STARE_CASY: problém je, že tahle jednoduché to není. v západní kultuře, hodně ovlivněné křesťanstvím, existuje určitá "kulturní kosmologie". To, že Velký třesk pasuje na západní mýtus o stvoření světa (byť ne doslova), kdy to, co mu předchází, se vymyká možnosti našeho poznání a chápání a dnešním zákonům - to je svým způsobem podezřelé a naznačuje to, že jsme v našem úhlu pohledu na kosmos pořád až příliš svázáni svou kulturou a tradicí.
Planety jsme sice pojmenovali podle řeckých a římských bohů, fakticky fakt ale netušíme, k jaké kosmologii by dospěla civilizace, která by zůstala u nějaké pohanské etiky. A copak etiky.. .hlavně třeba metafyziky! A abych se vrátil k tématu - v tomhle směru mě fascinuje Indie, která navzdory určité zaostalosti měla vždy vysokou astronomii a matematiku a teď má vlastní kosmický výzkum, který zajímavě soutěží s Čínou.
Čína je ekonomicky daleko silnější, ale v kosmonautice zvláštním způsobem kopíruje a bere jí jako mocenskou věc. Indii v tomhle směru víc důvěřuju, že má v jistém smyslu "západního" zvídavého ducha... samozřejmě zatím hodně hrají na prestiž a nacionalismus, ale hloubka abstrakce u indické kultury byla vždy hlubší, než na v podstatě pragmatickém a světském východě Asie.. asi si to romantizuju, ale od Číňanů podědomě očekávám spíš brutálně efektivní průmyslovou těžbu asteroidů (i s využitím nucené práce vězňů) - zatímco od Indů spíš námořníka Sindibáda, který naváže kontakt s šestirukými modrými mimozemšťany :-)