• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PAULMUADDIBStrana svobodných občanů 1.56% v parlamentních volbách.
    Než získáte přesvědčení jací Svobodní jsou podle toho, co se píše zde v klubu, podívejte se prosím nejdříve jestli diskutující mají se Svobodnými něco společného zde [ FRONEMA @ Strana svobodných občanů 5.24% v eurovolbách. Gratulujeme ]
    rozbalit záhlaví
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    WANTON: Ani nohama? Neboli "seru na vas a mistni usporadani, jdu jinam"?
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Ještě ti napíšu, že já jsem žádnou společenskou smlouvu neviděl, ani nepodepsal. ;)
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: To je zase úplně jedno, že stát "tvoří" lidé. Jako je jedno, že do legislativní proces mohou ovlivnit jiné lidé než jen těch 280. Mohou dnes u nás platit dva občanské zákoníky současně? Např. dědění? Nemohou. Zase můžeš mi tvrdit, že mohou, když 51 procent lidí bude chtít. Ale to je skrze monopol. Nikoliv, že je tu konkurence v odvětví tvorby práva. Není. ;) Přitom byla ještě před 200 a více lety. Jabka a hrušky. :))

    DANYSEK: Nebylo to jen o vysavačích a já tvrdil, že většina lidí vysavače nechtěla. I přesto EU chtějí. To neznamená, že chtějí vysavače, když jsou pro EU. Uhýbáš od gró vlákna.
    PISKVOR
    PISKVOR --- ---
    DANYSEK: Volebni pravo nebylo rovne ani vseobecne, ale googli Jiriho z Podebrad. Nebo Rudolfa Habsburskeho (toho prvniho!).
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: volba mezi pokracovani s nesmysly a jinym pojetim to byla...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: stat je uskupeni, ktery utvarime vsichni. Neni to nejaka bokem stojici entita. Pravnici zakony tvori i dnes... doporucuji prohlednout cely legislativni proces. Do legislativniho procesu se zapojuji i nestatni organizace....
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Ano byl. Polsko i my 16. století. Poláci na to dojeli. Ale to není podstatné. Forma toho státního monopolu je úplně jedno.

    To přece nebylo referendum o vysavači. ;)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: kral byl volen? :-D Nebo urcita skupina (rodina) mela monopol? :-)
    Vysavacove/zarovkove tema bylo jednim z tech volebnich... takze mame i nejaka data pro zhodnoceni.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK:
    WANTON: Jinak tedy před více než 200 lety právo (to soukromé, nikoliv veřejné) netvořil na kontinentě stát, ale právníci. (Jestli chceš, tak se o tomhle můžeme bavit dál, ale bude to brutál.) Pro začátek je hezký příklad Karel IV a jeho pokus o "kodifikaci" práva ve Svaté říši římské. Dopadlo to tristně v jeho neprospěch. ;)
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Jo a tedy je něco lepšího než zastupitelská demokracie, to je monarchie a anarchokapitalismus. ;) U monarchie nemůžeš říci, že tu ještě nebyla. :) Před 1920 byly všechny země v Evropě kromě UK a Francie převážně monarchie, i když i tam zastupitelská demokracie vystrkovala růžky, stejně měl hlavní slovo panovník.

    K nadřazenosti monarchie nad demokracií doporučuji Hoppe, Democracy, the God that Failed.
    WANTON
    WANTON --- ---
    BONGI: K těm Svobodným a jejich vystupování. Svobodní jsou zatím amatéry. Kdyby jsi viděl argumentaci UKIP členů v 90. letech...;)

    Hodnotil jsem tedy pouze sebe, nemluvím s většinovým voličem jako tady s vámi.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: To je úplně jedno, jaký ten monopol má formu, jestli parlament, král,...Vyměňovali se i králové.Je parlament součástí státu? Je. Takže je to státní monopol. Nemůžeš konkurovat jiným parlamentem. Jiným králem. Na stejném území. ;)

    Tak byl někdo pro zákaz vysavačů? Tam si tipnu, že 99 procent je proti tomu.
    BONGI
    BONGI --- ---
    WANTON: Omlouvam se, ano mel jsem na mysli klasicky liberalismus, nikoli neoliberalismus, ikdyz by se dalo rict, ze nase "pravicove" strany ODS a TOP predstavuji spis cestu kombinace neoliberalismu a liberalniho konzervatismu. Ja osobne se povazuji za liberalniho konzervativce a nejaky cas jsem si myslel, ze i SSO se bude ubirat timto smerem lepe nez ODS a TOP.
    Jinak ovsem mam pochybnosti, ze se argumentace SSO meni podle prijimacich skupin - podle me se totiz odehrava ve stejnem duchu jako tady i na FB i verejnych vystoupenich ( viz Payne v televizi ). Jedinny kdo je podle me schopen mluvit k volicum lidstinou ze znamejsich predstavitelu SSO je Pajonk.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: podstatne je, ze nejde o stale stejnych 280 lidi, ty lidi se obmenuji... jejich vyber mas v pravidelnych intervalech moznost ovlivnovat - u monopolu zadnou moznost volby a ovlivneni nemas. Ano, pro nejaky vliv to znamena v praxi presvedcit nejakou masu lidi, co te mezi tech 280 posune :) Zastupitelska demokracie neni dokonala, ale lepsi system zatim nikdo nevymyslel.
    To same se tyka i EU. SSO tam dnes maji i sveho zastupce. Ale nejak nemam pocit, ze by tech informaci ve stravitelne forme k lidem plynulo nejak vyrazne vic :-) Nejvetsi medializovana je zatim kauza poradcu, coz asi neni to co me uplne trapi...

    Odkud plyne presvedceni, ze ty zakony nikdo nechce? Neni to nekdy jen tvuj mensinovy nazor, ktery vychazi z tve osobni filosofie? :-) Navic take predpokladam, ze dybys mel tu moc, tak svou filosofii monopolne prosadis zrovnatak bez ohledu na nazory okoli ;-) Filosofie je fajn, ale ideovy fanatismus v praxi k prednim prickam nevede.

    Ano, na sjednocovani judikatury tu mas soudy nejvyssich instanci - ale tam je podminkou, ze se k nim kauza musi nejprve dostat. Pokud strany sporu rozsudek prijmou, judikatura se nema sanci konat.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Parlament jako sbor poslanců a senátorů má monopol. Je úplně jedno, jestli ten monopol má absolutistický panovník nebo 280 lidí.

    Tak u zákonů není žalobce a stejně nás EU nutí přijmout spousty zákonů, co ani většina nechce.

    Na sjednocování judikatury je tady vrchní a nejvyšší soud.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: Parlament ale neni zadna monopolni konstanta :) Jde o heterogenni organ a jeho slozeni se prubezne ovlivnuje nejakym demokratickym procesem.
    Soudy pravni prostor doutvari - rozhoduji mj. i v konkretnich vecech, ktere zakony osetrene vubec nejsou. Legislativa nemuze v jednotlivostech postihnout vse ;) Jen u nas neni precedentni system - tazke podobna rozhodnuti jednoho nizsiho soudu nejsou zavazna pro jiny soud teze instance.

    V beznem zivote nicmene plati, ze zakon i soud prijde na porad az v situaci, kdy se dve strany nedokazou dohodnout jinak. Kdyz neni zalobce, nemuze byt ani soudce :)
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Což o to, to také, ale pokud máš paragraf v zákoně, který není v rozporu s ústavním pořádkem, tak ho prostě nemůže zrušit nikdo jiný než parlament.

    Dále soudy nemají aktivní legislativní oprávnění, nemohou vytvořit nové pravidlo, dosud neuzákoněné. Takže soudy dotváření právo výkladem, ale netvoří ho. Můžeme se bavit o hraničních případech jako ten mnou jmenovaný o plných mocech, kdy se dá argumentovat pro závěr, že to pravidlo vytvořili, nikoliv jen vyložili, ale jako základ prostě platí, že monopol na tvorbu má parlament.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: ...ono zdanlive "jen" ve skutecnosti ma dopad na kdeco. Snaha legislativcu omezit lidska prava tu je :) Problem je spis, ze musis byt nejprve realne tim paragrafem poskozen, abys to k US dotahnul.
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Ústavní soud může zrušit jen je-li zákon apod. v rozporu s ústavním pořádkem, tj. Ústava, Listina apod., nemůže zrušit jakýkoliv zákon, vyhlášku nebo paragraf.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    WANTON: soudy nemuzou rusit? A ty realne zruseny vyhlasky, paragrafy zakonu atd jsou jako co? :-) Veci, ktere ustavni soud zrusil je pomerne dost...
    WANTON
    WANTON --- ---
    DANYSEK: Tak judikáty nejsou precedenty per se. Navíc soudy jsou státní a jejich zdánlivá nezávislost je spíše nezávislost na zákonu... Soudy navíc nemohou rušit zákony ani vyhlášky přijaté legislativou, nemohou ani doplnit zákon o nový paragraf, prostě mohou jen ohnout, vyložit to, co bylo legislativou uzákoněno. Nemohou tak vyložit paragraf tvrdící A je B na A je nonB. Třeba teď s těma plnýma mocema to přehnali, ale všichni vědí, že je to chyba NOZ, tak to všichni TOLERUJÍ. Ale tady soud evidentně přestřelil, když vyložil evidentní A je B jako A je nonB. V tomhle nemáš pravdu, monopol na TVORBU PRÁVA má parlament.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam