• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ADELHAIDA: prtotože to zkoumá v laborce :-D
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    JAJITA: A jak víš, že je to tam přidaný? Vlastnosti mouky přece můžou bejt ovlivněný šlechtěním obilí, mletím, atd. Připadá mi, že dávat do mouky nějaký nepřiznaný enzymy je v zemi EU dost o držku.
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    ADELHAIDA: Mě se neptej.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    RUTHLESS: No znamená to že je to zbytek nějakých kvalitativně horších muk, kterým se kvalita dohání chemickými preparáty.
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    JAJITA: Jakto, že to na složení nemusí uvádět?
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    RUTHLESS: U mě asi profesní deformace. Kupuj, co uznáš za vhodné.

    ADELHAIDA: Spotřebitel nijak, proto mi to vadí.
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    JAJITA: Ve složení žádné enzymy nepíšou, jak se to pozná?
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    JAJITA: porad to nechapu. Pokud delaji mouku, do ktere pridavaji nejaky enzymy, ktere napomahaji tomu onu druhu peceni, tak co je an tom spatneho? jestli to opravdu pomaha.
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    FRAKIRA: Když budu chtít buchtu s přidanými sraky, můžu si ji rovnou hotovou koupit a ušetřím čas ;-)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    GARFIELD: ty jsi popilek.ash neboli popeloviny ve vztahu k analýze potravin znamenaji proste obsah nespalitelnych zivin, ne ze by tam byl nejaky popel
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    GARFIELD: Máš pravdu. Ale neapolská pizza je taková věc pro fajnšmekry, že se nevyplatí ji zmiňovat:-)
    GARFIELD
    GARFIELD --- ---
    ADELHAIDA: jen se chytnu ty pizzy - hodne zalezi na stylu a dobe fermentace. Neapolitan se dela z "mekci" (mene lepku/proteinu) mouky a NY z "tvrdsi" chlebove.

    00 flour je o obsahu popilku (ash) a ne o lepku. Nejake caputo specialne pro pizzu nemaji (dle pameti) skoro ani 10g na 100 a chlebove bezne maji 13g.

    Pokud se chce nekdo zakopat so kralici diry tak doporucuju pizzamaking.com napr:

    https://www.pizzamaking.com/forum/index.php?topic=2374.0
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    RUTHLESS: U něčeho to má cenu řešit. U věcí jako nudle, tažený závin, nebo pizza potřebuješ mouku s vyšším podílem lepku, což je obecně kvalitnější mouka. Bývala to tzv.dvounulka. Když koupíš nejlevnější Aro, můžeš dostat skvělou kvalitu, ale i něco semletého z krmné pšenice - kvalita je kolísavá podle toho, jaký obilí se zrovna dostalo do mlýna. Obvykle to je dobrý, ale může se ti stát, že se ti těsto na pizzu bude trhat, nebo těsto na nudle půjde blbě vyválet na tenko. Dražší mouky jako Pernerka nebo Předměřická mají obvykle kvalitu stabilní a na domácí pečení stačí, jak píše ZUZKAOU. Babiččina mouka mi přišla dřív dobrá, i když trochu předražená, ale teď už mi připadá horší, jak mají spešl druh na každý prd.
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    ANNIKA: Pardon:-)

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    FRAKIRA: no koláče z praktiky budou kváskové...
    FRAKIRA
    FRAKIRA --- ---
    JAJITA: proč nebrat? To, že je přizpůsobená určení, je dobře, ne?

    ZUZKAOU: Já se nebojím kynutého, já se bojím experimentů (ale jako strašně, já dělám vlastně úplně všechno přesně podle návodů, nejen v kuchyni) Každopádně ještě jednou dík oboum, ANABEL_LEE za povzbuzení: koláče dopadly dobře (místo tvarohu a třesní jsem dala blumy), ale nechutnaly nijak "divně" - takže mouka zjevně není to, čím mi připadají koláče z praktiky divné.
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    JAJITA: Tak třeba moje mama na ni nedá dopustit. Na tu na křehké testo. A to pece hodně.
    JAJITA
    JAJITA --- ---
    RUTHLESS: Vloudím se s odpovědí. Babiččina mouka obsahuje enzymy dle toho, na jaké pečení je určená. Za mě nebrat ;-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    RUTHLESS: v rámci maloobchodní sítě pro domácí pečení to nemá smysl řešit. Řešit to chceš v pekárně, kde potřebuješ dlouhodobě konzistentní výsledky, pak chceš kupovat mouku ve mlýně a porozumět tomu, co říká ten papír z laboratoře, co k tomu přidají.

    Nějaký vliv to může mít u žitné, pokud člověk chce péct celožitný, před pár lety se třeba Probiu stávalo, že ta jeho mouka prostě nekynula.

    Na uloztoo bejvaly technolgické učebnice, teď se případně prohrab diplomkama.
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    Ahoj. Existuje nejakej rozdíl mezi kvalitou “obyčejný mouky”, v mem případně hladké? Jako jestli stojí za to koupit mouku babiččina volba nebo proste aro mouka nebo levná z Lidlu? Stojí to za to řešit?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam