• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    XAJA
    XAJA --- ---
    VIKY_K: klasické zelené papriky je výborné naplniť nastrúhanou bielou hlávkovou kapustou (zelí). poriadne tú kapustu do paprík natlačiť, takto natlačené narvať do pohárov, zaliať obľúbeným sladkokyslým nálevom, prihodiť pár čili papričiek (ak sú papriky pálivé, tak prípadne menej), zasterilizovať.

    konzumovať nakrájané na kolieska. ak je paprika dobre natlačená, kapusta z toho ani nevypadáva. je to výborné.
    LILY
    LILY --- ---
    VERONIKA22: já je mám v lednici v krabici od Cara a vydrží do té doby, než je spotřebuju (tj. rok i déle)
    VIKY_K
    VIKY_K --- ---
    ZUZKAOU: Díky. :-) Že bych zkusila kysání? Asi i jo, mám tu 20 kg paprik. :D
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    VIKY_K: kapie - klasickej octovej okurkovej nálev a vysterilovat
    (tedy voda, ocet, cukr, cibule, česnek,sůl, nové koření, bobkový list, pepř, hořčičné semínko) Poměr ti neprozradím, protože počítat poměry neumím - prostě jsem do každé sklenice dala trochu koření a vroucím sladkokyselým nálevem.

    A jednu kapii jsem nechala zkysat s oregánem, česnekem, koriandrem a kumínem a chutná to úplně jinak, než klasické nakládané kapie, ale je to dobré.
    VIKY_K
    VIKY_K --- ---
    Emáte někdo tip na zavařování paprik (sladké i pálivé beraní rohy)? Jak do láku, tak nakládání do oleje. Vygooglím milion tipů, ale chtěla bych nějaký ověřený.
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    KRKA: koupila jsem 1kg vyloupaných
    KRKA
    KRKA --- ---
    VERONIKA22: hahaha :))))
    ja je mam doma v mrazaku a to mam malej mrazak, ale je fakt, ze mam tak 3 pytliky a to se mi tam v klidu vejde.. jakou mas zasobu?
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    tak je dám do sklenic a do něčeho temného a na balkon. nic chladného nikdy jinde nemáme :o/

    TRISSIE: to mi připomíná načtutý pytlík s mletým mákem. celé roky nechávám načnutý pytlík ležet ve spíži a než ho spotřebuju uplyne 3/4rok. pak mi někdo připomněl, že i ten mák hořkne a kazí se a měl by také být v mrazáku. takže nedodržovala jsem postup a neumřela ale fakt by to na vzduchu asi být nemělo.

    ale doporučovali i toto :oD
    Ve skořápce zplesniví nebo žluknou.
    V mražáku...časem přestanou být ořechové.
    V ledničce - Jednak také přestanou být ořechové a také žluknou.

    Nejlepší způsob by byl je vyloupané skladovat v ochranné atmosféře - CO2, dusíku...
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    toto jsem někde našla:
    1.Déle vydrží ořechy nevyloupané ze slupky (uskladněné na suchém, větraném místě), což je ale méně praktické. Vyloupané ořechy skladujeme nejlépe zamražené a každopádně odděleně od silně aromatických potravin.

    2.Oloupané vydrží ve vzduchotěsné nádobě v chladu 4-6 měsíců, v mrazničce či ve skořápce na tmavém místě až 1 rok.

    3.Vyloupaná jádra je nezbytné skladovat bez přístupu vzduchu nebo je naložit například do medu.

    4.Vlašské ořechy skladujeme na temném a suchém místě, protože olej v jádrech snadno oxiduje. Hořké ořechy ztrácejí léčebné schopnosti, a dokonce mohou uškodit. Co se týče způsobu uložení, můžeme je nakládat do medu nebo uchovávat v zavřených sklenicích.


    1.http://kobliha.pise.cz/57501-pecici-baborady.html
    2.http://www.femina.cz/zdravi/vlasske-orechy-co-o-nich-nevite/4643
    3.http://www.mineralfit.cz/clanek/2048--orechy-a-zajimave-poznatky-o-tech-neojblibenejsich.html
    4.http://www.abecedazahrady.cz/default.aspx?server=1&article=751
    WERKA
    WERKA --- ---
    VERONIKA22: Já bych řekla, že když je nacpeš do sklenice se šroubovacím víčkem tak, aby byly až nahoru, moc kyslíku se k nim nevejde ;-) a do Vánoc vydrží v pohodě. A dala bych je někam do chladu
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    KRKA: neb nemám mrazák u rodičů :oD ale jen doma a ten je chuděrka přeplněný. ale strčim to tam.

    ještě mě napadlo, že kouknu do google jak rychle můžou žluknout ořechy. přece jenom do letošních vánoc by to mohlo vydržet.

    pak napíšu jestli google něco věděl
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    TRISSIE: my sme to kedysi mavali tak jak ty - v doze v spajzke, ale vzdy to malo taku divnu pachut, jak to vplyvom pristupu kysliku postupne zlukne... do pecenia to asi nevadi, ale na priame jedenie to nebolo ono... mam pocit, ze z mrazaku alebo z vakuovanej nadoby su lepsie, chutnejsie, "cerstvejsie" nez ked su len tak v doze...
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ALEXIS: já nevím, momentálně jedu na (babičkou vyloupaných) ořeších 2010, zavakuované nejsou, bydlí ve skleněné dóze ve špajzu a jsou v pohodě :-)

    2009 už teda dobré nejsou, ty už jsem musela vyhodit. A obecně to mám rozdělené tak, že z předloňských peču a loňské dávám do krémů a dalších nepečených věcí.
    Bohužel (bohudík?) jsem totiž zásobovaná ořechy v takovém množství, že prostě spotřebovávat nestačím.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    VERONIKA22: a nějaký můžeš naložit i do medu ;)
    ALEXIS
    ALEXIS --- ---
    VERONIKA22: aby ti vydrzali, potrebujes zabranit pristupu kysliku... a ak nemas vakuovaciu supravu, aby si ich zavakuovala do nejakej nadoby, ktoru mozes mat v spajzke, tak ich musis zmrazit, aby si ich uchovala cerstve...
    KRKA
    KRKA --- ---
    VERONIKA22: ja davam teda vzdycky do mrazaku.. proc je tam nechces dat?
    VERONIKA22
    VERONIKA22 --- ---
    úplně to sem nepatří ale mám doma vyloupané ořechy a co dělat aby mi vydržely do vánoc? musím je dát do mrazáku nebo fakt jen tak uložené v mističce žluknou?
    ZEMINO
    ZEMINO --- ---
    TABBY: podle mojí loňské zkušenosti,bych řekla,že hrušková jsou ještě zdlouhavější než švestková.
    Dělala jsem pečená v troubě přes celou noc na 80stupnů - nějkaé koření + rum nebo kys.citronová a tohle byla asi nejtužší varianta,další varianty jsem dělala na plotně a všechny byly dost tekuté na povidlla.Měnila jsem druhy koření a zkoušela jsem i se solí,ale tam jsem to nějak neodhadla a byla slaná :)
    Letos hrušky nejsou,tak nezkouším!
    TABBY
    TABBY --- ---
    Recept na hruskova povidla prosim. Plus nejake tipy a triky jak na to.
    (Moje kucharka pravi, ze "priprava povidle je zdlouhava" a nasleduji 3 odstavce tykajici se povidel svestkovych...)
    KRKA
    KRKA --- ---
    XAJA: jo to verim, ze bude dobry :-) a urcite dobry i na zimu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam