• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAR_TINAMarmelády, džemy a jiné zavařování
    Výroba marmelád, dženů, rosolů a klevel. Zavařování - ovoce, zelenina, houby. Zásoby dobré na chuť i hezké na pohled.
    rozbalit záhlaví
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HABRENKA: tradičně se povidla svařovala 2-3 dny, já tu psala, že jsem poslední várku vařila 20 hodin... takže povidla fakt chtějí čas!
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    HABRENKA: Hele, jestli se to nepovede a budeš to mít řídké - nezoufej, s jednou várkou se mi to kdysi povedlo a NEEXISTUJE LEPŠÍ TOPING na vanilkovou zmrzlinu a tak :-)
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    TRISSIE:
    SAN_IN_DA_SOUL: diky... radeji jsem to povypinala a zitra dodelam, je to ridke, ale jemne houstne... a je to strasne dobre :-D... tak snad to nezprasim zitra...
    SAN_IN_DA_SOUL
    SAN_IN_DA_SOUL --- ---
    HABRENKA: já je letos dělala poprvé a řídila se podle rady, kterou jsem našla někde na internetech - nabrat trochu na lžičku a otočit vzhůru nohama, povidla jsou hotová, pokud na lžičce chvíli vydrží, než spadnou - a spokojenost.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    HABRENKA: až se ti bude líbit konzistence... ale povidla jsou spíš hustá, takže pokud je v tom spousta šťávy, tak svařuj a svařuj.
    HABRENKA
    HABRENKA --- ---
    lama dotaz... poznam nejak, ze povidla jsou hotova :-D? mam jeden hrnec, jeden pekac a nechavam to spokojene bublat... uz to pustilo dost stavy, bubla bubla... svestky na pulky... pardon a diky... mam vymyty mozek dnes uz totalne, jeste se tak tricetkrat spalim...
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    KAROLKA: osobni zkusenost nemam, jen nasi daji most do klasickych zavarovacich flasek a zavari ( sklenice twist a omnia).
    Vic o tom nevim

    SANTAL
    SANTAL --- ---
    LADY_MYSKA: Rum fakt nemusíš, dej si ho až do hotového - zalitého - čaje a je to :-)
    KAROLKA
    KAROLKA --- ---
    nemáte někdo zkušenost se zavařováním jablečného moštu?
    šlo by to zavařovat do těchto láhví
    http://i4.cn.cz/protext/multimedia/foto/07/bernard-svatecni1.jpg
    a jaký by byl postup zavařování v hrnci?
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    LADY_MYSKA: u nás je to právě i pro děti, proto se to s rumem už peče - alkohol se odpaří, vůně zůstane
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    Krome svestek tu mam jablka a v mrazaku zapomenute visne. Zazvor se mi tu take povaluje.

    Ja jsem chtela vyzkouset pro zacatek caj jednodruhovy max. ze dvou slozek. Prijde mi, ze co se prodava v obchodech, tak se sice jmenuje po jedne surovine, ale jinak vsechny obsahuji vse.

    Kdyz ja nevim, jestli tam rum chci ci nikoliv. Nejsem si jista, jestli mi na caj budou chodit i deti a nebo jestli to bude jen moje zalezitost.

    Moc dekuji, jeste par dni pockam, az svestky "dojdou" a vrhnu se na to.
    SANTAL
    SANTAL --- ---
    LADY_MYSKA: švestky mám vyzkoušené jako supr poměr 1:1 s jablky. Dávám 2 celé skořice (rozlomené napůl, do každého rohu - tyto užiju opakovaně do další várky.
    Hřebíčky nacpu do takového kovového uzaviratelného sítka na čaj - pak je nemusím lovit z hmoty.
    Mícháním s cukrem se nezdržuju, posypu, a potom jednou prohrábnu až to pustí šťávu (nebo i po dopečení).
    Pečeš cca 30-40 minut na 180 - jde o to, že má vzniknout pyré, takže čas je i podle použitého ovoce. Naštěstí je to plus minus autobus, necháš 40, ničemu nevadí. Přidám víc, pokud odparuješ víc vody (například přidáš díl citrusú, třeba půlky měsíčků pomeranče).

    Rum když tak (nemusí být) naliješ na hotové pod víčko. Jinak se ti celý alkohol odpaří. Takhle vyřešíš i trvanlivost (třeba místo sterilizace).

    Ne víc než 2kg ovoce najednou (nesmí být v tlusté vrstvě), na to cca 1kg cukru + citron dle chuti.

    Famózní jsou pouze jablka s pořádnou porcí zázvoru (já nastrouhám). a kořením, taky.
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    BALAENA: jo, to jsem nenapsala, v rámci těch dvou kilo ovoce je podle okolností půlka až jeden citrón (podle toho, kolik jich mám a kolik mám várek ovoce - aby mi to vyšlo) - šťáva i na kousky pokrájená dužnina
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    LADY_MYSKA: představa v zásadě správná. Ale:
    - švestky je potřeba pokrájet na menší kousky, půlky by byly moc velký
    - škoda, že jsi k té hromadě švestek nevzala i hromadu jiného ovoce, na pečený čaj to chce směs
    - doporučuju přidat kousek zázvoru
    - určitě budeš potřebovat rum

    nenárokuju si patent na jediný správný pečený čaj, ale my ho děláme takhle:
    - 2 kg ovoce směs (švestky, jablka, hrušky, jahody, rybíz, višně, bezinky, hroznové víno... no prostě co kde na zahradě zrovna opadává nebo co sis prozíravě za tím účelem schovala do mrazáku. vadnou na ošatce dva zapomenuté pomeranče? prima, do čaje s nimi)
    - cca 2 cm zázvoru nadrobno
    - 3/4 kg cukru
    - 10-15 hřebíčků, půl svitku celé skořice, 1-2 hvězdičky badyánu (do čajítka, bude se pak vybírat. lépe rozdělit do dvou tří čajítek v různých místech)
    - lžička mleté skořice
    - 1 dl rumu

    promíchat, péct cca 3/4 hodiny na 180°, plnit do sklenic a zasterilizovat

    jsem z toho psaní dostala chuť a musela jsem si jít hrnek udělat. a mám v něm moruše, heč!
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    Sebrala jsem odvahu a nakoupila hromadu svestek.
    Rada bych se pokusila udelat peceny caj.
    Mam predstavu, ze svestky odpeckuji, promicham s cukrem, pridam par kapek citronu. Z koreni tu mam badyan, skorici, vanilku a hrebicek. Vse dam na plech a pecu ( tedy netusim, jak dlouho a pri jake teplote).

    Prosim Vas, je moje predstava spravna, opravdu se tak pripravuje peceny caj? Na co je potreba si davat pozor?

    Budu moc rada za kazdy postreh, jak dosahnout vynikajiciho peceneho caje.
    Dekuji
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    pokud tu někdo má touhu dělat povidla a současně pomalý hrnec/crock pot - poté, co jsem letos zase pekelně připálila běžný hrnec při výrobě "povidel bez míchání", jsem se rozhodla otestovat i variantu v pomalém hrnci.

    S notnou dávkou obav, dlužno přiznat, protože představa, jak se snažím seškrábat centimetrovou vrstvu švestkového uhlí z keramiky, mě poněkud netěšila, ale řekla jsem si, že když tam píšou, že se to míchat má, tak to snad chytnu včas.

    Zkoušela jsem tenhle recept: http://www.labuznik.cz/recept/svestkova-povidla-v-pomalem-hrnci/
    a povidla už nikdy jinak! Jen tedy bylo potřeba značně přitlačit při svařování na "high", místo 4-6 hodin jsem poprvé svařovala 8 a podruhé 12 hodin, ale to bylo pravděpodobně tím, že recept volá po 1,5kg švestek a já prvně dělala ze 2 a podruhé ze 3 kil.

    Jinak 3 kila švestek (vypeckovaných) se tak akorát vejde do 6,5l crockpotu a ve výsledku dá 6 skleniček povidel. Luxusních. Jo a mixovala jsem, ač to recept nespecifikuje, ale já ráda povidla hladká.
    TABBY
    TABBY --- ---
    KAROLKA: Nezbyva, nez ti prat, aby se tvemu mrazaku vyhybaly vypadky proudu...
    KAROLKA
    KAROLKA --- ---
    tak se to krásně povedlo tak jak jsem si to vymyslela- koupila jsem litrový pytlíky do mrazáku, rozpůlila je, do každé půlky dala jednu porci přesnídávky, zavařila pytlík v té úžasné mašince a strčila do mrazáku, takže jsou z toho takové jednoporcové kapsičky. Myslím, že jako dítě bych chodila do mrazáku užírat- ustřihnout růžek a vycucat, nebo roztrhnout a dát si to jako zmrzku. Přítel když to viděl tak řekl že by si to přál jako dítě jako kosmickou stravu do rakety :D
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    KAROLKA: Tak to bych osobně do roka s klidem spotřebovávala (samozřejmě za předpokladu rychlého zamrazení po zpracování, a že to bude po rozmrazení vypadat OK). A velký prázdný mrazák závidím :)
    KAROLKA
    KAROLKA --- ---
    No myslela jsem právě zavařit přímo to pyré, ne jablka. Máme takovou tu mašinku co zatavuje pytlíky, tak že bych si to rovnou naporcovala na jednotlivý malý dávky a tak to zamrazila
    ANNNA
    ANNNA --- ---
    KAROLKA: Zeleninový pyré se mrazí dobře. S trvanlivostí - obecně se udává půl rok, ale pokud to namrazíš tak, aby k tomu nemohl vzduch (třeba ve skleničkách - ne plných! :), tak by se tomu nemělo nic moc stát...


    LADY_MYSKA: Tak to je pravda u neporušených, zimních jablek. Letní a padančata je potřeba spotřebovat rychle... Já to zavařuju, protože mrazák máme prťavej, ale pokud je obrovskej a prázdnej, proč to nezkusit? Asi bych teda zase mrazila spíš pyré...
    LADY_MYSKA
    LADY_MYSKA --- ---
    opravdu je potreba jabka mrazit? Vzdyt se jedna o ovoce, ktere vydrzi ve stavu v jakem je pul roku.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam