• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    THE_MIRACLE: Jak vlastně ten fix funguje? Pokud si někdo zaficoval na třebas pět let elektriku za dvě kačky, tak jakým způsobem jim to teď zvednou na těch 12Kč? To je přeci nesmysl ne? Buď smlouva platí a musí jim nabídnout tu danou cenu a nebo neplatí a mohou použít jakoukoliv jinou dostupnou nabídku ne?


    THE_MIRACLE: Nevím co kde vyšlo MARTI_SANKY:, moc to nesleduji, ale osobně u mě to před nedávnem vyšlo podobně. Rozpočítal jsem si položkově sestavu na 280k Kč za materiál a tak nějak jsem předpokládal že firma se nejen díky lepším cenám za HW dostane i s praci na cca 400k Kč a já tedy zaplatím půlku a budu vysmátej od ucha k uchu.

    Jenže nejlevnějí nabídka, kterou jsem dostal byla za za půl míče a to za mnohem očesanější sestavu než jsem zprvu chtěl. Tedy za realizaci a razítkování chtít třeba 300k Kč je podle mě naprostý nonsence. Ale prostě poptávka tvoří nabídku.

    A to se bavíme o firmách které bez jakékoliv garance nejen dotace ale i dokončení dodávky chtějí třebas 60-70% té ceny předem při podpisu.
    Navíc ani jeden z techniků neměl ani základní znalosti o realizaci ba dokonce o tom jak to funguje. Často jsem se musel hodně držet, abych se při komunikaci s technikem nerozesmál. To byly perly.

    Nevím jak funguje ta virtuální baterie, ale jestli to chápu, tak pokud vyrobím 5MWh/rok a spotřebuji totéž jen místo léta v zimě, tak nezaplatím nic? Jen paušální poplatek za jistič? Pakby to bylo pěkné, ale na jak dlouho to máš garantované? Podle mě ta návratnost bde mnohem delší. A 15let je životnost těch komponent (když budeš mít štěstí). Baterie podle mě může odejít mnohem dřív...

    Podle mě za deset let přijde doba, kdy ta letní denní energie nebude vůbec potřeba a nic za ní nedostaneš. Takže reálně budeš rád když ušetříš 30-40% energie, protože v zimě je jí potřeba mnohem víc.

    Takže když to počítám letos jsem dal za EE asi 25k Kč (a počítám že to byl extrém) tak reálně jsem schopen ušetřit tak střízlivě 10k Kč/rok na přímo. Pokud něco dostanu přes virtuální baterii je to super, ale jen za předpokladu že je to garantováno. Tedy návratnost-nikdy...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    THE_MIRACLE: u tej virtualnej baterie bacha na poplatky distributorovi, platis oba smery, takze primarne je najlepsie vsetko spotrebovat na mieste
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    THE_MIRACLE: Pozn.: Při aktuální ceně za kWh s vládním stropem se všemi poplatky (cca 9,-) už je návratnost v mém případě méně než 8 let. Aktuálně proběhlo tiskem, že někteří zafixovaní jedinci budou i na 12,- za kWh bez stropu (jasně, reálně to nikdo platit nebude, protože radši zaplatí x tisíc pokuty, aby se z fixu vyvázali).

    Kolik bude stát elektřina za rok lze odhadnout, kolik za 5 let jen těžko. Kdo by dva roky zpátky čekal, že úroková sazba skočí z 1,8 % na 7 %, že...?
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    MARTI_SANKY: S tou návratností to vidíš dost černě. Mně to stálo komplet z mé kapsy 300k. Roční spotřebu mám okolo 4,2-4,6 MW. Budu brát, že elektřina trochu zlevní (dlouhodobě to ale na to moc nevypadá) a budu počítat, že stojí 1 kWh 5,- včetně distribuce a všech dalších poplatků. Znamená to tedy, že ročně bych ČEZu zaplatil 4400 kWh*5 Kč = 22.000,-. Ta elektrárna by měla být schopna v našich podmínkách vyrobit cca 5 MW. Mám tarif Elektřina pro soláry, z přebytků tedy nabíjím virtuální baterii a ČEZ mi pak vykrátí proti sobě spotřebu čerpanou z distribuční sítě a výrobu (přetoky), kterou jsem jim poslal. Při mé spotřebě/výrobě by se nemělo stát, že bych z ČEZu vytáhl víc, než jim pošlu. Bude to tedy spíše naopak. EpS má takové podmínky, že co jim pošlu navíc jsem jim dal zadarmo, ale tak to prostě je. Stejně tak nepočítám stálé platby, protože to je poplatek za ten luxus, že nejsem v ostrovním režimu a tudíž se nemusím omezovat. Svým způsobem bych tedy při těchto hodnotách měl ušetřit něco okolo 20.000,- ročně (něco zaplatím za distribuci elektřiny z virtuální baterie zpět ke mně). Návratnost je tedy cca 15 let.

    Samozřejmě na obě strany vstupuje mnoho neznámých. Např.:
    Pro rychlejší návratnost:
    - ceny elektřiny spíše dlouhodobě porostou (greendeal apod.),
    - s FVE (Victron) jsem chráněn do značné míry proti blackoutům a mám automaticky zálohované vhodné spotřebiče (ledničky, mrazáky, vrata, bránu, kamery),
    - mám dobrý pocit z využívání zelené energie

    (S návratností to nesouvisí, ale ještě mě napadá jedno plus FVE a to je zhodnocení nemovitosti.)

    Proti rychlejší návratnosti:
    - možné investice do oprav během doby návratnosti

    Jako pokud někdo říká, že je návratnost FVE 3-5 let tak buď kecá a nebo má obří spotřebu (elektromobil, klimatizace apod.), nechá si udělat velkou FVE s dobrou výnosností a je schopný naprostou většinu výroby přímo rozumně spotřebovat. Ale takových bude podle mě pár ze sta, co mají FVE.
    MARTI_SANKY
    MARTI_SANKY --- ---
    WARBABY8: A tohle vše se započítává do položky /cena fotovoltaických panelů/? Tak pak je vysvětlena ta cena, když se to tam započítá 2x. :)

    Osobně si myslím, že právě tyto všechny položky by se mohli snadno vejít do těch 205 000 korun z dotace. A cena za materiál by nemusela být více než dvojnásobná, oproti té co to koupí koncoví zákazník v prvním obchodě. Ale možná je vše úplně jinak.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    MARTI_SANKY: a kde máš konstrukce, stridac, rozvaděč, projektovku, revizi, práci atd.?
    MADBANANA
    MADBANANA --- ---
    MARTI_SANKY: Prodávají se stavebnice panely + střídače + příslib vyřízení dotace + revize. Vyjde to výrazně levněji, než montážní firma a může ti to namontovat tvůj elektrikář. Jen to bude obnášet projekt + papírování s distributorem.
    MARTI_SANKY
    MARTI_SANKY --- ---
    MADBANANA: Přesně to jsem si taky myslela. Pak to tedy nemá smysl vůbec řešit, protože takové použití nepřipadá v úvahu a nemá pro rodiče žádný přinos. Mít dvojí rozvody je spíše vtip. Tedy to nechám být. Na dotace je to naprosto nereálná finanční návratnost a řešení bez nich, by sice bylo mnohem levnější, ale zase je to neprůchozí přes nemožnost automatického přepínání.
    MADBANANA
    MADBANANA --- ---
    AFAIK pokud to nechceš řešit s distributorem, tak to nesmí NIJAK propojené se sítí - tzn. zvlášť okruh na věci, co chceš mít z FVE.

    Chceš svítit z FVE? Natáhni si nový okruh světel nebo ho odpoj od hlavního rozvaděče, co jde ze sítě.

    Chceš pračku z FVE? Natáhni si novou zásuvku.
    MARTI_SANKY
    MARTI_SANKY --- ---
    MJUGEN: Nemám představu co vše se skrývá pod pojmem ostrovní systém. Donedávna jsem si myslela, že se jedná o elektrárny někde mimo civilizaci a síť. Ale chápu to správně že je možné fungovat dohromady? A automaticky přepínat? To automaticky bych podtrhla, protože to je naprosto ale naprosto klíčové.
    Možná je to jen má laická představa, ale ono nejde přepínat v zimě a v létě. Ale když je a když není dostatek slunce. Předpokládám, že to přepnutí může být klidně i několikrát za den. A pokud by to dělali rodiče ručně, tak přijdou o velkou část energie.
    Tedy osobně o tom nerozhoduji, jen jim pomáhám se orientovat na trhu, ale já osobně nevidím manuální přepínání jako reálné.
    THE_MIRACLE:Ta návratnost se mi vůbec nezdá, jak to počítají?
    Prve jsem to asi přehlídla měla jsem pocit že to stálo 400 000 bez dotace. Tedy 200 000 s dotací. Pak už by to bylo velmi zajímavé.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    THE_MIRACLE: A jen pro zajímavost. Aktuálně cenovka o 45.000,- nižší... Přiznám se, že jsem trochu čekal, že to půjde dolů, protože jsem to objednával v té nejhorší době, ale 45.000,- je fakt hustý. Takže pokud máte možnost, tak do toho běžte.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    MARTI_SANKY: mi přijde, že si tady tak trochu nerozumíte... Elektrikář chce dělat část okruhu jako ostrov. Není problém, distribuci po tom nic není. Klidně k tomu může být přepínač sítí s tím, že v zimě to pojede z distribuce.
    Jen bych dodal, že papírování je na tom to nejlevnější, ale elektrikář asi němá správný paragrafy, takže to nemůže ofiko schválit a udělat třeba i revizi. Jinak nechápu, proč ostrov...
    MARTI_SANKY
    MARTI_SANKY --- ---
    CUKI: Tedy asi se to stejně dřív nebo později dozví.
    THE_MIRACLE: Tyhle ceny jsou sice vysoké oproti běžné koncové ceně, ale nepoměrně nižší, než jakou dostali moji rodiče.
    Ze kdy to je? Bylo by možné požádat o jméno firmy do pošty. Včetně reference?
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    MARTI_SANKY: Jak už jsem psal. Zakázat přetoky můžeš, ale 100% je eliminovat nelze. Pokud to nechceš řešit s distributorem, tak jedině ostrovní systém.
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    MARTI_SANKY: Tak tady to máš pro zajímavost moje položkové vyúčtování. V těch panelech jsem se spletl, tam byla cena za práci nižší, ale dohromady se k těm 150-200 k pro firmu určitě blížíme, protože marže na těch komponentech bude určitě slušná. Nicméně jak už jsem psal, pokud bych si je kupoval sám za koncové e-shop ceny, tak budou dost podobné. Takže ve finále, kdybych si to celé řešil sám, tak by mě to na 350-400k stejně vyšlo. Takto to mám komplet s instalací a vyřízením dotace. Kromě spolupráce spočívající v tom, abych jim něco poslal mailem (fotky apod.) jsem nemusel hnout.

    CUKI
    CUKI --- ---
    MARTI_SANKY: Tedy nevím jak je to s legislativou, ale rozhodně není bezpečné, aby o FVE nevěděl distributor. Ono to taky někoho může zabít, tedy minimálně v elektroměrovém rozvaděči, potažmo v pojistové skříni, by to mělo být na první pohled patrné a označené tímto:
    https://www.aaasolar.cz/obrazek/2/stitek-fve-jpg/
    MARTI_SANKY
    MARTI_SANKY --- ---
    JIMIQ:Můj předpoklad se opírá o fakt, že pokud tu elektrárnu nechci nikde hlásit, tak přetoky do virtuální baterie asi nebudou možné. Pokud to jde zakázat, tak je to asi přesně to co hledám. To umí každý invertor?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    MARTI_SANKY: kdyz nechces pretoky tak to jde bud zakazat na invertoru a nebo si zaridit virtualni baterii u distributora elektriny
    MARTI_SANKY
    MARTI_SANKY --- ---
    WARBABY8: Stačí ovládat zakladní google-fu:
    https://www.imobily.eu/risen-bifacial-500wp-oboustranny-solarni-fotovoltaicky-panel-30-let-zaruka-vykonu-25095.html
    Panel fotovoltaický Canadian Solar CS6L-450MS 450 Wp
    https://www.dek.cz/produkty/detail/8500618256-fve-panel-canadian-solar-cs6l-450ms-450wp-str-ram-35ks-pal?
    Paletově to vychází 8 500 korun s daní za kW. Na ty druhé se dívám dokonce z okna. O bateriích nic nevím, ale bude to hodně podobné. No a ty /krabičky/ už rozklíčovat nedokáži vůbec. Protože vůbec nemám páru co která dělá a jak to dohromady funguje. Budu si muset o tom něco více načíst. Hlavně o tom provozu v symbioze ze sítí. Prodávát nic nechci. Už vidím rodiče jak sledují na internetu kdy je dobré poslat elektrinu do sítě a kdy za to naopak budou platit. Stačilo by kdyby se zamezil předot do sítě. Ale nevím mám-li to chtít od krabičky s názvem hybridní střídač a watrouter a nebo od něčeho co ani neznám.
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    WARBABY8: tak treba 400 Wp panel je +/- ted MOC za 6k, 1 kWp pak je 15k. Vetsi nakup to urcite hodi dolu.

    Nevim, co presne znamena formulace "vice nez polovicni," ale pokud "vic nez pulku", tak to vychazi ;-)
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    MARTI_SANKY: můžu vědět jestli ty ceny co tady střílíš mají nějaký realistický základ a nebo jsou jen vycucaný z prstu? Pokud jde o reálné ceny, tak poprosím o kontakt.
    MARTI_SANKY
    MARTI_SANKY --- ---
    ELIJEN: Ano, tohle mě přesně napadlo. Původně svou práci mohli dělat třeba za 100 000 korun a dnes s dotací 200 000 korun to dělají za 300 000.
    ELIJEN: Tuto informaci právě hledám.
    MARTI_SANKY
    MARTI_SANKY --- ---
    THE_MIRACLE: fotovoltaice vůbec nerozumím, ale 2 roky jsem dělala rozpočty, tak vidím možná něco, co bych v tom vidět nemusela.

    Orientačně jsem se dívala na internetu na položky které jsem schopná identifikovat. A i jen na těch nákupních cenách to dělá neuvěřitelné částky. Ale nejsem schopna to rozklíčovat blíže protože na nacenění používají hrubé konfigurátory. Takže třeba každý KW v panelech stojí asi 19 000Kč, reálná cena je ale více než poloviční.
    A co mě vyloženě vytáčí že jedna firma má problém s tím, že tam bude hromosvod a druhá ho přímo vyžaduje. Jedna z frem to celé chce dát do obytných vytápěných prostor domu, druhá zase vyžaduje sklep. Všechny se ale ohání normamy a zákony, konkrétní citace už ale neposkytují.

    Já o fotovoltaice nevím nic, ale ani jeden technik, který nás poctil svou přítomností, na mě neudělal dojem, že ví co říká. Možná je problém v tom, že jsem neoslovila ty správné firmy, ale kterou mám oslovit?

    Firma má dle mého odhadu na instalaci kterou nacení většinou i přes půl milionu (bez dotace) cirka 300 000 korun.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam