoroval. sorrac. ...hele ja tu mam srby a bosnaky, a ty tomu rikaj sarma v ty verzi co pisu
    KARETAKARETA
    KARETAKARETA --- ---
    CHOBOT: podobné řeckým dolmates? Tam to dělají s rýýží a koprem, jak kde...
    CHOBOT
    CHOBOT --- ---
    nejspíš to bude dolma, díky.
    V tomhle receptu DEVIL a v holoubcích mi nesedí červená omáčka, s rajčatama to bulhaři nedělaj.
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    nebo se to da delat ze syrovyho zeli, ono staci ty listy sparit, ze..
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    CHOBOT: bud mas nalozeny cely listy (muzes stvorit sam/koupit v ruznejch specialitach) a do nich umotavas maso, nebo my doma delavali 'ceskou modifikaci' s pouziti naseho kysanyho zeli nasekanyho na srac.
    v nasi verzi uhnacas koule z masa a prisad, nasazis je do remosky, na ne zhusta rozesteles zeli tak do 3cm vrstvy, a my zalejvame zredukovanejma a ochucenejma rajcatama ze sklenice/plechu s par kapkama medu, aby to nebylo jen kyselo. na cervenou vrstvu jeste zakydas zakysanou smetanou.
    v remosce se to pece pomalu a stavy ze zeli a rajcat pekne podlejou to maso, ktery bude stavnaty. navic pekne zhnedne ta zakysana smetana
    SUURJA
    SUURJA --- ---
    CHOBOT: mě napadají dvě věci. To, co popisuje
    BALAENA: čili řecké dolmados (nebo dolma)- jí se studené, je to ale vinný list a v něm náplň. A druhá je jídlo, které vaří moje ukrajinsko-polská babička, jí se teplé, je to zelný list a k tomu omáčka. U nás se tomu říká holoubky, slyšela jsem taky variantu golubky. Tomu je nejblíž tenhle recept http://varecha.pravda.sk/recepty/vychodoslovenske-holubky/48686-recept.html , v naší verzi bez slaniny.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam