• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LUCCHADětská kniha
    Svět dětské fantazie tvoří zejména knihy pro děti.


    Přivítejme v knihovně nové potvůrky, skřety, příšerky, robůtky a jinou pohádkovou havěť.

    Jaké knihy kupujete svým dětem? Jaké dětské knížky jste měli rádi jako malí?

    ... Objevy ... Doporučení ... Recenze ... Obrázky ... Ilustrátoři ...

    "Preferujeme nové zajimavé dětské knihy, nic proti Krtečkovi, ale toho všichni známe :-)"


    Návod na vkládání obrázků najdete v . n . á . p . o . v . ě . d . ě .

    rozbalit záhlaví
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    GORMIE: jj, on má zatím za sebou stínadelskou trilogii, tu jsme četli dost i společně.
    GORMIE
    GORMIE --- ---
    ANNAWA: Myslím, že je to největší hardcore z celého Foglara. Jsem docela rád, že jsem to četl až někdy ve 12 letech. :)
    Jinak jsem nad tím nedávno přemýšlel a ze všech těchhle "creepy" věci ve foglarovkách mě v dětství opravdu dostala právě Chata v jezerní kotlině. Tam se totiž mistrně buduje ta tísnivá atmosféra. Pamatuju si, jak jsem v noci usínal s představou, že za skříní stojí pomatený Dernet ... :D
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    ATUARFIK: Je to drsný, ten Dymorák.
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    ANNAWA: Jj, Foglara teď nadšeně zblajznul můj osmiletý. Některé části jsme četli spolu, já ty knihy četla poprvé a představa toho, jak umírám udušením a zimou zavřená v koši na prádlo se mi občas ve snech vrací... Osmiletý to strávil v pohodě, nebo uložil do nevědomí, to se ještě ukáže. :)
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    ANNAWA: Pořád si myslím, že pro jistou věkovou skupinu je to prostě fajn čtení :-)
    ANNAWA
    ANNAWA --- ---
    A víte, co rozečetlo našeho skoro desetiletého? Foglar. Říkala jsem si, že to se nechytne, i když jsou ty nová vydání fakt pěkná, ale čte si teď sám Chatu v Jezerní kotlině a je spokojenej. Dosud si všechno nechal jedině předčítat, sám leda encyklopedie a komiksy.
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    Děti (7, 9, 11) vytáhly Paní Láry Fáry. Když jsme to četli naposled, tak je to nějak nechytlo, ani jsme nedočetli, ale teď to žerou, chechtaj se u toho, dokonce nejstarší předčítá kapitoly napřed, když jsem v práci (pravda, než učení, to už je lepší skoro cokoli, ale stejně...) :-)
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    JANISKA: vidíš, já ani ten Sofiin svět nemusím.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    Odložím si tady jeden svůj intenzivní (nicméně negativní) čtenářskej zážitek z Velikonoc: jsem cca ve dvou třetinách Anny od Gaardera a musím říct, že jak mám jinak ráda jeho další knížky (Sofiin svět, Jako v zrcadle, jen v hádance), tohle se mi zdá fakt strašný. Knížka má sloužit jako environmentální agitka pro dospívající, což mi připadalo jako skvělej nápad, proti ekoagitce nic nemám. Způsob, jakým je ta agitka ale podaná, je pro mě naprosto nestravitelnej. Představa dvou dospívajících, kteří spolu místo objevování nových sexuálních zkušeností radši zakládají ekoorganizaci, u mě asociuje Řezáčův Nástup. Je to strašlivě schematický a byť se mi hodně líbí rámec vyprávění (komunikují spolu dospívající holka a její pravnučka, která žije ve světě notně poznamenanym globální změnou klimatu, přičemž se současnost prolíná s budoucností), asi už to dočíst nezvládnu, škoda, to téma bych ráda viděla zpracovaný dobře.
    SEVERINE
    SEVERINE --- ---
    Díky za tipy, asi vyhraje Steklač, Walliams a pro změnu Dahl!
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    Shodou okolností dneska vyšel kamarádův první díl podcastu o dětských knížkách. Zrovna ho poslouchám a rozmlouvá tam s Veronikou Hejlíkovou, která mj. mluví o tom, jak čte se svým předškolním dítětem s poruchou pozornosti, kdyby to někoho zajímalo: https://open.spotify.com/...xFR?fbclid=IwAR2LOue_NAsShpZYDhff4eOinMDLv3a6Ixy0bVzHZDwbnJeNfJJ49kKU3N0
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    DZODZO: Jak říkám jinde ATUARFIK a jak říká QUANTI, hlavně se ohrazuji proti tomu, že z toho děláš 100% kauzalitu. To, že rodiče investují čas do dětí, včetně společného čtení, beru v tomhle klubu jako samozřejmou výchozí pozici. Škoda, že jsi tohle s otcem nezažil, je dobře, že nejdeš v jeho stopách.
    Ale myslím, že už se točíme v kruhu.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    DZODZO: no shit, Sherlock. Ale neznamená to, že 100 % dětí, kterým se rodiče věnovali, bude mít se 100 % těch rodičů dobrý vztah, a neznamená to, že 100 % dětí, kterým rodiče četli, bude rádo číst. Jistě, významně zvyšuješ pravděpodobnost, ale automaticky "když A, tak B" to fakt není ani náhodou.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    FIFI: 5 a 8, po knihe siahaju casto uz aj sami a vecerne citanie si stale vyzaduju aj ked uz vedia sami citat, lebo je to pre nich spolocne straveny cas s rodicom, ktory sa im aspon tych 20 minut plne venuje

    ATUARFIK: to o tom zvyku som si nevymyslel https://citajmesispolu.sk/desatoro-citania-s-detmi/ tak nam to proste zafungovalo

    nie je to len o tom citani, ale hlavne o tom ze investujem cas do deti a vytvarame si spolu dobry vztah, napr. moj foter bol opilec a vecer casto nebol doma, tak sa mi venovala matka a preto s nou mam teraz aj po tych rokoch ovela vrelejsi vztah ako s fotrom
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    JANISKA: S tou korelací samozřejmě souhlasím. Já vycházím z toho, že jsme tady na nyxu (a zvláště v tomhle klubu!) specifická sociální bublina - že máme doma k dispozici knihy, (my rodiče) sami čteme, čteme s dětmi. Takže ta výchozí čára k tomu, jak budujeme vztah ke čtení, je podobná, a má smysl sdílet tipy jako "zkuste komiksy místo Jiráska, to ho ke čtení přitáhne". Vadí mi extrémní soudy typu "když nechcete obětovat dvacet minut denně, tak se nedivte", to mi přijde v kontextu tohohle klubu mimo.
    Ale v žádném případě nechci rozdmýchávat nějaký flame, jsem tomuhle klubu vděčná za mnohé konkrétní tipy a ráda sem kvůli tomu chodím.
    JANISKA
    JANISKA --- ---
    ATUARFIK: Souhlasím, že soudy valný smysl nemají, ale zase fakt je, že něco jako "návyk ke čtení" velmi často vybudovat jde (podobně jako jde vybudovat návyk k chození na nyx :)) a jde jít naproti tomu, aby ten návyk vznikl. Čtenářské/širší mediální výzkumy na tohle téma už existujou a jestli se v něčem všechny shodujou, tak v tom, že to, že někdo rád čte (a nemusí to být jen beletrie) statisticky signifikantně koreluje s tím, že vidí doma svoje blízké číst (ale pro jistotu opět poznamenám: ano, je tam významná korelace, nikoliv kauzalita).
    Individuální rozdíly je důležité brát v potaz, ale za sebe třeba budu moc ráda za případy sdílení dobrý praxe. A stejně jako se ve vedlejším klubu sdílí řada rad, jak dospět k tomu, aby si dítě internalizovalo návyk na čištění zubů (a každýmu pak funguje nějaká jiná), připadá mi hezký sdílet si v tomhle klubu rady, jak přispět k tomu, aby dítě - pokud možno rádo! - četlo.
    Samozřejmě pokud by moje sdílení teoreticko-praktických poznatků bylo napěst, budu kdyžtak ráda za adresné stížnosti :)

    FIFI: To je ale naprosto typická čtenářská trajektorie, jak ji popisuje Jiří Trávníček! :) On by ti nejspíš řekl, že tvé již dospělé dítko nečte míň, jen čte jiné typy textů (což je zcela v pořádku).
    FIFI
    FIFI --- ---
    DZODZO: a můžu se Tě zeptat, kolik je Tvým dětem? Víš, mým je 25 a 20 a asi sem to starší pošlu, aby Ti samo napsalo, kolik přečetlo knih třeba ve třetí třídě a kolik teď, v posledním ročníku VŠ :-) teď to dítě nemá absolutně čas a to v nižším školním věku přečetlo celou městskou knihovnu, oddělení pro děti mu bylo malé a knihovnice nevěděly, jak mu půjčit Pratchetta, protože byl umístěn v oddělení pro dospělé a jim tehdejší počítačový systém neumožňoval :- )


    JANISKA: Alenku (původní) četlo mé mladší dítě ve druhé třídě. Měla jsem velice málo hlídání, ale jednou jsme museli jít se starším dítětem na imatrikulační ples a mladší dítě hlídala má kamarádka. Dítě normálně večer vlezlo do postele a samo si četlo, tehdy zrovna Alenku. Kamarádka se mne pak regulérně vyděšeně ptala, CO to je proboha za knihu, i na ni, dospělou osobu, to bylo moc. Tehdy ještě nebyl film s Johny Deppem, ten byl v kinech asi až za 3 roky potom.
    RYBKA
    RYBKA --- ---
    DZODZO: Rodiče nepláčou. Pláčou učitelé a odborná veřejnost.
    QUANTI
    QUANTI --- ---
    DZODZO: znám nemálo rodičů, co dětem odmalička každý večer četli a když došlo na to překlopení k samostatnému čtení, děti nic. Poslech ano, vlastní effort ne. Ono to opravdu není tak jednoduché - "dělejte A a dítě bude B". V takovém případě by asi neexistovaly všechny ty pubertální revolty vůči rodičům, co dětem vnutili vlastní koníčky, které děti nebavily. Mně třeba nečetl nikdo, aspoň si to nevybavuju, teď by se rodina možná urazila, ale jestli jo, tak to nebylo nijak časté. Naučila jsem se číst v pěti ve školce a od té doby hltala veškeré čtivo okolo včetně dědových Roháčů, na kterých jsem se na prvním stupni základky učila slovenštinu. Naši mi knížky nakoupili, to zas jo, ale jinak ve mně nikdo čtenářství nijak nepodporoval, spíš měli strach, že mě pak nebude bavit škola.
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    TRISSIE: jj, zafungovalo :)
    ATUARFIK
    ATUARFIK --- ---
    Proč je nepochopitelné, že někdo dítěti odmala denně čte a z dítěte je nadšený čtenář, a někdo dítěti odmala denně čte a dítě prostě samostatné čtení nezaujme? Čtení není čištění zubů, aby to člověk dělal ze zvyku.

    Moje dítě začalo číst brzo a čte rádo a hodně.
    Je to proto, že jsme mu četli? Možná.
    Je možné, že by si cestu ke čtení našel i bez naší pomoci? Možná.
    Je možné, že přijde doba, kdy se nadchne pro něco jiného a čtení půjde na několik let stranou? Ano.

    Tyhle soudy "kdybyste s dítětem dělali to a to, tak byste viděli ty a ty výsledky", to je akorát tak na ranění citů těch, kdo se snaží horem a dolem a z nějakého důvodu to má to dítě v hlavě a životě nastavené jinak.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam