KEB: Já bych teda na místě Pirátů byl taky s vladnutím spíš opatrný. Kdyby Piráti dostali dvě ministerská křesla, jak zaznělo, bylo by to pro rozhodně super (zvlášť MPSV), ale pořád to na svoje háčky.
Být ve vládě reálně znamená být podepsaný pod vším, co ta vláda udělá. Tahle vláda bude muset mj. řešit rostoucí státní dluh a začínající ekonomickou krizi, a protože to bude vláda, ve které bude dominantní ODS, dost pravděpodobně to bude řešit způsobem, se kterým by mohlo mít progresivnější a sociálně citlivější Piráti a jejich voliči problém. A protože ostatní vládní strany budou mít i bez Pirátů pohodlnoi většinu, prohlasují si co chtějí, ať se to Pirátům bude líbit nebo ne.
Tohle by se dalo řešit za předpokladu, že by Piráti donutili hlasovat STAN podle stranických linií (resp. v tomhle případě podle linií předvolebních koalic), ale otázka je jak moc je to reálné a pokud ano, jak dlouho to vydrží.
Taky není úplně realistická představa, že je možné ve vládě sedět a zároveň ji kritizovat. To už tohle období zkoušela ČSSD, a jediný výsledek byl, že byla všem pro smích.
Naopak pokud by se Piráti rozhodli jít do koalice, mohli by dost těžit z toho, že budou jediná demokratická opoziční strana - už jen kvůli tomu, že spoustě medií se nebude úplně chtít ptát se na názor Babiše nebo Okamury, a zrovna Piráti ukázali, že jim práce v opozici jde fakt dobře. Navíc budou mít možnost vychytávat protestní hlasy (které se najdou u každé vlády, a zrovna tahle vláda bude mít problémů docela dost), které jinak půjdou ANO a SPD.
Chápu ducha národní fronty a radost z toho, že jsme konečně porazili Babiše, ale oni si lidé velmi brzy připomenou, že politika není jen "Všichni proti Babišovi".