• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AMAROKHIFI & TOP AUDIO
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    SVANC: Fantastický! Novej level.
    Nějakej racionální důvod, proč neprohodí barvy na konektorech? Rázem by se z toho stal zase normální předzesilovač.
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    Lépe řečeno. Fáze se otáčí na každém stupni zesilovače. Ideálně je na výstupu shodná jako na vstupu, ale zvláště na levnějších zesech na to někdy jebou. A páč jde AC režim je to svým způsobem egál, na ucho to nepozná to nikdo, pokud to jde do obou uch vobrácený stejně :)
    SVANC
    SVANC --- ---
    MACHALIK: "Zesík nikdy neinvertuje!!! :))"
    Nikdy neříkej nikdy, viz např.:

    Output polarity Inverting
    Artisan Audio - Quicksilver Full Preamplifier
    http://www.artisanaudio.co.uk/Quicksilver/Full%20Preamplifier/fullpre.html

    popř. kdybys nevěřil daným stránkám, tak k jinému modelu informace přímo od výrobce:
    This preamplifier is phase inverting.
    http://www.quicksilveraudio.com/products/LSPreampManual.pdf

    A určitě to není jediný případ.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    Z logiky věci vyplývá, že když si napálím CDčko se stejnosměrným signálem a budu obcházet různý sestavy, tak u některejch z nich zalezou basáky dovnitř a u některejch ven! Jen tak! Na 92 % sestav bude po 92 % doby trvání 92 % amplitudy toho signálu interpretováno 92 % posluchači jako z 92 % invertované.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    Ježišikriste, tohle je zlej sen... no jistě - a jak to s čím souvisí?

    Jistěže se u reprosoustav ve výhybce čaruje s fází na jednotlivejch reprákách, otáčí se o libovolný množství stupňů, aby se kompenzovaly vzdálenosti repráků od sebe, od ucha, aby se srovnala impulsní chára a na ni navazující další cháry, a to prosím pěkně všude, nejen v PA. To ale vůbec nijak nesouvisí s tím, že všechny červený svorky od výstupu z CD do vstupu do výhybky jsou plusový. Je to jiná věc, jinej problém.

    Svancu, ty fakt žiješ v představě, že náhodně vyskládaná sestava u osoby A bude hrát totéž CD s jinou fází než jiná náhodná sestava u osoby B? Že výsledná fáze ti prostě nějak vyjde podle toho, jak se zrovna potkají přístroje? A i tomu že 92 % všech CD přehrávačů obrací fázi u 92 % CDček? To už je jak nějaký spiknutí.
    HONCKA
    HONCKA --- ---
    MACHALIK: v PA se otaci faze na basech uplne bezne
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    Zesík nikdy neinvertuje!!! :)) Už si to zapamatujte! Zesík NIC neinvertuje. Když má invertovaný zapojení, tak pak má prohozený káble na konektorech tak, aby to z nich zase lezlo v původní fázi. Neexistuje nic jako zesilovač, kterej vám otočí fázu, a jestli jo, tak ho reklamujte.

    Ale jinak nesouhlasím, že je to jedno, jak se otočí polarita. Je to slyšet na basech - výrazně. Čím lepší bedny, tím líp. Možná to nějaký malý škopky skryjou, ale když se přefázovala nějaká velká bedna s basákem, třeba JBL 250 Ti nebo Quadral Titan, tak to šlo hned do kopru.
    TEDDYBEDDY
    TEDDYBEDDY --- ---
    Prakticky je jedno, esti zesík invertuje anebo ne. Důležité je aby nebyly jednotlivé kanály v protifázi. Při poslechu závisí na vzdálenosti posluchače na kterým místě tu kterou akustickou vlnu/ frekvenci právě slyší. Fázi obracejí i některé výhybky, záleží na konstrukci propustí. To se pak řešilo právě obrácením polarity např. na střed. repro s tím, že v nějaké vzdálenosti x dorazí celé akustické spekrum k uchu +/- ve stejný čas. Osvědčené značkové výrobky tuto koherenci mají. Netak zmatené homemade pokusy s 20ti reproduktory v umakartových megabednách v malý garáži s nízkým stropem.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    SVANC: Toto proženu nějakejma lidma, kterým věřím, protože mi to přijde jako rubbish.

    V každým případě se nebudu zase dohadovat s žádným z tvejch citovanejch článků, zkus si tu polaritu otočit a poslechni si, co to dělá. Výrobci si podle mě hlavu lámou a nikdo si nedovolí dát na červenou svorku mínus, to je nějaká smyšlenka nebo špatná interpretace pojmu invertovaný zapojení. Představa, že to každej má jinak a popisky zadního čela přístroje vůbec nic neznamenají, je absurdní.

    Dost absurdní na to, abych se na to však zeptal.

    Jak vůbec kořeň došel k těm 92 %? Jak poznáš, jestli skladba na CDčku je obráceně? I když ji nagrabuješ a analyzuješ, jak z toho grafu poznáš, jestli to mělo jít napřed nad nulu nebo pod nulu? Jediný, co mě napadá, je, že první kmit musí jít vždycky na začátku (= po tichu) jen a pouze nad nulu. Ale zas když tam bude nějaká jehla/podkmit, ať už způsobená mikrofonem nebo třeba nějakým operákem při nahrávání, tak to nemusí nutně znamenat, že je to přepólovaný.

    Mi to přijde jak zjištění, že 92 % všech lidí jsou vlastně buzeranti a lesby. Prostě hovadina. Poptám se okolo.
    SVANC
    SVANC --- ---
    Něco k tématu je třeba tady:
    AudioGeorge.com :: How to Play Most if Not all Digital Media in Absolute Polarity
    http://audiogeorge.com/how-to-play-most-if-not-all-digital-media-in-absolute-polarity/
    Názory na důležitost této problematiky se ale dost rozcházejí, viz třeba:
    Reversing Amp to Speaker Polarity?
    http://www.hifiwigwam.com/showthread.php?64744-Reversing-Amp-to-Speaker-Polarity

    O možnost detekovatelnosti se přít nebudu, každopádně hláška, že přepólované bedny (obě, samozřejmě) hrajou výrazně hůř, je dost přehnaná - pak by nemohl být problém poznat, co je co. To je zřejmě i důvod, proč si s tím někteří výrobci komponent nelámou hlavu.

    Online test slyšitelnosti je třeba tady, ale daná ukázka myslím není zvolena příliš šťastně:
    Absolute Polarity Blind Listening Test
    http://www.audiocheck.net/blindtests_abspolarity.php
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    Ještě jednou pro přesnost - invertující zapojení neznamená, že na výstupu je signál otočenej.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    SVANC: Počkej, takže ty fakt říkáš, že když je nějakej zesák v invertujícím zapojení, tak se rozumí samo sebou, že Helmut z Behringeru pak na výstupu z desky na konektory neprohodí káblíky (asi proto, že se mu nechce?) a nechá ten výstup naopak? Máš k tomu nějakej paper nebo tak? O tom jsem v životě neslyšel, to je přece na stažení celé série. Stejně jako ty CD - tím se myslí disky nebo mašiny? Není to úplná kokotina? Proč by to tak mělo bejt?

    Jako šlo by to ověřit hodně pomalým sinem, třeba 1 Hz, kterej by si člověk vygeneroval a vypálil sám, ale osobně si myslím, že je to úplnej nesmysl. Nemůžou si přístroje obracet polaritu, jak se jim zlíbí, to mi netvrď. Odkud to máš?
    SVANC
    SVANC --- ---
    MACHALIK: Ano. Totéž platí i např. pro Quady nebo některé pre-ampy. A přesnější než o nějakých plusech a mínusech je hovořit o obrácení fáze o 180 stupňů. Jednotnost v polaritě není ani u (všech) CD vůči vinylům. Údajně 92% CD hraje s obrácenou polaritou, ale tenhle údaj jsem nijak neověřoval.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    Takhle svéráznej výklad invertujícího zapojení jsem nicméně ještě neslyšel, dobrý! :)
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    SVANC: Seš si jistej, žes to invertující pochopil správně? Fakt si myslíš, že některý zesilovače mají na plusu mínus na výstupu? :)
    SVANC
    SVANC --- ---
    MACHALIK: Jak ti do téhle úvahy zapadá fakt, že některé zesilovače jsou invertující (např. Behringer A500) a jiné ne?
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    MATT: Tak jelikož u beden seš posluchač, tak je to lepší mít plus na plus, tudíž pokud není přepólovaná nahrávka, tak blána repráků půjde taky k tobě.
    MATT
    MATT --- ---
    MACHALIK: hele a jak je to lepší? když jsem bubeník, tak jde blána nejdřív ode mě, když jsem posluchač, tak jde většinou nejřív ke mě.
    MACHALIK
    MACHALIK --- ---
    AXUOH: To je jedno, žes to ucvak.

    - Zapoj ten drát do bedny, vypoj ho ze zesilovače. Něco strč do plus, něco do mínus, to je jedno.
    - Vem si tužkovku a přilož jeden z těch dvou drátů na plus a druhej na mínus.
    - Pozoruj basáky. Když ti vyhřeznou ven z bedny, tak ten drát, kde jsi měl plus baterky, je ten, co ti vede do plusu do bedny.
    - Když ti zalezou, tak ten, kde jsi měl plus baterky, je ten, co ti vede do mínusu do bedny.
    - Poznač si oba plusy fixou nebo nečím a zapoj to pak správně do zesáku (plus do plusu).
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    AXUOH: konektor rozdelat jde, staci stredovou mrchu chytit do klesi a plastovy krytem s citem vyviklat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam