• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    XCHAOS: A tady jsou:


    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    https://twitter.com/Kosmo_Michal/status/1394889034955202560
    První snímky pořízené čínským roverem Ču-žung budou uveřejněny dnes ve 13:00 SELČ!
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RIP: jako škoda, že je v Číně takový systém jaký je, protože ona by to byla jinak docela i sranda, ten jejich jazyk a znaky :-)
    RIP
    RIP --- ---
    XCHAOS: Jasně, Ťan-šan = Nebeské hory, známe ze školy :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: palác byl Tiangog. Rakety jsou Dlouhý Pochod, což je Maův terminus komunistikus z 30.let, kdy si hrál na Mojžíše a byl se soudruhy 2 roky na útěku, přičemž jim pomáhali zemědělci (kterým v rozporu s tehdejšími zvyklostmi jídlo nekradl, ale platil za něj) a během té doby je vládní vojska skoro všechny vyvraždili, ale on provedl skupinu vyvolených všemi nástrahami a začal od nuly znovu.
    KAERO
    KAERO --- ---
    XCHAOS: myslim ze nebesky palac nebo neco takoveho, jestli si dobre pamatuju od Majera z Vesmirnych zprav. Ale jde mi o to, jestli nazvy tech raket jsou nejake vznosne cinske nazvy, nejspis z cinske mytologie, tak je to neco co ma bezpochyby zavedeny cinsky znak. A proto me mate ze tam jsou pismenka v latince jako oznaceni raket. To je matouci a asi by to chtelo nekoho kdo cte pravidelne cinsky tisk... hlasi se nekdo?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: myslím normálně používají arabské číslovky. jediné písmo, které dnes nepooužívá arabské číslovky, je snad barmské, co jsem tak viděl :-)

    proč tam ale kromě číslovek mají i ta písmena, to je už zajímavá otázka :-)

    kažopádně, k tomu jazyku: třeba Tian jsou nebesa, potud Tiangong, Tianhe, Tianzhou. -zhou (čou) je podle mě/google translate něco jako dvůr, statek., viz třeba města Lanzhou, Jingzhou, apod. Tianzhou je tedy nebeský dvůr (možná stodola :-)
    KAERO
    KAERO --- ---
    XCHAOS: proc ty oznaceni raket CZ-3B a CZ-5 jsou na tom cinskem obrazku latinkou? to je obvykle? maji to tak vsude?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    https://twitter.com/Kosmo_Michal/status/1393850963530862596
    Evropské sondy MEX a TGO se v nejbližších dnech (s první příležitostí snad již zítra) zapojí do přenosu dat z čínského roveru Ču-žung. Dosavadní přenos dat probíhá rychlostí cca 20 až 30 MB za den. Zapojení ESA je vidět i z umístění jejího loga na aerodynamický kryt rakety CZ-5.
    #china #mars
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Předběhne Čínu Elon Musk? #china #mars

    https://twitter.com/Kosmo_Michal/status/1393948446915276800
    Počítá se se starty nosných raket CZ-3B a CZ-5 v listopadu 2028. Odběru vzorků mezi říjnem 2029 a červencem 2030. V listopadu 2030 odlet od Marsu a v září 2031 přistání na Zemi.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    PER2: já myslim že je to oboje pohled z S2
    v minulém streamu to bylo taky tak
    Rocket Lab - They Go Up So Fast Launch 03/22/2021
    https://youtu.be/u5wmrGriVX0?t=1294


    v dnešním streamu je i jeden frame, kde je ten interstage trochu viditelný... nevim, přijde mi, že to vlevo by měl být S1
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: no, Everyday Astronaut byl hodně vtipný, jak se bál, že 2.stupeň spadne tomu týmu co má vylovit 1.stupeň na hlavu :-) jinak je ale fakt zajímavé, že jim podle všeho vyjde ten původní plán, který ve SpaceX museli opustit. těším se na první reuse 1.stupně Electronu....
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Horni stupen se porouchal, ale prvni stupen uspesne pristal na padaku do oceanu.

    Electron’s first stage safely completed a successful splashdown under parachute and Rocket Lab’s recovery team is working to retrieve the stage from the ocean as planned.

    Rocket Lab Experiences Anomaly During Launch | Rocket Lab
    https://www.rocketlabusa.com/about-us/updates/rocket-lab-experiences-anomaly-during-launch
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PER2: no, z tohohle je aspoň jasné, že než by výkon avioniky dostatečný, aby horní stupně mohly mít nějakou kompenzaci (gimballing, verniery, apod.), tak Korljovovi u Sputniku nezbylo, než nemít horní stupeň radši vůbec a Von Braun u Exploreru sice měl stupně dohromady hned 4, ale za cenu toho, že se musela celá "hlavice" s horními 3 stupni před startem divoce roztočit podél osy rakety (což jsem donedávna netušil a narazil na to náhodou díky videu od Scotta Manleyho, nebo od koho)
    PER2
    PER2 --- ---
    TOXICMAN: to je pohled ze smeru s1ne?, s2 zazehlo na chvili motor a to roztocilo s1, to je to co vidim na tom videu
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    PER2: no jasně, vždyť vidíš jak se tam tvoří ten "štít" ze spalin, jakmile se otočí doleva a za chvíli znovu, to udělalo otáčku... jsem o tom přesvědčen :)
    PER2
    PER2 --- ---
    TOXICMAN: to si poznal z tohodle jo?

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TOXICMAN: tak machrovali poslední dobou hodně, tak teď maj nad čím přemýšlet... :-)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    PER2: bylo vidět i jak se mění tvar "plumes" když byl otočen ve směru vs proti směru pohybu
    PER2
    PER2 --- ---
    TOXICMAN: a nemohl treba rotovat prvni stupen?
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS: bylo vidět, že po zážehu druhého stupně začal tento prudce rotovat a po chvilce byl vypnut
    nejjednodušší vysvětlení je gimbal failure, ale počkáme co z dat vykoukají
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam