K aktuálnímu tématu offtopic, ale myslím že se to do širší diskuze hodí, dávám jako anekdotu.
Nejhorší na prodávání hifi jsou rozhovory s audiofily. Je to i jeden důvod, proč cílíme spíš na lidi řešící design a hudbu, kteří se v komunitě nepohybují.
Dneska jsem proměřoval drobné modifikace našich repráků a na sdílené dílně se potkal s jiným jejím členem, který se taky zajímá o hifi. Měl zájem si bedny poslechnout, což je fajn a dělám to rád. Ale jen dokud se rozhovor nestočí na technologie obecně, což se skoro vždy stane.
Jednou mi takhle jiný pán vysvětloval, že mé prastaré (první) bedny, dvojpásma typu kompresní driver ve zvukovodu + 10" basák, mají špinavé výšky protože by to správně měly být třípásma a místo driveru by měly mít piezo výškáč (! asi nejvíc zkreslující technologie na trhu, v hifi snad nikdy nepoužívaná). Tím ve skutečnosti myslel páskový výškáč, který má doma na svých Quadralech, ale odmítal to připustit a dále trval na tom, že to je piezáč. Nenechal si ani vysvětlit, že bedny hrají tak jak hrají protože používají nejlevnější možné kombo zvukovod+driver na trhu, neb vznikly jako experiment jak postavit úplně nejlevnější použitelnou +-konstantně směrující bednu, a že přidání středového měniče by výškám nijak nepomohlo.
Dnešní pán řešil především technologie softwarové. Při předvádění "normálním lidem" vůbec neřeším bezztrátovou hudbu a používám běžný streaming na nejvyšší kvalitu, a to někdy dokonce přes bluetooth. Realita je taková, že v téhle kvalitě z nich bude většina lidí hudbu poslouchat, a je proto žádoucí jim ukázat, že na nich bude znít dobře. Plus přiznávám, že na normální hudbě (konkrétní killer samply jsem hledat nezkoušel) poznám maximálně rozdíl mezi bezztrátovou verzí a 256kbps MP3, 320kbps na kterých streamuje třeba Google music už ne.
Tak jsem při žádosti o předvedení otevřel Spotify, ale pán se začal zlobit s tím, že má hudbu v příšerné kvalitě a proč to proboha používám. Říkám že bezztrátovou hudbu na pracovním počítači zrovna nemám skoro žádnou, ale jestli má něco on, tak to rád pustím. Jaké bylo mé překvapení, když mi začal vysvětlovat, že Soundcloud, v mých kruzích proslulý mizernou kvalitou, streamuje ve flacu, a že to ví, protože z něj hudbu poslouchá každý den, a je daleko kvalitnější než ze Spotify.
V takové situaci vím, že nemá smysl se hádat, tak jsem ho nechal poslouchat neplacenou verzi Soundcloudu, která už slavně nepoužívá 128kbps MP3 jak jsem si původně myslel, nýbrž 64kbps Opus (což je kvalitou asi o kousek lepší, ale ne o moc). Byl spokojený.