• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    A já to plácnu ještě sem...

    https://twitter.com/WholeMarsBlog/status/1370974296730824704

    krásný vidět ten pokrok za těch pár měsíců, a to ještě nejede dojo a za měsíc by měla být další verze, která by to měla posunout o větší kus dál
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    MINER: Já určitě Tesle věřím, že se na to, co by si zasloužilo označení "Full Self-Driving" dokope, ale nebude se to jmenovat Full Self-Driving, protože mezitím už budou mít 5-10 let FSD, který skončí na Level 4 nebo časově a místně velmi omezeným Levelu 5.

    Ten systém, kterej bude splňovat to, co by si normální člověk představil pod FSD, a kterej konečně přijde s těma Muskem slibovanejma robotaxíkama (který přinesou tu "value" ve stovkách tisíc dolarů, kterou slibuje), se bude jmenovat třeba UAD (Ultimate Autonomous Driving).

    Bude to prostě stejný, jako nejdřív přišli s Autopilotem, o kterým taky tvrdili, že to jednou bude plně autonomní řízení, pak zjistili, že to vlastně asi nepůjde, tak pro další level vymysleli označení FSD.

    Nedivil bych se ani, kdyby, v duchu Teslích názvů a marketingu, toho bylo ještě víc. Třeba:

    Autopilot
    Full Self-Driving
    Ultimate Autonomous Driving
    Jedi Mind-Trick Robodriving
    HAL 9000 Predictive Autonavigation System
    CML Pokročilý automatizovaný systém samočinného řízení (to až Muskovi dojdou všechny sci-fi odkazy a zjistí, že ultimátně nerdský je pojmenovat to po scífku v jazyce, kterýmu nikdo nerozumí)
    MINER
    MINER --- ---
    BOBASH: přesněji, v tom článku píšou:
    – současný FSD není a nebude víc než L2, dokud ho nevyvinou a nezískají potřebná povolení
    (development of true autonomous features (SAE Levels 3+) will follow our iterative process(…) and any such features will not be released to the general public until we have fully validated them and received any required regulatory permits or approvals.)

    Autor článku (nikoliv Tesla) pak přichází s hypotézou, že FSD nikdy nebude víc než L2, protože si myslí, že na to nestačí současný hardware.

    Je to ale hypotéza autora článku, ne něco, co píše Tesla. Tesla píše jen to první vyjádření o současném stavu.

    Nicméně celkem bezpečně se z toho dá udělat závěr, že L3+ nebude tento rok, jak tvrdil Musk, což jsme ostatně všichni věděli tak ňák asi tušili:)

    Já si myslím, že Tesla to nebude mít ani v nejbližších letech. Osobně bych jí věřil, že nakonec to tam dokope. To „nakonec“ ale podle mě bude těch 10+ let:)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    K debatě na téma, jestli je FSD opravdu autonomní řízení nebo jen asistenční systém řidiče, a jakej to je level dle SAE.

    Vyjádření Tesly pro kalifornské DMV to říká dost jasně:

    Stávající verze FSD je a vždycky bude Level 2 asistenční systém.

    Tesla Confirms To California DMV That The Full Self-Driving Beta Will Never Be Full Self-Driving
    https://jalopnik.com/...acebook&fbclid=IwAR0zTBsX0JF3KgRI_Ehk2n1IOjVCWOdkuV78uu39YumuHrx67U8GfpnadOs
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    BOBASH: v EV samozrejme chci packu pod volant, nebo aspon aby radici paka mela volbu mezi slabou a silnou rekuperaci
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CHIX: 45 km/h dává smysl jen kvůli řidičáku AM, jinak je to použitelný opravdu jen v centru města – ale to je Aixam a Ligier taky, takže v pohodě.

    Těch 80 km/h je pro městskej provoz minimum, protože máš magistrály a okruhy a tak dále, kde se jezdí právě těch 80.

    I já musím souhlasit s COMODOR_FALKON: (peklo brzo zmrzne), cenovka bude naprosto klíčová. Už při cenovce podobný Twizy to má obrovskou konkurenci v o něco málo dražších a o hodně použitelnějších autech jako je Citigo iV nebo Dacia Spring, případně v ojetým čemkoliv. Zase u malosériovky se dá asi hrát na to, že těch pár stovek kusů se stejně prodá. Otázka ale je, jestli kvůli malosériovosti nebudete ještě dražší.

    Ad dojezd – těch 120 - 160 km s 15 kWh (mimochodem, v textu tam máte chybu, máte tam 15 kW baterku) je spočítaný tak, aby to vyšlo podle WLTP resp. skutečnosti? Zdá se mi to docela dost...
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CHIX: To bezpečnostní hledisko je dost zásadní, ale nejen to – nejdůležitější je, že jsou lidi na brždění motorem zvyklí (pokud to není už zmiňovanej Wartburg, kterej měl volnoběžku). Není to věc, kterou by vnímali vědomě, ale mají nějaký očekávání, jak se auto chová, a tohle je překvapí (a následně to může vést k tomu, že s tím do něčeho praští).

    To "plachtění" je dobrá věc, mimochodem to, co dělá JIMIQ: dělají třeba převodovky DSG v některých režimech automaticky – ale jenom někdy a je to o tom, vychytat to správně.

    Je to ale dobrá věc jen někdy a třeba při ježdění po městě je to naopak často blbý – a tohle nebude jezdit jinde než po městě.

    Půjč si někde elektrický Citigo iV (v Praze je má třeba carsharing GreenGo) a vyzkoušej si to. Znáš to s tou šedí teorie a zeleným stromem praxe – tohle je přesně případ, kde "plachtění" vypadá jako skvělej nápad, ale v praxi většina lidí minimálně v městským provozu obvykle zůstane u nejsilnější možný rekuperace, protože moct ovládat auto jediným pedálem je super pohodlný.

    Jestli to není moc technicky komplikovaný, tak bych tam minimálně dal přepínátko třeba na volant, silná rekuperace vs. žádná rekuperace (ještě lepší by byly 3-4 stupně).
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    CHIX: Mno na takové Jižní stojce zdržuju i když jsem jenom unavenej a jedu ~70 v pravém pruhu...
    Tzn. pokud bych jel třeba od sebe ze Smíchova hrát deskovky ke kamarádovi na Chodov a nechtěl zažít "blikací peklo" tak bych se téhle silnici musel nějak vyhnout, nejspíš přes centrum.
    Obdobně platí, pokud bych jel do Holešovic na lasergame (naproti Crossu) , což je za normálu nejlepší prosvištět tunelama.

    Reálně mi tak jako bezproblémové use-case zbývá popojíždění v centru, kde je ale zároveň i velmi dobré pokrytí MHD, nebo na vesnici, kde by ale byl zapotřebí i nějaký úložný prostor, minimálně v podobě "zahrádky" na střeše a tak 2-3 nákupních tašek uvnitř.
    (Aby to předčilo skutečného konkurenta, elBlesk tříkolku)
    CHIX
    CHIX --- ---
    CRAZY_IVAN: ne. pouzivam shiftcontrol :o))
    MINER
    MINER --- ---
    CHIX: když všichni jedou 50, tak je 45 málo imho, protože nesplyne s provozem. Bude to frustrující pro všechny. Řidiče i okolí.
    CHIX
    CHIX --- ---
    Aaaa tady cetl nekdo omacku :o)))
    COMODOR_FALKON: 45km neni fakt malo ( sam jsem se divil )
    65km neni problem , pro kat L7 se muze az na 80km/h
    KEB
    KEB --- ---
    CHIX: čeho já se tady ještě nedočkám... Souhlasím s Comodorem (!), cena? To je otázka ze všech nejdůležitější...
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    CHIX: Vypadá to zajímavě, ale vidím tam 2 problémy:
    1) 45 km/h je OK na vesnici, možná v centru Prahy, kde jsou křižovatky blízko u sebe, jinak bude dost zdržovat provoz
    2) plátěná střecha mi nepřijde jako nejlepší řešení do města.

    Další věcí je cenovka, která není uvedena, ale tipuju tak 200-300k, podle baterky...
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    CHIX: a že nemusíš řadit ti nevadí? :)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    já teda na svém ropáku automaticky vyřazuju a plachtím a teprve když vidím že to tak spomaluje moc pomalu tak brzdím motorem
    CHIX
    CHIX --- ---
    BOBASH: hele tohle jsem hodne resil a nejen sam se sebou :o)))
    jestli narazis na podobnost pribrzdovani do volnobehu u cmouda.
    JE prece skoda kdyz rozjedes auto a sundal bys nohu z pedalu ze to zacne brzdit...
    takhle to rozjedes a odlozis hnat a vlasy muzou vlat a to ticho :o)))
    jako jediny plus mi prislo bezpecnostni hledisko - neslapes na pedal nejedes.

    ALE jsem rad ze ma nekdo jiny pohled z jineho uhlu . ja uz nemusim mit objektivni.. trbas
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CHIX: A jezdil jsi něčím elektrickým? Tohle bude hrozně nepřirozený, lidi to bude štvát, protože se to bude chovat úplně jinak než normální auto. Pokud teda nemaj Wartburga.

    Většina řidičů v autě s nastavitelnou rekuperací velmi rychle skončí u jednoho z nejvíc rekuperujících nastavení, minimálně po městě, kde ta vaše věc bude jezdit primárně.
    CHIX
    CHIX --- ---
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    CHIX: Tak to posli info a fotky. Klidne velmi obecne at nepoustit know-how, ale aspon foto ;-)
    CHIX
    CHIX --- ---
    vyvyjime maly mestsky prskolet :o)))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam