• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    NATASHATěžký život básníkův


    Čtenáři vám nerozumějí? Kritikové vás urážejí? Múzy vás opouštějí?
    Nemůžete sehnat vydavatele? Psychofarmaka? Ženskou? Chlapa?
    V knihkupectvích nemají pro váš žánr více než půl poličky vlevo vzadu za fíkusem?
    Vítejte.

    Navštivte nástěnku, kde byla otevřena I. poetická knihoslídílna.

    rozbalit záhlaví
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    MAEROR: Krásně to píšeš. Ano, ten pocit rezervace mi na tom vadí nejvíc.
    Ale on se za to vlastně taky v A2 nikdo nevyslovil, ukazuje se, že toto členění (aspoň v mladší generaci) není už tak automatické a není považováno za výstižné.
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    FIONOR: Ano, tomu rozumím - a myslím, že na tom něco (hodně) bude. Nechápu ale právě to reziduum... KDO má dnes ještě zapotřebí takto, s prominutím hloupě, vymezovat ženské autorky? Navíc i v případech, kdy ony samy se o to nikterak nesnaží (nebo jim to dokonce vadí)?
    Někdy si říkám, jestli to není takové (taky historické) alibi - hle, máme tady autorku, nehodnoťme tedy, zda je její poezie dobrá nebo ne, je prostě ženská (a tedy nutně jiná, mimo naše běžná měřítka), buďme shovívaví a dopřejme jí sluchu.
    FIONOR
    FIONOR --- ---
    Já bych hledal spíše historické důvody - většinou to byli muži, kdo se dostal ke vzdělání a měl pak čas věnovat se literární tvorbě.
    A když pak do literárních kruhů mezi básníky pronikly i ženy tak prostě buď volily obdobná témata jako muži, nebo se oproti hlavnímu proudu snažily vymezit. Takže bych čela, že označení ženská poezie je reziduum tohoto vymezování se, i když dnes bych čekal zaměnitelnost básní od muže a ženy.

    Ale nejsem odborník - jen laicky odvozuji.
    MAEROR
    MAEROR --- ---
    Ach jo, zase ten termín ŽENSKÁ POEZIE...

    Přijde mi podobné vymezování divné, protože pak - podle mne - lze důvodně očekávat doplněk a ptát se na něj... Tedy: jaká je MUŽSKÁ poezie? Jaká jsou její témata? Čím se liší? A čím se vlastně obě - ženská i mužská poezie - liší od té hlavní, základní, normální a normotvorné poezie (rozuměj: té bez pohlavního rozlišení)?!

    Přece nemůže existovat ženská, a zároveň neexistovat mužská poezie, nebo ano? A kdo vlastně neustále potřebuje označení "ženská poezie" využívat? A proč?! Je snad jinak poezie téměř výhradně mužskou záležitostí, a proto je nutno ženskost (respektive ženskou autorku) zdůraznit jako něco neobvyklého, pozornost si žádajícího? Je to prvoplánový marketingový tah? A je vůbec podobné dělení stále platné, použitelné?
    Mám pocit, že z jakési původní snahy a touhy po vymezení zůstaly jen rozpaky z onoho (nakonec spíš degradujícího) vymezení, protože celek je tímto způsobem nedělitelný...
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    VANEK: Krása. Dík.
    VANEK
    VANEK --- ---
    NATASHA: Na http://www.advojka.cz/knihex je to i s programem.
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Obávám se, že vás musím svésti ku hříchu, nemohu v tom zůstat opuštěna:
    Náplavku zaplaví knihy malých nakladatelství aneb Knihex podruhé - CityOut Prague
    http://www.pragueout.cz/mesto/articles/knihex
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    VANEK
    VANEK --- ---
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Jan Skácel - SMUTÉNKA, USPÁVANKY, METLIČKY (2379201337) - Aukro - největší obchodní portál
    http://aukro.cz/jan-skacel-smutenka-uspavanky-metlicky-i2379201337.html
    Kdyby někomu chybělo... Cena je fér.
    NECECH
    NECECH --- ---
    NATASHA: myslim si, ze problematika zamernosti je zajimave tema, ktere jsme jen letmo stacili probrat, ale kdyz vam uz dosel dech, OK
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    Mimochodem, kdybyste viděli obrovskou knihu, která se pohybuje po Praze a vydává blažené povzdechy, tak jsem to já na pochodu s Bolaněm.
    850 stran slasti, ó bože.
    Komentují to i řidiči, když mě pouštějí přes přechod ;)
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    NEČECHU: Tohle byl původně klub o básnících, čteních, knihách, různých úvahách, objevech a otázkách s poezií souvisejících etc.
    Já bych se k tomu pomalu vrátila. Problematika záměrnosti chyb byla již vysušena do naprosté podešvovitosti. Všichni si ponechme svá stanoviska a obraťme list.
    NECECH
    NECECH --- ---
    [ ELWARA @ Nejhorsi poezie ve vesmiru ] : krasna chibicka, dokonce bych rekl ze az poeticka, ale zrejme nezamerna, ze jo?
    SONA1
    SONA1 --- ---
    RICARDERON: á, Krylova jedůfková poloha:)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    Boží video jsem našel
    KrylparodiePAVEL kOHOUT - YouTube
    http://www.youtube.com/watch?v=jcJccBeswWY&feature=relmfu
    NATASHA
    NATASHA --- ---
    SONA1: Ano, to velmi vhodně zasáhlo do zdejšího monotématu :)
    NECECH
    NECECH --- ---
    TOMASZ: basen o me, moc pekna, ale proc tam nemas standardni pravopis? ;-)
    RICARDERON
    RICARDERON --- ---
    SONA1: Po dlouhé době něco, co mě hezky vyprázdnilo...
    SONA1
    SONA1 --- ---
    zlaovce.jpg (743323 B)
    SONA1
    SONA1 --- ---
    And now for something completely different. Když tu byly onehdá ty obrázky, dovolím si prostorově výrazně změnit téma jednou krásnou zlou ovcí.

    Kdyby to bylo špatně čitelné, přikládám i linkem.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam