• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    Nedalo mi to a založil jsem klub stejného jména jako na....Přispějte zejména recepty racionální surovinami i přípravu, neobvyklé, zejména originální. Abyste tu mohli hledat, když nebudete mít sami dostatečnou vlastní inspiraci

    ADMINISTRÁTOŘI:
    Hrabalka, Kasumi, Wojtyla
    (všechna práva)
    rozbalit záhlaví
    DIVER
    DIVER --- ---
    MIST: ADELHAIDA:
    ADELHAIDA: ad domácí "pivní" sýr:

    tak zaprvé: "Je to děsně dobrý!" - s tím bych dost polemizoval. je to v podstatě zkvašená budapešťská pomazánka s pivem. není to úplně hnusný, ale taky to není žádná bomba. a už vůbec to není pivní sýr.

    zadruhé: dělal jsem to párkrát. pod tou zmiňovanou utěrkou. asi skoro úplně vždycky to chytlo nahoře plíseň. třeba by to bylo ve sklenici lepší, ale vzhledem k těm procesům musí být stejně víčko povolený.

    _____________

    zatřetí: díky za rady i tu diskusi, ale mě jde fakt o skutečnej pivní sýr. takovej, jako vám přistál na stole U zlatýho tygra, kam na něj a na pivo chodil i Hrabal. v hlubokým talíři, aby se tam dalo nalejt pivo. byl tam plátek dva tři mazlavodrolivýho PIVNÍHO sýru. k tomu kupička nasekaný cibule, trochu hořčice i sladká mletá paprika.

    někdo se vždycky rád obětoval, kápnul tam ze svýho půllitru a vidličkou to začal matlat. ale vrcholem toho všeho bylo, že tam kromě všech těch ingrediencí patřila ještě sardinka z konzervy, která taky bývala na kraji talíře. a pak se to mazalo na topinky.

    nedávno jsem si na to vzpomněl. u tygra jsem už hodně hodně dlouho nebyl, nevím jak to tam teď chodí, ale mám na to už pár let chuť. a znovu a znovu mě nasírá fakt, že tady sice snadno seženu pravej holandskej, italskej, balkánskej, slovenskej, polskej, rakouskej nebo dokonce třeba košer sýr, ale normální a poctivej českej pivní sýr jsem neviděl roky.

    a navíc má někdo tu drzost masivně na celém trhu fejkovat pivní sýr nějakou sračkou, která nejenže ze všeho nejvíc připomíná romadur, ale dokonce ani nedosahuje jeho kvalit.

    MIST
    MIST --- ---
    ADELHAIDA: ja vim, syrecky tu nevedou, aspon je tu k dostani limburger. S pivnim zacnu delat pokusy, opravdu dik.
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    MIST: Syrečky (alespoň ty klasický olomoucký tvarůžky) už ti pivní sýr neudělaj:-( Taky už jsou asi něčím ošetřený, nevím, ale jejich chuť a konzistence zůstávala při dvou provedených pokusech i po deseti dnech úplně stejná.
    MIST
    MIST --- ---
    ADELHAIDA: ja vim, pamatuju si to z detstvi. Bud syrecky nebo tenhle tvaroh :D

    No jo, tvaroh v emerice bude trochu problem, ale ted kdyz vim, ze je to pivo, co potrebuju, tak zacnu delat pokusy.
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    MIST: Je to děsně dobrý! Ale fakt se výsledek odvíjí od tvarohu, takže jestli máš někde osvědčenej zdroj, drž se ho. Ten z mlekozfarmy.cz je furt na chuť asi nejlepší, co jsem našla, ale jak je krémovější, vejde se do něj míň piva:-)
    MIST
    MIST --- ---
    ADELHAIDA: dik! tohle asi uz delsi dobu hledam - vim, ze babicka davala tvaroh, kmin a bylo to dlouho na polici. Smrdelo to, vypadalo to divne, ale bylo to dobry. To bude asi presne ono.
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    DIVER: Nyxí rada - ale když jsi v klubu o vaření, tak si dovolím dát recept:-) Pivní sýr vyrobíš fakt jednoduše, stačí měkký tvaroh, sůl a pivo + případně další koření (kmín, paprika). Klíčový je tvaroh, je důležité, aby to byl co nejhustší a co nejmíň upravený měkký tvaroh. Používala jsem tvaroh z "Mléko z farmy.cz", ale už ho taky dělaj tekutější. Ale dá se vykapat. Bohužel z tvarohů koupených běžně v krámě pivní sýr zhusta hořkne, ale tuším jaroměřický byl OK. No prostě smícháš tvaroh, sůl a pivo (a koření) do žádoucí konzistence, pořádně to promísíš, a vzduchotěsně uzavřeš. Někde v komoře (tak 18°C cca) to necháš týden zrát a máš hotovo.
    87HIGHFLYER
    87HIGHFLYER --- ---
    Dostal jsem k Vánocům Ottolenghiho kuchařku, dneska jsem prubnul tohle neb jsem kvůli tomu nemusel vylejzat ven:
    Celeriac and lentils with hazelnuts and mint
    https://ottolenghi.co.uk/recipes/celeriac-and-lentils-with-hazelnuts-and-mint

    A je to fakt skvělý, zajímavá kombinace. Použil jsem teda belugu místo tý puy čočky.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BONEMINA: jj. A mají i dlouhej a kubébovej. :-D svého času jsem to pracně lovila přes ebay a teď to je v nuslích a v rámci desítek korun za pytlíček.

    A teda jako fakt to je dobré. Dnes jsem to přinesla a hned jsem to podrcené vrazila do kuřecího vývaru místo pepře a je to takové decetní ale, strašně dobré.
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    ZUZKAOU: Díky za tip! Rajská zrna občas zmiňují mé středověké kuchařky, tak už vím, kam (nejen) na něj, až mě zas chytne experimentální nálada.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Jinak jsem tedy přišla s ódou na Království chuti
    Obchod s kořením, kávou, čajem, ořechy z Království chuti
    https://www.kralovstvichuti.cz/
    Mají tam všechno na co si umím vzpomenout a je to jednodruhové koření (aha, tak kromě anděliky), ale hlavně mají divnopepře, včetně aframonu aka rajských zrn.

    A teda zvládají tam být milí i ve vánočním shonu a vědí co prodávají.

    Aframomum melegueta - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Aframomum_melegueta

    https://www.thekitchn.com/grains-of-paradise-are-the-best-spice-youve-never-heard-of-190970
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DIVER: Nemají v lidlu nějakou variantu bavorského Weißlackeru - což je to čemu se v ČR říká pivní sýr?

    Munster a nebo romadůr už není ono, že?

    Jinak googlením mi eshopové nabízí

    Pivní sýr 450g - Sýry | Maneo s.r.o.
    https://www.eshop.maneo.cz/pivni-syr-450g-ean37447-skup13Zn1ak15.php?18_let=ano

    a

    TVARŮŽKY | Krkonošský pivní sýr 100g
    https://sortiment.tvaruzky.cz/Ostatni-syry/Krkonossky-pivni-syr-100g-_d445014_10786.aspx

    jaké jsou či nejsou netuším, natož kde je mají v Praze v kameném krámě. (ale teda ten krkonošský taky je z Jarošova)-
    DIVER
    DIVER --- ---
    netušíte, kde tak nějak běžně nakupovat SKUTEČNEJ pivní sýr a ne tuhle hnusnou falešnou sračku?

    Jarošovský Dezertní pivní sýr 90g - Tesco Potraviny
    https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2001014318059
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    ZUZKAOU: teda! ty si ale chytra!
    ja sem tenkrat vsude hledal a ptal se ruznejch kucharu a kazdej akorat rikal, at se na to vyseru a koupim klasicky deli horcici v pixle
    KOZINA
    KOZINA --- ---
    DEVIL: ona jí má i klasická světlá. A jak zraje, tak mizí. Ale jak dosáhnout chuti a palčivosti Dijonu, je mi záhadou. Cayenne pálí prostě jinak než hořčice sama. Jednou se to musí povést :)


    ZUZKAOU: zkusím! Díky. Nenapadlo mě kouknout k tobě na stránky :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    DEVIL: pomlit, zalejt trochou vodou a počkat 24 hodin, aby se ta štiplavá věc vyvinula a až pak pridavat kyselé.
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    KOZINA: na tu palivost sem neprisel jak se dela. leda tam nasypat kvanta colman's prasku nebo maskovat cayenne peprem
    KOZINA
    KOZINA --- ---
    A neztratí to tu palčivost? Snažíme se o to, aby ta hořčice byla ostrá (víc než jen světlá), ale bez výrazný nepříjemný chuti černejch semínek. Ani zráním při pokojové teplotě se to nezlepší

    BEZPRIZORNI
    BEZPRIZORNI --- ---
    Mně se u hořčice vytříbila chuť, když jsem ji nechala cca dva týdny uležet, předtím taky byla hnusně hořká a štiplavá.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Celá zrna hořčice bych zkusila nejdřív převařit a pak teprve nechat nasáknout, tím zůstanou méně hořčičné, protože ty potřebné látky se, podobně jako u česneku vyvíjí až po nadrcení a/nebo namočení a zastavuje je teplo a nebo hodně kyselé prostředí - hodně kyselé prostředí hned zarazí pomletou hořčici, ale do celého zrníčka dýl proniká, takže se to více rozvine.
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    nemam bohuzel jinej obrazek, tak me omluvte za smejiciho se chleba...ale ta horcice byla takovahle. tohle byla zrejme ranna varka, kdyz sem s tim moc nemichal a dole v kyblu byl fakt ranec tech tmavejch seminek. 'sliz' co to drzi pohromade je prach z mixu tech seminek. rekneme ze to udela min hutnej sliz co delaj namoceny flax seeds

    DEVIL
    DEVIL --- ---
    KOZINA: musi se to dobre dochutit no. Tech cernejch zrnicek ma bejt min. No ale vis co ja vim hovno. Zas tolik sem neexperimentoval. Nebyl na to cas..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam