• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OVERDRIVEOVERDRIVE, nejlepsi pritel sama sebe: „Nech si zdát o spaní“
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    GILHAD: Prave, ona je to minimalne matalyza 1.

    Kazdopadne za serial by to stalo, pokud jsi schopny to oducit.

    Kdyz se to veme kol a kolem, sam jsem to pochopil az na vysoke, coz je ponekud potiz.

    Takze rekneme, ze zacnem od konce.
    Mame tu dve krivky prubehu nakazy, jedna je linearni a druha logaritmicka.

    Proc potrebujem obe? Resp proc v jeden moment prestane byt uzitecne pouzivat linearni.

    Vem to jako “lzi detem”, proste popis, jak rozumet krivce. Das to? (Ja popravde ne, spis ale proto, ze jsem o tom neuvazoval, proste vim “intuitivne”, tak jak kdyz se “intuitivne” podivas na tvar krivky, a vidis v tom nejaka pravidla, ktera vysvetlit by bylo na 3 semestry)
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    OVERDRIVE: Ja vedel, ze tam mam napsat "Je tu nekdo dalsi" ...

    Ty uz nejake zaklady mas, takze je asi spis na miste otazka, co by te zajimalo. (A bud to budu vedet, nebo snadno najdu a nebo taky treba uz ne.)

    Jinak bych musel zacinat tim, co je to krivka, co je to funkce, co jsou souradnice, co je linearni zavislost (y=a+bx) co je exoponencialni (y=a+b*c^x), ze pro nazornost a lepsi porozumeni ty offsety(a) a zmeny meritka(b) vypustime a bezne nebudeme uvazovat, protoze to principialne moc roli nehraje, ze kdyz graf exponencialni chytnes za levy dolni a pravy horni roh a otocis prusvitku, kam jsi to kreslil, tak dostanes logaritmickou, ze exponencialni funkce s logaritmickou osou y je primka (protoze exponenciala a logaritmus jsou inverzni funkce), proc a jak muzou byt souradnice grafu nelinearni ...

    Coz samo o sobe by bylo na docela dlouhy serial, pokud bych to chtel vysvetlit diteti, ci cloveku matematikou nezasazenemu. A vetsinu z toho uz asi znas, cili muzem preskocit do doby, kdy se to ukaze byt podstatne a neintuitivni.

    (Jo, na vejsce jsme si v teorii mnozin dokazali, ze 1+1=2 a ze scitani, jak se uci v prvni tride na zakladce, skutecne funguje. Ale nebylo to v prvaku a bylo to na spoustu stran a prednasek, oboji plne dlouhych cizich slov, spousty definic a dokazovani vet, co vypadaly bud zcela ocividne, nebo naopak naprosto obskurne a bez vztahu k tematu. Nakonec se podarilo dokazat, ze to plati, pokud prijmeme plno ruznych axiomu (ktere nelze dokazat ani vyvratit, jen je lze prijmout ci odmitnout dle libosti), napriklad axiomu existence prazdne mnoziny ...)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Weaving Beginners: How to Weave
    http://www.youtube.com/watch?v=hCy3Crq7fYs
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Chodim treba pomerne casto na ruzne skoleni “zaklady linuxu”, potazmo ted jsem si dal “matematicka analyza 1”; pac jsem pochopil, ze zakladni vyzkum v case ma az nezakladni implikace.
    Cim jsem starsi, tim zjistuju, ze vic a vic veci chapu za pomoci axiomu, potazmo occamovy britvy.

    Kdyztak navrhujutonahrat! Imhoto MA SMYSL!
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    GILHAD: Ja!
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    OVERDRIVE: Me je to jasne az ocividne, ty a MATT taky vite wocogo, ale naucit to nekoho je na docela dloouhe psani, pokud by to mel pochopit, nikoli jen odkyvat (a pripadne nabiflovat na zitrejsi pisemku bez pochopeni).

    Takze spis takto:

    Je tu nekdo, kdo ma zajem, abych to tu nazorne vysvetloval a bude to chtit skutecne pochopit ?
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Maxwellovi Demoni: pokud pominem, ze prvni nakaza neni cele cislo, ze nakazeni volne cestuji v celem prostoru, ze nedochazi k setkavani s uz nakazenymi,... tak je aproximace uplne v pohode.

    No. Tolik ke “lzim detem”... je to sice uzitecne k vysvetleni neintuitivnosti exponencialy (taky jsem daval na jare), ale s epidemii to ma spolecneho asi tolik jako log(x) s tradicni krajkou. Tedy pro oboji je dobre umet pocitat v desitkove soustave.

    Prave ta aproximace dela rozdil mezi matikou a statistikou. Ale hele, ja jsem jen bakalar knihovnictvi, a nikoho nechci ubijet argumenty, i vyrobu kompostu jsem se musel naucit od jinych.

    Vzdy si necham neco vysvetlit, pac ego je lego.
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Sokratuv pes vcera:
    Ty Adlo? Co bys byla schopna naucit nase deti? Nebo nebyla schopna...

    Adla se zamysli: neumim vetne druhy a tyhle veci, to je naprosto mimo.

    Ja: neumim vysvetlit trigonometrii, cokoliv mezi trojclenkou a integralem chapu pouze zkusenosti
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Nechce se mi na todelat anketu, pac je mi blbe a lezim v posteli, ale kdyz se vam tady bude ctit, napiste, zda vite, jaky je rozdil mezi linearni krivkou a logaritmickou, kterezto jsem sem obe dal par prispevku z5, jako screenshoty z wordmeter...


    Za me v pohode, idealne, ten schopnejsi z vas, nauci ty ostatni, co je to log(x)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    MATT: Viz ofdpoved tesne nad tebou. Napsali jsme si zaroven.

    Lzi detem: proc je nebe modre? Nebo: co je kondenzacni cara?

    K tomu je cela matika, modelovani, tudiz fyzika se vsemi temi zjednoduseni systemu, ktery FAKT nepopisuje realitu.

    Za me v pohode, sleduju vyvoj na tema “obecna teorie vseho”... a) casto nerozumim tak, abych do 2min byl schopen vysvetlit, b) casto mam posluchace, kterym jeden log pomuze asi tolik, jako me video o hackovani prostorani tradicni krajkou jizni moravy
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    V pricipu a posledni “ke krivkam” a to uz jsem taky daval najare (a ted tozahlasili maxwellovi demoni, tak jsem si na to vzpomel, jako na vhodne doplneni, typu “ne obe kozy, ale jedna koza”!)... tak ta funkce se ve skutecnoti zove logisticka krivka, a podobne, jako treba nekde krom samotneho prubehu, tak vyhodnocujes treba median (a dalsi faktory, ktere vyrazne upresnuji prubeh), tak tady je “zmena trendu”

    Mmchodem de iure diky tomu nejsme v 2.vlne, pac 1.vlna nikdy nezkoncila. Nenastala prave ona “zmena trendu”...

    Jak rika Terri Pratcettv nejake knize popularni vedy: existuje spoustalzi detem, ktere pouzivame proto, abychom nekomu vysvetlili, slozity jev, tak, aby odpovidalo vysvetleni jeho znalostem.

    Omlouvam se, ze jako Sokratova Psa pouzivam Adlu, bohuzel jsem zvykly zopakovat myslenku 3x a to pokazde jinym prikladem a formulaci, protoze to obvykle funguje.

    To sere dokonce i Adlu, ktera patri do skupiny lidi “hodne toho nevim, ale desne rychle posloucham”, stejne jako ja.

    Verim, ze mistni auditorim je stejne, konecne taky proto nemam rad uplne “lidove” vysvetlovani.

    Ale rekneme ze 30% lidi nezna gaussovu krivku, ale vetsina z nich zna “kozy velikosti a az b”
    MATT
    MATT --- ---
    OVERDRIVE: a tangentu vedela jo? a predstavila si tu spatnou (prubeh tangesu nikoli kolmici), what a coincidence :))

    OVERDRIVE: achjo.. proc na nyxu pokazdy kdyz zacnu neco seriozniho resit, tak narazim na odpor kohokoli se cokoli dozvedet. jen si dal tvrdi svoje... opet - michas matiku s epidemiologii, teorii s praxi. tak to proste nefunguje.. skutecnost je vzdy tak komplexni, ze nejde popsat, a matematicke fce jen popisuji zidealizovanou skutecnost..
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    GILHAD: Souhlas!!!!
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    OVERDRIVE: Doslova mas pravdu, ale na druhou stranu ta opatreni v case taky nebyla konstantni, takze kdyz se na to logaritmicke od oka kouknu, tak
    ta prvni faze se od primky nelisi zas tak moc
    druha faze po masivnim zavedeni opatreni se zase moc od primky (ale mnohem nin naklonene) taky nelisi
    a treti faze po rozvolneni je zatim moc kratka, ale zase celkem rovna

    A z principu veci to exponenciala byt nemuze, protoze v nejakem case proste zacnou dochazet nakazitelni (ci znovunakazitelni) lidi - ale dokud je nakazenych oproti nakazitelnym malo, tak jako takova prvni aproximace to celkem vypada, ze jde (v usecich, kde jsou protiopatreni priblizne srovnatelne ucinna)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Taky uz jsem sem daval, ale opakovani, matka...


    https://en.wikipedia.org/wiki/Maxwell's_demon
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    MATT: Mmchodem vyrobce videa “maxwellovi demoni” extreme potesil a pobavil.

    Mam rad Maxwellova Demona, ne nadarmo, jako sve falesne jmeno pro verejne sluzby, tak pouzivam Thomas Maxwell ;)
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    A zlogaritmovane to neni primka (takze to neniexponenciala ;)

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    A) tohle neni exponenciala

    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    Opravdove krivky nakazy, umrti (ano s metodologii, per zeme a i jinak) zpracovavam vicemene odsud.


    Pro lidi, pro ktery je fakt podstatna matika, statistika, epidemiologie, tak me rozhovory s Adlou jsou fakt uplny keci. Uznavam..


    Coronavirus Update (Live): 39,385,692 Cases and 1,105,868 Deaths from COVID-19 Virus Pandemic - Worldometer
    https://www.worldometers.info/coronavirus/
    OVERDRIVE
    OVERDRIVE --- ---
    2 gaussovy krivky (jo, vim ze uz bylo, ale pro Gilhada, no ;)

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam