• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ELIJEN: já jsem to nejen počítal, ale nasbíral jsem hodně zkušeností během 9 let vývoje solárních kol - tam se fakt nudíš, když čekáš, až nabiješ dost elekřiny třeba před nějakým stoupákem (potřebuju cca 10 Wh na 50 metrů převýšení), takže člověk zkouší všechno možné. tip: lít na panely studenou vodu se nedoporučuje :-)

    v zásadě je problém, že nějaké kontinuální chlazení by vyžadovalo konstantní cirkulaci chladící kapaliny pokud možno s rovnoměrným odvodem tepla z panelu. zbývá tedy vzduch, což si na kole člověk vyzkouší nejlíp: velmi zhruba, chlazení panelu za jízdy zvýší výkon cca na úroven, jak když zastavím a naklopím ho těc cca 45° směrem ke Slunci.Takže chlazená vodorovná střecha pro začátek asi v létě vyrobí tolik, kolik rozpálené panely na šikmé střeše :-)

    protože u toho chlazení vzduchem hodně hraje roli plocha, na které dochází ke konvekčnímu předávání tepla vzduchu. Hodně by mohlo pomoci podložit panel něčím,jako je chladič CPU, tedy např.vhodně tvarovaným vlnitým plechem. Když jsem se snažil udělat na bázi vlnitého plechu stříšku nad solární kolo, tak jsem zjistil, že plech s požadovanými parametry mi nikdo nenaohýbá (nepříliš překvapivě, když se člověk zamyslí nad tím, jak to dělaj). Tak jsem vzal to, co se dalo sehnat - a ve výsledku ten výsledek nebyl nic moc (ale přesná data nemám, zovna tenhle panel zničilo krupobití). Problém ale byl, že se to stejně hřálo moc.

    pořád mám záměr vyrobit pod panel nějká žebra, teoreticky by mělo fungovat třeba i jen dát pod panel vyřazený radiátor plechový radiátor, takový ten modernější co má rovnéplechové boky... asi rovnou i naplněný vodou (přes noc vychladne, přes den bude mít tepelnou setrvačnost). zatím jsem to nezkoušel, ale pokud si někdo chce hrát, tak mi rozhodně zajímají data (ideálně třeba srovnat vedle sebe 2 panely s chlazením a bez, v jinak identické soustavě, tedy asi připojené přes dvě oddělené MPPT se statistikami k jediné baterii, aby i zátěž byla vždy stejná...)

    v kombinaci s bateriovým úložištěm mi přijde, že není úplně pravda, že úspora se nevyužije. třeba v srpnu je nejvíc vedro,ale dny jsou už kratší, tedy třeba večer se víc svítí apod. význam by to získalo, kdyby sít vykupovala přebytky - a to ne za almužnu přebytek z FV,ale za částky jako ty 2USD/kWh ve spičkách kapacitu z baterií... pak by samozřejmě hrálo roli, že člověk i víc vyrobí a může tedy i víc prodat...
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    Zjednodusene se snazim najit co nejefektivnejsi reseni s rychlou navratnosti. Co tak vsude hledam a ctu, tak mi ty solary davaji smysl jen pokud bych v lete hodne jezdil autem, ale to bych zase nemohl pres den, kdy je to generuje nejvic, nabijet ... a brat to z baterek uz neni ono.
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    WARBABY8: Cerpadlo by zas tak zrat nemuselo a vsechno by to bylo vedene venkem. Ale je fakt, ze v nasich podminkach se to asi tolik nevyplati. Slo mi spis o zvyseni efektivity FVE, nez vytopeni bazenu, to by byl bonus. Jestli to ma smysl chladit jen v lete, tak se to asi opravdu nevyplati. Snazim se najit jak moc se panely zahrejou treba na jare, kdyz je kolem 20 stupnu.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JIMIQ: grafy za posledny tyzden, oboje goodwe, vonku tricitky, tropicke noci, ale je pravda, ze to mame dolu v satni kde cely den nezasvieti slnko a je v podstate v strede baraku, takze je to najchladnejsia miestnost

    teplota menic:


    teplota nabijec + baterky:
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    ELIJEN: Tak si spočti na kolik tě vyjde ohřev bazénu a na kolik by tě vyšla šílenost s chlazením vodou na všechny panely. pak připočti kolik sežere jen samotné oběhové čerpadlo a vyjde ti nesmysl. Nemluvě o tom, že netěsnost systému ti může vytopit celej barák.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    JIMIQ: ano, GW měniče celkem topí. U mě do 80 °C. Výkon se pak snižuje u ještě vyšších teplot. Zkoušel jsem větráček od PC, ale už to neřeším.

    Nedávno jsem teplotu panelů měřil při těch 35 °C a plném slunci. Mají 70 °C, takže dle výpočtu 25 °C - 70 °C = 45 °C, tzn 45*0,5 % je 22,5 %, tzn. mají 77 % papírového výkonu. Realita dnes max. výkon na chvíli 75 % papírového výkonu. Spíše kolem 73 %.

    Zchlazením na 25 °C bych získal navíc zhruba 10 kWh a při ceně 10 CZK/kWh 100,- CZK. No nevím, zda by se to vplatilo a to je skoro ideální den na chlazení :-).
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Btw co chlazeni menice? Resite?
    Na FB si par lidi stezovalo ze se jim prehrival a po aplikaci maleho PC vetracku se zlepsil vykon ve spickach
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    40% bude asi se zapocitanim uziti toho ziskaneho tepla. Ale jelikoz i s par panelama mas v lete plny bojler 80 stupnovy vody…
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    tie koeficienty si vies najst v datasheete u vyrobcu, u toho mojho by to malo byt 0,4% (output) na stupen, t.j. pokial vies uchladit panel v lete napr. zo 70 na 40 stupnov, tak by si mal zisk 12% vykonu, to je otazne ci sa to pak vyplati
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    JIMIQ: To bohuzel skoro plati i o klasicke FVE, ty marze jsou tam nechutne. Nasel jsem vyrobce, co neco podobneho dela. Spis mi jde o tu vynosnost, zda se to opravdu vyplati financne. Nekde jsem nasel, ze chlazene panely v lete dokazi produkovat az o 40% energie vic, coz zni zajimave.

    DualSun: French manufacturer of solar panels
    https://dualsun.com/en/
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ELIJEN:
    DZODZO: kdyz to nechas udelat profesionala co si to necha zaplatit tak se ti to nevyplati. Nejvetsi usporu budes mit v mesicich kdy to potrebujes nejmin.

    Pokud si to udelas sam jako konicka a beres to jako projekt co te neco noveho nauci tak urcite jdi do toho.
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    WARBABY8: Proc? Mas k tomu naka data?
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    ELIJEN: ne je to nesmysl
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    imo sa to oplati asi az od urciteho vykonu, aby bol ten pokles kapacity tak markantny, ze by sa oplatilo zaplatit tu infrastrukturu navyse, zvlast, ked sa ta tepelna strata da vykryt 1-2 panelmi naviac
    XTALIBAN
    XTALIBAN --- ---
    ELIJEN: videl jsem to na par velerhach se solarni technikou. Melo to chladit panel a zaroven predehrivat vodu do kotle. Ale bal bych se toho ze to nekde praskne... A asi se to moc neujalo neb to bylo tak pred 10 rokama a nevim o tom ze by se to nejak instalovalo ve vetsim meritku ....
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    Zkousel jste nekdo zkoumat/pocitat, jestli by se vyplatilo chlazeni FVE panelu? Prijde mi jako super napad to teplo cerpat do bazenu :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: je to nahouby, na rozložení už potřebuješ víc místa, než seženeš na běžném parkovišti. Navíc spotřeba elektromobilů je ne o řád, ale skoro o dva větší, než u elektrokola (no ne 100x, ale třeba 25x, odhadem). Pokud solárnímu kolu stačej 2m^2, musel bys pro elektromobil vláčet 50m^2. Za realistický zábor ekvivalentu obytného auta pokládám 10m^2, v kempu nebo na volném prostranství zdvojení nějakou drzou rozkládací verandou tak na 20...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    I Made My Bike Camper Electric - 100+ KM Range (No Pedaling)
    https://youtu.be/6SL7l2tN3fw


    E-bike se solarnim privesem, je to pokracovani, prvni video tam ma link taky nekde, ale to bylo bez solaru :) na zacatku je cenzurovany muzsky zadek, tak bacha :D
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: tak mozno pripojny vozik a v tom 10 klasickych panelov? mensia plocha, vacsi vykon, akurat manipulacia s tak tazkymi panelmi dost nanic
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TechMIX: Cestování s elektrárnou v kufru je zatím jen vize pro nadšence - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-techmix-cestovani-s-elektrarnou-v-kufru-je-zatim-jen-vize-pro-nadsence-210042
    Cestovatelé si tedy přibalí do kufru velmi dlouhou roli sbalených fotovoltaických článků, dohromady o hmotnosti necelých 45 kilogramů. Celou elektrárnu tvoří 18 velmi dlouhých, flexibilních panelů, každý s délkou necelých 20 metrů, a podle fotografií zhruba metr širokých.
    ..
    Plocha rozkládací elektrárny je tak veliká, protože australští solární poutníci si povezou něco jiného. Půjde o články s účinností mezi 1–2 procenty využívající místo křemíku „organiky“, tedy uhlíkových sloučenin.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam