• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    Vitejte v boardu Elektromobily!

    Prosim dodrzujme stejna rules*, jako napriklad v obdobnych subreddits na Redditu.

    1) Zadne vulgarity.
    2) Toto je SFW board.
    3) Bez ICE prosim, na to jsou na Nyxu vhodnejsi boardy.
    4) Toto neni vhodny board pro napr. vase culture wars proti EV.
    5) Board je urceny primarne pro majitele EV a zajemce o nakup EV. Omladina "az mi bude 18+" tez vitana, fandim vam.
    6) Idealne drzme diskuzi v pratelskem duchu.
    7) Mit nazor na CN automobilky, Elona Muska, temnou minulost nekterych DE a IT automobilek, Henryho Forda I atd, muzete. Ale prosim snazte se neprekrocit bod 6, nebo dokonce bod 1. Pro tyto ucely prosim vyhledejte boardy vhodne pro ostrou socialni nebo politickou kritiku.

    Diky za pochopeni 🤦‍♂️ Pozor, druhé varování může být za 7 dnů RO i hůře.

    Prejeme prijemnou zabavu 🚗🔋 a hlavne bezpecne kilometry za volantem / s autopilotem.

    * Work in progress
    rozbalit záhlaví
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    CUKI: Musíš jich na každý stanici mít minimálně na den, protože jestli je chceš nabíjet z obnovitelný elektřiny mimo špičku, tak to bude trvat.

    Abys tím nahradil jednu Ionity lokaci třeba se šesti stojanama, která je teoreticky schopná nabít dejme tomu 18 aut za hodinu (3 na stojan), tak i když budu počítat 50% vytíženost tý Ionity, tak jsi přes 200 baterek. A spíš budeš muset mít nějakou rezervu, navíc nikdy nedosáhneš toho, že bude fakt jen jeden typ baterek, takže ti ani jeden nesmí dojít. Myslím, že 400-500 baterek v zásobě na lokaci je poměrně realistická představa.

    Ale i kdyby 300, ať nežeru...

    ... viděl jsi někdy 300 baterek do auta? Máš představu, kolik to zabere místa? Jaký šílený zařízení budeš potřebovat, pokud je chceš automaticky vyndat z auta, někam uložit, vytáhnout novou a dát jí do auta?

    A to nemluvím o tom, že šestistojanová Ionity je ještě docela malá a brzo takový stanice nebudou stačit, na velkých stanicích na dálnici bys musel být spíš na tisících baterek v zásobě.
    KEB
    KEB --- ---
    CUKI: jasně stačí jedna velká krava bedna jako třeba trafacka nebo kotelna a hodně šňůr, že jo :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    BOBASH: Ono těch baterií nemusí být nějak moc. Ráno jich bude míň k večeru víc no :-) Podle přebytku či nedostatku by jsi v aplikaci zjistil kolik kde je aktuální cena. Pokud by byl nedostatek, tak by se to dobíjelo draho ze sítě.

    Dobíjet by to z nich taky šlo, ale nemělo by to význam, je to pomalé, navíc by jich moc být nemohlo.

    Ale máš pravdu základ je do dobíjet přímo ze zdroje. tedy ta FVE by měla smysl právě kolem těch tankovacích míst. Ale přebytky můžeš využít jen do baterie, jinak to neřeší regulaci.

    BOBASH: Tak Bled je dneska takovej zábavní park. Tam jsme měli problém vůbec i zaparkovat.

    KEB: Velkej sídlák=velká lampa :-)

    COMODOR_FALKON: Při běžné Brněnské cestovní rychlosti 5km/h to dáš i několikrát
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    DZODZO: Přesně tohle jsem chtěl vidět. Nenasdílíš stats za celý rok?
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    BOBASH: Uvedl jsem Brno, tam jich je 6. Pokud by to bylo nějaké místo za Brnem (kde už spotřeba významně klesne spolu s rychlostí), tak pořád není problém si udělat krátkou přestávku někde po cestě u 50 kW nabíječky a stačí to.

    PETER_PAN: Taky pravda :-D Na druhou stranu - v podstatě všechny leasingovky jsou pražské, takže kdo nekupuje auto za hotové, má na autě pražskou espézetku, de facto natrvalo…
    Takže nepochbuji o tom, že i mnoho rodilých Brňanů, kteří nikdy Brno neopustili, má pražskou SPZ :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    COMODOR_FALKON: hm tak tabulka poctu dobijania hovori jasne - zaujem o to je :) hlavne si myslim, ze by to mala byt nejaka bytelna kovova skrina, lebo to bude vdacny objekt vandalizmu (a nemyslim tym len od ICEmanov :)
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DZODZO: Zkošel jsem hledat, čím to je a našel jsem tohle:
    "(...)u chodníku mají vcelku velký černý box pro umístění měření a dalších nutných součástí nabíjecí stanice. Ta bude pak na samotné lampě nad tímto boxem a měla by umožnit nabíjení dvou elektromobilů maximálním výkonem 22 kW."
    Podívejte se, jak budou v Praze vypadat chytré lampy pro nabíjení elektromobilů | fDrive.cz
    https://fdrive.cz/clanky/podivejte-se-jak-budou-v-praze-vypadat-chytre-lampy-pro-nabijeni-elektromobilu-5937

    Pokud tomu rozumím správně, tak ta pražská lampa je samostatný modul s 2x 11 kW
    Ta slovenská nabíječka má dle všeho "krabici" někde uklizenou a dobíjí skrz 3 lampy á 5,5 kW

    Nicméně při hledání jsem narazil i na tohle - jsou tam sice zastaralé, přesto zajímavé statistky:
    https://www.smartprague.eu/images/uploads/projects/end-reports/Nu3rlbgAq_K48Pqt.pdf.pdf.pdf
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    COMODOR_FALKON: Tak s prazkou znackou treba - se boji. ;)
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    COMODOR_FALKON: Třeba jdeš na oběd někam, kde není nabíječka... Prostě je to už komplikace.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    BOBASH: Jasně, ale existuje nějaký speciální, supertajný důvod, proč bych v tom Brně neměl nabíjet…?
    Pokud bych tam jel e-Soulem, tak mi bude chybět cca 33 kWh do plné baterie - a v širším centru Brna je 6 nabíječek 50 kW a 2 nabíječky 11 kW
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    FORTRESS: u nas nedela moc slunna nebola, vcera a dnes to bolo lepsie... http://tesany.kirril.com:3/wr.py
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ICS: hm divne, v bratislave maju ovela mensiu krabicku

    Slovenská firma nainštalovala prvé nabíjačky v rámci verejných lámp
    https://www.teslamagazin.sk/nabijacie-stanice-lampy-seak-energetics/
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    COMODOR_FALKON: Že pokud nenabiješ v tom Brně, tak budeš dojíždět s dojezdem zhruba 0 km. A nebo taky nedojedeš...
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    FORTRESS: Moc netuším, co je na tom adrenalinového...
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    FORTRESS: Kolik dala FTV fakt nevím, ale tak ze třetiny byla zavátá sněhem a nepředpokládám, že to roztálo. Jinak mě solární zisky pokryjí cca 1/3 spotřeby v topné sezoně (topení, TUV).
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    STETKINS: Hejtění ;) To kdybych pořádne rozbalil tak mě zavřou. Jen mi šlo o informace.
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    FORTRESS: Fascinující jakým způsobem jsi se dostal od mého názoru na využitelnost baterií v autě k vyrovnávání v rozvodné síti k rozbíjení teze o zimní udržitelnosti o který jsem nikdy nenapsal ani slovo, protože v našich zeměpisných šířkách je to nesmysl...
    Ale chápu, došli argumenty na hejtění, tak se musí přeskočit jinam :-D
    Appku na FTV nemám. Mám je totiž už hrozně dlouho, takže jsem solární baron a zajímají mě jen dotační výnosy :-D
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    STETKINS: No ceny energií dost prodražujou tenhle "benefit" proto to říkám. A u FTV na appce vidíš kolik to vyrobí / na kolik procent jedou takže jsem jenom chtěl vědět jaký máš hodnoty ty. Aby už se rozbila konečně ta teze o zimní udržitelnosti nabíjení auta ze sluníčka.
    STETKINS
    STETKINS --- ---
    FORTRESS: Jak to prověří letošní rekordní ceny energií - hele tak to ti řeknu úplně přesně - v době, kdy by se nějaká taková infrastruktura bude stavět, bude cena z roku 2021 všem úplně u prdele a budou řešit spíš tu aktuální :-D
    Jinak benefit nabíjení neznamená, že tě firma nechá zadarmo nabíjet...

    Na FTV jsem nekoukal. Když jsem ráno odjížděl, tak na solárních kolektorech bylo nějakých 45°C a FTV nic nedávala páč byla pod sněhem a předpokládám, že to nejspíš ani neroztálo.
    Nicméně byl to příklad a navíc se cena na trhu úplně neřídí výkonem mých 4,4kWp...
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    COMODOR_FALKON: Jo jestli máš rád adrenalin tak jo.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    FORTRESS: Jasně, ale skoro 400 km range znamená, že v pohodě zvládneš jet z Prahy do Brna (2* ~210 km) na obchodní oběd…
    FORTRESS
    FORTRESS --- ---
    Pokud chceš "ekologicky" a/nebo (zatím) ještě levně dobíjet doma a správně počítáš s tím že poměr e-auto/nabíječka 8:1 nevydrží dlouhodobě tak si ten range musíš pořád dělit dvěma. Kilometry jsou navíc dopočítaný ze 100 % do 0 % baterie + degradace časem. K tomu ale už se vracet nebudu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam