• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    KAERO
    KAERO --- ---
    STARE_CASY: Jo, tohle mi taky vrta hlavou. SpaceX dela skvele prenosy, lidi se radi koukaji a PR manazeri si radosti mnou ruce. Takze naprosto nechapu, proc jine komercni firmy, treba ULA a Rocket Lab, proste jen neokoukaji co uz nekdo vymyslel a neudelaji to obdobne dobre. A uz vubec nechapu, co dela NASA, ktera ma popularizaci v naplni prace. To ze rusove maji blbe prenosy me ani neprekvapuje.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Sledoval jsem část přímého přenosu a musím říct, že za poslední roky mne SpaceX strašně zmlsala svým přístupem k přímým přenosům. Infografika, přehledné informace (navíc v SI jednotkách a ne ve stopách a mílích), kvalitní obraz...

    Na to, jak velká událost to je (nebo by měla být), to byla hodně velká nuda. Zaskočil mne i pohled do řídícího centra, veškeré komentátorské vstupy - až na výjimky to všechno byli lidé mojí generace nebo i výrazně starší. Chybí tam mladí, hodně chybí.

    Tak teď zase minimálně rok a půl čekání na další start...
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    skoda ze kadence letu bude mensi nez u MS ve fotbale. pokracovani neznamo kdy.
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    splash down!
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    Odstartovala raketa Falcon 9, k Měsíci nese první lunární vozítko arabské výroby — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3550054-odstartovala-raketa-falcon-9-k-mesici-nese-prvni-lunarni-vozitko-arabske-vyroby
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: ja ho sleduju, ale uz to bylo davno, ze jsem to zapomnel. ;)

    Myslite, ze nekdo z twxh hidebniku umi hrat na housle? :)
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Vidis * "sleduje tak vi". Nemel bych psat hned rano :D
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ONDRA_99: nechapu "sleduje tak vic".
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    ONDRA_99: A samozrejmne jsme o tom vedeli uz davno. ;)

    https://twitter.com/DJSnM/status/1377358427718967301
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SEJDA: Kdo Scotta Manleyeho sleduje tak vic, ze si sanci podelal sam. ;)

    https://twitter.com/DJSnM/status/1600992889403674624
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: Scott je sam, tedy s zenou a dcerou? Dodd ma filmarskou firmu. A jak se psalo, je a bude fyzicky zdatnejsi.
    Kdyz se na to podivas, tka tam leti 2 filmari, 2 fotografove, 2 herci .. zadna houslistka :(
    KAERO
    KAERO --- ---
    Tolik zbytecneho textu jen kvuli tomu, ze snimky z JWST nejsou uvolneny okamzite ale az s rocnim zpozdenim....
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MAKROUSEK: no dobře, tak tím asi už ostatní fakt nudíme. Je pravda, že já sám toho třeba z dat, která pro mě neanalyzuje někdo jiný, toho moc nevyčtu, no :-)
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    XCHAOS: Dyk presne to jsem psal.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MAKROUSEK: proboha, označovat úplně random věc, která ti nesedne, jako "komunismus" je fakt úplná degradace toho pojmu, který se hodí na označení toho, když něco komunismus fakt náhodou je (což naprostá většina věcí není).

    Blíž ke "komunismu" je v tomto případě open access k datům, protože co se financovalo z veřejných zdrojů a daní všech (v tomto případě i ESA, tedy trošičku i našich) by dle téhle logiky mělo být veřejné. Antiteze je, že vklad těch vědců, kteří "vyhrají" s nějkaým svým návrhem na pozorování, je větší, než vklad nás všech, co jsme skrze státní agentury ten kosmický teleskop zafinancovali, včetně spolehlivého startu.

    Jde tu jen o souboj identit: jestli se identifikuješ s tím vědcem, co strávil léta tvrdým a často nudným studiem, aby se dostal do pozice, že o ten pozorovací čas vůbec může žádat - a tím třeba vyhraje šanci na svůj příští grant, apod. - a nebo jestli se identifikuješ jako občan státu, který tohle všechno financuje, a který prostě chce, aby to bylo veřejné. Fakticky v tomhle případě vyhrajou ta privilegia vědců, protože nakonec ti, kteří těch daní platí nejvíc, uznají, že by to byl moc "komunismus" a nakonec by to poškodilo "vědecký ekosystém" jako takový.

    Mě ale zajímají ty WTF momenty, kdy se ekosystém vybudovaný kolem nějakého zavedeného paradigmatu hroutí a my máme šanci zahlédnout úplně nové teorie, ještě když leží na ulici a může je pochopit každý, kdo jde kolem. V tomto případě paradigmatem, které se téměř určitě zhroutí - díky datům z JWST - bude lambda-CDM kosmologie. A na to, co ji nahradí, jsem stašně zvědavý... no a že to pokazí kariéry těm, kteří svojí práci zasvětili nějakému detailu v tom paradigmatu minulém? A třeba čerpají granty na stavbu dalších a dalších lapačů "temné hmoty", které akorát s větší a větší jistotou dokazují, že je to blbost?

    To, že ale například nikdo díky těm datům nezíská financování na další detektor temné hmoty, to není katastrofa. Můžeme za ty prostředky přece postavit něco daleko zábavnějšího, co bude fakt fungovat...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    RIP: Já si taky myslím, že pilotovaná Artemis 2 poletí dřív...
    RIP
    RIP --- ---
    XCHAOS: Jestli nehrál roli i věk. Ono může hodně vody pod mostem uplynout, než k tomu měsíčku vyrazej, Starship není až tak daleko na cestě k běžnému, odzkoušenému provozu, jaký potřebují kosmičtí turistí.
    (I když, říká cynická obluda, protože loví v uměleckých kruzích, nedá se vyloučit, že i tu mladší posádku jim mohou ztenčit drogy nebo pohlavně přenosné choroby :-()
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LEGI: a taky prý Everyday Astronaut, hmm. Víc by mě bavil Scott Manley, teda..
    https://twitter.com/Erdayastronaut/status/1600979423637168128
    LEGI
    LEGI --- ---
    na misi dearMoon, která (hohoho) by měla letět příští rok (hohoho) je oznámená posádka
    Yemi A. D. included

    osobně mi přijde soo 2022, pokud by první letěl z Česka Yemi a ne Svoboda
    KAERO
    KAERO --- ---
    MAKROUSEK: a to je takovy problem, kdyz lidstvo dostane ty snimky o rok pozdeji? JWST nefoti nejake rychle deje.
    A ne, nebudou na jeden konkretni snimek vyjizdet deset nahodnych, na to je cas JWST ponekud drahy, a tocit se jak se mu zachce taky uplne nejde. Si neco o tom teleskopu precti, hernajs.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam