• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    Baktérií v Petriho misce exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.

    Rozbor problematiky v angličtině - www.lifeaftertheoilcrash.net
    www.energybulletin.net
    Dokument Oil Crash Movie- www.oilcrashmovie.co/
    Wiki - en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
    Cena ropy - www.petrol.cz
    Cena ropy - www.oil-price.net
    Oil market report - omrpublic.iea.org
    Kurz dolaru - kurzy.divoch.net/usd.php
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: jako tyhle ty lokomobily, jak se jím říkalo, byly rozhodně zajímavý směr, no... jenže trochu to souviselo s tím, že parní stroj byl těžký a tedy měl tendenci dávat nejlepší výkony jako stacionární stroj... naproti tomu, traktor není tak těžký, aby něco navíjel.. takže fakt nedovedu odhadnout, jestli budoucnost orby patří lokomobilám.

    orba je vůbec ošemetná věc, hraničící spíše s náboženským rituálem, než nějakou racionalitou... třeba na Papui Nové Guinei se misionáři chytali za hlavu, že tam domorodci ořou kolmo ke svahu, a učili je orat správně evropsky vodorovně po vrstevnici: jenže ouha, ty přívalové tropické deště jim v kombinaci s vrstevnicovými brázdami okamžitě celé pole spláchli ! oni tam ořou už 5000 let kolmo ke svahu a funguje jim to. takže výsledek byl podobný, jako metr hluboká hlubinná orba těžkými pásovými traktory pod vedením Nikity Chruščova na Ukrajině - která ovšem vedla k tomu, že kvalitní černozem skončila metr pod zemí - a na hlušině z hloubky 1 metr pak nerostlo pro jistotu vůbec nic :-)

    takže já si troufám říct, že zemědělcům fakt nemá cenu nějak dekretovat, jak mají změnit svoje postupy kvůli růstu cen ropy: faktem je, že dotace budou fungovat jen do nějaké úrovně, a když by tu úroveň překročily, tak míra neefektivity v systému skutečně může překročit všechny meze, a systém se zhroutí....věřím, že rozumná kombinace starých a nových postupů určitě lidem nějak pomůže vymyslet, jak zemědělství udržet. ale to pastevectví v tom fakt nějakou roli sehrát může...
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: co se týče technologie orby, uvědom si, jak velký pokrok byla už parní oračka - nejezdilo to po poli, akorát to mělo parní naviják, a po poli jezdilo jenom rádlo.. http://www.starestroje.cz/stroje.parni.orba.php

    též elektrické traktory ve francii v 19.století (!!) a v SSSR - http://web.archive.org/web/20080126133306/http://www.sciencenews.org/articles/20071027/timeline.asp

    Already -- by 1879 in fact -- French engineers were plowing with electricity, adapting that power to the well-established British steam cable plowing system, utilizing two motors, one on each side of the field, to power windlasses alternately winding up steel cable and drawing a two-way plow to and fro between them."[from "Early Uses of Electricity in American Agriculture", Clark C. Spence, Technology and Culture, Vol. 3, No. 2. (Spring, 1962), p. 143.]



    zemědělství nepotřebuje ropu

    to já jen tak mimochodem..

    BTW stává se tu z toho trochu bezduchý chat, ne? :)
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: ropa bude vždy levnější než 100 buvolů a oráčů vs 1 traktor
    ropa bude vždy nákladově levněšjí než karavany mul
    EFEKTIVITA je totiž řádově v tisících a stonásobcích výš což cena ropy při dejme tomu 5x vyšších nákladech an těžbu V HORIZONTU 200 LET NEBUDE,navíc existuje obrovská rezerva v podobě daní a tržního aspektu
    mimochodem daně dnes tvoří přes 60% ceny PHM
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: o vlnu není zájem možná v Praze, kde mají 2 stáda na spásání trávy, hádám, protože se prostě nevyplatí jí zpracovávat. Jinak je vlna žádoucí, pořád se z ní dělají fusekle a svetry a je dražší než umělina, ne? :)

    XCHAOS: http://www.bugemos.com/

    XCHAOS: dotace jsou blbost (shrábnou je ti co je dostanou, jsou to vyhozené peníze na rozvoj technologie, který se jimi naopak ubrzdí, protože kdo by rozvíjel technologii když za současných dotací se mu to vybaví i tak)

    odříznutí od soustavy je blbost, protože ztráty ve vedení jsou zanedbatelné oproti výrobě a potřebě elektřiny v různý čas - ve velké síti se ti to vyhladí.. nebo jak si představuješ - elektřina jen ve dne když bude svítit slunce nebo foukat vítr, bude jí často málo nebo naopak moc, a v noci budeš muset nechat chodit ovce dokola a točit turbínou? :)

    ale tohle už moc není peak oil..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: od jistého momentu ano. nebo jinak.. samozřejmě, když si měl nedozírný lán, který oralo sto přemyslů oráčů s voly po dobu deseti dní, tak prostě každý další traktor znamenal jasnou úsporu z rozsahu, zvlášť když ropa byla levná, apod.

    jenže když je ropa drahá, a řešíš, jestli se ti vyplatí ten traktor provozovat na ropu z bionafty, a navíc každý zemědělec ve vesnici chce vlastnit vlastní traktor a sousedovi ho nepůjčí.. tak ty kalkulace můžou vyjít úplně jinak.

    třeba ekonomičnost biopaliv se hodně odvíjí od toho, jestli je vyrobíš přímo na tom místě, kde si sklidil tu biomasu - nebo jestli nejdřív sklizenou biomasu (obsahující X % vody) vezeš někam sto kilometrů daleko (nejlépe traktorem místo kamionu). jsou prostě věci, které tam hrají roli.. a které žádný úředník není schopen centrálně naplánovat... takže prostě místo toho vydá nějaké nařízení či dotaci, které jakoby "zprůměruje" to, čeho by šlo dosáhnout, kdyby lidi rozumně přemýšleli. jenže oni místo toho přemýšlejí, jak to nějak spekulativně ochcat...
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: a jak si ymslíš že šlo ragovat a povozy a kemnné mosty cio známku pokroku..zamysli se trochu a uznej že to je krávovina
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: aha takže rozdíl mezi traktorem a buvolem je v zábavnosti???
    To sem netušil že buvol má výkon 400 koní...
    čoveče vrať se na základní školu, tam se o slovíčku vákon mluvilo už tuším v 8 třídě

    tohle jsou žvásty které se prostě nedají poslouchat a žádnou genetickou modifikací z 1 buvla neuděláš 300 buvolů
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: no právě ty centrální dotace nebyly správná cesta... použily se jako kouřová clona pro zákon, který obcím znesnadní nebo znemožní vybudovat si vlastní rozvodné sítě, které by z nich udělaly ostrovní systémy odříznuté od celostátní soustavy, apod. to by podle mě byla správná cesta ... podpora, ne zákaz decentralizace... místo těch dotací.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS: (vlastně ne... "geneticky modifikovaný Buridanův osel" se myslím vyskytoval v tom komiksu z FELu, jak tam byl docent Zlo, a tak... nebo ani nevím, kde...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: na ty jeho argumenty už nešlo reagovat nějak seriózně ! takže pro pořádek:

    peak oil nebude znamenat návrat do středověku - to myslím zcela vážně.
    peak oil je reálný, při dnešní spotřebě nemáme ropy na stovky let - o tom jsem silně přesvědčen
    solární panely na ovcích - to byl "protestní vtip" - ani mě se moc nelíbí současná přestavba luk na solární elektrárny.... i když jako dočasný experiment se to nějak "ztratí v šumu" a ty panely aspoň zlevní
    vlnolaminát - ve skutečnosti, tohle mě napadlo, když jsem se od skutečných pastevců dozvěděl, že o tu ostříhanou vlnu není v dnešní době nijak zvlášť velký zájem, a občas jí prostě musí vyhodit. fungovala by úplně stejně, jako sklolaminát nebo jiná laminovaná tkanina. přesněji by šlo o "plstěný laminát". v praxi jsem to nezkoušel, zatím.
    všechno se vyrábí z ropy - tohle je argument stoupenců katastrofického Peak Oil, bez možnosti vyhnout se katastrofě. s těmito lidmi dost polemizuju.
    ovce se nevyrábí z ropy - to myslím smrtelně vážně
    geneticky modifikovaný osel - to ani není z mojí hlavy, mrkněte na http://www.osel.cz
    volské potahy - ve skutečnosti, může se ukázat, že jsou efektivnější, než třeba traktory na bionaftu. alespoň v některých případech. může a nemusí. traktor byl každopádně v určité fázi zábavnější a přinášel vyšší sociální status, než vůl (či buvol), apod.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: ale mě je jedno na coé se ten panel přidelá,já tu žádnej panel nechci, nehodlám vrážet svý peníze různým vykukům a ekopodnkatelů 10 korun za každou kilowatu
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: tohle byl vyjímečně vtip - jel jsem v neděli kolem solární elektrárny, kterou staví na louce u Hořovic - a vůbec se mi to nelíbilo: jednak tam nahradí svažitou louku křemíkem (což bude mít následně dopad na erozi, když tam chcípne tráva, apod.), jednak ty panely přidělávají na masivní ocelové (nebo jaké) nosníky (nejspíš proto, aby jim to nikdo neukradl, apod). jestli se mě chceš vážně zeptat, na co chci přidělat solární panely - tak nejspíš jednoduše na střechu (rovnou nebo šikmou), nebo na zeď.

    třeba jde o to, místo rovného pevné panelu, který pracně šikmo přiděláš na energeticky obrovsky náročnou ocelovou konstrukci, můžeš použít "zubatý panel" - prostě ten panel bude rovnou optimalizovaný na přidělání na vodorovnou střechu nebo na kolmou zeď - ale budou tam ty několik cm velké křemíkové destičky rovnou přidělané našikmené na nějakém "zubatém" podkladu. bohužel - jako v případě všech věcí, které se navrhují centrálně byrokraticky shora dolů - ani v tomhle případě nebyli lidi, které by něco takového napadlo, přizváni k účasti...
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    OMNIHASH: divíš se mi že na to nemám nervy???
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: páč ji nak je kravina to dělat, aneb nebudu rvát víc vstupů než získám výstupů,teda budu ale to bych se musel jmenovat Martin Bursík...
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: a jak ty trdlo chceš to elektřinu ketrá bude samozřejmě dostupná 1/80 roka v našich klimatických podmínkách svést z každé té ovce?????
    jinak tohle už považuju za opravdu projev slůbomyslnosti,kovová konstrukce ti neuteče, pabnel nerozfláká a nemusí za sebou tahat stovky metrů kabelu
    nací neví proč by neměla být ocelová,nebo ty más něco i proti železné rudě?????

    mě tak nějak ty tvoje kraviny připomínají trošku DUNu,jenže tam existovala silná reglementace v podobě služebnuického džihádu,tzn řád který zakázal stroje ne kvůli nedostatku surovin ale prostě je zakázal,pak byl samozřejmě odkázaný an geneticky modifikované potraviny, zvířata lajk slepř a jiné
    ale to je SCIFI pusinko, nikoliv reálná vize světa za 100 let...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: a to ses zase dozvěděl kde, že EROEI musí být vyšší jedné ? :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: máš nechutné předsudky. nechápu, proč by musel můj počítač nutně přijet po ocelovém mostě nebo v letadle poháněném ropou... já si na něj klidně měsíc počkám, než mi ho z té Číny přivezou plachetnicí...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ITCHY: rozhodně kdyby se třeba takové volně chodící ovci přidělal na záda solární panel (aby nebylo nutné ho přidělávat na energeticky náročnou ocelovou konstukci...) a kdyby se z vlny pak vyráběl třeba vlnolaminát, tak to je možná určitá cesta vpřed, ano.
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: well, pro tebe ale můžeme zařídit príma rezervaci..ale nepočítej s IT, teplou vodou a splachovací ýáchodem, to je výdobytek moderní doby a do éry pastevectví nepatří...
    ITCHY
    ITCHY --- ---
    XCHAOS: jinak tohle je pro mě oppětovný důkaz že záměrně lžeš a nechceš šlyšet pravdu,4x jsem v poslendích příspěvcích napsall že EROI ropných písků a těžké ropy je kolem 3,evidentně jsi tento fakt buď záměrně vynechal abys mohl vůbec odpovědět,..nediv se že na debatu s tebou ztrácím nervi, můžeš si za to svým ignoranstvím...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: bůh ví, jestli přechod z ohněm vytvrzených zašpičatělých klacků na pazourk byl až tak dobrý nápad, když jsme u toho ! opatlání špičatého klacku vhodným blátem a tvrzení při vhodné teplotě po vhodně dlouhou dobu mohlo vytvářet dost sofistikované kompozitní materiály na bázi keramiky a uhlíku... navíc lehké a nedetekovatelné takovými těmi detektory kovu na letištích.

    já jsem jim to říkal, že ten pazourek je jen taková nafouklá bublina... hrozně těžké to je, dováží se to z ciziny, nikdo to pořádně neumí opracovat... já bych jim za to ty kůže rozhodně nedával, já ne. ale nikdo mě neposlouchal... :-/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam