• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    RUFO
    RUFO --- ---
    KASUMI: Jak pro ktere. Podle citlivosti. Ale pro nektere asi ano.
    Ja to nehodlam jist i kdyby to bezlepkove bylo
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    udajne uvadeli, ze je to bezlepkove

    Lepek
    Analýzy též potvrdily potěšující fakt, že MANA obsahuje méně lepku, než je limit 100 mg/kg potraviny určené ke konzumaci a je tedy skutečně bezlepková.

    a ted vydali dementi
    MANA lepek obsahuje a to v množství 254 mg/kg prášku, tedy 114 mg na jeden sáček. Při našem tvrzení jsme vycházeli z vyhlášky č. 157/2008 Sb.o potravinách pro zvláštní výživu (obsah lepku se hodnotil na kg potraviny určené ke konzumaci, tedy již rozmíchané s vodou, čímž jeho koncentrace velmi poklesla). Tato vyhláška však byla novelizována Nařízením komise ES č. 41/2009 a zde se obsah lepku hodnotí na kilogram potraviny ve stavu, v němž je prodávána konečnému spotřebiteli. MANA tedy NENÍ bezlepková. Přijměte prosím naši omluvu a v případě, že pro Vás zmíněný obsah lepku v MANĚ představuje problém, je samozřejmě možno Vaši objednávku stornovat.



    je zajimavy, ze potravina mohla byt predtim "bezlepkova", i kdyz lepek obsahovala.. to by me zajimalo, jestli to pro celiaky mohl byt problem nebo ne..
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    100% Soylent rip-off, jen nechapu ze i kdyz cesky "vyrobce" tuhle souvislost primo zminuje, ceska media z nej delaj buhvijakyho vynalezce
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    BRUKEV: o tom jsem uz neco cetla tak pred pul rokem.. jako nevim, jestli vbych vydrzela jist byť jen tri dny to same = kasi..
    ale jestli to ma to, co rika, tak pro humanitarni ucely super.. az budeme za dvacet let o hladu vsichni, budeme radi :)
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    Kašlete na vaření, teď pofrčí MANA!!!

    Čech přišel s alternativou stravování, jsou na ní už desítky lidí  – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/...55094-cech-prisel-s-alternativou-stravovani-jsou-na-ni-uz-desitky-lidi.html
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Poslední topinamburový post (dokud tedy v budoucnu neobjevím nějakou topinamburovou bombu).

    Topinambury coby příloha.

    Defintivně jsem zařadila topinabury do kolonky oblíbená zelenina.

    Nejjednodušší je pyré - uvařit do měkka a rozmixovat s tukem, solí, pepřem a mlíkem, případně naředit brambory a nebo zeleninou typu květák, dýně, mrkev, hrášek a tak. S celerem se skvěle doplňují.

    Výborné jsou pečené - osolit, opepřit, omastit - upéct v troubě, a nebo přidat k pečení masa.

    Viděla jsem, že z nich dělají hranolky.

    A naprosto úžasný byl topinamburo-bramborový gratin.

    Brambory a topinambury nakrouhat na tenké plátky a vrstvit do zapékací misky. Prosypávat sýrem k zapékání, solit, pepřit, muškátovat. Do prostřed případně přidat vrstvu osmažené ciblky a vyškvařené slaniny. Zalít smetanou s rozšlehaným vejcem a případně troškou česneku cca 45 minut péct na 180, dokud povrch nezačne zlátnout, pak posypat vrstvou parmezánu a nechat dopéct.

    Dělají se z nich i bramboráky, to jsem nezkoušela,a le pokud, tak bych je dělala spíš ve stylu laktes - tedy ne moc kořeněné - tradiční hora česneku a majoránky imho přebije jejich chuť. Plus se teda taky dělají chipsy.

    Až půjdu vyhrabat další várku, tak zkusím přidat něco topinamburového pyré to těsta na chleba, mohlo by to dělat zajímavou strukturu.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    PEPITO: To je nejspíš pravda, ovšem mexická a vůbec jihoamerická kuchyně je tak prolezlá cominem, že říkat, že tam nepatří, mi stejně přijde hodně odvážný (ostatně viz kdysi náš diskurs o lomu a solomillu).
    PEPITO
    PEPITO --- ---
    MACHALIK: mno kmín kořenný u nás rostl skoro odjakživa, tak se asi používá hoodně dlouho i do zelí. Ale studii na toto téma jsem nečetl :-)
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    Nahlíženo stovky let zpátky by mě zajímalo, kdy přesně se začalo používat caraway seed do zelí, protože mám pocit, že tam nejspíš taky moc nepatří.
    PEPITO
    PEPITO --- ---
    ZUZKAOU: Já jsem purista a comino hledám spíš v kari nebo gram masale...ale samozřejmě
    proti gustu žádný dišputát ! ... :-) když ti to chutná
    Comino do původní mexické kuchyně nepatří. Používá se na jihu USA a na severu Mexika (typický pro tex-mex). Dostal se v 18. století do San Antonia s kolonizátory z Kanárských ostrovů, kteří tam zavezli i prvky marocké kuchyně.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    PEPITO: byl ve většině receptů, co jsem potkala. A je tam dobrej.
    PEPITO
    PEPITO --- ---
    ZUZKAOU: Palec nahoru, ale římský kmín v "POZOLE ROJO" NE.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Posole rojo (bez topinamburů a téměř bez fermentovaného čehokoliv)

    mexická variace na silné polévky se spoustou bílkovin

    originální suroviny na 4 porce:

    3-6 sušených achno či poblano papriček
    300 g sušených kukuřičných zrn hominy (velká,nixtamalizovaná zrna kukuřice- dá se koupit v mexických speciálkách, kde taky budou mít ty chilli papričky))
    100 g slaniny
    500 g mastnější krkovice a nebo libovějšího bůčku, oboje klidně s kostí
    plechovka rajčat a nebo 300 g čerstvých rajčat
    1 l vývaru
    1 hlava česneku
    lžička kumínu
    lžíce sušeného oregána

    dostupné suroviny na 4 porce:

    3 lžíce směsi uzené papriky, sušeného chilli a sladké papriky - poměry dle vlastní chuti, s uzenou to nepřehánět.
    300 g sušené cizrny
    100 g slaniny
    500 g mastnější krkovice či libovějšího bůčku s kostí
    plechovka rajčat
    1 l vývaru
    1 hlava česneku
    lžička kumínu
    lžíce sušeného oregána

    možné posypky:

    Jarní cibulka
    čerstvý koriandr
    najemno nasekaný římský salát a nebo bílé zelí
    avokádo
    limetka
    ředkvičky
    víc chilli
    cotija/feta/balkánský sýr
    zakysaná smetana
    kukuřičné tortily


    Večer předem namočit kukuřici/cizrnu do dostatečného množství vody.

    Před vařením pak kdo má sušené chilli, tak ho nejdříve strčí do trouby na 5 minut na 180 stupňů a posléze je bude vařit 3-5 minut ve vývaru a pak je nechá alespoň 15 minut v tom vývaru stát a posléze ji rozmixuje společně s plechovkou rajčat na hladkou, řídkou kaši.

    Maso nakrájet na větší kostky. Česnek oloupat a nakrájet na kostky

    Vysmažit slaninu, dát ji stranou, opéct ze všech stran posolené maso. Přidat nakrájený česnek a římský kmín, chvíli ho restovat a posléze buď přidat chilli- rajčatovou kaši a nebo směs sušených paprik a ty nechat chviličku rozvonět a posléze zalít vývarem a sekanými rajčaty. Přidat kukuřici/cizrnu a vařit do měkka - tak 40 minut v tlakovém hrnci. Na závěr přidat rozemnuté oregáno a vařit jen chviličku. Podle chuti dosolit a případně prolisovat ještě něco syrového česneku.

    Posole se servíruje tak, že se do hlubokého talíře/misky dá polívka s masem a kukuřicí/cizrnou a na to se nasype spousta čerstvé zeleniny a bylinek - určitě cibule, koriandr, ředkvičky a ten salát a nebo zelí, ale avokádo je v tom naprosto super a pochopitelně se může přidat zakysaná smetana (zejména pokud děláte pálivější variantu) a případně sýr.

    K tomu pak čerstvě rozpečené kukuřičné tortily, a nebo alespoň tortilové chipsy.

    Zde pak ilustrační obrázek.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    DIVER
    DIVER --- ---
    ZANNA: u me to je profesionalni deformace. omlouvam se :)
    ZANNA
    ZANNA --- ---
    DIVER: Ano ta věta nedává smysl, když ješ po slovech. Je to jako v tom vtipu. Co přinese muž, když ho požádáš: Kup rohlíky a když budou vajíčka, vem jich deset :-)
    DIVER
    DIVER --- ---
    p.s.

    WILDENBURY_SQ: "Možná ti negramoti považovali za irelevantní tuto (ne)souvislost řešit a věnovali se radám, jak ji zpracovat"

    rade, ja ji zpracovat jsem se venoval ve svem predchozim prispevku: DIVER: , zatimco tvuj prispevek na tema "jak ji zpracovat" nikde dohledat nemuzu.
    DIVER
    DIVER --- ---
    WILDENBURY_SQ: "Jsem latentní grammar nazi"

    ano. zjevne. proto to dal resit nebudu.
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    DIVER: Možná ti negramoti považovali za irelevantní tuto (ne)souvislost řešit a věnovali se radám, jak ji zpracovat (v auditku o vaření).

    Jinak pokud chceš být jazykovým puristou, zdokonal svou znalost stylistiky a gramatiky. Po větě zakončené tečkou se píše velké písmeno v prvním slově následné věty. Podmět se nevytratil, ten je součástí téměř každé věty, pokud tedy nemyslíš třeba "podmět k vyšetřování". "Smysl cibulačky a zabijačky" je WTF žvást bez smyslu, "ptát se po smyslu" ani nekomentuji.

    Jsem latentní grammar nazi, ale na tohle by reagoval i grammar Gándhí. Prd tam s mínusem, když už sis o to řekl...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam