• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ALEFČeská pirátská strana - Pirátský přístav na Nyxu
    Piráti.czprosíme účastníky debaty, aby se zdrželi vulgarit a osobních útoků alespoň na úrovni některých slušnějších klubů tady na NYXu (nereagujte na ID DANYSEK a VYHULENY_UFO jsou to trolové)
    Veškerý gaychat patří do druhého klubu, zde bude smazán.
    homepage - www.pirati.cz | twitter - 
    @PiratskaStrana | toto je polooficiální odborný klub pro nyx-aktivní členy, kandidáty, příznivce a potenciální voliče - ne [ oficiální fórum ] | pokud hledáte na NYXu spíše obecnou diskuzi o autorském právu, zkuste [ Piráti nebo novodobí misionáři kultury? ] | pokud chcete obecně tlachat o nově vznikajících politických stranách a hnutích, zkuste [ Politické alternativy a jejich příznivci ] | pokud chcete Piráty obecně nemoderovaně poloodborně zdrbnout, jsou tu pro vás [ Piráti.cz (unofficial) ] | povolební priority [ 20 nejdůležitějších bodů pirátského programu ]
     
    Automaticky detekované klikatelné hashtagy pro lepší organizaci obsahu jsou v tomto klubu vítány - příklady: #praha #volby #koalice #privacy #media apod.
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OTZ: ano, tohle bude zajímavé srovnání i na Dědině s tramvají nebo bez. Faktem je, že město blízkostí tramvajové trati prostě byty (trochu) zhodnocuje, a spekulativní hodnota je přímo navázána na výši nájmu v dané lokalitě. Spekulant v podstatě má zájem, aby mu poblíž bytu tramvaj vedla, ale současně byt nepronajme, protože by mu nájem nepokryl ani amortizaci :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    R_U_SIRIOUS: daně se dotýkají majetku jen minimálně. přerozdělují spíš konzum. ovšem zajímavé na tom je, že žijeme v konzumní společnosti, stále více součástí životního stylu a zážitků je k dispozici jako služba a není vázána na majetek. Takže ono je to fakt zajímavé.. neustále se někdo snaží naroubovat historické termíny na společnost, která funguje úplně jinak a majetek v ní hraje jinou roli, než např. ještě v 19.století
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    Hele, zajímalo by mě jestli má někdo bližší interní info o poslední kauzičce? Proč má Ivan potřebu kopat veřejně do Janky na výzvu nějakého noname odsáka? Já chápu, že můžou mít jiné názory, ale tahle forma komunikace mi fakt přijde nešťastná. A teď ještě z toho jsou na fóru návrhy na hlasování o jejím i jeho odvolání, hrabe vám tvl?

    Sorry, ale vidíte, že by Fiala veřejně šťoural do Blažka za to, že byl na akci spolu s proruskými kolaboranty? Možná mu to i vadí, co já vím, ale předpokládám, že takové neshody si nějak snaží vyříkat nejdřív interně a veřejně se vyjadřovat leda až při velkém mediálním tlaku. Tohle je přesně jeden z důvodů, proč Piráti na dost lidí působí neseriózně imho. A to není o transparentnosti, to je o tom působit navenek jako tým i když ze statistické nutnosti v každé straně budou lidi s fringe postoji (relativně k vedení dané strany).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NECROMAN: prokazovalo by se to blbě, každej by si to napsal na někoho z rodiny, nebo někoho uplatil, aby se tam napsal, ale fakticky by tam nežil (pronájem za hubičku, ale podmíněný třeba ústní dohodou, že pracuje na druhém konci republiky a ani se tam ukázat nemůže... prostě tenhle národ dokáže najít byrokratickou kličku kolem čehokoliv...)

    Myslím stačilo začít tím, jak někdo vyhrabal, že ty obří logistický centra platěj menší daně, než kdyby to byla zemědělská půda. Nebo jiný absurdity, např. jsem se bavil s jednou paní, která vlastní domek na Pohořelci na Hradčanech a ta si stěžovala, že je to zlodějina, že musí platit 400,- Kč ročně daně (!!!). Já jsem ji řekl, že mi to přijde málo, že já platím za dvougarsonku 500,- ročně... no, už jsem si s tou paní libertariánkou moc nepopovídal, zařadila mě evidentně mezi "komunisty" :-)

    Jenže to je právě ten průser, že spousta těch restituentů si nikdy neuvědomila, že ty příčiny, které vedly k tomu, že se totalitní systémy chopily na půl století moci, vlastně nikdy docela nepominuly a že se to vrátí znovu a možná v ničivější podobě.

    Faktem je, že plošné zvýšení by majitelé nemovitostí akorát přenesli na nájemníky (ano, i já ... kdokoliv z nás). A to, že je byt prázdný, se prokazuje špatně, protože vynalézavý český národ by našvejkoval fiktivních nájemních smluv neomezeně... daně platí jen ti, kdo neumí optimalizovat...

    Navíc s přihlášením k trvalému pobytu je to ošemetné, jak ukazují komunální volby na Praze 1: a úplně stejně by fungovalo i zdanění prázdných nemovitostí. Spíše by v Praze možná zabraly pokuty za zjevné zchátralé nemovitosti, případně "prázdné" v tom smyslu, že ani nejsou zkolaudovatelné k bydlení. Tohle by už zabrat mohlo, protože když má dům zazděná okna nebo pro jistotu ani nemá střechu, tak je zjevné, že je něco špatně a když obec v územním plánu na daném pozemku počítá s bydlením, tak by tam neměla stát ruina nebo smetiště... na druhou stranu, náhlá změna územního plánu by byla taky zneužitelná, proti majtelům, toto ale jde regulovat (např. že změny územního plánu musí přečkat několik volebních období, apod.). Každý nástroj, který by se dal obcím do rukou, by byl současně zneužitelný... musela by se najít nějaká klička, aby nebyl zaměřený jen proti investičním bytů (které budou holt vždycky), ale spíš proti nezkolaudovatelným troskám a brownfieldům ("investiční brownfield" je přeci jen jiný level, pro okolí, než investiční byt, i když i ten je trochu plýtvání zdroji, ale není to to samé...)

    Obecně znám v Praze pár pozemků, jejichž využití pokládám za dlouhodobě absurdní a developeři se místo toho snaží kácet stromy v parcích o kus vedle. Měl by existovat nějaký nástroj, který by obcím umožnil podmínit konkrétní novou výstavbu současným vyřešením nějakého takového chronického problému, typu ruina nebo brownfield... samozřejmě by to muselo být nějak proporční, ale jde princip "dokud nebude místo téhle ruiny barák nebo park, tak se nebude stavět v tom v parku vedle". Aby vůbec šlo dělat nějakou obecní politiku...

    Jenže to máš stejně těžký... když bude páka, jak donutit investora co nejdřív stavět, zase bude všechno, co se postaví, tak drahý, že si to stejně nebude nikdo moc dovolit. A ty daně stejně pro investory budu jen náklad, který na někoho zase přenesou...
    MIKEE
    MIKEE --- ---
    EMBI: Btw jaka je teda predstava toho jak to ma "spravne" fungovat? Pokud bude zdaneni nizsi nez jako non-monetary income, co brani tomu platit jen v akciich (kdy si to zamestnanec okamzite prevede na cash)? Podotykam, ze jsem clovek co je z cca poloviny placen v RSUs, takze bych na jakekoliv zmene zrejme vydelal, nicmene ve vysledku ne uplne chapu kde je vlastne dneska problem a jak by se mel resit ;)

    "Ve chvíli, kdy zaměstnanec výhodně tyto akcie nakoupí, musí rozdíl proti aktuální ceně zdanit. A to včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Povinnost platí také pro firmu, která mu akcie prodá. Když se zaměstnanec rozhodne po čase podíl v podniku prodat, musí příjem zdanit znovu, tentokrát jako příjem z kapitálu. Tomuto zdanění se vyhne jen v případě, že podíl drží alespoň tři roky. "

    Tohle je napsane jako, ze je tam neco spatne, ale pritom to funguje tak jak bych cekal. Pri prevedeni akcii z firmy na tebe zaplatis dane jako kdyby to byl prijem v hodnote fair market value te akcie (pripadne je to opce, pak tedy rozdil mezi nakupni a FMV, jako je to efektivne napr. u ESPP). Od te chvile uz se to chova jako kdybys ji ten den za tu cenu nakoupil, tedy pri prodeji to (v pripade zisku) pak zdanis jako kterykoliv jiny capital gain. Co je na tomhle systemu spatne nebo nefer?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JOHNYTHEDEVIL: máme zákon proti schvalování agrese. v dané situaci zkrátka stačí. a tebe čeká za chvíli ban, který ti ušetří spoustu starostí s vysvětlováním na policii... bud za něj rád.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GAARQ: faktem je, že Piráti vnesli institut stranických primárek do českého politického prostředí jako první. Do té doby tu sestavovaly kandidátní listiny různé ústřední výbory či leadři stran osobně... dnes ovšem kulturu primárních voleb začínají napodobovat i jiné strany, takže to ještě bude zajímavé...

    Ano, "společné primárky" se STAN se nám vymstily. Stejně tak mám určitou něpekná ošklivá věc na Pankráci, kde ta zastupitelka taky probublala právě přes naše primárky. Není to univerzální všelék, samozřejmě se předpokládalo, že si členská základna nějak mezi sebou předá informace kdo je kdo, což samozřejmě pokulhává... spousta sympatizantů Pirátů se dlouho nechtěla otevřeně angažovat s plným hlasovacím právem člena, spousta členů je pasivních a popravdě, získat informace už jen o později přijatých členech (ted je nás přes 1200, s tím, že největší Dunbarovo číslo je 150 a nikoho ho nevyplýtvá celé jen na politiku...) není jednoduché, vytvářejí se tedy různé frakce, dané v podstatě píš tím, kdo koho zná osobně od vidění, než tím, kdo má s kým nějak super shodné názory... no a když máme v primárkách posuzovat ještě nezávislé kandidáty, tak je pak možné ledacos.

    Ano, "obrandování" kandidáta logem Pirátů by mělo být zárukou nějakého elementárního předvýběru kandidáta více než jednou osobou. Nic víc tím zaručit nejde.

    Nikdy nemůže být přebytek míst, kde mohou členové s příznivci (nebo i s kritiky a oponenty - ale těm z principu nejde o úspěch značky Pirátů, takže tam přínos té debaty vždy bude omezený...) debatovat vhodnost různých kandidátů nominovaných do primárních voleb. Vhodným místem je podle mě i tenhle klub... zkrátka, je nutné posbírat informace, dokud je čas...
    VENDULKA
    VENDULKA --- ---
    OTZ: Jo. Paušální daň - skvělý nápad. Jednou pošlu peníze na účet finančáku a mám vyřešený daně, sociální a zdravotní pojištění. Jenže to se musí nejdřív finančák s pojišťovnou a sociálkou naučit komunikovat a úředníci se musí naučit používat novej systém...

    ještě si dovolím perličku. Když jsem si šla založit živnost (červen 2021), vyplnila jsem si doma formulář a šla jsem nejdřív na czech point, abych nemusela čekat půl dne na živnostňáku. Při troše googlení najdete, že si na Czech pointu můžete založit živnost už od roku 2008. Na prvním Czech pointu na úřadě MČ 3 mi řekli, že to "nedělají" a že mám jít na jiný Czech point. Když jsem šla na Czech point na poštu, řekli mi, že sice ví, že na webu visí, že živnost lze založit na Czech pointu, ale že to nikdy nedělali. Tak jsem nakonec celá nazuřená šla na živnostenský úřad, kde měli na dveřích nalepeno, že z důvodu koronaviru obsluhují maximálně 20 klientů za dopoledne a že lidi mají využít služeb czech pointu. Tak jsem si v devět hodin ráno vytiskla lísteček s číslem 20 a počkala si dvě hodiny, než přijdu na řadu...
    VENDULKA
    VENDULKA --- ---
    KEDRIGERN: k digitální transformaci si dovolím z mého života...
    V průběhu roku 2021 si zakládám živnostňák, přihlašuju se k paušální dani, všechno platím jak mám. O dva měsíce později si v aplikaci VZP náhodou všimnu, že údajně nemám zaplacené pojištění (ačkoli paušální daň platím v termínu) a následně zjistím, že finančák se neráčil pojišťovně oznámit, že jsem v režimu paušální daně. Následovala zuřivá komunikace s finančákem, během které jsem se dozvěděla "že jim tam v systému nešlo něco překliknout" a tudíž to nechali vyhnít. Následně zjistím, že peníze, které řádně platím, neodchází ani sociálce. Na finančáku mi řeknou, že to je problém sociálky a že to mám vyřešit s nimi, na sociálce mi řeknou, že to je problém finančáku a že nechápou proč chtějí abych to řešila já...
    O pár měsíců později živnost přerušuji (protože nastupuju na normální úvazek), na finančáku odevzdám nějaký formulář o tom, že jsem přerušila živnost a že už nebudu platit paušál. Všechno ok, přijde mi dokonce doporučeně od finančáku potvrzení, že už v paušálním režimu nejsem. Ups...pojišťovna mě pořád eviduje, že jsem v paušálním režimu, přestože jsem jí nahlásila že už nejsem OSVČ. Pojišťovna mi napsala: "vaše oznámení číslo xxx o ukončení výdělečné činnosti nebylo možné vyřídit z důvodu: nelze zadat - klientka je v paušální dani." Volám na pojišťovnu co to je, tam mi řekli, že mám problém vyřešit s finančákem, že jim prý finančák nic nenahlásil. Trochu se obávám, že podobný problém bude i se sociálkou.

    sečteno a podrženo: desítky protelefonovaných minut, úředníci si vás přehazují jako horký brambor (nikdo za nic nemůže a vyřešte si to sama). Kdybych všechno sama nekontrolovala, mohla bych třeba zjistit, že mám x desítek tisíc dluh na pojistném, ačkoliv jsem platila paušální daň řádně a v termínu
    DRASTICS
    DRASTICS --- ---
    Poslech jsem si co rika a nejak nechapu ten hejt. Rika tam ze 20 let uci na vejsce zdravotni pravo . . . . . A pokud nefalsuje ty data a studie a je to pravda co sdili, tak jen uziva logiku a pak to povazuju za spravny. Taky moc nechapu proc by se nemoh vyjadrit k zdravotne/pravni otazce? Me co rika prijde smysluplny a nijak neodporuje politice piratu a ukazuje logiku dane veci. Vakciny fungujou nahovno a tlacenim je, jako spasnej krok, je lez. Lzi je na tom to, ze nikdo nevi, jestli je to spasnej krok. Neni to prezentovano , ze je to "mozna" spasny krok, ale naprosto sebejiste "je to zachrana". A to uz bylo loni. Zili jste tady na ty planete se mnou? Rikali mi, ze kdyz se vsichni napejchnou, jsme v cajku. A kde jsme misto toho? Vhajzlu.

    A prirovnani. To ze je nekdo mechanik, neznamena, ze neumi velmi blizkou klempirinu a zamecnicinu . . . . . Zdravotni pravo 20 let? Musel projit kurva hodne kazuistik a tudiz i nabiflovat, ceho se to tyce, co je podstatou problematiky etc.

    Ockovani je pro me otazkou viry. Neverim, ze by bylo ockovani nejak nebezpecny, ale vcelku uz verim, ze to moc nemaka. (Opustim od konspiracnich domnenek, ze je to cely kuli $$, aby se prerozdelil svetovej kapital od malejch k velkejm, aby se trochu potocil ekonomickej globalni tok). Verim v sebe a svoji imunitu. Nemoc jsem (asi) mel (kdyz jsem chciplej lezim, stonam, cekam, nebudu behat na testy, abych vedel jestli stonam s tim, nebo onim. Minulej tyden prvni pigaro, jen abych mel pokoj od vnitrniho dialogu nechat se/nenechat se a abych moh vzime do tepla.

    Pisu to tu, protoze chci ulozit nejakej svuj vhled a porovnat ho treba s realitou za rok, az se budou v 3 zavreny zime a zavrenych okresech vyjimat bilbordy, at si dame 4 a 5 tou davku, ze to uz je na stopro to posledni nutny.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HONCKA: no hele, ale tak nejde celý život zůstat antisystémovou protestní stranou. v podstatě určité změny, které musí příjít, nejde asi prosadit tak, že stát úpllně zrušíme. Já osobně taky nejsem úplně šťastný z toho vývoje, kdy jsme se v maximální míře tvářili jako catch-all party, a teď vlastně, když jsme teda tu všeobecnou přijatelnost úspěšně předstírali, bychom měli couvnout a odmítnout to, co se obecně v politice pokládá za úspěch (byť je to relativní).

    Fakte jem, že i kdybychom na vládu měli pozitivní vliv (ČSSD jistě na Babiše taky měla), tak ve výsledku se na nás svede cokoliv, co ta vláda zvoře (viz "Hřib v Praze může za dpravní zácpy"..). Ale přesto si myslím, že je je logičtější do toho jít, než nejít.

    Ovšem to, s jakou samozřejmostí (vesměs zřejjmě nevoliči) Pirátů předpokláají, že do toho Piráti MUSÍ jít za každou cenu, že to předem slíbili, apod. - tak to je hodně nepochopení situace. Piráti v podstatě slíbili Milionu chvilek, že nebudou kazit vznik antibabišovských koalic, a zapojili se. Toto dodrženo bylo. Ale to, že celostátní fórum bude povolební koalici ratifikovat, bylo od začátku veřejně známo, takže to pokřikování, jak jako máme povinnost to schválit a co že si vůbec dovolujeme o tom diskutovat, tak to je s prominutím drzost. Pokud ostatním vyhovují strany vůdcovskéo typu, kde je všechno předem dané a žádná diskuze nehrozí, tak je to jejich věc. U Pirátů se o tom principálně diskutovat a hlasovat bude, i kdyby to vypadalo na 80% pro a 20% proti...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SADY: ta pojistka tam je proto, aby Piráti mohli po koaličních jednáních posoudit, zda ta koaliční smlouva a programové prohlášení vlády jsou dostatečně v souladu s volebním programem (který ale už tak byl kvůli Starostům kompromisní). Ve volebním programu ale rozhodně nebylo, že půjdeme do koalice se Spolu naprosto nepodmíněně. Faktem je, že v programu vládní koalice je vše, co mělo v programu Spolu (včetně vzájemně trochu rozporuplných bodů, typu investovat a nezadlužovat a nezvedat daně), ale je tam jen část toho, co měla v programu koalice PirSTAN. Takže upozorňovat na to je zcela přirozené...

    Ve skutečnosti, mezi předvolebními a povolebními koalicemi je dost rozdíl a kdyby byla shoda programu tak velká, tak jsme mohli jít se Spolu už do předvbolební koalice, že ano. Akorát v takovém případě by téměř určitě tato koalice nezískala 51%, protože pro některé naše voliče jsou lidé z ODS jako Skopeček a Zahradil dost nepřijatelní.

    Nicméně, nedivím se Fialovi a Rakušanovi a voličům PirStan, že by chtěli, aby za jejich koalicí stály spíš hlasy pirátských poslanců - Pirátský poslanecký klub se v minulém období ukázal jako velmi disciplinovaný, tzn. jednotně hlasující (asi i proto je bylo potřeba vykroužovat? :-). Naproti tomu, opírat se o hlasy některých konkrétních osobností ai pro tuto vládu bude daleko problematičtější.

    Tzn. samozřejmě... spíše asi ano a když ne v referendu CF, tak na řádném jednání (což není odložení na lednový sjezd, ale zkrátka jen odlišný režim hlasování od referenda a pokračovalo by se ai za týden).

    Ale divím se lidem, co se diví, proč se o tom hlasuje a proč někteří členové se vyřejně vyslovují proti tomu. Je to úplně logické a přirozené. Kdo chápe, jak demokratická politika funguje, tak ví, že to nemůže být jinak.

    Ano, problematické u Pirátů bylo angažmá Dostála, bohužel bylo dané tím, že jsme od začátku byly nejen nositelé nových originálních nápadů, ale i sběrači protestních hlasů, a zkrátka některé ty protestní hlasy raději svoje staré dobré chybné nápady, než nějaký velký progres... tak to prostě je. I jako řadový člen by byl částečně problém, když v souvislost s ním zazní i značka Piráti... ale že to dotáhl až na stínového ministra zdravotnictví je i moje chyba, protože já ho v té záplavě tváří, kterým víceméně důvěřuju, prostě přehlédl, když se hlasovalo o seznamu osobností přijatelných jako kandidáti na ministry.

    Ale ne, to, že o řadě rozhodnutí Pirátů hlasuje přímo CF a ne jen nějaké užší vedení (předsednictvo nebo Republikový výbor) - to je feature, ne bug. Jsme strana, která s postupy přímé demokracie ve svém fungování pracuje daleko více, než strany, které to mají v názvu. Ověřujeme to v praxi a voliči se mají sami možnost rozhodnout, jestli jim tento přístup vyhovuje víc, než svěřit slepou a bezvýhradnou důvěru nějakým "leaderům", v podstatě diktátorům. Je to docela i v rozporu s původní ideologií Falkvingeho původní Pirátské strany ve Švédsku, který spíš sáze na zfanatizování svých příznivců a voličů pro jedno konkrétní téma - myslím, že jsme oproti jeho původním nápadům učinili Piráty daleko víc "trvale udržitelné", což ukazuje i docela kontrast mezi úspěchy Pirátské strany v ČR a jinde v Evropě...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    E2E4: dle mého soukromého průzkumu na Twitteru i jinde je postojem antivaxerů a covidiotů něco jako "bio-smrt": prostě radši umřou zdravě, než aby žili nezdravě (tady je otázka, kolik z nich jsou současně nekuřáci, abstinenti, apod.). Prostě očkování je nějak speciálně meta-nezravé, nezdravější než zdravé neřesti, jako sex, drogy, rocknroll, alkohol, tabák atakdál. Naopak, umřít je možné zdravě a přirozeně a zachovat si tím svobodu a důstojnost.

    Neptej se mě, jak to je možné, očekávám, že řada těch lidí by hodně protestovala, kdy se měla dopravovat třeba zdravě pěšky místo nezdravě autem, ale jak říkám, koncept meta-nezdravost a meta-nesvobody nezlomíš. Jediná jistota dnešního světa jsou očkování a daně... a protože vrcholem dovednosti a sebeúcty místní populace je dokázat se jakýmkoliv daním vyhnout, tak to by v tom byl čert, aby...
    KEDRIGERN
    KEDRIGERN --- ---
    ATROPOS: Media si dělají úplně co chtějí.
    ATROPOS: Neměl by je roztomilé. Napiš to dané TV... třeba budeš úspěšnější než mediální obor Pirátů ;) Např. Prima a Novinky mají redaktory specializující se na útočné věci proti Pirátům...
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    ATROPOS: Dle dobrozdání kamaráda z médií si redaktoři si dělají vlastní seznamy lidí, co zvou.
    Napoprvé, když shánějí někoho na dané téma (z dané strany) se zeptají lidí okolo "Hele, neznáš někoho...", když ne, zapíchnou prst do seznamu. A pokud se ten člověk osvědčí po technické stránce (je časově flexibilní, mluví srozumitelně, nekoktá, přijde slušně oblečen, je orientován v čase a prostoru...), zvou přímo toho člověka furt dokola.
    KEB
    KEB --- ---
    HONCKA: samozřejmě, že tam kde jsou po krk v exekucich nevolí ODS. ODS na chudáky sere programove, ta jim spíš ještě zvedne daně a piráti si vedou svoje kulturní války o gender a lgbt. To je úplně jiný vesmír.

    SPD slibuje aspoň sebrat dávky nepřizpůsobivím a Babiš sice krade pro sebe, ale chudině občas dukát hodí. To je něco čeho se od koalice spolu nikdy nedočkají.

    Nicméně účinne jim pomoci a umět to prodat jako svojí práci by je mohl strhnout na pirátskou stranu. Možná...

    Ale nejsem politolog a o dělání zákonů v reálu toho taky nevím dost, takže jsem možná úplně mimo, ale moc jiných strategii, jak jako 4 piráti, jako strana neskončit jsem moc nevymyslel.
    SHPAGIN
    SHPAGIN --- ---
    CAIDEL: Pokud jedna strana odstoupí od dohody, druhá není ničím vázaná v dohodě pokračovat. STAN dohodu porušil, je naprosto v pořádku odpovědět analogicky (a náležitě svůj krok vysvětlit).
    Takže motiv jít do vlády, který se jmenuje "morálka nebo dané slovo", se dá škrtnout. Ty ostatní jsou otázka.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHPAGIN: pokud by naši poslanci byli nezbytní pro vytvoření 101, což se bralo jako dané, tak by nám to dalo značnou vyjednávací sílu. Takhle "do počtu" je to skutečně problematické... akorát to je šance být někým, na koho se hodí průsery, i když zejména ze začátku v téhle složituaci, fakticky ústavní krizi, kdy prezident vítězství koalice Spolu fakticky neuznává, zřejmě bude vhodné mít co největší parlamentní většinu a ne o jeden hlas....

    Je to dost složité... v podstatě obě varianty, jít do vlády i nejíjt, jsou v téhle konstelaci špatně. Všichni čekali těsnější vítězství a to, že budeme potřeba.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ADAM_SKIN: hele, já sice win-win strategii hlásám, ale přiznat tu středolevost by bylo fér, já to říkám už delší dobu. radikální levicovost, tedy ochotu nastolit rovnost třeba i silou, bych fakt přenechal jiným. Ale středolevý liberalismus podle mě znamená považovat rovnost za hodnotu - což je vymezení vůči konzervativní pravici, která nerovnost bere nejen jako de-facto stav, ale v podstatě ji glorifikuje.

    ekononomický rozměr politického spektra není ten jediný. pro tebe znamená pravicovost nízké daně, a to by bylo fajn, nikdo nemůže být proti nízkým daním, kdyby to ve výsledku fungovalo. jenže to je právě ten problém: my vůbec nejsme společnost amerického typu. a vysoké sociální rozdíly s sebou nesou přísnou hierarchii, téměř až vojenského stylu.. ano, v USA tomu čelí svérázně, svojí tvrdohlavou individualitou, ale není jisté, jestli by to v Evropě fungovalo.
    E2E4
    E2E4 --- ---
    Jan Kulveit Yesterday at 1:16 PM ·

    Taková drobnost k preferenčním hlasům a 4 pirátským poslancům...

    Čím víc diskusí čtu, tím víc mám dojem, že i ex post panuje značné zmatení, jak ten systém funguje. Pozor na to, že velká část výsledku je prostě daná sčítací matematikou preferenčních hlasů, a neříká tak moc ani o preferencích voličů dané koalice, ale ani třeba o ohromném efektu antikampaně

    1. Výsledek neznamená, že by většina voličů koalice chtěla nebo kroužkovala STAN nebo chtěla politiky STAN víc než politiky Pirátů. K současnému výsledku stačilo pouhých zhruba 20% aktivně kroužkujících voličů koalice, kteří kroužkování vzali systematicky, od shora kandidátky, a kroužkovali STAN.

    2. Pirátům nepomohlo nejen to, že "jejich" kroužkujících voličů bylo méně, ale i to, že jejich kroužkující voliči "rozprostřeli" svoje preferenční hlasy přes víc kandidátů na kandidátce, a nejeli tak moc odshora. Kroužkující voliči STAN oproti tomu měli menší volbu, a jejich hlasy proto byly o něco "koncentrovanější". Více kandidátů na kandidátkách tak proto Pirátům nejspíš mírně uškodilo

    3. Myslím že je celkem jasné, že tento výsledek je buď koncem volebních koalic v Česku, nebo koncem preferečních hlasů.
    Pro interpretaci voleb je poměrně důležité chápat, že to, že vlivem volebního systému zmizí reprezentace nějakých voličů ve sněmovně neznamená, že zmizí ti voliči.

    Letošní volby jsou v tomto ohledu poměrně extrém
    - kolem 20% voličů není přímo reprezentovaných kvůli propadu ČSSD, KSČM, Přísahy, TSS, a Volného
    - kolem 10% voličů je reprezentovaných nejspíš jinak, než chtělo (Piráti -> STAN, ODS -> Lidovci)
    ... je důležité chápat že ani ti lidé, ani jejich preference nezmizeli.

    Přihlásit se k Facebooku
    https://www.facebook.com/kulveit/posts/10158208961870108
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam