• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORJÓGA
    Všechny druhy jógy... Názory, rady, zkušenosti. Na HOME jsou zajímavé linky.
    Osm (aštanga / radža) částí jógy: - rozvíjejme diskuzi a rozšiřujme si navzájem obzory :)
    KořenyPlody“ / Samyama
    1. jama - 5 etických principů v jednání vůči vnějšímu světu (ahimsá - neubližování, nenásilí * satja - pravdivost, pravdomluvnost * astéja - nekradení, neprahnutí * brahmačarja - smyslová zdrženlivost, nevášnivost, schopnost neplýtvat energií * aparigraha - nehromadění, neulpívání)
    2. nijama - 5 etických principů v jednání vůči sobě (sauča - čistota těla i mysli * tapas - vytrvalost, sebekázeň a disciplína ve vlastní jógové praxi * santóša - spokojenost * svádhjája - sebepoznání, studium svatých písem * íšvara pranidhána - nalezení vyššího životního smyslu, dobrovolné podřizování se vyšším zákonům, poznávání osobního/univerzálního Boha)
    3. ásány - cvičení jogových pozic
    4. pránajáma - práce s vnitřní energií pomocí dechových technik
    5. pratjáhára - stažení smyslů od vnějších objektů, umožňuje utišení a ovládnutí mysli
    6. dhárana - koncentrace mysli
    7. dhjána - meditace
    8. samádhi - splynutí s universem, trvalé poznání Já >> stav Sat-Čit-Ánanda (čisté a absolutní jsoucí (sat) vědomí (čit) blaženosti (ánanda)) / džívamukta (osvobozený za živa) / kaivalya / nirvána / dobrýjeto ;)


    Manuál: Yoga Sutras of Patanjali (EN) vč. překladu jednotlivých slov ze sanskrtu a výkladu a odkazů na související texty o jógové psychologii a filozofii :: (EN) PDF verze bez komentáře :: Pataňdžaliho Jógasůtry (CZ, bez komentářů a prolinkování :-( ) Další základní texty

    Podložky a pomůcky na cvičení, aneb smrt ásánám na karimatkách, kobercích a podobných zrůdnostech ;)
    Malý přehled možností, kde se věnovat józe - ásány i meditace. Sledujte také YogaPoint a Jóga žurnál.
    Pokud chcete doporučit někoho dalšího, uveďte odkaz do klubu se slůvkem "záhlaví", rádi přidáme.
    Nejbližší akce, workshopy, kurzy...

    aktualizace: 8.2.2012
    (přidání na vyžádání)

    30.3.-1.4. Ostravský jarní víkendový jógový a taneční festival.
    Praha
    Belayoga-Praha, Řevnice NOVÉ
    Akasha NOVÉ
    ashtanga.cz - Dalibor Štedronský, ashtanga vinyasa
    ashtangajoga.cz - ashtanga vinyasa
    budhistické Centrum Lotus - ashtanga vinyasa, hatha, kundalini
    Cocoon NOVÉ
    Energy Studio - Václav Krejčík
    Jóga Centrum Rubeška - hatha, iyengar, vinyasa flow, gravid, ...
    Klub kondiční gymnastiky jógy - hatha
    Lenka Kýrová - dynamická, ashtanga vinyasa
    Lenka Nezvalová - vinyasa flow
    Lucie Königová - vinyasa flow, jógová terapie
    MUDr. Marcela Mikešová - iyengar, jógová terapie
    Milena Raková - iyengar
    Pavel Hub - ashtanga vinyasa
    Prague Yoga - vinyasa flow, iyengar, viniyoga, yin yoga, 1 on 1
    Studio Kairos - tradiční joga, krija joga a tantra
    Garuda Centrum - Celoroční kurzy klasické jógy, čchen taiči a sebeobrany - Praha 2
    vinyasayoga.cz - ashtanga vinyasa a vinyasa flow
    YogaJoga - Helena Kubrychtová Bártová - iyengar
    YogaMe NOVÉ
    Yoga Space - ashtanga vinyasa, hatha, vinyasa flow
    Brno
    Gitanandajoga.cz
    MUDr. Jan Černý - iyengar (tel. Botanicka - tu se cvici: 541 223 764, tel. ordinace: 547 221 304)
    Ostrava
    Centrum Lotos - iyengar, pro ženy, gravid, po porodu
    Pranava Jóga Centrum NOVÉ
    Bikram Yoga Ostrava - ehm ;) NOVÉ
    Pardubice
    Láďa Lebeda
    Plzeň
    Škola jógy pro každý den - iyengar, hatha
    Prostějov
    Jógaklub Prostějov - iyengar, hatha
    Severní Čechy
    Jóga Hlavice (u LBC) - iyengar, retreaty, pronájem pro vlastní akce
    Jóga Namaste Chomutov - ashtanga vinyasa, vinyasa flow
    Petr Něměček - iyengar
    Jižní Čechy
    MUDr. Michaela Klos - vivékananda
    Frýdek - Místek
    Karakal - hatha
    Celorepublikově
    Jóga v denním životě - hatha, bhakti, džnána
    Jiří Vacek a přátelé - džnána, meditace, retreaty
    Sahadža jóga (Nirmalá Déví) - kundalini
    Světoběžníci NOVÉ
    Matej Jurenka




    Související kluby: [ AYP ‒ pokročilé jógové techniky ‒ aplikovaná duchovní věda ] :: [ MEDITACE ] :: [ poweryoga ] :: [ Zenové příběhy ] :: Koány a zenové příběhy
    rozbalit záhlaví
    NUDLINEK
    NUDLINEK --- ---
    SARKALINA: jo kdysi jsme se vidaly na joze jeste v Yogajoga a pak ve Svandaku, ale nejakou dobu uz chodim jen na Feldenkrais :)
    SARKALINA
    SARKALINA --- ---
    NUDLINEK: tak to se mozna vidame .-]
    (zkousela jsem filtr a mlcel, tak jsem si chtela overit jestli to znate, ted uz vidim proc)
    NUDLINEK
    NUDLINEK --- ---
    SARKALINA: jo chodim k Lence Kyrove uz dele
    SARKALINA
    SARKALINA --- ---
    zkousite nekdo praktikovat feldenkreise jakozto doplnek k joze?
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    MAJINKA: Jojo, posilovna je spíš krátkodobé řešení tělesné váhy, kterým reaguju na momentální potřeby. Jógová praxe byla předtím a bude i potom...
    MAJINKA
    MAJINKA --- ---
    LAKSHMANA: hele ja teda intenzivne do posilovny nechodim, ale neni to skoda se vzdycky zbavit jednoho na pul roku? joga je nejen cviceni, ale predevsim zivotni styl a protahnuti, ti nikdy neublizi, jen proste prejsi na jiny styl jogy a nebo proste po ranu dej par pozdravu slunce a cokoli z asan co ti vyhovuje k tvemu cviceni. Ale jak rikam, nevim, do posilovny moc nechodim, ale prijde mi to skoda :)
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    CONTINUITY: jo, tak nějak to vidim taky. ihned samozřejmě ha-tha jogu necvičim, po fyzickym cvičení se spíš pořádně najim, většinou to rychle spálim a jogu až před spanim
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    LAKSHMANA: ideálně si dám fyzicky náročný cvičení a pak ha-tha jogu, u který jsou dlouhý výdrže a v asaně se ideálně do úplně uvolníš (odevzdáš). Při cvičení je to čirý blaho. :-) U vinyasy nevim, ta je sama o sobě dost na fyzičku náročná, takže se to možná zas tak nedoplńuje, ale necvičim, tak nevim. ;-)
    Obecně vidim doplnění i v tom, že po zápřahu je vhodný pak svaly protáhnout, uvolnit, zregenerovat.
    Jinak taky nechodim do posilovny, spíš dělam cvičení s vlastnim tělem, bouldering a plavání (po něm se cvičí vůbec nejlíp)
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    CONTINUITY: Hm, já vždycky myslel že ti svalnatí a vyrýsovaní praktikující muži z youtube chodí vedle cvičení ásan i poctivě do posilovny, právě. Možná jsem teď propálil jejich tajemství, ale ve skutečnosti jsem o tom přesvědčenej. Podle mojí zkušenosti je silovej trénink moc dobrá věc a když se vrátím na jogamatku po půlročním trénování v posilovně, třeba tak s pěti kily ve svalech navíc, určitě nepochybuju o tom že to mojí praxi podpoří.

    Tenhle model střídání cca po půl roce je momentálně nejlepší způsob na jakej jsem přišel. Činky a ásany zároveň mi nejdou. Mimo jiné taky proto, že cvičení ásan mi protahuje svaly, rozvolňuje klouby a celkově bych řekl "otvírá" tělo. Když mám pak ale zvedat těžkou činku nad hlavu, nebo dělat dřepy s náloží na zádech, je na snadě, že potřebuju pravej opak. Kompaktní, pevný a "semknutý" tělo. Klidně bych řekl že cvičit silovej trénink s volnýma váhama a ásany zároveň může bejt v tomhle smyslu nebezpečný.
    URZA
    URZA --- ---
    jóga je dobrý doplněk ke všemu
    dobrý doplněk k józe je
    více jógy.. ;))
    CONTINUITY
    CONTINUITY --- ---
    BBAN4N: tak asi záleží, není jóga jako jóga :)

    Možná myslíš pomalou hathajógu s dlouhýma výdržema v pozicích a odpočinkem mezi nima, tak to by se doplňovat mohlo...
    I když by mi přišlo takový logičtější dělat ji v jinou část dne než posilování, vzhledem k úplně jiný energii, ty ásány nebudou mít takovej efekt, když hned před nima, respektive hned po nich bude dřina.
    Ale pokud ti jde vyloženě jen o strečink, tak samozřejmě pár ásán před a po tréninku zní logicky :)

    Zatímco s vinyasa jógou, ashtangou a dalšíma dynamickýma stylama to vidím stejně jak Lakshmana, že to nebude moc fungovat. Protože vinyasa jóga je dva v jednom, je to taky posilování (imho daleko efektivnější než to obyčejný, koukni na youtube na praktikující muže, jak mají silný a krásně vyrýsovaný všecky svaly:)), takže je to pak na jednoho už moc.
    BBAN4N
    BBAN4N --- ---
    Já jsem chodil na základy jógy jen rok, znám jen základy který používám dle potřeby, takže rozumim tomu, že na vyšším levelu se to nemusí doplňovat..
    BBAN4N
    BBAN4N --- ---
    No já nejsem žádnej jogín a jediná věc, co má něco mááálo společnýho s jógou a dělal jsem jí dlouhodobě každý den je Pět Tibeťanů, takže bych se možná neměl tady ani vyjadřovat :-) Ale myslel jsem to tak, že dát si třeba půl hodiny warmup před posilováním skrze jógu a po posilování sklidnit energii a protáhnout se zase jógou je pro mě fajn, ale já to beru z mýho amatérskýho hlediska, vy to máte asi úplně jinak, já do jógy fakt hlouběji bohužel zatim nevidim..
    STQ
    STQ --- ---
    BBAN4N: a jak presne se doplnujou? ja kdyz to zkousel, tak to neslo, bud muzu delat intenzivne jedno nebo druhy, ona joga sama o sobe je docela intenzivni posilovani s vahou vlastniho tela...
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    BBAN4N:
    HONZAL: Jak to kombinujete? Já jsem dospěl k tomu, že mi to zároveň právě moc nejde. Když chci trénovat s činkama, tak optimální mi přijde po-st-pá a víkend volno. Zkusil jsem do toho chodit cvičit vinyasa flow jak jsem byl zvyklej, teda út-čt, ale to fakt nešlo. Při ásanách jsem se neudržel na nohou, protože jsem byl vyčerpanej z předchozího dne z posilky a další den v posilovně jsem nemoh nazvedat co jsem měl, protože jsem den předtím neodpočíval... Takže jsem to nakonec uzavřel s tím, že buď mám období posilování, nebo jógování.
    HONZAL
    HONZAL --- ---
    BBAN4N: já beru posilování jako určitý zesílení vnitřního ohně, manipura čakry a i ty maskulinní polarity (než sem měl zánět v rameni, tak sem jel do extrémů a do toho 9h denně na stavbě...teď mam už přes dva měsíce absťák). V zásadě mi to pasuje do praxe, beru to jako takovou "tantrickou" praxi a určitě to výborně uzemňuje. :-)
    BBAN4N
    BBAN4N --- ---
    Já jsem jen reagoval na to, co si kluci myslí o posilování, já jsem si myslel to samý do tý doby, než jsem s intenzivnějším tréninkem začal. Ale já jedu spíš kalisteniku a kettlebell.
    Promiň, že jsem napsal svůj názor.
    Podle mě se jóga a posilování skvěle doplňuje.
    STQ
    STQ --- ---
    BBAN4N: takze ted bych mel jit do klubu o posilovani a zacit jim vysvetlovat, ze i kdyz je to nebavi a nerozumej tomu tak joga je pro me s moji konstituci fakt super? nebo jaky bylo sdeleni?
    BBAN4N
    BBAN4N --- ---
    Klucí, "zvedání činek" je fakt širokej pojem, minimálně to vyžaduje vysokou koncentraci a práci s dechem podobně jako u jógy, to že vás to nebaví a nerozumíte tomu, ještě neznamená, že člověk co cvičí jógu je uvědomělejší, než člověk co má rád pořádnej silovej trénink.. Podle mě by měl muž rozvíjet různé kvality a energie, nejen ty jemnější, ale i agresivnější, chlap by měl v případě potřeby umět dát granát nepříteli. Prostě mít nějakou sílu a poznat různý polarity. Každej má samozřejmě jiný cíle. Mně osobně víc než jóga v životě pomáhá pořádnej silovej trénink, protože mě to uzemňuje, jinak bych odlítnul s mojí psycho-fyzio konstitucí :-)
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    If We Erase “I am not my body”, What is Left of Yoga Philosophy? | Matthew Remski
    http://matthewremski.com/wordpress/if-we-erase-i-am-not-my-body-what-is-left-of-yoga-philosophy/
    LAKSHMANA
    LAKSHMANA --- ---
    ZIKE: Možná může i silový trénink být součástí sadhany. Třeba takhle nějak. Ony ty činky můžou taky posloužit.

    http://focusintensitytraining.com/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam