• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    URZA
    URZA --- ---
    jóga je dobrý doplněk ke všemu
    dobrý doplněk k józe je
    více jógy.. ;))
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    BBAN4N: tak asi záleží, není jóga jako jóga :)

    Možná myslíš pomalou hathajógu s dlouhýma výdržema v pozicích a odpočinkem mezi nima, tak to by se doplňovat mohlo...
    I když by mi přišlo takový logičtější dělat ji v jinou část dne než posilování, vzhledem k úplně jiný energii, ty ásány nebudou mít takovej efekt, když hned před nima, respektive hned po nich bude dřina.
    Ale pokud ti jde vyloženě jen o strečink, tak samozřejmě pár ásán před a po tréninku zní logicky :)

    Zatímco s vinyasa jógou, ashtangou a dalšíma dynamickýma stylama to vidím stejně jak Lakshmana, že to nebude moc fungovat. Protože vinyasa jóga je dva v jednom, je to taky posilování (imho daleko efektivnější než to obyčejný, koukni na youtube na praktikující muže, jak mají silný a krásně vyrýsovaný všecky svaly:)), takže je to pak na jednoho už moc.
    BBAN4N
    BBAN4N --- ---
    Já jsem chodil na základy jógy jen rok, znám jen základy který používám dle potřeby, takže rozumim tomu, že na vyšším levelu se to nemusí doplňovat..
    BBAN4N
    BBAN4N --- ---
    No já nejsem žádnej jogín a jediná věc, co má něco mááálo společnýho s jógou a dělal jsem jí dlouhodobě každý den je Pět Tibeťanů, takže bych se možná neměl tady ani vyjadřovat :-) Ale myslel jsem to tak, že dát si třeba půl hodiny warmup před posilováním skrze jógu a po posilování sklidnit energii a protáhnout se zase jógou je pro mě fajn, ale já to beru z mýho amatérskýho hlediska, vy to máte asi úplně jinak, já do jógy fakt hlouběji bohužel zatim nevidim..
    STQ
    STQ --- ---
    BBAN4N: a jak presne se doplnujou? ja kdyz to zkousel, tak to neslo, bud muzu delat intenzivne jedno nebo druhy, ona joga sama o sobe je docela intenzivni posilovani s vahou vlastniho tela...
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    BBAN4N:
    HONZAL: Jak to kombinujete? Já jsem dospěl k tomu, že mi to zároveň právě moc nejde. Když chci trénovat s činkama, tak optimální mi přijde po-st-pá a víkend volno. Zkusil jsem do toho chodit cvičit vinyasa flow jak jsem byl zvyklej, teda út-čt, ale to fakt nešlo. Při ásanách jsem se neudržel na nohou, protože jsem byl vyčerpanej z předchozího dne z posilky a další den v posilovně jsem nemoh nazvedat co jsem měl, protože jsem den předtím neodpočíval... Takže jsem to nakonec uzavřel s tím, že buď mám období posilování, nebo jógování.
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    BBAN4N: já beru posilování jako určitý zesílení vnitřního ohně, manipura čakry a i ty maskulinní polarity (než sem měl zánět v rameni, tak sem jel do extrémů a do toho 9h denně na stavbě...teď mam už přes dva měsíce absťák). V zásadě mi to pasuje do praxe, beru to jako takovou "tantrickou" praxi a určitě to výborně uzemňuje. :-)
    BBAN4N
    BBAN4N --- ---
    Já jsem jen reagoval na to, co si kluci myslí o posilování, já jsem si myslel to samý do tý doby, než jsem s intenzivnějším tréninkem začal. Ale já jedu spíš kalisteniku a kettlebell.
    Promiň, že jsem napsal svůj názor.
    Podle mě se jóga a posilování skvěle doplňuje.
    STQ
    STQ --- ---
    BBAN4N: takze ted bych mel jit do klubu o posilovani a zacit jim vysvetlovat, ze i kdyz je to nebavi a nerozumej tomu tak joga je pro me s moji konstituci fakt super? nebo jaky bylo sdeleni?
    BBAN4N
    BBAN4N --- ---
    Klucí, "zvedání činek" je fakt širokej pojem, minimálně to vyžaduje vysokou koncentraci a práci s dechem podobně jako u jógy, to že vás to nebaví a nerozumíte tomu, ještě neznamená, že člověk co cvičí jógu je uvědomělejší, než člověk co má rád pořádnej silovej trénink.. Podle mě by měl muž rozvíjet různé kvality a energie, nejen ty jemnější, ale i agresivnější, chlap by měl v případě potřeby umět dát granát nepříteli. Prostě mít nějakou sílu a poznat různý polarity. Každej má samozřejmě jiný cíle. Mně osobně víc než jóga v životě pomáhá pořádnej silovej trénink, protože mě to uzemňuje, jinak bych odlítnul s mojí psycho-fyzio konstitucí :-)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    If We Erase “I am not my body”, What is Left of Yoga Philosophy? | Matthew Remski
    http://matthewremski.com/wordpress/if-we-erase-i-am-not-my-body-what-is-left-of-yoga-philosophy/
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    ZIKE: Možná může i silový trénink být součástí sadhany. Třeba takhle nějak. Ony ty činky můžou taky posloužit.

    http://focusintensitytraining.com/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    URZA: kdyz jsi udelal epistemologickou odbocku, tak k tomu me par veci napada.

    vztahovat positivismus treba k joga sutram neni podle me ono, hlavne proto, ze zde nejde o typ poznavani, kdy je na jedne strane nekdo, kdo poznava, a na strane druhe objekt jeho poznavani. o tomhle tematu, akorat ve vztahu k duchovnim praktikam starovekyho recka, pise foucault (hermeneutika subjektu). podle nej jde o vztah subjektivity a pravdy. rika, ze ten typ poznavani, kdy subjekt je oddelenej od toho, co poznava, vznika nekdy kolem 5. stol. v krestansky teologii na zaklade aristotela. do ty doby nejsou subjekt a poznani oddeleny - poznani je transformaci subjektu/subjektivity. a o to nam tu jde. z tohohle pohledu pak filosofie neni nijak oddelena od zivota, od naseho prozivani. dalo by se rict, ze filosofie v tomhle smyslu je sebedotazovanim/self-inquiry, tedy tim hlavnim, co delame v joze -- pricemz meditace (ucime se nechat vsechno bejt), pranajama (ucime se nechat dech bejt:), asany (ucime se nechat telo bejt:) - jsou pro sebedotazovani urodnou pudou.
    AIM_FREEMAN
    AIM_FREEMAN --- ---
    ZIKE: JJ, teď k němu chodím. Říká to samé co jsi uváděl v ZIKE:příspěvku a vždy zaznamenám několik jemných upozornění, že je zde hlubší rozměr jógy, nějaká individuální cesta sebezkoumání, kdesi cosi a tak dále. Takže kdo je tomu otevřený, může se zajímat dál, zeptat a současně to Dali vůbec nenutí. Líbí se mi jak to dělá. Pointery na pootevřené dveře.
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    CONTINUITY: to je rozhodně zajímavá otázka, ale nevim, jestli na ní jde najít plně uspokojivou odpověď (mně se to zatim nepovedlo)...možná to neni potřeba. ;-)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    KOSMO: myslim to co se učí tady
    ZIKE
    ZIKE --- ---
    ted jsem koukal, že Dali změnil stranky - zajimave:

    "Tyto základy, léta samostatného praktikování, zkoumání a může být, že i věk, způsobují, že se rozcházím se směrem, který nabírá hlavní proud aštangistů."
    Ashtanga Vinyasa Yoga - joga Dalibor Štědronský
    http://www.ashtanga.cz/

    :))
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    pánové, záměr, záměr je to klíčové slovo, co odlišuje tělocvik od duchovní praxe. Vnější aktivita je druhotná (zjednodušeně řečeno).
    KAMAHL
    KAMAHL --- ---
    ZIKE: Tak myslel jsem, že se bavíme o ásánach jako formě tělocviku. Navíc si nejsem jistý, jestli třeba zrovna zvedání činek se dá považovat za péči o tělo. Tělo zvětšené nad nějakou smysluplnou míru vyžaduje víc energie na údržbu, navíc bez dalšího cvičení jsou svaly zkrácené atd.
    ZIKE
    ZIKE --- ---
    KAMAHL: tím chci říct, že asi těžko hledat nějakou duchovní praxi v tom, že někdo každej den zvedá sto kilové činky a s každým kilem navíc mu přibudou nejen svaly, ale i tuna ega ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam