• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FOSSYMýty, Legendy a Pověsti
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    FJERTIL: Netroufám si soudit poměr muži ženy. I když je možné že asi spíše muži. Ale zase když to vezmu v užitnosti slova tak slovo čarodějnice mi přijde mnohem vžitější spojení než čaroděj, ďáblův sluha apod.? Hádal bych že kromě zkoumání chemie by k tomu mohlo i patřit počátky lékařství ne? Kdy se chodily vykrádat čerstvě pohřbení pro pitvu. Ale to si asi vlastně popsal tím hanobením ostatků.
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    FOSSY: Díky pročtu tvé starší příspěvky.
    Amerika a drak jsem zkoušel hledat a nenašel. Jen tu jedinou zmínku o opeřeném duhovél hadovi co létal a byl to i nějaký šedovlasý stařec.

    O Rolandovi jsem našel že byl asi původně správcem Bretaně nebo tak něco, ale kdo ví. Ale každý takový mýtus, legenda, báje bych řekl že vychází z něčeho skutečného.

    FJERTIL: Bohužel tomu vtipu nerozumím.
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    FJERTIL: Všechno jasný až na ty muže - myslíš to nějak obecně, během středověku, nebo během čarodějnických procesů raného novověku? Měl jsem pocit, že jsem někde zahlédl výčty z nichž vyplývalo, že během těch klasických novověkých procesů skutečně vedou ženy, ale už si ani nevybavím, zda se to týkalo Čech nebo obecně Evropy... :(
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    Jinak jak tu byla ta zmínka o "zbavování se pokrokových žen coby čarodějnic," tak velmi doporučuji Čarodějnické příběhy J. Francka.
    Člověk se dočte, že minimálně v našich zemích je tento obraz spíše výsledek pozdější (proticírkevní a snad i profeministické) propagandy: z čarodějnictví byli častěji obviňováni muži, dost často se to opravdu pojilo s jinou trestnou činností (hanobení ostatků, travičství, lup, mord), a daleko více odsouzených bylo až v době, kdy rozhodování o čarodějnictví přešlo z církevního práva na právo světské a v době, kterou hrdě označujeme "novověk." Do této doby spadají i velké procesy včetně těch losinských.
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    BRENMCGUIRE: Templáři i Ilumináti zde již proběhli - FOSSY: a FOSSY: stejně jako Fafnir a několik různých zmínek o dracích - FOSSY: ; FOSSY: ; FOSSY: ; FOSSY: a další. Dokonce i kováře jsme tu probírali. Vyhledávání je docela šikovná věc.

    Spojení Templářů s dalšími "řády"? Celkem často se považují za jejich pokračovatele, nebo se traduje, že byly založeny templáři/potomky templářů. Spojení templářů s Bafometem je celkem dobře možné považovat za konstrukci vzniklou z potřeby mocný a bohatý řád zničit, z nutnosti obrátit proti němu veřejnost a církev.

    Co se draků a jejich odlišností v legendách týče, nediv se zlým drakům u křesťanů - dopadl stejně, jako většina pohanských mýtů. I když pro Evropu bývali zpravidla (ne vždy) zlí i před křesťany :) A jinak i Asie a Amerika mají své zlé draky. Spojení draků s ohněm je sice nejčastější, ale draky dohledáš u všech elementů, draky všech barev, druhů a velikostí.

    BRENMCGUIRE: Meč v podobě kříže... Troufám si tvrdit, že meč má nejpraktičtější možný tvar. Využití meče coby kříže vydím jako využití tvaru, nikoliv jako záměr při výrobě meče. U řádových bojovníků bývaly obvyklé meče s křížem v hlavici meče.

    Durendal. Podobně jako u jiných legendárních zbraní si můžeš vybrat z mnoha verzí. Podle někoho to byl meč Hektora z Tróje, podle někoho ho přinesl anděl přímo pro Rolanda (a v rukověti byl hotový relikviář se zubem sv. Petra, krví sv. Basila atd.), nejostřejší meč všech dob (což je titul, který si nenárokuje zdaleka sám). Při pokusu ho zničit, aby nepadl do rukou nepřátel, Roland stvořil uderem do skály La Brèche de Roland, ale meč byl nezničitelný. I se svým rohem ho ukryl pod své tělo.

    Nevím, kde se vzal Roland, nevím, jestli má vůbec hostorický podklad.
    Jak už jsem psal, historické události Písni neodpovídají - Karel Veliký v tu dobu bojoval za saracény, ne proti nim, Zaragozu nedobyl, a bitvu kdesi v Pyrenejích svedl s Basky (křesťany). Epos byl formou i obsahem "propaganda" pravého rytíře božího a pěkně se hodil jako jedna z opor pro vyhlášení další křížové výpravy.
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    BRENMCGUIRE: No v Číně těžko mohli spojovat draka s krokodýlem, jelikož tam krokodýly znaly - původně byli snad až u Pekingu. Čínský drak je prostě heraldické zvíře, tj. složenina.
    Evropský je něco podobného, taková alegorie.
    A pochopitelně velký krokodýl mohl být jednou z inspirací, nebo naopak promítnutím našich představ o drakovi.
    Jinak se domnívám, že v našich končinách spíše než krokodýl, tak had - viz též zmije / zmej.

    A pokud jde o tvou zásadní otázku:
    ALDARION
    ALDARION --- ---
    BRENMCGUIRE: Ke zpracování kovu doporučuji starou dobrou knížku Kováři a alchymisté od Eliadeho. ;)
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    ALEA: a promin špatně jsem se vyjádřil, myslel jsem tím že ta krezba vznkla v 19 století. http://cs.wikipedia.org/wiki/Eliphas_L%C3%A9vi
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    ALEA: A co říkáš na toto? http://cs.wikipedia.org/...%C5%98%C3%A1d_templ%C3%A1%C5%99%C5%AF#mediaviewer/File:Baphomet.Tomar.jpg
    To se mi zdá spíše uvěřitelnější než že by uctívali to co je pro spojení se satanem. A vzhledem co vše církev dokázala nedivil bych se tomu moc.
    Tak nerozumím jaké trolení?
    I když na druhou stranu jsou i téze, že satan je spojení s přírodou?
    Jak již jsem psal něco tu uniká?


    FJERTIL: O tornádu jako drakovy jsem bohužel nešlyšel. I když proč by to nemohl být třeba obrovský krokodýl? Zajímavé bylo jak se ale dříve nahlíželo na zpracovatele kovu a výrobce zbraní.
    Alesoň dle dokumentu který jsem viděl a ve kterém se zminovali práve i také v jejich souvislosti o dracích.

    Avšak nejvíce mi na historii vrtá otázka kdo byl bůh, jestli to byly astronauté či nikoli. A když bůh říkal že se vrátí.
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    BRENMCGUIRE: Kdysi na jednom zapomenutém fóru jsme o dracích živě diskutovali. Osobně se bojím, že jde o zmatení mysli, že se podobným věcem říká podobně, i když to není totéž. Můžeme diskutovat, proč orientální draci jsou i vodní a dobří, zatímco evropští zlí (a Křesťanství za to nemůže - viz řecké i germánské báje) a často ohniví.
    Jenže o dost jednodušší je řešení, že to jsou dvě různé potvory, s různými legendami vzniku, které jsou dávány dohromady jen na základě vnější podobnosti.

    Btw. pokud si to z té diskuze pamatuji dobře, tak je určité podezření, že jako "drak" bylo ve středověku označováno a popisováno tornádo.

    A dík za návrat k tématu.
    ALEA
    ALEA --- ---
    BRENMCGUIRE: Nevim, co ti říká Bafomet (a nechci vědět, jak ses ho ptal), ale wiki (http://cs.wikipedia.org/wiki/Bafomet) o něm tvrdí přibližně to, co jsem řekla. Sice sem vycházela z jiných zdrojů, ale i tam píšou, že v 19. století tyto teorie byly populární, nikoli, že vznikly. Přijde mi, že tu trollíš a nějak nechápu proč.
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    Jinak ještě mě zajímá legenda o Sigurdovi a tom drakovi? Respektive jestli Fafnir nebyl jen pro synonimum nějakého kmene. A v podstatě vůbec kde se vzalo slovo Drak proč je protkané celým světem. V evropě má takový ten spíše klasický Fanasy tvar, ale v Asii je to více jako had a Americe je to opeřený had?
    V evropě je to často souboj s drakem, kdežto v asii a americe jde spíše o uctívání než sobouj s ním.?

    Slyšel jsem verzi o tom že to slovo vzniklo na základě tehdejších co dolovali a zpracovávaly rudu, kovali zbraně a často mimo obydlí v lesích a že jak lítaly jiskry kouř a šlehal plamen tak že z toho vznikly pověsti o dracích chrlících oheň. V Brně máme pověšeného draka ale je to Krokodýl. Jiří a Drak?
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    FOSSY: To s tím našitým křížem jsem slyšel (už si ale nepamatuji přesně), stejně tak že meč byl tvarovám tak aby představoval po zabodnutí do země kříž. A tedy symbolika křestanství.
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    ALEA: Bafomet i wikipedie říká něco jiného, ten kozel je až výmyslem 19 století.
    S čarodějnicemi a čaroději tam je to řekl bych jasné, na hranici se takto dostávali i ženy které nebyly sexuálně povolné nějakému vyšímu církevnímu hodnostáři a bylo proti nim smyšleno obvynění z čarodějnicvtí. A řekl bych že v podstatě každý na svou dobu příliž chytrý (ale ne dost chytrý aby svou chytrost skrýval) se pak dostal na hranice. V podstatě cokoliv ohrožovalo moc církve.

    Ohledně urtívání falusu tak ten se uctívá v mnoha kultůrách. Třeba v Bhutanu vyvěšují sošky penisů či je zobrazují na domech.


    FOSSY: Ano skutečně mě zajímá ta legenda a vše okolo. Jen jsem napsal jak jsem k tomu došel, že k té legendě jsem došel jinak než že jsem viděl či přečetl. Jinak více sny do toho vážně tahat nechci, jen mám pocit že jste se pak zaměřili na sny vy a já se snažím jen obhájit.

    Zajímámě kdo přesně byl Roland, kde se vzal, co se asi ve skutečnosti stalo v Pirinejích a jižní Francii.
    Našel jsem jen že to byl pravděpodobně synovec Karla velikého ale ani to není jisté. Kolik mu bylo let? Ale to se hádám nikdy nedozvím. A co jeho meč Durendal? http://en.wikipedia.org/wiki/Durendal Ja si tedy také myslím že ten meč na fotce není Durendal.
    Jak to bylo s temláři jako z čeho vznikly. (na toto téma jsem viděl asi dva docela hodnotné dokumenty, ale nějaké jasné vysvětlení nedal končil otázkami a hlavně se tam zabývali čiností a jak skončili ale co se stalo se zbytkem je zase tak nějak v mlze jen odkaz že většina utekla do británie) Proč jsou spojování se stavitely šalamounovi respektive svobodnými zednáři? (na to jsem viděl jeden dokument) Co kdo byly předtím než utvořili řád? Co je k tomu vedlo?
    Na svou dobu mi také přišel zvláštní vztah mezi Richardem a Saladinem.
    Stejně tak jako Ilumináti. Stejně tak jako jsem zaslechl i něco o někom kdo vládne na koho se nevztahují zákony, není dohledatelný ale tento jedinec či skupina nebyla označena za Ilumináty a odkazy směřují do USA. Zkrátka mám z toho všeho dosti silný pocit že nám tu něco uniká? Neptej se mě proč, neznám odpověď. Možná že máme odpověď přímo před sebou a přece ji nevidíme. Což je zase na hraně a vede ke konspiračním teoriím a tam já bych se též nechtěl moc dostat. I když by mě zajímalo co by se dělo když by se nějaká taková konspirační teorie potvrdila a provalila?
    FOSSY
    FOSSY --- ---
    BRENMCGUIRE: Čím dál častěji zaměňuješ pojmy. Černý pátek (ze kterého jsou Templáři, potažmo Ilumináti, viněni) a pátek 13. (který je nešťastným dnem, protože toho data byl řád téměř zničen), například.
    Křižákem byl účastník křížové výpravy, který složil slib a našil si na oděv kříž, nejednalo se o konkrétní řád "bojujících duchovních", jak poznamenal FJERTIL:

    Jinak musím konstatovat, že ano, výklad Písně o Rolandovi je k tématu klubu, probrat Templáře a související legendy také, ale se sny a jejich výkladem už hledáš pomoc na špatném místě. Pokud tě zajímá konkrétní legenda, nebo zda se vztahují k nějaké skupině či místu mýty a pověsti, klidně se ptej. Ale esoterika jako taková je tu OT.

    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    BRENMCGUIRE: Protože odpovědi na některé své otázky hledáš ve špatném klubu.
    Pesimista není skeptik.
    A pozor, pokud otevřeme mysl moc, může se stát, že nám vypadne mozek.

    Ale pro jistotu ještě jednou: je mi jedno, v co věříš, či jak si vysvětluješ svá "de ja vu" (já ta svá mám za varování, že bych si měl jít lehnout, protože mi už hrabe).
    To, co mi vadí (nebo teprve začíná vadit, proto na to upozorňuji zavčasu), je princip, že do jednoho klubu (zde mýty a legendy) taháš jen volně související tématiku (zde esoterika) a bohužel ty příspěvky nabírají rozrůstající tendenci.
    A neboj, mohu tě ujistit, že v opačném případě bych jednal úplně stejně. (Např. kdybys v klubu o výkladu a významu snů začal řešit, že se někomu něco zdálo blbě, protože legendy praví něco jiného).

    A šoupněte sem radši nějakou legendu.
    ALEA
    ALEA --- ---
    ALEA: O čarodějnicích toho mám nastudováno výrazně víc než o templářích, tam jsem našla většinou jen dohady, pomluvy a teorie.
    ALEA
    ALEA --- ---
    BRENMCGUIRE: O templářích se říkalo, že při rituálech líbají některé své členy, ale pokud sem slyšela, tak na opačnou stranu než jsi popsal ty. Měli tak uctívat démona Bafometa s kozlí hlavou a ženskými ňadry. Většina těchto informací se objevila poté, co začali být pronásledovaným a zakázaným řádem. Podobně i čarodějnice na mučidlech popisovaly, že při rituálech líbaly "ďábla pod ocas". Já jsem toho názoru, že jde většinou o pomluvy, člověk na mučidlech se ti přizná i k čemukoli.
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    FJERTIL: Promiň teď nerozumím, jsem zde kratičko v tomto klubu. Proč štvát? Čím přesně štvát? A zkouším hledat odpovědi. Spousta lidí a já patřím mezi ně hledá odpovědi na otázky a já doufám že nepřestanu hledat do své smrti. Chtěl bych ti nějak správně zareagovat ale nevím jestli se mi to povede.

    Nevím jak přesvědčit že skeptik jsem, že vídám věci příliž černě a jsem opatrný. Ale také jsem něco zažil, prožil, vyslechl a nejsem k tomu slepý a hluchý a tak neustále přemýšlím když mě něco osloví či osvítí.

    Já dříve - snům nerozuměl, nechápal je a ignoroval, než se staly nějaké události. Asi není moc bežné když se ti opakuje nějaký sen několikrát, který by si ve finále označil spíše jako noční můru která tě v noci probouzí. A sny nás vedou už od nepaměti. A vněkterých ohledech lidské myšlení především tzv. vyspělého západního světa dosti zakrnělo.

    Ve znalostech je síla, ale také se často stává, že si zavřeš cestu a nedokážeš vidět jiné. Já se na základě znalostí stále snažím držet mysl otevřenou a přijímat a moci tak přemýšlet na myšlenkách, i když je to někdy velice obtížné a někdy i selžu.

    Popsal bych to asi jako když by si program uvědomil, že je program, ale nemůže do svého programu zasáhnout.

    Z matematického hlediska náhoda neexistuje, vše má dáno svůj řád a pravidla. Jedno nemůže existovat bez druhého. + a -, Ying a Yang, Světlo a Tma. Klíčem toho všeho asi může být tzv. dokonalý kruh.

    Dobu minulou hodně dlouho ovládala náš svět církev a určovala co je a co není povoleno. A také to byla jaksi řekněme jediná instance, která nám popisovala dění. (jistě existovali i další zdroje, ale kolik jich bylo)

    S pojmem křizáci ano označuji především ty nositele a bojovníky které si popsal. Nechce se mi ale třeba přijmout myšlenku že zasvědcování do řádu Templářů probýhalo tak že novic musel políbit penis staršího. Proč? Jaký to mělo důvod? Bylo to tak? Nebo to byla jen účelná konstrukce? Proti moci? Nebo k oslabení Papeže?
    FJERTIL
    FJERTIL --- ---
    BRENMCGUIRE: Promiň, ale spojením "jsem velký skeptik, ale..." velmi často začínají tvrzení těch, kdo naopak skeptičtí nejsou ani trochu.
    Pak nevím, koho označuješ pojmem "křižáci" - pokud se nepletu, je to označení těch válečníků, kteří nesli na odění kříž jako že bojují za křesťanského boha, původně na křížových výpravách nejprve ve Svaté zemi a pak už kdekoli a zároveň se tak označovaly členové řádů, které z křížových výprav vznikli (maltézští rytíři, špitálníci, teutoni, ...)

    Když jsi přišel se svým snem, řekl jsem si fajn. Ale jak se v tom teď máš tendenci čím dál více šťourat, začíná mne to v tomto klubu čím dál více štvát.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam