• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FOSSYMýty, Legendy a Pověsti
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    SYLVAEN: Potřeboval jsem pátou podmínku. Předtím jsem také hádal, že by mohlo jít o Gaiu.

    NYX je celkem známá, ovšem častěji jako máti upírů a nočních hrůz, ne jako matka bohů - přesto je to tak.
    Jak bylo správně v hádance zadáno, nedočkala se ani uctívání - pokud vůbec, pak jen strachu a obav.

    Zmiňoval jsem ji zde:FOSSY:
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    FOSSY:
    Tedy Rhein syn Zeus?
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    GORGLIN: Bohužel. Rád bych mohl někomu potvrdit uhádnutí, ale ... zatím mi správnou odpověď dal Fossy (v privátní messagi, tudíž považuji za nesoutěžní), a ještě jedna osoba která si taky ze skromnosti přála zůstat nezmíněna (což tedy extra zdůrazňuji jako za zmínku stojící událost).. :D

    A protože teda uplynulo už tolik času a správná odpověď nikde, zde je rozřešení pondělní hádanky:

    Bytostí kterou jsem chtěl abyste uhádli, je dáma starořeckého původu, čarokrásná a strašlivá, častěji zatracována než chválena, ale úplně nejčastěji tiše ignorována v marné naději že svá temná křídla roztáhne nad někým jiným. Touto dámou v temném rouchu nebyl nikdo jiný než samotná NYX.
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    SYLVAEN:
    Nevím vůbec jakoumá moc ni o zahládnutí, nebo dokonce ani že by jí sebevrazi k čemukoli používali, ale co Rheia
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    GORGLIN: Jenom trochu :)
    GORGLIN
    GORGLIN --- ---
    FOSSY:
    Nesouvisí ta kastrace a kuchání se stvořením světa?
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Já přidám také jednu hádanku.

    Chlapík měl jen jednu babičku a jednoho dědečka. Kdo ho vychoval, to je nejisté, mezi adepty je například i koza. S tatínkem měl oprvadu hodně špatné vztahy, mimo jiné tatínka vykastroval a vykuchal. Chlapík sám (asi vlivem vztahů s rodiči a výchovy) byl poměrně promiskuitní, nebránil se ani incestu, celkem pruďas, ješitně si hlídal pozici a nesnášel odpor.
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    Tak už mám odpověď od někoho kdo sem nechodí až tak pravidelně a aktivně se tu nepodílí.. Tak to by byla ostuda aby to naši znalí hadači nedali, ne? :)
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    SYLVAEN: Jsi podlý, zlý a zákeřný!
    Ale je to naprosto regulerní a správná hádanka...

    XD
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    Dobrá, tedy podmínka pátá: O bytosti o níž mluvím se říká že ji občas lze zahlédnout pouhým koutkem oka v nejtemnějších stínech a v nejhlubší temnotě noci...
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    SYLVAEN: Podmínku dvě Gaia splňuje, přinejmenším podle Řeků. Stejně tak jsou kultury, ve kterých splňuje podmínku třetí.
    Ale je fakt, že podmínka čtvrtá by u ní neprošla...
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FOSSY: Jojo, poměrně jistý. Gaia není tou osobou, s dovolením. Sice splňuje podmínku č. 1 (je považována za matku pozdějších bohů), ale nikoliv podmínky 2 a 3.

    O podmínce 4 by se možná dalo diskutovat, ale narozdíl od bytosti kterou mám na mysli se jménem Gaey uzavíraly nezrušitelné přísahy.. Onu mytologickou bytost jejíž jméno bych rád slyšel, by o stvrzení přísahy chtěl žádat snad jen sebevrah..
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    SYLVAEN: Zůstal-li bych u Řeků, tak plácnu Gaiu, ale nejsem si úplně jist, zda archetyp "pramatky bohyně" není nějak bazálnější a rozšířenější (vedle praotců).
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    SYLVAEN: Jsi si jistý, že je jen jedna odpověď?
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    A ode mne jedna při pondělku, prajednoduchá až extrémně hloupoučká.

    Bytost o které mluvím se byla pramatkou bohů.
    Bytost o které mluvím je některými popisována jako "ta která se zrodila z prvotního chaosu", zatímco podle jiných byla sama prvotním hybatelem.
    Bytost o které mluvím byla popisována jako ztělesnění krásy a moci.
    Přes všechnu svou moc nebyla tato bytost nikdy skutečně uctívána...
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    FOSSY: Takže, postavou z Iliady, o které jsem mluvil, je voják jménem Thersítés. Jak už jsem napovídal, moc toho nenabojoval, zato vířil zlou krev při poradách achájských králů pod Trójou. Jednou ho Odysseus zbyl žezlem, aby ho umlčel. Tlučhubu nakonec zabil Achileus, když Thersítés zhanobil tělo královny Amazonek, která hrdinně padla v boji po boku svých spojenců z Tróji.
    SUNY
    SUNY --- ---
    Co takhle pár výletů po stopách starých pověstí? :)

    http://www.kudyznudy.cz/Aktuality/Po-stopach-Starych-povesti-ceskych.aspx
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    Tak, tady jse jeden z příkladů, jak vznikají Jánošíci a podobní. Jek vidno, idealizovat mohou i součastníci, stačí být při ozdbrojených loupežích zdvořilý :)

    Attila Ambrus, nejhorší hokejista světa a lupič-gentleman - iDNES.cz
    http://xman.idnes.cz/attila-ambrus-nejhorsi-hokejista-sveta-a-lupic-gentleman-pz0-/xman-styl.aspx?c=A120306_180052_xman-styl_fro
    SYLVAEN
    SYLVAEN --- ---
    FOSSY, FIN: Tak, "poslední večeře" v přeneseném významu znamená něco jako poslední pozitivní věc předtím než se všechno po***. Kalvárie (taktéž Golgota - z aramejštiny, zatímco "Kalvárie" pochází z latiny) v přeneseném významu označuje něco jako "utrpení, strádání, nezaslouženě krutý trest".

    Ale máme i mnoho dalších pořekadel a frází s biblickým původem.

    Zlomené srdce - Žalmy 34:18
    Leopard nemění své skvrny - Jeremiáš 13:23
    Znamení časů - Matouš 16:3
    Dvousečný meč - Přísloví, 5:4
    Vlk v rouše beránčím - Matouš 7:15
    Křest ohněm - Matouš 3:11
    Bílý jak sníh - Daniel 7:9
    Kdo čím zachází, tím také schází - Matouš 26:52
    Jako jehně na porážku - Jeremiáš 11:19, Izajáš 53:7
    Nejen chlebem živ je člověk - Deuteronom 8:3
    Pýcha předchází pád - Přísloví 16:18

    a tak dále a tak dále.. :)
    MLEKAR_STEIN
    MLEKAR_STEIN --- ---
    to by nenašla ani Kazi
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam