MAJA: Není pravda, záleží na tom na jakou místnost jsou bedny navržený. Třeba bedny s velkými zvukovody nebo obecně bedny s vysokou citlivostí jsou velké z definice, ale přebasované vůbec být nemusí a v malých místnostech často fungují díky užší direktivitě líp.
MADCAT: Je to úplně normální. Řešit to můžeš protože to povede ke zlepšení kvality zvuku, ale obvykle ta řešení jsou nákladná.
Jediné řešení které je zadarmo je zkusit bednami v místnosti různě hýbat a poslouchat jestli nenajdeš místo, ze kterého by v místech kde obvykle posloucháš hrály líp.
Ze skutečných řešení: můžeš si koupit nějakou room correction krabičku a měřící mikrofon, které to obstojně vyřeší, ale vyřeší to pro jedno poslechové místo tak maximálně o velikosti většího gauče a ve zbytku místnosti to pak bude pravděpodobně horší (i když chytrá řešení umějí udělat měření pro víc poslechových míst a přepínat mezi nimi podle toho kde chceš zrovna poslouchat).
Druhé řešení je multisub - dáš do místnosti třeba 3 subwoofery (stačí celkem malé a zašoupané někde u zdí) a každý naekvalizuješ zvlášť tak, že se ti jejich odezva v místnosti zprůměruje a vznikne ti poměrně velké místo, kde je odezva rovná - není to celá místnost, ale je to větší prostor než u jednoduché room correction, a není tam ten efekt kdy jinde v místnosti je zvuk horší. U subwooferů dělených dostatečně nízko je jedno, z jakého místa hrají, nepoznáš to, takže to funguje velmi dobře protože to do určité míry rozbije rezonance v místnosti, které celou tuhle věc způsobují.
Třetí řešení je úprava akustiky, ale to je u basů tak prostorově náročné (potřebuješ fakt velký objem materiálů typu minerální vata nebo celkem velké naladěné rezonátory), že to je ještě většinou ještě míň reálné než multisub.