• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUÚstav pro dokumentaci a nápravu zločinů školních jídelen

    František Brückner
    Jídelna

    Macaté válce ruk, vlasová síťka
    Obrovský šufan a hradba prs

    Lepkavé tácy, vrzavé lino
    Zoubkaté durytky, učitelský stůl
    Sladké úterky a hliník vidličky

    Dvě vlny obědů, stravenka na rtu
    Nahnědlá omáčka a dozor u dveří
    Muškáty na okně, várnice čaje

    A zbytky v kýblu
    Rytmicky chlístají
    Na rámu řídítek

    Školní jídelny, podivné tetičky a nebo špatné hospody spáchaly a páchají zločiny na spoustě skvělých jídel.
    Pojďme zdokumentovat oběti a zkusit najít takovou úpravu, aby to bylo nejen poživatelné, ale i dobré.





    Kandidáti na průzkum:

    šišky s mákem
    rýžový nákyp
    nudle s mákem
    vařené hovězí
    zapečené těstoviny/šunkofleky
    haše
    sýrová omáčka s těstovinami
    krupicová kaše
    mléková polévka.
    francouzské brambory
    rajská s tvrdým masem
    rozbalit záhlaví
    KASUMI
    KASUMI --- ---
    BIOMAT: to je ze skolni jidelny?? mazec
    SMARIO
    SMARIO --- ---
    BIOMAT: a kde ze to je? tohle snad stoji i za exkurzi :)
    DAVE_PAGE
    DAVE_PAGE --- ---
    BIOMAT: wow, ty porce vypadaji monstrozne ;-)
    BIOMAT
    BIOMAT --- ---
    nahodou som narazil na tento topik a cudujem sa ze setky jedalne hadzete do jedneho vreca...totiz unas je jedna otvorena verejnosti plna obtlstlych tetusiek a nikdy som este nejedol poctivejsie jedlo ako hentam

    prikladam dokumentaciu...je to z mobilu ale je jasne oco tam ide






    IKA
    IKA --- ---
    ZUZKAOU: diky za varovanie:)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    IKA: Super - ale neriskuj jí v hospodách, leda by tě opakovaně ujistili, že jí dělají vážně z brambor...
    IKA
    IKA --- ---
    tak hlasim napravu jedalnovej traumy zo zemiakovej kase - priatel ju ma rad, tak sa ju pred par dnami rozhodol uvarit a ja som sa sice chvilu zdrahala, ale nakoniec ochutnala a zasla, ake dobre jedlo to je:)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ANIQUE: hmmm. Super podrobný recept!

    Jinak zde Zdeněk Polreich ve školní kuchyni, která už před jeho návštěvou byla skvělá.
    http://prima.stream.cz/category/215/393349/?autoplay=1
    ANIQUE
    ANIQUE --- ---
    Jej, tady to krásně voní:)

    Já se přidám.... Segedinský guláš jsem dělala někdy v listopadu poprvý... Kamarádovy rady zněly takto:

    1 kg vepřové ramínko (možno přidat jehněčí a hovězí)
    1 kg cibule
    1 smetana
    o,5 kg kysaného zelí
    paprika, sůl (dá se přidat i další koření)

    Zkušenost č. 1: Poměr kila masa na půl kila zelí se mi zdálo barbarské. Maso se smrskne a ze zelí sem tam vykukuje, kdo je masožravec jako my, doporučuju upravit poměr...
    č. 2: Příště si nejdřív připravím vývar např. z kolínka, chuť bude intenzivnější, měla jsem problém s dochucováním.
    č. 3: Paprika musí být kvalitní, jinak guláš nechytne ani barvu ani chuť, u nás byla doma zrovna nějaká pochybná značka...
    č. 4: Guláš je nejlepší tak třetí čtvrtej den.

    Klasika- cibulka na oleji, maso nechat osmahnout, zalít vodou (vývarem), osolit, vařit do měkka, dokořenit. Zelí ochutnat... je-li moc trpké, propáchnout vodou a přidat do hrnce, nechat projít varem, vypnout, přidat smetanu, promíchat a nechat dobublat. Když bude kombinace mas, tak buďto přidávat (nejdřív hovězí, pak jehněčí, nakonec vepřový) v průběhu vaření anebo dát všechno na začátku a třeba nechat vepřové vedle hovězího rozpadnout, to je taky paráda.
    A k tomu kulatej chleba:) Pravej guláš by měl bejt hodně pálivej, ale moje česká držtička snese poměr pálivá/sladká paprika 1:1.

    Co se týká rajské omáčky s těstovinama, tak tam to řeším takto:
    -na těstovinách je lepší neštřit, aspoň panzani
    -protlak bez přídavku cukru, když se podaří trpkej, tak na závěr po částečnym vychladnutí vmíchat kousek medu

    těstoviny
    o,5 kila mletého masa s vysokým podílem masa (ideálně namlít doma, no...)
    o,25 kg rajského protlaku
    olivy
    větší cibulka
    nastrouhaný aromatický sýr holandského typu (sledujte tu barbařinu, jo:) olivy a madeland:D, je to bomba)
    oregano, bazalka, tymián, sůl, bílý pepř, popř. med

    Cibulku do sklovata, maso na ní osmahnout, následně přidusit do poživatelna. Podlít protlakem, přidat koření, nasekané olivy a nechat provárnout, vypnout, dosladit. Protlak ani neředit, ani nezahušťovat.

    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Východní čočkovku děláme hlavně s kumínem a černou hořčicí.

    rozpálit olej, nechat rozvonět koření, zesklovatět cibuli s nakrájeným česnekem, přilít vodu, dodat čočku (s červenou to má jemnější chuť a hezčí barvu, hnědá je taky fajn.) a rajčata. Když je to měkké tak rozmixovat. Dá se zjemnit smetanou, pak ještě zasypat nějakou zelenou natí - ideálně koriandr nebo petrželka.
    Dobré to je i bez rajčat.
    MOIRAIN
    MOIRAIN --- ---
    EDERA: na čočkovou mám podobný recept - do vývaru, klidně z kostky, tak dvě, tři hrsti čevené čočky, dva, tři brambory na kostičky, plechovka loupaných rajčat, když je, tak kus dobré klobásy/uzená žebra, hřebíček a nové koření, a jedna větší pokrájená cibule, případně se může předtím orestovat trocha cibule na tuku a kari, ale ne moc; podle receptu se má po dovaření vyjmout koření + případné kosti a rozmixovat a podávat s opečenou klobáskou, nemixovala jsem nikdy
    ADALIM
    ADALIM --- ---
    ZUZKAOU: cibule, slanina, mrkev, celer, brambory, rajčata, fazole
    IORETH
    IORETH --- ---
    EDERA: Ha, to by mohlo rehabilitovat čočku i u mého muže :-)
    LEENVECKA
    LEENVECKA --- ---
    seznam:
    bořč
    bramboracka
    dobra hrachovka
    zelnacka (ale nasmi byt moc kysela)
    cesnecka
    a hlavne polivky od babicky:o)
    EDERA
    EDERA --- ---
    IORETH: Mám plnou pusu slin. vyzkouším příležitostně obě.

    A když už se tady mluví o polévkách, tak za nás přidávám recept na "afghánskou čočkovou" (afghánskou proto, že jsme něco takového prvně jedli v restauraci Kábul a chutnala nám tak, že jsme se ji pokusili uvařit i doma)
    Hrnek červené čočky se zalije zhruba třemi hrnky vody (dá se i víc, podle toho, jak chcete mít polévku hustou), přidá se sůl a vaří se zhruba 20 minut. Pak se přidá prolisovaný česnek (množství podle chuti), mletý zázvor a konzerva krájených rajčat (v Kábulu teda dávali čerstvá oloupaná rajčata, ale několika experimenty jsem zjistila, že z plechovkových nám to chutná víc, protože jsou výraznější). Znovu se chvíli vaří. Na talíři se dá dozdobit kysanou smetanou.

    Tahle polívka u nás aspoň trochu rehabilitovala luštěniny, které se školní jídelně povedlo znechutit prakticky všem členům domácnosti.
    IORETH
    IORETH --- ---
    ZUZKAOU: jj, jediný rozdíl je v tom, že protlaky občas bývají jakoby trpké (pokud se vyrábí při vyšší teplotě a nadrtí tam i semínka, tak trošku ztrpknou), což mně osobně vadí. Ta rajčatová šťáva je navíc taková hladká, vůbec "nedrhne jazyk" nebo jak to říct... v omáčce mi to nevadí, ale u té polévky jo, nějak :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    IORETH: tak rajskou dělám podobně, až na to, že beru rajčatový protlak a vodu, což je vlastně totéž.

    Ta pórková zní skvěle.
    IORETH
    IORETH --- ---
    ZUZKAOU:

    Bílá pórková s mandlemi a koriandrem
    Spousta pórku se nechá mírně změknout na másle, přidá se římský kmín, zaleje se vodou, přidají se mandle (dobré to bude i s vlašskými ořechy, pokud budou úplně čerstvé), sůl a pepř. Nechá se to pár minut vařit, pak se přidá troška mouky rozmíchaná ve smetaně a koriandr. Chvilku se míchá, pak odstaví. Na úplný závěr se dá malá trošička rýžového octa, ale fakt jenom troška - ta chutě sjednotí, nesmí to být ve výsledku kyselé. Asi tak půl kávové lžičky na hrnec. Pokud není rýžový ocet, tak raději kyselinu citrónovou (neovoněnou citrónem).

    Tahle polévka vznikla náhodou, když jsem jednou rozpačitě stála před špajzem a přemýšlela, co k tomu pórku ještě nahážu. Už nikdy se mi ji nepodařilo zopakovat tak, jako tu první, takže se podezřívám, že jsem tam toho naházela kapku víc, než co jsem si pak povzpomínala :)

    Rajská z džusu
    Bleskově osmažíme (místy necháme zkaramelizovat, resp. mírně připálit) větší množství cibule, zalijeme rajčatovou šťávou (tolik, kolik budeme chtít polévky), osolíme, trošku osladíme, přidáme skořici, hřebíček, bobkový list a pepř a chvilku vaříme. Na závěr můžeme kápnout trochu smetany nebo i zahustit. Je to jednoduché, rychlé a tak trochu úchylné, pokud někdo používá takové množství cibule jako já :-)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    IORETH: Bílá pórková s mandlemi a koriandrem? Rajská ze šťávy? Jakpak to děláš?
    IORETH
    IORETH --- ---
    1.) Maminčina držťková
    2.) Maminčina držťková
    3.) Držťková z hospody u Medvídků
    4.) Kapří s jikrama
    5.) Bílá pórková s mandlemi a čerstvým koriandrem
    6.) Moje kulajda
    7.) Falešná hovězí (mrkvová) s drožďovými knedlíčky
    8.) Falešná držťková (z václavek)
    9.) Moje špenátová
    10.) Moje rajská z rajčatové šťávy (100% džusu)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ADALIM: co je v zimní minestrone?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam