Zenová kachna či husa.
(nefunguje to na kuře, protože nemá dostatek podkožního tuku a spálí se.)
Pokud se použije základí trik z přípravy pekingské kachny na normálně pečenou drůbež dost to zlepší křupavost kužičky.
Před pečením to chce pár hodin marinovat kachnu v soli a trochu jedlé sody. Sůl vytáhne část vody, soda zalkalizuje povrch kůže, takže bude ochotněji karamelizovat. A posléze kachnu polít vroucí vodou - většinou leju obsah jedné rychlovarné konvice na záda a druhý na prsa. Bílkoviny na kůži se lehce začnou denaturovat, nejspíš se i trošku mění vazby na ten podkožní tuk, takže se pak nějak lépe vypéká v troubě.
tohle všechno je třeba dělat večer před podáváním, protože ji je potřeba pak vrazit přes noc do trouby na 60°C. S případným kořením co na ní chcete - ale stačí sůl, pepř a kmín. Pokud chcete nadívat, tak s nádivkou
Ráno byste měli mít pevnou kachnu s bledou kůži, ale s vypečeným tukem. Kachna se nechá vychladnout a jen se před podáváním dopeče kůže - do křupava a zlatohněda. Předpečenou kachnu to chce dát do vyhřáté trouby na 200°C cca 15-20 minut, případně v polovině času otočit pekáč, aby se pekla rovnoměrně. (neotáčet kachnu ze zádíček na prsa jinak se potrhá tak kůže, co se s ní člověk crcá.)