• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    Když lingvistické okénko, potkala jsem se na Severu Moravy opakovaně s výrazem ta játra podle vzoru ta žena. Tak nevím, jestli kravina nebo nářečí.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    "Já mu žek, Vencl, ty musiš nechat tebe prohlídnout! Ledvinky, játro, žalud, šecko! Ty musíš do renkena, aby dochtor viděl do kuše! Ty musiš píchnout krev a kápnout, a můšou ti počítat lehkocity! A výděr z krka, esli máš na mandlech ňákej vír!"
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    WILDENBURY_SQ: Jo. Jako kdyz se ti rozbije jedna nuzka, tak taky musis opravit cely nuzky - pomnozne cislo, II.stupen ZS. Chces-li logicky jazyk, zvol lojban; prirozene jazyky jsou plne "picovin nedavajicich smysl" proste z toho duvodu, ze jsou *prirozene*, tedy nezkonstruovane, lec vyvinuvsi se.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    FAT: ne, mne to nesere, tohle bylo jedno obrovsky jatro ;), neboli pulka jater... ale kazdej mame jinej fetis, my se tu muzem uzrat te pastiky ;)
    WILDENBURY_SQ
    WILDENBURY_SQ --- ---
    FAT: Takže když máš špatný jedno játro (což neexistuje), musí ti transplatovat obě dvě? Jakože si dokážu představit, že to je pomnožný a v odbornym textu bych to dodržel, ale je to jedna z takovejch těch češtinářskejch píčovin, co mi nedává smysl...
    FAT
    FAT --- ---
    HABRENKA: Omlouvám se, ale to jsou TA JÁTRA. Jedno játro neexistuje.
    Promiň, ale tak hrozně mě to tahá za oči, že jsem musel...
    Konec OT
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    HABRENKA: tak kdyz se nikdo neozval, google taky moc neporadil, provedla jsem pokus... cast jatra orestovana, tymian, rozmaryn, kanadska a bylo to luxusni. dalsi cast padla a pastiku, krom soli pepre a cerveneho rybizu zadne dochucovani a je naprosto vynikajici (jatro hovezi a bucek veprovy peceny na trose cibule...)
    ADITU
    ADITU --- ---
    ZUZKAOU: diky :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ADITU: naše verze zelňačky - vysmaž kostičky papriké klobásy, do výpeku cibuli - nechat zesklovatět. Přidat na kostičky nakrájené brambory (1 brambora na půl litru polévky). Na závěr tam hodit lžičku papriky a nechat ji rozvonět v tuku Kysané zelí zcedit (lák zachovat), příapadně pokrájet na vhodnou velikost. Zelí dát do hrnce, zalít vývarem/vodou, přidat bobkový list/pepř/nové koření, uvařit do měkka. Přidat zakysanku a podle chuti dosladit a dokyselit zbylým lákem. Vrátit osmaženuo klobásu a přidat příapdnou petrželku cibulovou nať.

    A švédská artsoppa (určitě nevynechávat zázvor a rozhodně ne trošku hrubozrnné hořčice na závěr)

    Swedish Yellow Pea Soup - A Swedish Recipe for Dried Pea Soup
    http://scandinavianfood.about.com/od/souprecipes/r/peasouprecipe.htm
    ADITU
    ADITU --- ---
    MUTHA: ok, doplnim text misto tech tri tecek: jak na to?
    ADITU
    ADITU --- ---
    V navaznosti na uzeny jazyk - co s vyvarem z nej? Slysela jsem napad na zaklad pro zelnacku...?
    ADITU
    ADITU --- ---
    Uvareno, sloupnuto a snedeno. Kren si pisu na priste :)
    EDERA
    EDERA --- ---
    ADITU: Máma ho dělává s křenovou omáčkou. Taky famózní záležitost.
    FAT
    FAT --- ---
    ADITU: Tak, tak... Po uvaření nechat trochu zchladnou a oloupat...
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    Kaše, kren a hořčice. To je nej :-)
    ADITU
    ADITU --- ---
    ZUZKAOU: ok, myslela jsem si to :)
    ADITU
    ADITU --- ---
    BONEMINA: musí se po uvaření loupat AFAIK. Ale ještě jsem ho zblízka nezkoumala.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    ADITU: Ten uzený jazyk je už oloupaný, nebo se taky musí loupat??
    FAT
    FAT --- ---
    ADITU: K uzenému jazyku je nejlepší lepenice s osmaženou cibulkou. Neznám lepší přílohu.
    :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam