• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LAUNCHERElektromobily 🏞️ 🛣️ 🏎️ 🚗 🚐 🚙 🚌 🚒 🚛 🔌
    GOR
    GOR --- ---
    PEPAZZ: Promiň, ale IMO to vnímáš víc zjednodušeně, než je únosné a vede to ke zkresleným závěrům. Co je vlastně 1/2 plynu nebo 3/4 plynu v tvém popisu? Zadáváš plynem přímo proud? Nebo moment? Nebo nějaký poměrný tah? K rozjezdu a překonávání jízdních odporů prostě potřebuješ nějaký výkon a změna převodu to nezmění.

    Důvod, proč se dávají dvoustupňové převodovky, když se dávají, je úplně jiný. Velmi zjednodušeně, pohonáři, jsou-li tu, mohou zpřesnit: U elektrického stroje platí (a je fuk, co je to za typ), že moment roste cca lineárně s proudem, vztah k napájecímu napětí je u různých strojů různý. V nulových otáčkách (při rozjezdu) je moment nejvyšší, protože proud je omezen jen impedanci stroje (a zpravidla ho omezujeme u zdroje, protože některé stroje by přiložením plného napětí podlehly destrukci), jakmile se motor točí, s narůstajícími otáčkami roste indukované napětí a tím klesá proud a s ohledem na izolaci vinutí je výše napájecího napětí omezena.

    Čili:Situace bývá taková, že chceme od motoru jednak vysoký moment při rozběhu a jednak co nejvyšší výkon při vysokých otáčkách a to jsou co do konstrukce stroje protichůdné požadavky. Stroj, který při rozumných rozměrech/hmotnosti bude dávat velký moment při rozběhu mi bude vysokých otáček dosahovat jen podbuzováním (u různých strojů řešeno různě, myslím, že to je u elektromobilů používáno běžně, případně v kombinaci různě dimenzovaných strojů v případě pohonu obou náprav), čímž si omezím výkon ve vysokých otáčkách. A opačně, stroj, který bez odbuzování bude dosahovat vyšších otáček bude mít menší moment v nízkých otáčkách. Přidání převodovky mi umožní hýbat s pracovním bodem a umožní provozovat motor v celém rozsahu otáček bez podbuzování nebo s menší mírou podbuzování. A z toho mj. plyne, že pokud je požadavkem výkon ve vysokých otáčkách, může kombinace elektromotor + n-stupňová převodovka vyjít lehčí a menší, ale jedna to stojí prachy a jednak to vnáší do pohonu další potenciální zdroj poruch.
    BOBASH
    BOBASH --- ---
    DRAGON: Dohledat nelze, protože auta mají výškově nastavitelný sedačky a tudíž to nejde měřit.

    PEPAZZ: Vodíku musí bejt fakt hodně, aby nějak dramaticky hořel nebo vybuchoval... a rychle uniká/rozptyluje se.

    MINER: Záleží jak dobrou má rekuperaci. Třeba Mach E GT je schopnej při ostrým tempu na okresce žrát 50+ kWh/100 km, protože když ostře brzdíš, tak brzdí brzdama a rekuperuje jen část. Taycan Turbo žere při podobným zacházení 30.
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    GOR: ano, ale s tezším převodem bych pravdepodobne jel stejnou rychlostí ne na 3/4 plynu ale na půl plynu, proto si myslim že ty dvoupřevodovky dávaj smysl, protože kroutáku maj elektro motory na rozdávání tj. tezsí prevod je nerozhodí.

    Ten jim vadí jen u rozjezdů kde oproti lehčímu převodu bere víc proudu. Tohle testovali lidi na elektrickech dirt bicích a s větší rozetou vzadu měli v terénu pri neustalém brzdení a rozjizdení vetší dojezd než s menší rozetou která jim dala sice větší top speed ale s rozjezdy v hlíne/blátě měla co dělat.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    KEB: To co píše MINER je sice blábol (baterky v noteboocích a telefonech se dělají nevyměnitelné v rámci tzv. "planned obsolescence", což zrovna Apple s ohledem na zaměření na trh "bohatých tech-idiotů" pojišťuje dalšími mechanismy - např. serializací součástek), nicméně vyměnitelné baterky u aut skutečně nesmysl jsou.

    Smysl mají u motorek nebo pidiaut, kde můžeš mít někde kufřík, který vytáhneš a vezmeš domů nabít, případně ve městě vyměníš ve stojanu, kde se relativně rychle dobije…

    U větších baterií tohle nefunguje minimálně ze 2 důvodů:
    1) potřebuješ velké skladiště se zásobou minimálně (denní swapovací kapacita)*(počet variant) a zajištěnou logistiku mezi skladišti, protože i s vlastní elektrárnou se budou dobíjet velmi pomalu.
    2) Výměny baterií jsou závislé na stavu a čistotě kontaktů. což jsem u žádného swapovacího projektu neviděl, že by bylo nějak řešeno - proto také operují jen ve velkých městech, kde jsou relativně čisté ulice. I tak mám pochybnosti o spolehlivosti, dokud podmínkou swapu není bezprostřední návštěva automyčky…
    NIKDAS
    NIKDAS --- ---
    OMNIHASH: CNG taky uniká nahoru a provozovatele garazi ho pro jistotu zakazali, nez aby vyvinuli nejakou cinnost...
    V nemecku s CNG do garazi bezne muzes
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    KEB: vodík se neřeší, bo na rozdíl od LPG uniká nahoru a nehromadí se dole. 90% garáží je dostatečně otevřenejch na to, aby se vyvětraly sami, problém budou ty, co jsou v podzemí xpatrovejch kanclů.
    MINER
    MINER --- ---
    THERIDANE: Zajímavý. Odpor mě nenapadl. Spíš než odpor, budou mít větší ztráty baterky, tedy v podstatě taky (vnitřní) odpor. Proto se chladí hlavně ta baterka.
    Zajímalo by mě, kolik jsou ztráty na plnej kotel v poměru k energii použitý k trakci.
    MINER
    MINER --- ---
    KEB: minus nevim, ale kdyby někdo ‚centrálně nařídil‘ vyměnitelné baterie, projevilo by se to na zhoršení jejich jiných parametrů. Velikost, váha.
    Koukni se na notebooky a telefony. Apple taky přestal dělat uživatelem vyměnitelný baterky, a výsledkem jsou menší, pevnější notebooky a telefony s větší baterkou, který lze snadněji udělat vodotěsný.
    U aut je ten rozdíl ještě větší, protože ty baterky potřebují dost složitý chlazení a u Tesly se podílí na strukturální pevnosti šasi, atd.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    MINER: Když jedeš na vyšší okamžitý výkony, tak máš vyšší ztráty v elektronice (topí se I²R, takže když pustíš do motoru 2× víc koní ≈ 2× víc proudu, tepelný ztráty na celé trase od baterie přes VFD až po vinutí stoupnou 4×) a pokud to šlapání na krku zahrnuje i dynamičtější jízdu, tak ztratíš i dost energie v rekuperaci a brzdách. Nevím jak to mají jiný EVs, ale Model 3 i Kona brzdí rekuperací do 2 m/s² (takže z 50 km/h zastaví za 7 s), cokoliv nad to už pomáhají brzdy, a to je energie kterou nenávratně ztrácíš.
    GOR
    GOR --- ---
    PEPAZZ: Jenze to jak to popisujes, to neni o krivce merny spotreby, ale o tom, ze kdyz jedes rychleji, tak proste spotrebujes vic energie na ruzny jizdni odpory.
    KEB
    KEB --- ---
    KEB: za co ten mínus? Kdyby se bev od začátku vymýšlela, aby byly baterie vyměnitelné, tak to mohlo fungovat, teoreticky...
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    KEB: jo vidím to stejně
    PEPAZZ
    PEPAZZ --- ---
    MINER: u me na el motorce je rozdíl mezi 1/4 plynu a 3/4 na dojezdu znat, cím rychleji jedu tim víc amper tece do motoru, tim mín baterka vydrží logicky.
    KEB
    KEB --- ---
    FEDAJKIN: u osobních aut to mohlo dávat smysl, kdyby se centrálně nařídilo, půjde se cestou výměnných baterií a basta.
    KEB
    KEB --- ---
    PEPAZZ: nikdo to neřeší, protože vodíkových aut je v republice kolik? 10?

    Pak se to vyřeší tím, že se k ceduli zákaz vjezdu LPG/CNG přidá H2.

    To s tou cedulí se bude IMHO řešit až po prvním průseru , jako vždycky
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    *denně
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    MINER: Nio v Číně udělalo 60k swapů deně ted, před rokem to byla nai ne desetina, rtvý koncept to není. U osobního automobilu imho smysl nemá, tam stačí fastcharger, ale u komerčního provozu, taxiky atd. to životaschopný usecase má.
    MINER
    MINER --- ---
    FEDAJKIN: Battery swapping je mrtvý koncept. Baterky jsou víc a víc integrované do šasi auta a kvůli úspoře váhy to bude pokračovat. Battery swapping se opustil kvůli složitosti. Nevim o tom, že by na tom ještě někdo příčetný vyšíval. Max se občas objeví nějaký zoufalý výkřik nějakého outsidera ve snaze získat pozornost. Možná to může fungovat u náklaďáků, který tak jako tak musí mít rám kvůli nosnosti, ale osobáky jsou odsouzeny k fast charging a růstu kapacity. Růst tý hustoty má navíc význam i kvůli úspoře váhy i prostoru v autě. Nicméně trajektorie už vypadá tak, že tam dojdem, jde jen o to kdy…
    FEDAJKIN
    FEDAJKIN --- ---
    MINER: Good point. Ale pro tenhle komerční provoz možná už dává smysl ten battery swapping.
    MINER
    MINER --- ---
    FEDAJKIN: Pro většinu aut jo, ale někdo potřebuje jezdit dlouhý štreky. I já jezdím autem hlavně dlouhý štreky – relativně málo často, ale relativně daleko. A spotřeba to zejména v německých rychlostech srazí dost pod WLTP, takže pro určité procento řidičů (nevim jaké) současný dojezd nestačí ani s rychlym dobíjením. Já patřím mezi ně.
    Souhlas, že většina to nepotřebuje.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam