MAKROUSEK: proboha, označovat úplně random věc, která ti nesedne, jako "komunismus" je fakt úplná degradace toho pojmu, který se hodí na označení toho, když něco komunismus fakt náhodou je (což naprostá většina věcí není).
Blíž ke "komunismu" je v tomto případě open access k datům, protože co se financovalo z veřejných zdrojů a daní všech (v tomto případě i ESA, tedy trošičku i našich) by dle téhle logiky mělo být veřejné. Antiteze je, že vklad těch vědců, kteří "vyhrají" s nějkaým svým návrhem na pozorování, je větší, než vklad nás všech, co jsme skrze státní agentury ten kosmický teleskop zafinancovali, včetně spolehlivého startu.
Jde tu jen o souboj identit: jestli se identifikuješ s tím vědcem, co strávil léta tvrdým a často nudným studiem, aby se dostal do pozice, že o ten pozorovací čas vůbec může žádat - a tím třeba vyhraje šanci na svůj příští grant, apod. - a nebo jestli se identifikuješ jako občan státu, který tohle všechno financuje, a který prostě chce, aby to bylo veřejné. Fakticky v tomhle případě vyhrajou ta privilegia vědců, protože nakonec ti, kteří těch daní platí nejvíc, uznají, že by to byl moc "komunismus" a nakonec by to poškodilo "vědecký ekosystém" jako takový.
Mě ale zajímají ty WTF momenty, kdy se ekosystém vybudovaný kolem nějakého zavedeného paradigmatu hroutí a my máme šanci zahlédnout úplně nové teorie, ještě když leží na ulici a může je pochopit každý, kdo jde kolem. V tomto případě paradigmatem, které se téměř určitě zhroutí - díky datům z JWST - bude lambda-CDM kosmologie. A na to, co ji nahradí, jsem stašně zvědavý... no a že to pokazí kariéry těm, kteří svojí práci zasvětili nějakému detailu v tom paradigmatu minulém? A třeba čerpají granty na stavbu dalších a dalších lapačů "temné hmoty", které akorát s větší a větší jistotou dokazují, že je to blbost?
To, že ale například nikdo díky těm datům nezíská financování na další detektor temné hmoty, to není katastrofa. Můžeme za ty prostředky přece postavit něco daleko zábavnějšího, co bude fakt fungovat...